Od momentu położenia pierwszej dachówki przez Etrusków, nic tak nie zrewolucjonizowało naszych dachów jak panele fotowoltaiczne
Ekologia stała się jednym z najgorętszych trendów ostatnich lat. Coraz częściej słyszymy o konieczności korzystania z zielonej energii. Spośród wszystkich gałęzi odnawialnych źródeł energii (OZE) najbardziej rozwinięta jest fotowoltaika (PV). Wynika to ze stale upraszczanych procedur oraz atrakcyjnych systemów wsparcia dla inwestorów. Warto zaznaczyć, że korzystanie z OZE nie tylko przyczynia się do ochrony środowiska, ale pozwala na uniezależnienie się od rosnących cen energii elektrycznej.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co zainicjowało zmiany w energetyce?
Czynników zapalnych było kilka. Po pierwsze musimy wspomnieć o rozwoju gospodarczym i rosnącym zapotrzebowaniu na energię. Jednocześnie paliwa kopalne jako wyczerpywalne stają się drogie, a ich stałe wydobycie doprowadzi w pewnym momencie do deficytu. Po drugie świat zmaga się z ogromnym zanieczyszczeniem środowiska. Problem ten się pogłębia, a rosnąca emisja dwutlenku węgla, sprawia, że ekolodzy biją na alarm. W tym roku każdy z nas mierzy się dodatkowo z wyższymi rachunkami za prąd. Ma to związek między innymi z nową taksą tzw. opłatą mocową, którą zmuszeni są płacić użytkownicy prądu pobieranego z elektrowni. Powstanie dużej ilości firm usługowych i rozwój technologii wpłynęły na obniżenie cen instalacji. Wszystkie te czynniki spowodowały dynamiczny rozwój branży fotowoltaicznej.
Fotowoltaika, na co trzeba zwrócić uwagę?
Fotowoltaika jest formą wytwarzania energii polegającą na konwersji promieniowania słonecznego w prąd stały. Jednak aby energia elektryczna trafiła do naszych gniazdek potrzebujemy kilku podzespołów, składających się na system fotowoltaiczny. Najważniejszymi składowymi instalacji są moduły PV, inwerter zamiennie nazywany falownikiem, konstrukcja montażowa oraz odpowiednie zabezpieczenia. Montując instalację fotowoltaiczną stajemy przed wyborem rozliczania się z zakładem energetycznym. Obecnie najatrakcyjniejsza opcja to zostanie prosumentem. Rozliczenie prosumenckie to nic innego jak magazynowanie nadwyżki energii w sieci, a następnie korzystanie z niej w razie potrzeby. Należy zaznaczyć, że dla instalacji do 10 kW stosunek energii wprowadzanej do energii pobranej z sieci wynosi 1:0,8. W instalacjach większych niż 10 kW bilans zmienia się na 1:0,7. Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest wybór firmy, która wykonywać będzie instalację fotowoltaiczną.
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze podzespołów i firmy montującej?
- Firma przede wszystkim powinna posiadać przynajmniej kilkuletnie doświadczenie i własne brygady montażowe. Dobrym przykładem jest tutaj firma Solar-Project, posiadająca 30 lat doświadczenia na rynku. W zakresie fotowoltaiki wykonali już ponad 500 instalacji.
- Należy pamiętać, że falownik jest podstawą instalacji. Powinien posiadać długą gwarancję i dobrze funkcjonujący serwis w Polsce.
- Każda instalacja powinna mieć wykonane uziemienie - usługa ta jest standardem w dobrej, doświadczonej firmie montażowej. Koniecznie zwróćcie na to uwagę.
- W przypadku zacienienia warto wybrać system fotowoltaiczny z optymalizacją (SolarEdge). Doradca powinien mieć taką opcje w swojej ofercie i na podstawie wywiadu zaproponować odpowiednie rozwiązanie.
Spójrzmy na fotowoltaikę od praktycznej strony
Jak właściwie dobrać instalację fotowoltaiczną? Firma Solar-Project radzi dopasować system PV do indywidualnego zapotrzebowania na energię elektryczną. Należy uwzględnić sposób rozliczeń prosumenta z energetyką oraz przyjąć możliwość rozbudowy instalacji domowej o dodatkowe urządzenia elektryczne. Ofertę zawsze powinien poprzedzić dokładny wywiad z doradcą. Pokrycie dachowe nie ma większego znaczenia, ponieważ najlepsze firmy posiadają konstrukcje na wszystkie jego typy (ze względów bezpieczeństwa rezygnuje się z instalacji na eternicie). Najtańszym wariantem jest system stosowany na blasze trapezowej i blachodachówce, natomiast system balastowy dedykowany na dachy płaskie może okazać się znacznie droższy. Jeśli nasz dach nie ma odpowiedniej powierzchni, jest w złym stanie technicznym, bądź też musielibyśmy nasze panele montować w kierunku północnym, warto rozważyć instalacje gruntowe. Odległość od docelowego budynku nie wpłynie negatywnie na funkcjonowanie instalacji. Duże znaczenia ma natomiast odpowiednie nachylenie modułów, ponieważ kąt padania promieni słonecznych nie jest stały, optymalne będzie usytuowanie pod kątem 30-45◦ względem ziemi.
Jaki sprzęt wybrać?
Solar-Project jako wykonawca z 30-letnim doświadczeniem sugeruje korzystanie z urządzeń i podzespołów ze średniej oraz wysokiej półki jakościowej. Jeśli chodzi o system warto zdecydować się na optymalizację SolarEdge. Optymalizatory mocy stosowane przy tym systemie prowadzą pomiary w czasie rzeczywistym. Podpoznańska firma stawia na ten system ze względu na możliwość monitoringu każdego elementu instalacji oraz najdłuższą gwarancję na rynku i rozbudowany serwis w Polsce. Falownik to serce każdej instalacji, na uwagę przy wyborze zasługują takie marki jak austriacki Fronius oraz Huawei. Na rynku funkcjonuje szeroki wachlarz paneli, warto jednak postawić na sprawdzone rozwiązania. Solar-Project wybiera produkty największych firm na świecie tj. Longi Solar, JA Solar, JINKO, LG. Często stosowanymi produktami są również panele niemieckiej firmy Axitec. W podejmowaniu decyzji zaufajmy ekspertom z wieloletnim doświadczeniem. Firma Solar-Project na przestrzeni lat stworzyła zespół wykwalifikowanych specjalistów, wspierających projekt na każdym etapie jego realizacji. Korzystanie z wysokiej jakości komponentów i wiedza pozwalają na realizowanie systemów PV z zachowaniem ich najwyższej wydajności i niezawodności.
Ułatwmy sobie zmiany na lepsze
Jak zauważa Prezes Solar-Project, Jakub Kowalski:
”Inwestycja w fotowoltaikę zwraca się w ciągu 6-8 lat, jednak istnieją formy wsparcia tego ekologicznego rozwiązania, z których warto skorzystać. Po pierwsze należy wspomnieć o cieszącym się dużą popularnością programie „Mój prąd”, do którego nabór wniosków rusza ponownie 01.07.2021 r. Korzystanie z takich form dotacji oraz z ciekawych promocji, jakie czekają przykładowo na naszych klientów znacząco skraca czas zwrotu inwestycji”.
Jakie promocje przygotowała firma Solar-Project:
- Tablet w prezencie do każdej instalacji,
- Rabat w wysokości 2% wartości instalacji (min. 500 zł) za każde skuteczne polecenie,
- Dodatkowy panel słoneczny gratis za baner firmy na budynku lub ogrodzeniu.
Co ważne, wszystkie promocje łączą się ze sobą. Solar-Project pomoże także przy wszelkich formalnościach związanych z dofinansowaniem instalacji. Dotychczas w programie „Mój Prąd” można było uzyskać 5000 zł na system PV. Dotacją zostaną objęte również instalacje wykonane przed rozpoczęciem naboru wniosków. Nadal obowiązuje także ulga termomodernizacyjna, w której niezmiennie możemy odliczyć koszt instalacji od podatku dochodowego. Nie należy także zapominać o możliwości uwzględnienia wydatków na instalacje w rozliczaniu firmy w ramach podatku estońskiego. Fotowoltaika jako środek trwały przedsiębiorstwa podlega amortyzacji i dzięki temu uwzględnia się ją tym sposobie rozliczeń.
Energia słoneczna – czy warto?
Korzystanie z energii słonecznej staje się coraz bardziej popularne na całym świecie, także w Polsce. Przyczynia się to nie tylko do poprawy stanu środowiska, ale także do znacznych oszczędności w domowym i firmowym budżecie. Przede wszystkim użytkowników instalacji fotowoltaicznych omijają wysokie rachunki za prąd, a wytwarzana przez nich energia nie marnuje się ponieważ będąc prosumentami mogą przekazywać nadwyżki energii do sieci energetycznej i wykorzystać je kiedy zajdzie taka potrzeba. Poza tym w wielu państwach, w tym w Polsce stosuje się różnego rodzaju instrumenty wsparcia dla tego rodzaju rozwiązania.
artykuł sponsorowany