Aby dokładnie to Państwu naświetlić, będziemy musieli zabrać Was w podróż rozpoczynająca się w starożytnym Egipcie, prowadzącą przez Europę średniowiecza i baroku, a kończącą się we współczesnych Niemczech.

Przędza godna faraona

Wydobywanie bawełny jest jednym z filarów gospodarki Egiptu już od czasów starożytnych. Dlatego właśnie z tym rejonem jest przede wszystkim kojarzona mako-bawełna, która uchodzi często za najlepszy gatunek bawełny na świecie. Jej sekretem jest ręczna metoda zbierania, dzięki której udaje się uzyskać włókna o długości nawet dwa lub trzy razy dłuższej niż standardowa. Rezultatem jest tkanina niezwykle wytrzymała i bardzo przewiewna, a także niewymagająca prasowania. Nie bez znaczenia jest również jej aspekt wizualny – gdy po zebraniu bawełna trafia do tkalni, poddawana jest procesowi merceryzacji, czyli wyczesywania. W rezultacie tkanina zyskuje niezwykły połysk i podatność na barwienie.

Adamaszek – przepiękny import ze Wschodu

Słowo "adamaszek" może wywoływać nieco egzotyczne skojarzenia, przywołując na myśl jedno z najsławniejszych miast Bliskiego Wschodu. I jest to rzeczywiście trafny trop, ponieważ nazwa to została zaczerpnięta od stolicy Syrii, Damaszku. Pierwotnie nazywało się nią dekoracyjną jedwabną tkaninę, która zaczęła być wytwarzana w drugim wieku przed naszą erą w Chinach, w średniowieczu zaś zawędrowała do Europy. Dekorujące ją wyrafinowane wzory uzyskiwane poprzez kunsztowne dobranie atłasowych i skośnych splotów zadawały szyku na szlacheckich dworach jako materiał odzieżowy.

Owo wzornictwo stało się później inspiracją dla tkaczy i obecnie nazwą „adamaszek” określa się nie tkaninę, lecz raczej rodzaj splotu, który pozwala na stworzenie wyrafinowanych wzorów. Można w nim wykorzystać zarówno jedwab, jak i na przykład len lub bawełnę. Jedną z dziedzin, w których się go wykorzystuje jest właśnie przemysł pościelowy.

Barokowy blask, który nie stracił na uroku

Styl barokowy kojarzy nam się z przepychem i prawdopodobnie najlepiej reprezentuje to jego francuska odmiana. Za panowania "Króla Słońce" Ludwika XIV na francuskich dworach i pałacach szyku zadawały stroje i pościele przetykane błyszczącymi nićmi, które pięknie prezentowały się w blasku świec, uzupełniając wyrafinowany wystrój barokowych pomieszczeń. I chociaż w późniejszych okresach maksymalizm ustąpił miejsca klasycyzmowi, a w końcu i minimalizmowi, to i dziś nie brakuje miłośników eleganckiej dekoracji wnętrz, którzy dają się urzec jego urokowi.

Mako-adamaszek gościem w eleganckich sypialniach

Z Bliskiego Wschodu i barokowej Francji trafiamy w końcu do współczesnych Niemiec, bo tam właśnie udało się połączyć wszystkie trzy opisane powyżej wątki w jedną całość. W 1882 położonym w Rudawach w Saksonii mieście Aue rodzina Bauerów założyła firmę Curt Bauer, której działalność obejmuje między innymi produkcję artykułów pościelowych.

Jednym z najbardziej interesujących produktów dostępnych w ich repertuarze są pościele mako-adamaszkowe czerpiące z barokowej stylistyki. Mamy tutaj zatem z jednej strony bardzo wytrzymałą, ślicznie połyskującą przędzę mako, z drugiej zaś piękne adamaszkowe wzory i połyskującą nić nadającą całości posmak barokowego przepychu. W rezultacie powstaje pościel nawiązującą do klasycznych wzorców, pozwalająca zamienić współczesną sypialnię w miejsce godne królów i królowych. Jeżeli interesuje Państwa tego rodzaju pościel, warto odwiedzić sklep internetowy z luksusową pościelą Posciel.biz, który w ostatnim czasie dołączył do repertuaru pościele wyprodukowane przez Curt Bauer.

Curt Bauer Stella Marine

materiał partnera

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny