Odbiór techniczny mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Po wielu miesiącach oczekiwań wreszcie przychodzi ten upragniony moment – możesz odebrać swoje mieszkanie deweloperskie. Zanim jednak szczególna chwila przekazania kluczy nastąpi, musisz przeprowadzić odbiór techniczny mieszkania od dewelopera. Nie jest to wcale takie proste. Wiele osób zastanawia się, co sprawdzić i jak w ogóle wygląda odbiór techniczny mieszkania. Na co zwrócić uwagę? Jak przeprowadzić odbiór lokalu krok po kroku?

Oczywiście najlepiej zrobić to w towarzystwie specjalisty, a co najmniej osoby, która ma doświadczenie budowlane. Ona podpowie ci, czy wszystko jest tak, jak powinno wyglądać. Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera powinien być przeprowadzony bardzo skrupulatnie. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że za chwilę nie ujawnią się usterki, które będą cię kosztować mnóstwo czasu, nerwów i pieniędzy. Zabierz ze sobą także odpowiednie przyrządy, takie jak dalmierz, kątownik, próbnik prądu elektrycznego i niewielką… piłkę. Będzie potrzebna do sprawdzenia poziomu podłóg. Na odbiór techniczny umów się w ciągu dnia – w końcu w świetle dziennym będzie widoczne najwięcej szczegółów.

Co sprawdzić podczas odbioru technicznego mieszkania?

Do sprawdzania warto podejść metodycznie, odhaczając kolejne punkty krok po kroku. Podstawową informacją, którą musi ci dostarczyć odbiór techniczny jest ta, czy zgadza się powierzchnia mieszkania. Oczywiście w przypadku mieszkań deweloperskich w umowie znajduje się informacja o możliwym zakresie błędu (około 2%), zwróć uwagę jeszcze na to, że powierzchnia może być mniejsza przez tynki. Jeśli jednak mieszkanie jest znacznie mniejsze, możesz bez konsekwencji odstąpić od umowy lub zażądać renegocjacji ceny – w końcu jest ona naliczana od powierzchni.

Kolejną rzeczą, którą należy dokładnie sprawdzić w czasie odbioru lokalu, jest równość ścian i podłóg. To drugie zrobisz za pomocą piłki – w pomieszczeniach nie powinna się toczyć, na balkonie czy tarasie spadek powinien być wyraźny. Warto od razu także sprawdzić kąty, powinny mieć prawie idealnie 90 stopni. Dokładnie przyjrzyj się nie tylko temu, czy ściany są równe. Zobacz, czy tynk jest równomiernie roztarty i czy na sufitach nie pojawiają się zacieki i plamy. Zwłaszcza, jeśli masz mieszkanie na ostatnim piętrze – to może oznaczać problemy z dachem.

Ostatnim już elementem, bez którego odbiór techniczny nie może być pełny, to sprawdzenie okien i drzwi. Szyby powinny być świeżo umyte, byś mógł zauważyć, czy nie ma na nich rys i otarć. Sprawdź, czy otwarte na oścież skrzydła nie zamykają się samoczynnie. Kolejnym ważnym aspektem jest ich szczelność. To już trudniej sprawdzić, ale wystarczy włożyć między okno a futrynę kartkę papieru. Jeśli nie będzie się dało jej ruszyć po zamknięciu, twoje okna są szczelne i z pewnością nie będziesz mieć z nimi problemu.

Po odbiorze technicznym mieszkania następuje przekazanie kluczy. Pamiętaj, żeby sprawdzić, czy masz wszystkie, łącznie z tymi do śmietników, wejścia do budynku, bramy, garażu i skrzynki na listy, a także skrzynek z bezpiecznikami czy licznikami wody, gazu i energii elektrycznej. Dobrze także sprawdzić, czy zamki lekko chodzą i nie przycinają się. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz się wprowadzać.