Instalacja klimatyzacji stacjonarnej wymaga uzyskania pozwolenia spółdzielni lub zarządcy obiektu. Dlatego w osiedlach mieszkaniowych częściej stosuje się klimatyzatory przenośne z rurą wyrzutową. Są one rozwiązaniem tańszym i mniej wydajnym, ale łatwiejszym w eksploatacji.

Poznaj główne różnice między tymi systemami i dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu modelu do domu, mieszkania, czy biura.

Jaka jest różnica między klimatyzacją stacjonarną a przenośną?

Klimatyzacja stacjonarna (split) składa się z dwóch jednostek — jednostki zewnętrznej i wewnętrznej.

W przypadku klimatyzacji przenośnej (monoblok) wszystkie podzespoły znajdują się wewnątrz jednej obudowy. Dzięki temu klimatyzator można łatwo przemieszczać, ale jest on głośniejszy niż klimatyzacja stacjonarna.

Klimatyzacja typu split działa szybciej, ale jest droższa i wymaga profesjonalnego montażu. Do jej największych zalet należy duża wydajność i cicha praca.

Odkryj 7 sekretów idealnego klimatyzatora do mieszkania
Odkryj 7 sekretów idealnego klimatyzatora do mieszkania

Kiedy wybrać klimatyzator przenośny

Za klimatyzatorem przenośnym przemawia atrakcyjna cena oraz bezinwazyjny montaż. W tym wariancie instalacja jest łatwiejsza. Najpopularniejsze sposoby montażu, to podłączenie rury wyrzutowej do uszczelki okiennej, adaptera, czy ramy okiennej.

Odkryj 7 sekretów idealnego klimatyzatora do mieszkania
Odkryj 7 sekretów idealnego klimatyzatora do mieszkania

Klimatyzator mobilny polecamy szczególnie osobom, które wynajmują mieszkanie. Mogą one szybko podłączyć urządzenie i je odłączyć, bez konieczności inwestowania w usługę montażu.

Klimatyzator przenośny jest dla osób:

 • szukają szybkiego i skutecznego sposobu na ochłodzenie,

 • nie mogą pozwolić sobie na montaż klimatyzacji stacjonarnej,

 • wynajmują mieszkanie i nie chcą w nie inwestować,

 • szukają ekonomicznego rozwiązania na upał,

 • stawiają na łatwe i bezinwazyjne podłączenie klimatyzacji,

 • akceptują nieco głośniejszą pracę (około 65 dB).

Kiedy wybrać klimatyzator split

Klimatyzator split nada się do mieszkań, które posiadają balkon i domów wolnostojących. Montaż klimatyzacji split wymaga ingerencji w strukturę budynku. Instalacja jednostki zewnętrznej wymaga wywiercenia otworów w elewacji i poprowadzenia przewodów w mieszkaniu.

Odkryj 7 sekretów idealnego klimatyzatora do mieszkania
Odkryj 7 sekretów idealnego klimatyzatora do mieszkania

Mimo to warto rozważyć instalację klimatyzacji stacjonarnej. Jest to solidne rozwiązanie na lata, które pozwoli szybko schłodzić pomieszczenie. Ten rodzaj klimatyzacji jest zaawansowany technologicznie, co wiąże się z niskim poborem prądu, cichą pracą i wysoką wydajnością.

Klimatyzator split jest dla osób, które:

 • mieszkają w domu wolnostojącym lub mieszkaniu z balkonem,

 • szukają wydajnego chłodzenia dużego pomieszczenia,

 • stawiają duży nacisk na ciche działanie klimatyzatora,

 • liczą się z większą inwestycją zakupu urządzenia i jego montażu

 • mogą ingerować w elewację budynku (montaż jednostki zewnętrznej),

Ile kosztuje klimatyzator i jego instalacja?

Klimatyzacja typu split jest droższa od klimatyzacji przenośnej. Cena klimatyzacji stacjonarnej waha się w granicy od 2 do 5 tys. zł. Kwoty te dotyczą klimatyzacji ściennej, która jest najczęściej spotykana w domach i mieszkaniach. Koszt montażu klimatyzacji split waha się od 1 do 2,5 tys. zł w zależności od mocy klimatyzatora.

Klimatyzacja przenośna to rozwiązanie ekonomiczne. Cena nowego klimatyzatora mobilnego waha się w granicy od 1 do 3 tys. zł. Jeśli w zestawie razem z klimatyzatorem nie ma uszczelki okiennej, trzeba ją dokupić osobno. Koszt uszczelki okiennej to około 100 zł.

W przypadku montażu, w klimatyzacji przenośnej można wykonać go samodzielnie, bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Odkryj 7 sekretów idealnego klimatyzatora do mieszkania
Odkryj 7 sekretów idealnego klimatyzatora do mieszkania

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu klimatyzatora — podstawowe parametry

Na to, jaki klimatyzator wybrać, duży wpływ mają parametry. Wybierając klimatyzator przenośny i stacjonarny, zwróć uwagę na moc chłodzenia, przepływ powietrza, współczynnik EER, zużycie prądu i funkcje dodatkowe.

Oto szczegółowe wytyczne dotyczące parametrów klimatyzacji.

Odkryj 7 sekretów idealnego klimatyzatora do mieszkania
Odkryj 7 sekretów idealnego klimatyzatora do mieszkania

Moc chłodzenia

Moc chłodzenia to najważniejszy parametr w klimatyzacji. To właśnie od niej zależy, jak szybko sprzęt schłodzi pomieszczenie.

Najważniejszy jest dobór klimatyzatora przenośnego do metrażu. Ogólna zasada mówi o tym, że na każde 10 m² powinien przypadać 1 kW mocy chłodniczej. Taki przelicznik stosujemy, zakładając, że wysokość ścian to około 2,7 m.

Przykładowo, dla pomieszczenia o powierzchni 20 m² zalecana moc klimatyzatora wynosi około 2 kW.

W pomieszczeniach na poddaszu oraz tych bardziej nasłonecznionych wymagana jest większa moc chłodzenia. Nie wolno tu jednak przesadzać, ponieważ za mocny klimatyzator będzie pobierał więcej prądu.

Jeśli wybierasz klimatyzację przenośną, postaw na model o mocy na poziomie 3 kW. Im klimatyzator jest silniejszy, tym chłodzenie jest szybsze, a urządzenie hałasuje krócej.

W klimatyzatorach typu split moc chłodzenia waha się w zakresie od 2 do 7 kW.

Przepływ powietrza

Przepływ powietrza jest jednym z kluczowych parametrów klimatyzatora przenośnego, który wpływa na jego wydajność chłodzenia i ogólną efektywność działania.

Określa on ilość powietrza, jaką urządzenie jest w stanie przetłoczyć przez swoje wymienniki ciepła w ciągu godziny, zazwyczaj mierzoną w metrach sześciennych na godzinę (m³/h).

Wybierz klimatyzator, którego przepływ powietrza sięga wartości około 300 m³/h. Dla większych pomieszczeń kup klimatyzację z przepływem powietrza na poziomie 400-500 m³/h.

Współczynnik EER

Współczynnik EER (Energy Efficiency Ratio) to współczynnik efektywności energetycznej. Im wyższa wartość EER, tym urządzenie jest bardziej energooszczędne. Zalecane jest wybranie klimatyzatorów z EER większym niż 2,61.

Zużycie prądu

Polecamy klimatyzatory, które są energooszczędne. Zwróć uwagę na klasę energetyczną, bo niskie zużycie prądu to tańsza eksploatacja.

Rekomendujemy modele z klasą energetyczną A lub wyższą. W klimatyzatorach split często występuje sprężarka inwerterowa, która dodatkowo obniża poziom zużycia prądu.

Zakres regulacji temperatur

Ważnym parametrem jest zakres regulacji temperatur. Określa on

Funkcje

Klimatyzatory to wielofunkcyjny sprzęt, Niektóre modele mogą działać jako urządzenia 6 w 1.

Najbardziej zaawansowane klimatyzatory to:

 • źródło chłodzenia,

 • źródło ogrzewania,

 • jonizator,

 • oczyszczacz powietrza,

 • osuszacz powietrza.

Odkryj 7 sekretów idealnego klimatyzatora do mieszkania
Odkryj 7 sekretów idealnego klimatyzatora do mieszkania

Funkcje dodatkowe

Jeśli chodzi o funkcje dodatkowe, klimatyzatory może wykorzystywać wiele technologii dla zwiększenia wygody użytkowania.

Jedną z nich jest funkcja Swing, która polega na ruchu rolet przy wylocie powietrza. Dzięki temu powietrze jest równomiernie rozprowadzane po całym pomieszczeniu.

Urządzenie może także działać z Timerem, który pozwala włączyć i wyłączyć urządzenie w dowolnym momencie w ciągu doby.

Wiele modeli jest obecnie sterowanych za pomocą Wi-Fi, przez aplikację mobilną. Takie rozwiązanie jest wygodne i pozwala wykorzystać pełen potencjał klimatyzatora. Aplikacja umożliwia tworzenie scenariuszy i obsługę klimatyzatora z dowolnego miejsca na świecie. Do sterowania przeznaczony jest także pilot, który powinien być dołączony do zestawu.

Jaki klimatyzator do mieszkania wybrać — podsumowanie

Stoisz przed wyborem klimatyzatora? Na początku rozważ, czy lepszy będzie klimatyzator split, czy monoblok.

Do mieszkania w bloku lepiej sprawdzi się klimatyzator przenośny, ponieważ nie wymaga on uzyskania zezwolenia zarządcy. Jest to opcja do wszystkich, którzy szukają szybkiego i skutecznego sposobu na chłód w rozsądnej cenie.

Klimatyzacja ścienna (split) jest wydajniejsza, ale także droższa i wymaga profesjonalnego montażu, który jest kosztowny.

Klimatyzator przenośny w pomieszczeniu jest głośniejszy niż klimatyzacja stacjonarna. Wszystko dlatego, że jego podzespoły są ukryte w jednej obudowie. Wybierając to urządzenie, musisz się liczyć z hałasem na poziomie około 65 dB.

Jeśli chodzi o parametry, zwróć uwagę na moc chłodzenia, przepływ powietrza i energooszczędność. W przypadku klimatyzacji przenośnej sprawdź, czy w jej wyposażeniu znajduje się uszczelka okienna. W przeciwnym razie trzeba ją dokupić osobno.

ikona podziel się Przekaż dalej