Rodzaje odkurzaczy i ich funkcje dodatkowe

Jeszcze do niedawna najczęściej spotykanym w polskich sklepach typem odkurzacza był odkurzacz tradycyjny. Odkurzacz tradycyjny czyli odkurzacz workowy nadal jest bardzo popularny, jednak równie chętnie kupowane są innego typu modele. Jak sama nazwa wskazuje, odkurzacz workowy posiada wewnątrz worek. Pojemność worka może być bardzo różna i na ten aspekt należy zwrócić baczną uwagę.

Odkurzacze workowe

Odkurzacze workowe posiadają worki stałe, które po zapełnieniu się opróżnia lub worki wymienne. W tym drugim przypadku są to worki wykonane z papieru lub specjalnej tkaniny. Odkurzacz workowy ze stałym workiem, ze względu na konieczność częstego opróżniania worka nie jest polecany dla alergików. W tym kontekście lepszym pomysłem jest zakup odkurzacza tradycyjnego z wymiennymi workami. Bezpośredni kontakt z kurzem można wtedy ograniczyć do minimum, ponieważ po zapełnieniu worek się po prostu wyrzuca. Niektóre modele są wyposażone we wskaźnik zapełnienia worka.

Odkurzacze bezworkowe

Kolejnym rodzajem wśród odkurzaczy jest typ odkurzacza bezworkowego. Odkurzacz bezworkowy, jak sama nazwa wskazuje, nie posiada worka na kurz. Brud, kurz i pyłki trafiają do specjalnego pojemnika na kurz, który trzeba raz na jakiś czas opróżnić i umyć. Odkurzacz bezworkowy ma tą niepodważalną zaletę, że charakteryzuje się niezmienną, równą mocą ssania. Stopień zapełnienia pojemnika nie ma wpływu na moc ssania. W przypadku odkurzaczy workowych im bardziej zapełniony worek, tym moc ssania jest mniejsza.

Zarówno odkurzacz bezworkowy, jak i workowy może być wyposażony w funkcje dodatkowe. Odkurzacz workowy i bezworkowy występuje również jako odkurzacz wielofunkcyjny. Można go stosować do odkurzania dywanów, prania dywanów a nawet mycia okien. Inne akcesoria niezbędne do utrzymania czystości w domu znajdziesz w tym miejscu.

W obu wypadkach należy zwrócić uwagę na parametr, jakim jest klasa skuteczności odkurzacza oraz poziom hałasu. W przypadku odkurzacza workowego ważny jest także wskaźnik zapełnienia worka, a przy bezworkowym - czy pojemnik na kurz jest dostatecznie szczelny.

Odkurzacz ręczny akumulatorowy

Gwoli formalności należy wspomnieć również o innych rodzajach odkurzaczy, których popularność sukcesywnie rośnie. Na przykład do sprzątania - odkurzania niewielkich powierzchni (przykładowo wnętrza samochodu) doskonale sprawdzi się odkurzacz ręczny akumulatorowy. Skuteczność odkurzania urządzenia ręcznego jest siłą rzeczy dość niska, jednak do drobnych zastosowań sprawdzi się doskonale.

AGD w atrakcyjnych cenach - sprawdź promocje!

Odkurzacze z dodatkowymi funkcjami

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się ponadto, wspomniane uprzednio, modele odkurzaczy wielofunkcyjnych oraz wyposażonych w rozmaite opcje dodatkowe. Mowa tu o odkurzaczach z funkcją prania, zbierających rozlane płyny czy wyjątkowo skuteczne przy odkurzaniu sierści zwierzęcej. Dodatkowo dużym powodzeniem cieszy się odkurzacz wyposażony w filtr wodny. Tego typu odkurzacz nadaje się nie tylko do odkurzania dywanów czy podłóg ale sprawdzi się również do czyszczenia okien, luster czy płytek.

Stosunkowo mało popularne w Polsce ale coraz szerzej dostępne są również odkurzacze automatyczne. Charakteryzują się one pełną automatyzacją działań. Można je zaprogramować, aby rozpoczynały odkurzanie w określonych godzinach. Odkurzacz automatyczny dobrej klasy poradzi sobie z przeszkodami - będzie potrafił je ominąć. Tego typu odkurzacz potrafi również dostosować moc ssania do stopnia zabrudzeń. Naturalnie, modele odkurzaczy automatycznych są dość drogie w porównaniu z mniej skomplikowanymi urządzeniami.

Ostatni typ odkurzacza warty krótkiego omówienia to odkurzacz centralny. Odkurzacz centralny służy do odkurzania dużych pomieszczeń. Jest zainstalowany na stałe w jednym z pomieszczeń domu. Do sprzątania służy wąż, który rurami w ścianie transportuje pył i kurz do centralnego urządzenia. Odkurzacz centralny jest wyposażony w filtr, a oczyszczone powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz domu. Więcej o odkurzaniu centralnym przeczytasz w tym artykule.

Zalety i wady odkurzaczy bezworkowych i workowych

Odkurzacz bezworkowy ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to urządzenie ekonomiczne, ponieważ nie istnieje potrzeba kupowania jednorazowych worków papierowych czy tekstylnych. Na rynku mamy również modele odkurzaczy bezworkowych z filtrem wodnym. Jest to bardzo przemyślane rozwiązanie - kurz i pył podczas odkurzania wpada do pojemnika z wodą. Brudną wodę wystarczy wylać po zakończeniu odkurzania. Kolejną zaletą, którą posiadają odkurzacze bezworkowe, jest uprzednio wspomniana, równomierna siła ssania. Odkurzanie przy pomocy urządzenia bezworkowego jest zasadniczo dokładniejsze.

Odkurzacze bezworkowe mają zarówno wady, jak i zalety. Ich ceny są dość wysokie, ale nie wymagają wymieniania worków.
Odkurzacz bezworkowy czy workowy - który wybrać?

Odkurzacz bezworkowy posiada również wady. Wadą może być wyższa cena. Tego typu urządzenia charakteryzują się najczęściej głośniejszą pracą. Częstokroć w tego typu modelach odkurzaczy jakość filtrowanego wydmuchiwanego powietrza pozostawia wiele do życzenia. Jako dodatkową wadę można wymienić konieczność mycia pojemnika (w przypadku większości modeli jest to konieczne po każdym odkurzaniu).

Również odkurzacze workowe posiadają sporo zalet. Jedną z najważniejszych jest dodatkowa filtracja - worek tekstylny lub papierowy spełnia funkcję dodatkowego filtra. Cena tych odkurzaczy jest niższa niż bezworkowych i charakteryzują się cichszą pracą.

Jednak w przypadku odkurzaczy workowych dochodzi dodatkowy koszt w postaci systematycznego zakupu worków wymiennych. Siła ssania takiego odkurzacza maleje wraz  z zapełnianiem się worka. Może zainteresuje cię również odkurzacz wodny? Sprawdź, jakie ma zalety i wady czytając artykuł: Jak działa i ile kosztuje odkurzacz wodny?

Polecane marki odkurzaczy

Produkty Philips do odkurzania dywanów

Szeroką gamą produktową odkurzaczy może pochwalić się marka Philips. W ofercie znajdziemy zarówno odkurzacze bezworkowe, jak i tradycyjne odkurzacze workowe. Godnym rozważenia zakupem jest  PowerPro Ultimate FC9922/09 marki Philips. Jest to odkurzacz bezworkowy, o pojemności zbiornika 1,5 litra. Model został wyposażony w filtr antyalergiczny, klasa skuteczności odkurzania dywanów i podłóg w tym modelu to C.

Klasa reemisji kurzu w tym modelu to A. Ma bardzo wysoką moc ssania, został dodatkowo wyposażony w technologię NanoClean, która nie pozwala na unoszenie się kurzu w powietrze, nawet w przypadku, kiedy pojemnik jest otwarty. Ten odkurzacz bezworkowy jest dostępny w wielu polskich sklepach, również online, w cenie około 1450  złotych.

Innym godnym uwagi urządzeniem tego producenta jest Philips Performer FC9175/91. Jest to odkurzacz workowy, w którym klasa skuteczności odkurzania dywanów to C, a skuteczność odkurzania podłóg twardych A. Model posiada filtr antyalergiczny. Pojemność worka w Performer FC9175/91 to 4 litry. Można wykorzystywać w nim zarówno worki papierowe, jak i tekstylne. Klasa reemisji kurzu tego modelu to również A. Za ten model odkurzacza zapłacimy około 900 złotych.

Odkurzacze marki Samsung

Wiele różnorodnych odkurzaczy ma w swojej ofercie również Samsung. Odkurzacze Samsung charakteryzują się zasadniczo dużo niższymi cenami niż produkty marki Philips, jednak mają również niższe parametry. Już za 500 złotych możemy nabyć odkurzacz bezworkowy Samsung SC07K51E0VB - VC07K51E0VB. Klasa skuteczności odkurzania dywanów tego modelu to C. Pojemność pojemnika wynosi tylko 2 litry, a klasa reemisji kurzu to A.

Samsung posiada również wiele modeli odkurzaczy workowych, których cena waha się od 200 do 400 złotych. Opcje takie jak wskaźnik zapełnienia worka czy funkcja prania nie są dostępne w przypadku najpopularniejszych modeli odkurzaczy tego producenta.

Odkurzacze marki Electrolux

Duży wybór odkurzaczy różnego typu oferuje również  Electrolux. Warty rozważenia jest odkurzacz workowy Electrolux UltraOne ZUOALLFLR+, za który trzeba zapłacić około 900 złotych. Klasa skuteczności odkurzania dywanów w tym modelu to A, skuteczność odkurzania podłóg - A. Klasa reemisji kurzu to również A. Odkurzacz workowy Electrolux posiada filtr antyalergiczny, a pojemność worka to aż 5 litrów. Oprócz wielu modeli odkurzaczy workowych, ten producent oferuje również kilka modeli odkurzaczy bezworkowych.

Odkurzacze marki Zelmer

Alternatywnie można zdecydować się na któryś z odkurzaczy firmy Zelmer, który posiada w swoim asortymencie różne rodzaje odkurzaczy w bardzo szerokim przedziale cenowym. W ofercie oprócz odkurzaczy tradycyjnych i bezworkowych znajdziemy również odkurzacze z filtrem wodnym oraz wielofunkcyjne. Spośród odkurzaczy tego producenta wyróżnia się Zelmer Ceres ZVC355HT. Jest to typ odkurzacza bezworkowego. Pojemność pojemnika na kurz wynosi 2 litry. Jest to niewielki i poręczny odkurzacz, do którego dostaniemy w standardzie różne rodzaje końcówek. Cena tego modelu to 450 złotych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując odkurzacz?

Jedną z ważniejszych cech odkurzaczy jest ich wydajność. Warto więc zwracać uwagę na moc silnika danego modelu. Wysoka moc przekłada się na dłuższą i bardziej efektywną pracę urządzenia. Ważna jest również moc ssania, która z kolei przekłada się bezpośrednio na dokładność odkurzania. Moc ssania jest bezpośrednio powiązana z mocą silnika.

Kupując odkurzacz zwracajmy uwagę również na poziom hałasu emitowany przez urządzenie. Bardziej komfortowe odkurzanie zapewnią nam urządzenia o niskim poziomie hałasu. Zwracajmy również uwagę na długość przewodu odkurzacza oraz na jego wagę i pojemność worka lub pojemnika na kurz i brud. Zbyt krótki przewód będzie stanowił problem, podobnie jak za mała pojemność worka/pojemnika - który trzeba będzie często wyrzucać/opróżniać.

Jeśli do sprzątania masz większe powierzchnie, sprawdź także artykuł o szorowarkach automatycznych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny