Odkurzacz kominkowy albo odkurzacz do popiołu

Odkurzacz zamiast szczotki i szufelki

Zamiast kłopotliwego operowania szczotką i szufelką w palenisku pieca lub kominka, co nieuchronnie wiąże się z mniejszą lub większą ilością pyłu osiadającego na meblach i ścianach, lepiej jest zastosować odkurzacz. Wysokie podciśnienie po prostu wyciąga popiół i inne drobne cząsteczki bez wzniecania chmury pyłu. Każdy, kto ma w domu piec albo kominek wie, jak bardzo mogą te urządzenia nabrudzić. Podczas podkładania opału, jak i przy sprzątaniu po skończonym paleniu, nie da się uniknąć rozrzuconych drobinek drewna i popiołu. A próba zamiecenia żarzących się węgielków szybko przypomni, jaki zapach wydziela paląca się szczotka.

O wiele łatwiej przebiega sprzątanie sadzy i popiołu z użyciem specjalnego odkurzacza. To urządzenie oszczędza mnóstwo czasu, wykonuje zadanie zamiatania paleniska szybko i bardzo gruntownie. W przeciwieństwie do zwykłego odkurzacza zbudowany jest z metalu i może zasysać nawet gorący popiół. Zasada działania odkurzacza do kominka jest taka sama jak innych odkurzaczy, tyle tylko, że zamiast worka na śmieci ma on metalowy zbiornik.

Metal w odróżnieniu od tworzywa sztucznego jest odporny na wysoką temperaturę i może gromadzić również gorący popiół. Specjalne filtry są znacznie bardziej dokładne, aby wychwytywać drobne cząsteczki i nie dopuszczać do przedostawania się ich na zewnątrz oraz do silnika. Zasysany dym i związki siarki nie powinny przedostawać się do wnętrza domu, ponieważ toksyczne cząsteczki są szkodliwe dla dróg oddechowych.

Zalety odkurzacza do kominka

W porównaniu z tradycyjnym sprzętem do czyszczenia paleniska zalety odkurzacza są oczywiste.

  • Czyszczenie kominka odbywa się szybciej i dokładniej niż przy użyciu szczotki i szufelki. Na dodatek, inaczej niż podczas zamiatania, przy odkurzaniu nie unoszą się kłęby sadzy i popiołu. Do powietrza nie trafiają więc szkodliwe związki chemiczne, drażniące drogi oddechowe.
  • Do przeszłości należą zabrudzone sadzą ręce, rzecz nieunikniona przy operowaniu szczotką i szufelką. Praca z użyciem odkurzacza jest bardziej higieniczna i wydajna.
  • Odkurzacz do kominka nie posiada worka na śmieci, a więc jego moc ssania nie maleje wraz z zapełnieniem worka. Jest to poważny problem odkurzaczy workowych. Ten aparat utrzymuje stałą zdolność zasysania pyłu bez względu na zawartość pojemnika.
  • Pojemność zbiornika odkurzacza kominkowego jest znacznie większa od wielkości worka, a co za tym idzie, opróżnianie pojemnika nie musi następować po każdym czyszczeniu kominka. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o wyborze odkurzacza kominkowego.

Dwa różne typy odkurzaczy kominkowych

Jaki wybrać odkurzacz do kominka?

Wiadomo, że ze względu na małą szczelność filtrów, zwykłe odkurzacze workowe nie nadają się do sprzątania warstwy popiołu i sadzy. Wyposażony w zbiornik z metalu i odpowiednie filtry, odkurzacz do popiołu ma lepszy system filtracji i silnik elektryczny o większej mocy. Jest w stanie poradzić sobie z bardzo drobnymi cząstkami, nie przepuszczając ich ani na zewnątrz, ani do silnika.

Kupując odkurzacz do popiołu, należy zwrócić uwagę na takie parametry, jak:

  • moc silnika – im większa moc, tym prędzej można zakończyć sprzątanie, nie czekając, aż pył wzbije się w powietrze;
  • temperatura popiołu – istnieją modele, które mogą zasysać nie całkiem jeszcze wystygły popiół, inne zaś są przystosowane tylko do zimnego;
  • pojemność zbiornika – im większy zbiornik, tym rzadziej można go opróżniać, wykonując kilka sprzątań;
  • dodatkowe możliwości odkurzacza – niektóre modele pozwalają na sprzątanie nie tylko zimnego i ciepłego popiołu, ale również znajdującego się koło kominka piasku, kawałków szkła i innych zanieczyszczeń.

Jako odkurzacz do popiołu może służyć odkurzacz przemysłowy. Również na odwrót, odpowiedni odkurzacz do popiołu może posłużyć do pyłu, wiórów i innych resztek powstałych na przykład podczas remontu. Zwykły odkurzacz podłogowy przy pracach budowlanych długo by nie wytrzymał. Pozytywne opinie wśród użytkowników mają odkurzacze do kominków m.in. firmy Kärcher, Kaminer, Powermat, Black & Decker. Ceny wahają się w szerokim zakresie od ok. 200 zł do ponad 1000 zł.

AGD w atrakcyjnych cenach - sprawdź promocje!

Separator – czyli odkurzacz do popiołu bez silnika

Trudno o przyjemniejszy widok w zimowy albo jesienny wieczór niż ogień płonący w kominku i roztaczający ciepło. Tak jak wspaniałe są migające płomienie na palenisku, tak żmudne i pracochłonne jest czyszczenie tego paleniska przy pomocy szczotki i szufelki. Nie mówiąc o unoszącym się i odsiadającym wszędzie pyle. Znanym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego odkurzacza.

Rozróżnia się przy tym wydajniejsze i droższe modele z silnikiem elektrycznym oraz odkurzacze bez silnika, czyli tak zwane separatory. Aby taki separator bez silnika działał, musi być połączony ze zwykłym podłogowych odkurzaczem do domowego użytku. Jest to urządzenie filtrujące, które wykorzystuje moc ssania zwykłego odkurzacza. Filtr separatora zbiera popiół w specjalnym zbiorniku o znacznej pojemności. Popiół powinien być wystudzony i suchy.

Elastyczny wąż pozwala zasysać popiół, sadzę i pył do metalowego zbiornika, który opróżnia się w prosty sposób. Trzeba przy tym wiedzieć, że separator można łączyć z odkurzaczem podłogowym, ale nie z ręcznym akumulatorowym. Odkurzacz do popiołu bez silnika pracuje ze specjalnym filtrem, nie z filtrem papierowym albo HEPA. Dzięki temu popiół jest zatrzymywany w pojemniku i nie przechodzi do zwykłego odkurzacza. W każdym razie trzeba zwracać uwagę, aby nie zasysać żarzącego się popiołu.

Jeśli chodzi tylko o okazjonalne sprzątanie popiołu, cząstek sadzy i trocin, separator bez silnika jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Do wyczyszczenia kominka można spokojnie użyć zwykłego odkurzacza, który potem będzie pełnił swoją normalną funkcję. Pewną wadą tego sposobu jest mniejsza moc ssania w porównaniu z modelem z silnikiem. Poza tym przed ponownym użyciem podłogowego odkurzacza po odłączeniu go od separatora konieczne jest dokładne czyszczenie z resztek popiołu.

Różne bywają odkurzacze do kominków

Pytanie podstawowe: czy odkurzacz kominkowy do popiołu ma służyć do okazjonalnego porządkowania grilla, czy też regularnego czyszczenia całego urządzenia grzewczego. O wyborze zakupu decydują bardzo różne właściwości sprzętu w zależności od przeznaczenia. Odkurzacz do kominka bez własnego silnika (separator) nadaje się do małych, nieregularnych prac. Na przykład do czyszczenia od czasu do czasu grilla, czyli nieco częściej niż jest używany kwasomierz do gleby albo wymieniana żarówka do piekarnika.

Jeśli natomiast do ogrzewania mieszkania używany jest kominek albo piec na pellet, powinien być kupiony elektryczny odkurzacz kominkowy albo przemysłowy. Ważna jest mobilność: odkurzacze do kominków bez wyposażenia w rolki, powinny mieć niewielkie wymiary, mały ciężar i ergonomiczny uchwyt. Znaczenie ma też długość przewodu ssącego; w zasadzie im dłuższy, tym lepszy, ale musi mieć powiązanie z mocą silnika. Może się zdarzyć, że mimo odpowiedniej mocy silnika, popiół nie jest zasysany, ponieważ droga jest zbyt długa. Równie ważny, jak mocny silnik jest też dobry filtr, który da się łatwo wyczyścić i pozwala na pracę, kiedy popiół i warstwa sadzy są jeszcze ciepłe albo gorące.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny