Odkurzacz do pyłu, gipsu, gładzi: jaki? Z otrzepywaniem filtra?
Praca w pyle jest nieprzyjemna, a także niebezpieczna dla zdrowia. Jakie rozwiązania zwiększą bezpieczeństwo oraz komfort pracy? Poznaj profesjonalne urządzenia Kärcher i wybierz model najlepszy dla Twoich usług i potrzeb.
Zagrożenia związane z narażeniem na pył budowlany
Nieodłącznym elementem prac budowlanych jest pył, czyli złożona mieszanina o określonym składzie chemicznym i właściwościach fizycznych, zawierającą powietrze oraz stałe cząstki o różnych rozmiarach. Powszechnie wiadomo, że nawet niewielka ilość ma niekorzystny wpływ na zdrowie i może wywoływać poważne choroby, począwszy od astmy aż po pylicę. Płuca człowieka nie są bowiem przystosowane do radzenia sobie z drobnym pyłem.
Aby oceniać, jak niebezpieczny jest pył budowlany, warto znać jego rodzaje:
- Pył azbestowy – wyjątkowo szkodliwy, wywołuje pylicę azbestową oraz ma działanie rakotwórcze, występuje w starym budownictwie w: materiałach izolacyjnych, płytkach sufitowych, tynkach i klejach do płytek.
- Pył kwarcowy – powstaje podczas wiercenia i cięcia w betonie, cegłach, płytkach i piaskowcu, jest szczególnie niebezpieczny – powoduje tworzenie się tkanki bliznowatej i progresywnie zmienia skład tkanki płucnej, wywołując pylicę lub krzemicę.
- Pyły toksyczne i chorobotwórcze – powstają m.in. podczas prac spawalniczych i są złożone z ołowiu, kadmu, wanadu lub manganu, uszkadzają płuca, wątrobę czy śledzionę.
- Pył drzewny – szczególnie ten z twardego drewna bukowego lub dębowego może powodować nowotwory nosa, zatok i układu oddechowego.
- Pyły alergiczne – zazwyczaj są pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, mogą powodować powstawanie pleśni lub rozwój mikroorganizmów, co prowadzi do reakcji alergicznych.
Jednym ze sposobów na efektywne pozbycie się pyłu w środowisku pracy jest użycie odkurzacza przemysłowego o odpowiedniej klasie pochłaniania pyłów. Nowoczesne i wydajne rozwiązania technologiczne wprowadziła firma Kärcher.
Co należy wiedzieć przed wyborem profesjonalnego odkurzacza do pyłu budowlanego, gipsowego?
Przy wyborze profesjonalnego odkurzacza do pyłu budowlanego należy zwrócić uwagę na jego klasę. Wiąże się z tym odpowiedni system filtracji, zapewniający nie tylko wydajne odkurzanie, ale także bezpieczeństwo. Ważne są też aspekty ułatwiające pracę, np. możliwość podłączenia maszyn i elektronarzędzi, jak również sposób zbierania zabrudzeń.
Sięgnij po profesjonalne rozwiązania i wybieraj z szerokiej oferty odkurzaczy marki Kärcher.
Co to jest system Tact?
Technologia Tact to innowacyjny i opatentowany system automatycznego oczyszczania filtra. W praktyce oznacza to, że podczas pracy filtr jest samoczynnie przedmuchiwany przez silne uderzenie powietrza zwrotnego co 15 sekund. W efekcie usuwane są zalegające zanieczyszczenia, przez co możliwe jest nieprzerwane odkurzanie ze stałą wysoką mocą ssania nawet w przypadku dużych ilości drobnego pyłu.
System Tact stosowany jest w odkurzaczach uniwersalnych Kärcher (na mokro/sucho) wyposażonych w płaski filtr falisty.
Sterowanie systemem odbywa się za pomocą centralnego pokrętła obsługowego. Nowy Tact posiada dwustopniową regulację intensywności oczyszczania filtra – Tact min. (minimalny odstęp czasu – 60 s) do małych i średnich ilości pyłu oraz Tact max. (maksymalny odstęp czasu – 15 s) dla maksymalnej skuteczności odkurzania. Możliwe jest też całkowite dezaktywowanie systemu.
Tact² to druga generacja sprawdzonego systemu Tact. W tym przypadku co 7 sekund naprzemiennie otrzepywana jest połowa płaskiego filtra falistego. System Tact² gwarantuje zachowanie stałego przepływu powietrza, utrzymując siłę ssącą na jednakowo wysokim poziomie, nawet podczas odkurzania wyjątkowo dużych ilości drobnego pyłu.
System Tact bardzo korzystnie wpływa na trwałość filtra. Stały przepływ powietrza sprawia, że jest on czysty przez długi czas, a jego szacowana żywotność obliczona jest na możliwość zassania aż 180 kg pyłu mineralnego, co jest unikalne. Tak długiej trwałości filtra nie posiada żaden inny odkurzacz. Przekłada się to na wyraźnie wydłużone okresy pracy bez utraty siły ssącej i lepszą ochronę użytkownika przed drobnym pyłem.
Kiedy stosować membranę, worek lub filtr z systemem Tact?
Każdy rodzaj filtra powinien być stosowany do odpowiedniego rodzaju pyłu i zanieczyszczeń.
Membrana (może współpracować z systemem Tact) przeznaczona jest do zgrubnych i włóknistych zanieczyszczeń oraz takich, które mogłyby uszkodzić filtr główny np. wiórów drewnianych.
Worek w połączeniu z filtrem stosuje się podczas zbierania większych ilości kłopotliwych zanieczyszczeń, które mogłyby zakleić filtr, np. zanieczyszczenia kłaczkowate, styropian, wełna mineralna, drobne i nieostre opiłki metali. Co istotne, należy wyłączyć systemem Tact, ponieważ może rozerwać worek.
System Tact w połączeniu z profesjonalnym filtrem (np. Ultimate) stosuje się w przypadku drobnego nietoksycznego pyłu, jak np.: popiół, pył z gładzi czy pył cementowy.
Odkurzacz do żyrafy (szlifierki do gipsu) – czy zawsze pasuje?
Do szlifowania dużych powierzchni, a zwłaszcza górnych części ścian i sufitów, wykorzystuje się elektryczną szlifierkę do gipsu i gładzi, tzw. żyrafę. Powstający w wyniku tych prac pył powinien być zasysany przez wydajny odkurzacz do zastosowań profesjonalnych, jak Kärcher NT.
Szlifierka żyrafa z odkurzaczem profesjonalnym NT klasy Tact stanowią nieodłączny duet, zapewniający nie tylko czystość podczas prac, ale przede wszystkim ochronę przed pyłem. Urządzenia Kärcher wyposażone są w praktyczne gniazdo elektryczne i adaptery, dzięki czemu mogą współpracować z różnymi maszynami i elektronarzędziami.
Jaki odkurzacz do pyłu, gipsu, gładzi wybrać?
Decydując o tym, jaki odkurzacz do gipsu wybrać, należy pamiętać, że powinien być on klasy pyłów L. Tego typu urządzenia wyposażone są w odpowiednie filtry, których skuteczność filtracji wynosi 99%.
Marka Kärcher posiada bogatą ofertę certyfikowanych odkurzaczy profesjonalnych do pracy z pyłem klasy L, które spełniają najwyższe europejskie standardy bezpieczeństwa. Duże i bardzo duże ilości drobnego pyłu to specjalność odkurzaczy Tact i Tact², które w szczególności przeznaczone są do tego typu prac.
Profesjonalny odkurzacz do małej ilości drobnego pyłu
Do małej ilości drobnego pyłu przeznaczone są profesjonalne odkurzacze klasy Ap Kärcher: NT 22/1 Ap L, NT 30/1 Ap L oraz NT 40/1 Ap L. Charakteryzują się wysoką mocą ssącą i wydajnym, półautomatycznym systemem czyszczenia filtra. Wyposażone są w trwałe zbiorniki na zanieczyszczenia z tworzywa sztucznego, a niektóre modele posiadają gniazdo do podłączania elektronarzędzi z funkcją automatycznego włączania i wyłączania.
Szczególnie warto zwrócić uwagę na najnowszy profesjonalny odkurzacz uniwersalny Kärcher NT 22/1 Ap L do cichej pracy na mokro/sucho. Wyposażony jest w odporny na wilgoć filtr kartridżowy PES, dzięki czemu bez problemu radzi sobie z pyłem budowlanym. Odkurzacz został opracowany pod kątem zapewnienia maksymalnego komfortu pracy. Wersja zasilana sieciowo wyróżnia się niską wagą, poręczną konstrukcją oraz wysoką mobilnością. Złącze węża ssącego przesunięte jest na głowicę. Umożliwia to wykorzystanie pełnej pojemności zbiornika na zanieczyszczenia (22 l) i eliminuje konieczność częstego opróżniania, co przekłada się na oszczędność czasu. W wariancie zasilanym bateryjnie (NT 22/1 Ap Bp L) zastosowano płaski filtr falisty, a podłączenie węża znajduje się w zbiorniku urządzenia.
Profesjonalny odkurzacz z automatycznym otrzepywaniem do dużej ilości drobnego pyłu
Odkurzacze uniwersalne z serii Tact, a zwłaszcza modele: NT 30/1 Tact L, NT 40/1 Tact Te L, NT 45/1 Tact Te Ec oraz NT 50/1 Tact Te L w szczególności przeznaczone są do pracy z dużymi ilościami drobnego pyłu. Wyposażone są w wydajny system automatycznego czyszczenia filtra Tact z 2-stopniową regulacją, który zapobiega spadkom mocy siły ssania.
Warto przyjrzeć się nowemu modelowi Kärcher 30/1 Tact Te L, który cechuje się wyjątkową mocą ssania, prostą i wygodną obsługą, jak również trwałością i bezawaryjnością. Wyposażony jest w płaski falisty filtr w specjalnej kasecie, który łatwo można wymienić bez kontaktu z pyłem.
Dla pełnego komfortu pracy na budowie odkurzacz posiada ergonomiczne akcesoria (kolanka, ssawki, węże i rury), gniazdo do podłączania elektronarzędzi z funkcją automatycznego włączania/wyłączania oraz nowy adapter do tych urządzeń z obrotowym pierścieniem do regulacji siły ssącej. Wyposażony jest także w zbiornik o pojemności 30 l.
Profesjonalny odkurzacz z automatycznym otrzepywaniem do bardzo dużej ilości drobnego pyłu
Polecanymi modelami odkurzaczy do bardzo dużej ilości pyłu są: NT 65/2 Tact² oraz NT 75/2 Tact². Ich cechą charakterystyczną jest nowa generacja automatycznego systemu oczyszczania filtra Tact² dla pracy bez spadków siły ssącej. Urządzenia klasy Tact² mogą być używane do usuwania drobnego pyłu klasy M, czyli szkodliwego dla zdrowia, o ile tak wskazano w ich specyfikacji (klasa filtracji M).
Przykładem dobrego odkurzacza do gipsu jest oferowany przez Kärcher NT 65/2 Tact² Tc, który wyposażony jest w płaski falisty filtr PES o bardzo dużej powierzchni filtracyjnej i kompaktowych wymiarach jednocześnie. Odkurzacz jest przyjazny w obsłudze i wyróżnia się wysoką ergonomią (poręczne uchwyty, mocowanie osprzętu, praktyczna półka na głowicy). Dzięki wózkowi z wychylnie zamontowanym zbiornikiem o pojemności 65 l jest wygodny w użytkowaniu, a pojemnik łatwo opróżnić. Posiada także wąż spustowy do płynnych zabrudzeń.
Filtry, worki, przewody, redukcje, adaptery – akcesoria do odkurzaczy profesjonalnych
Na wydajność i bezpieczeństwo pracy odkurzaczy profesjonalnych wpływają także różnego rodzaju akcesoria i materiały eksploatacyjne – filtry, worki, adaptery i inne. Warto zwrócić uwagę, że często tego typu wyposażenie dodatkowe pochodzi z niepewnych źródeł (np. portale aukcyjne), co nie daje gwarancji jakości.
Aby mieć pewność, że akcesoria są oryginalne, najrozsądniej jest kupować je na stronie internetowej marki Kärcher. Intuicyjna wyszukiwarka, po wybraniu właściwego modelu odkurzacza, pokaże dedykowane akcesoria.
Bardzo ważne jest, aby uważać na podróbki i ich unikać. Trzeba wiedzieć, że profesjonalne odkurzacze NT (klasa L, M, H) są certyfikowane do pracy z pyłem wg normy EN 60335-2-69, która odnosi się do urządzenia, ale także elementów filtra. Oznacza to, że cała jednostka ssąca podlega przeglądowi i uzyskuje certyfikat. W konsekwencji, tylko posiadając oryginalny filtr i akcesoria, zyskuje się gwarancję prawidłowej filtracji, a więc pewność pełnej ochrony przed niebezpiecznym działaniem pyłu.
Zadbaj z Kärcher o jakość akcesoriów do odkurzaczy profesjonalnych, aby ich praca była jeszcze wydajniejsza
artykuł sponsorowany