Odkurzacz z filtrem HEPA - najważniejsze informacje

Filtr HEPA - technologia wojskowa

Odkurzacz to urządzenie, którego zadaniem jest pochłanianie kurzu i drobnych zanieczyszczeń - rzecz oczywista. W urządzeniach tych producenci cały czas pracują nad redukcją poziomu hałasu, czy minimalizacją zużycia prądu. Jednak nie mniejsze znaczenie ma wydajność filtrowania zanieczyszczeń. Jak wiadomo, odkurzacz zasysa do środka powietrze, pochłaniając jednocześnie kurz i inne drobne zanieczyszczenia. Z drugiej strony odkurzacz wysysa powietrze. Cała praca filtra polega zatem na tym, aby skutecznie odfiltrować zanieczyszczenia przechodzące przez odkurzacz: kurz, pyłki roślin, czy odchody roztoczy. Wiele filtrów przepuszcza te drobne zanieczyszczenia i wracają one z powrotem do powietrza w domu. Skuteczność filtrów jest bardzo istotna zwłaszcza dla alergików. Naprzeciw oczekiwaniom alergików i wszystkich osób, którym zależy na czystym powietrzu w czterech ścianach, wychodzą filtry HEPA.

Filtr HEPA to technologia wojskowa, która znana jest już od czasów II wojny światowej. Takie filtry weszły jednak do użytku domowego stosunkowo niedawno, gdyż wymagają one dosyć dużej mocy ssącej. Jeszcze nie tak dawno domowe odkurzacze nie dysponowały takimi mocami. Warto również wspomnieć o klasach filtrów która obowiązuje od maja 2010 roku. Najskuteczniej filtry noszą miano HEPA i mają oznaczenia H13 i H14, mniej skuteczne filtry noszą nazwę ETA i mają oznaczenia E10, E11, E12 (wcześniej odpowiednio H10, H11, H12). Potocznie filtry te dalej są określane mianem HEPA. HEPA to skrót od angielskiego High Efficiency Particulate Air Filter, natomiast APA to Efficiency Particulate Air Filter. Nawet te nieco mniej skuteczne filtry oznaczane skrótem EPA są dużo lepsze od filtrów w tradycyjnych odkurzaczach. Wyposażone w nie urządzenia są więc nadal godne uwagi. Poniższa tabela przedstawia klasy HEPA oraz EPA wraz ze skutecznością ich filtracji. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze najlepszego odkurzacza wodnego?

Filtr HEPA - zasada działania.

Zasada działania filtrów EPA/HEPA jest oparta jest się na trzech mechanizmach: przechwycenia, zderzenia oraz dyfuzji. Mechanizmy przechwycenia oraz zderzenia charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością dla cząsteczek, których średnica przekracza 0,4 μm. Mechanizm dyfuzji jest z kolei najbardziej skuteczny dla cząstek o średnicy mniejszej od 0,1 μm. Najwięcej problemów sprawiają cząsteczki o średnicy ok. 0,3 μm, ich rozmiar określany jest MPPS, czyli Most Penetrating Particle Size. Skuteczność filtra określana jest odnośnie tych właśnie cząsteczek. Reguluje to norma PN-EN 1822- 1:2009.

Niektóre z filtrów HEPA są przystosowane do mycia, jednak cena takiego filtra jest wyższa niż filtrów wymiennych. Jednym z rozwiązań, gdzie stosowane są filtry EPA/HEPA są odkurzacze bezworkowe (cyklonowe). Odkurzacze bezworkowe dzięki swojej konstrukcji powodują, że filtr otrzymuje mniej uderzeń dużymi cząsteczkami zanieczyszczeń, co sprawia, że filtr ma większą żywotność. Jednak cena odkurzaczy bezworkowych jest wyższa od tych, w których stosuje się worki na kurz i inne zanieczyszczenia. Bardzo dobre opinie wśród specjalistów ma także odkurzacz wodny z dodatkowym filtrem HEPA. Odkurzacz wodny (odkurzacz z filtrem wodnym) to bardzo wydajny sprzęt, który korzysta z dwóch filtrów: filtra wodnego oraz filtra HEPA/EPA. To najskuteczniejszy z odkurzaczy HEPA i jest polecany zwłaszcza dla alergików, jednak jego cena jest wyższa od innych rozwiązań. Filtr HEPA to wybór wart roważenia.

AGD w atrakcyjnych cenach - sprawdź promocje!

Skuteczność filtracji klas HEPA i EPA

Klasa EPA/HEPA

skuteczność filtracji %

całkowita        

miejscowa

E10

≥ 85

-

E11

≥ 95

-

E12

≥ 99,5

-

H13

≥ 99,95

≥ 99,75

H14

≥ 99,995

≥ 99,975

Odkurzacz z filtrem HEPA - wiodący producenci, polecane modele, ceny

Chcąc zakupić odkurzacz z filtrem HEPA powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim modele takich producentów jak: Zelmer, Electrolux czy Philips. To uznane marki, których sprzęt AGD, w tym także odkurzacze są najwyższej jakości i mają bardzo dobre opinie zarówno wśród użytkowników, jak i ekspertów branżowych. Odkurzacz HEPA tych producentów jest zawsze dobrą inwestycją i będzie służył przez długi czas. W zamieszczonej poniżej tabeli zaprezentowane zostały polecane modele odkurzaczy HEPA wraz z parametrami i cenami.

Filtr hepa, a także odkurzacz z filtrem hepa oraz polecany odkurzacz HEPA i opinie na jego temat
Filtr HEPA oraz odkurzacz z filtrem hepa, polecane modele, ceny i opinie
Odkurzacze z filtrem HEPA: modele, ich parametry i ceny

Model

Moc

Pojemność

Głośność

Roczne zużycie energii

Cena

BLAUPUNKT VCB201

700 W

2 l

od 76 do 80 dB

do 30 kWh

199 zł

BLAUPUNKT VCC301

700 W

1,2 l

od 76 do 80 dB

do 30 kWh

159 zł

Bosch BZGL2B315

80 dB

299 zł

ZELMER JUPITER ZVC427VT

890 W

4 l

od 76 do 80 dB

375 zł

ZELMER AQUOS ZVC722ST

1 600 W

4 l

od 76 do 80 dB

492 zł

ZELMER AQUAWELT VC7920.0 ST

1700 W

3 l

od 76 do 80 dB

799 zł

PHILIPS POWERPRO ACTIVE FC9556/09

750 W

1,5 l

76 do 80 dB

do 30 kWh

649 zł

PHILIPS POWERPRO ULTIMATE FC9928/09

650 W

2,2 l

od 71 do 75 dB

1540 zł

PHILIPS PERFORMER EXPERT FC8728/09

650 W

5 l

1349 zł

ELECTROLUX PURE F9 PF91ALRGY

0,7 l

od 81 do 85 dB

1899 złOdkurzacz z filtrem HEPA to nowoczesne i bardzo skuteczne rozwiązanie, znacznie lepsze niż tradycyjny tani odkurzacz. Odkurzacze HEPA skutecznie filtrują kurz, pył, roztocza i inne, nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia. Dzięki temu cieszą się dużą popularnością wśród alergików, wrażliwych na te drobne cząsteczki. Najlepsze opinie spośród odkurzaczy HEPA mają odkurzacz wodny i odkurzacz bezworkowy. Te rozwiązania pozwalają na dodatkową filtrację i zwiększają żywotność filtra EPA/HEPA.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny