Odkurzacze - rodzaje, producenci, ceny, porady zakupowe, opinie

Odkurzacze to urządzenia obecne praktycznie w każdym domu. Potrafią szybko i sprawnie pozbywać się wielu zanieczyszczeń. Podobnie jak każdy sprzęt AGD oferowany przez dany sklep występują w wielu wersjach. Która odmianę wybrać, małe odkurzacze workowe czy odmiany piorące? By odpowiedzieć na to pytanie opiszemy najpopularniejsze rozwiązania. Sprawdzimy również ich ceny.

Odkurzacze domowe i ich cechy

Odkurzacze to popularne urządzenia elektryczne reprezentujące sprzęt AGD. Ich najważniejszym zadaniem jest czyszczenie powierzchni oraz różnego rodzaju przedmiotów. Doskonale się z niego wywiązują. Skutecznie usuwają kurz i takie zanieczyszczenia jak okruchy, pył czy wióry. Każdy dobrze zaopatrzony sklep ma w ofercie odkurzacze potrafiące zbierać rozlane płyny. Warto też pokrótce przybliżyć zasadę działania tych urządzeń. W najprostszym ujęciu odkurzacze zasysają powietrze wraz z zanieczyszczeniami. Te trafiają do specjalnego worka lub pojemnika. To oczywiście zależy od konstrukcji konkretnego modelu. 

Na rynku dostępnych jest kilka odmian odkurzaczy. Tradycyjne są wyposażone w jednorazowe worki lub te wielokrotnego użytku. Tymczasem odkurzacze bezrowkowe mają wbudowany pojemnik na zanieczyszczenia. Poza nimi istnieją wersje piorące lub z filtrem wodnym. Ciekawą alternatywą jest też centralne odkurzanie. Każda odmiana ma swoje zalety, ale też wady. To bardzo dobra sytuacja, ponieważ możemy dopasować sprzęt do potrzeb. Zanim odwiedzimy sklep warto zastanowić się, czego oczekujemy od odkurzacza. Jaka ma być jego, waga, moc i zużycie energii. To podstawowe kryteria wyboru sprzętu.

Odkurzacze domowe – solidne i tanie wersje

Podstawowym rodzajem sprzętu są małe odkurzacze workowe. Co już można rozeznać po nazwie, zbierają zabrudzenia i transportują je do wewnętrznego worka. Może on występować w dwóch wersja. Pierwszą są wymienne worki papierowe a drugą odmiany tekstylne. Te ostatnie trzeba samodzielnie czyścić gdyż, to ważne gdyż czasem pełnią funkcje filtrów. Ich zaletą tego sprzętu jest łatwa obsługa i niezła wydajność. Do tego są to najtańsze urządzenia. Ceny dobrych modeli utrzymują się w granicach 200 zł. Jednakże małe odkurzacze workowe mają też wady. Najważniejszą z nich jest uciążliwe czyszczenie. Szczególnie odczują to osoby uczulone na kurz i roztocza. Popularni producenci to firmy Zelmer, Philips, Electrolux. 

Małe odkurzacze workowe już za nami, czas, więc na kolejną grupę. Będą nią popularne wersje bezrowkowe. Mały sprzęt AGD tego typu ma specjalny, wyciągany pojemnik, do którego trafiają zanieczyszczenia. Te odkurzacze domowe są zazwyczaj większe i cięższe od wersji tradycyjnych. Ich eksploatacja jest łatwa i nie generuje dodatkowych kosztów(nie trzeba wymieniać worków). Ważne jest też to, że napełniony pojemnik nie wpływa na siłę ssania tak jak w przypadku wersji klasycznych. Nie są to urządzenia najtańsze, co może być minusem. Ceny solidnego sprzętu firm Tefal, Bosch, Zelmer, Philips utrzymują się w przedziale 250-700 zł. Kwota może być niższa, jeśli trafimy na atrakcyjne promocje. 

Odkurzacze bezrowkowe występują też w innych odmianach. Urządzenia wyposażone w filtr wodny są tak skonstruowane by skutecznie zatrzymywać zanieczyszczenia. Zasysane powietrze trafia do specjalnego pojemnika z wodą gdzie brud jest oddzielany. Jeśli jakieś drobinki przedostaną się dalej są wyłapywane przez filtry. Takie odkurzacze mają swoje zalety. Przede wszystkim są bezpieczne dla alergików. Część modeli ma funkcję prania dywanów i tapicerek. Mogą odkurzać i na mokro i na sucho oraz usuwać plamy cieczy. Wady to konieczność opróżniania i mycia pojemnika po każdym użyciu. Do tego dochodzi większa waga i rozmiar. Nie bez znaczenia są też ceny. Tanie modele kosztują około 350-400 zł. Za najdroższe trzeba zapłacić powyżej 1000 zł.

Odkurzacze domowe piorące i centralne odkurzanie

Odkurzacze piorące również posiadają filtr wodny. Do tego montuje się w nich dwa pojemniki na ciecz. Do jednego wlewa się wodę ze środkiem czyszczącym. W drugim zaś zbierają się zanieczyszczenia po odkurzaniu. Odkurzacz nanosi na powierzchnię parę a następnie odsysa ją wraz z brudem. To bardzo skuteczna metoda czyszczenia. Opisywane odkurzacze mogą prać dywany, tapicerkę, ale też czyścić płytki łazienkowe, panele itp. Są przyjazne dla alergików i bardzo wydajne. Jednakże przez swoje gabaryty pasują tylko do dużych domów i mieszkań. Do tego trzeba je dokładnie czyścić po każdym użyciu. Nie są też tanie, najprostszy sprzęt firmy Zelmer kosztuje około 700 zł. Jeśli trafimy na promocje odmiany z wysokiej półki możemy nabyć w granicach 1000 zł.

W niewielkich mieszkaniach doskonale sprawdzą się odkurzacze pionowe. Mają wbudowany akumulator, dzięki czemu żaden kabel nie będzie nam przeszkadzał. Do tego mogą mieć różne przydatne funkcje. Wady to przede wszystkim ograniczona ruchomość, stosunkowo mała liczba końcówek i mała moc silnika. Jeśli zaś chodzi o ceny to najtańsze modele kosztują około 400 zł. Tacy producenci jak Bosch, Philips, Dyson czy Zelmer mają też oczywiście droższe propozycje. W przedziale 700-1300 zł uwzględniając promocje można nabyć sprzęt AGD wysokiej klasy. Trzeba tylko odwiedzić dobrze wyposażony sklep.

Ciekawą alternatywą dla opisywanego sprzętu jest centralne odkurzanie. By móc z niego korzystać potrzebny jest system składający się z kilku elementów. Mamy, więc agregat odpowiedzialny za zasysanie powietrza. Do niego podłączone są rury ssące ukryte w ścianach domu. Wyciąga się je ze specjalnych rozmieszczonych w różnych punktach budynku. Centralne odkurzanie jest ciche, skuteczne i bardzo wygodne. Niestety systemy nie są tanie, choć cena zależy od ilości gniazd ssących. Można, więc stwierdzić, że najtańsze rozwiązania kosztują około 1200 zł. Tymczasem najdroższe systemy możemy nabyć za około 4000 zł. Czasem promocje mogą obniżyć cenę do 3600 zł.