Rodzaje odkurzaczy budowlanych

Segment odkurzaczy odpowiednich na budowę jest bogaty, dlatego wybór właściwego modelu jest trudny. Podstawowym kryterium wyboru powinno być dopuszczenie do danego rodzaju zastosowania. Odkurzacz ma przyśpieszyć pracę, oczyszczając środowisko z pyłów. W zależności od wartości maksymalnych stężeń w powietrzu wyróżniamy trzy rodzaje odkurzaczy przemysłowych:

 1. Klasa L - to odkurzacz budowlany do pochłaniania pyłów o wartościach granicznych >1mg/m3. Doskonale sprawdzą się w drobnych pracach remontowo-budowlanych, stolarskich oraz obróbce tworzyw sztucznych. Odkurzacze tej klasy zapewniają wysoką wydajność i wszechstronność. Urządzenia przeznaczone do pyłu budowlanego często wyposażone są dodatkowo w moduł odsysania, przyłącze sprężonego powietrza oraz drugie gniazdo dla prądu lub układu automatycznego wyłączania. Dla podniesienia efektywności, zwłaszcza do gipsu, zaleca się model bezworkowy z filtrem wodnym.
 2. Klasa M – to odkurzacz przemysłowy do pyłów mineralnych o wartościach granicznych >0,1 mg/m3. Sprawdzi się do prac w betonie, kamieniu, jastrychu, drewnie oraz do gipsu i farb. Pyły o tej wielkości są niebezpieczne dla zdrowia i obsługa odkurzacza wymaga środków ochrony osobistej i odpowiednich kompetencji. Odkurzacze budowlane tej klasy podobnie jak klasy L mogą być dodatkowo wyposażone w funkcję antystatyki. Zapobiega to osiadaniu zanieczyszczeń i gromadzeniu ładunków elektrycznych na narzędziach i w wężu ssącym. Ma to ogromne znaczenie w przypadku odkurzacza do żyrafy. Siła ssania jest regulowana. Na uwagę zasługują odkurzacze z filtrem samoczyszczącym.
 3. Klasa H - odkurzacz budowlany do pochłaniania pyłów o wartościach granicznych <0,1mg/m3. To najbardziej niebezpieczne dla zdrowia zanieczyszczenia jak np. ołów, kadm, azbest czy pleśń. Ta klasa odkurzaczy wyposażona jest w specjalne filtry, zapewniające separację pyłów. Aby urządzenie dobrze spełniało swoją funkcję, musi być wyposażone w bezpieczne i szczelne zamknięcie. Na wysoką jakość pracy wpływa turbina o wysokiej jakości i filtr. W tej klasie znajdują się również modele o specjalnym przeznaczeniu.  Służą one do odsysania pyłów palnych i wybuchowych. Wyposażone są one w ochronę przeciwogniową. Zanieczyszczenia zamykane są w pojemniku z tworzywa ABS o dużej wytrzymałości. Można nimi bezpiecznie usuwać pyły z tworzyw sztucznych z dodatkiem włókien szklanych czy węglowych, lakierów proszkowych, sadzy i innych.

Jeśli szukasz porad na temat wyboru innego rodzaju odkurzaczy, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o odkurzaczach.

Odkurzacz przemysłowy - wiodący producenci

Wybór odkurzacza nie jest prosty, gdyż na rynku dostępne jest mnóstwo produktów. Oprócz klasy filtrowania należy zwrócić uwagę na producenta. Jeżeli urządzenie ma spełnić swoją funkcję i służyć przez lata, warto zaufać znanym firmom. Wśród wiodących producentów odkurzaczy na budowę na uwagę zasługują marki: Starmix, Nilfisk, Bosch, Makita, Karcher i DeWalt. Zaletą ich produktów jest to, że współpracują z innymi elektronarzędziami tej samej marki, bez dodatkowych adapterów.

 • Starmix to producent specjalistycznych odkurzaczy współpracujących z elektronarzędziami.  Odkurzacz przemysłowy tej marki to wysoka jakość i pewność spełnienia norm zatrzymywania pyłów. W ich asortymencie znajdują się urządzenia różnych klas. Są tu modele przeznaczone do pracy z azbestem, mały odkurzacz przemysłowy, odkurzacz do żyrafy, a nawet odkurzacze strażackie.
 • Nilfisk to producent z Danii, który od 30 lat zajmuje się bezpieczeństwem środowiska pracy. Ich odkurzacze do pyłu budowlanego posiadają międzynarodowe świadectwa spełniania norm. W ofercie firmy znajduje się 45 modeli odkurzaczy przemysłowych, które można dostosowywać do potrzeb użytkownika.
 • Makita to japońska marka zajmująca się od wielu lat produkcją wysokiej jakości narzędzi. W ofercie Makity znajdują się odkurzacze o mocnych i wydajnych silnikach, zarówno do pracy na sucho, jak i na mokro. Firma produkuje modele z filtrem samoczyszczącym za pomocą przycisku.
 • DeWalt to marka amerykańska, znana na całym świecie od ponad 80 lat. Dzięki doświadczeniu w produkcji maszyn do obróbki drewna i metalu, firma doskonale rozumie potrzeby usuwania pyłów. Ich odkurzacze z filtrem samoczyszczącym odpowiednie są zarówno do pracy na sucho jak i na mokro. Mocny i trwały sprzęt jest równocześnie lekki i łatwy w transporcie. W ofercie znajdziemy także odkurzacz do żyrafy.
 • Bosch to jedna z najbardziej znanych marek. Jej odkurzacz przemysłowy może być bezworkowy lub z workiem filtrującym. Cechuje się odpornością na uszkodzenia mechaniczne, wydajnością i solidnością. W ofercie firmy Bosch znajdziemy zarówno mały odkurzacz przemysłowy bezworkowy, na budowę do gipsu, jak i odkurzacz do żyrafy z filtrem samoczyszczącym.
 • Kärcher to kolejna niemiecka firma produkująca profesjonalne odkurzacze dla branży budowlanej, ale także innych sektorów przemysłu i usług. Mocne urządzenia do pracy na mokro/sucho o imponujących parametrach technicznych doskonale radzą sobie z każdym rodzajem zabrudzeń. Wyróżniają się przede wszystkim efektywną filtracją oraz innowacyjnymi, opatentowanymi systemami półautomatycznego lub automatycznego oczyszczania filtra. Odkurzacze Kärcher gwarantują stale wysoką moc ssania nawet przy dużych ilościach pyłu. Poza tym zapewniają długoletnią żywotność, wytrzymałość i wysokim komfort obsługi. Szeroka gama asortymentu obejmuje wielofunkcyjne odkurzacze dedykowane do pracy ze wszystkimi klasami pyłów, w tym niebezpiecznymi. Dostępne są modele kompaktowe, przeznaczone do pracy w ekstremalnie trudnych warunkach, jak również do specjalistycznych zastosowań.
  Odkurzacz do pyłów Karcher, a także inne odkurzacze budowlane i odkurzacze przemysłowe oraz ich ceny i wydajność
  Odkurzacze budowlane - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci

  Poznaj pełną gamę uniwersalnych odkurzaczy Kärcher do użytku profesjonalnego:
  https://www.kaercher.com/pl/professional/odkurzacze/odkurzacze-uniwersalne.html

Odkurzacz budowlany – jaka jest jego cena i opinie?

Przykładowe ceny odkurzaczy

Odkurzacze budowlane dostępne są w różnych cenach, w zależności od producenta, rodzaju zastosowanego filtra, mocy silnika, a także osprzętu. Mały odkurzacz przemysłowy może kosztować poniżej 500 zł. Warunkiem jest właściwy dobór urządzenia do przeznaczenia. Większość odkurzaczy przemysłowych w tej cenie ma słabszy silnik i mniejszą wydajność od droższych modeli. Jednak używany prawidłowo spełni swoją funkcję.

Odkurzacz budowlany, czyli odkurzacz przemysłowy do pyłu budowlanego, a także polecane modele i ceny
Odkurzacze budowlane - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci

AGD w atrakcyjnych cenach - sprawdź promocje!

Wybrane modele odkurzaczy budowlanych - ceny

Karcher Mv 6 P Premium EU III

800 zł

Karcher NT 30/1 Ap Te L

1900 zł

Makita MC2512L

550 zł

Makita VC1310LX1

1250 zł

Bosch Advanced Vac 20

560 zł

Bosch GAS 55M AFC

3350 zł

DeWalt DCV584L-QW

890 zł

DEWALT L 1400W

2130 zł

Starmix SX018577

1800 zł

STARMIX ODKURZACZ PRZEMYSŁOWY AS 1220 P

650 zł

NILFISK 18451129

345 zł

NILFISK ATTIX 751-0H

5000 złOdkurzacz budowlany - opinie

Zdaniem użytkowników, odkurzacze wszystkich wymienionych firm są godne polecenia, ze względu na wydajną pracę i solidność. Najczęściej to marka Karcher wymieniana jest jako niezawodna, a jej cena za przystępną. Marka Nilfisk ceniona jest za cichą pracę, a do pracy w szczególnie trudnych warunkach klienci polecają markę Bosch jako solidną i bezpieczną.

Odkurzacze firmy Karcher zajmują najwyższe pozycje w rankingach na najlepsze urządzenia 2019 roku. Specjaliści zalecają wybór urządzenia sprawdzonej marki, gdyż gwarantuje żywotność i dobrą pracę. Warunkiem jest stosowanie się do zaleceń producentów i wykorzystywanie odkurzacza zgodnie z nimi.

Dobranie odpowiedniego odkurzacza do pyłu budowlanego nie jest proste. Musi on być dostosowany do rodzaju zanieczyszczeń i przystosowany do pracy w trudnych warunkach. Cena nie może być głównym kryterium wyboru. Ważne jest, by zwrócić uwagę na jakość i trwałość zastosowanych do jego budowy materiałów. Warto również upewnić się, że dany model posiada odpowiedni osprzęt pozwalający na dopasowanie odkurzacza do indywidualnych potrzeb.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny