Jałowiec kolumnowy - odmiany

Do wyboru mamy liczne odmiany jałowca, które wyróżniają się kolumnowym pokrojem. Oczywiście niektóre z nich tworzą bardziej zwartą bryłę, a inne znowu nieco bardziej rozpierzchłą. Jałowiec kolumnowy o zwartej koronie doskonale nadaje się do sadzenia w szpalerach bądź jako ozdobne solitery. Natomiast odmiany wysokie, których pędy rosną już mniej regularnie, nadają się na żywopłot, jak i również grupowych nasadzeń przy iglakach innego gatunku.

Wymieniając odmiany wysokie i szybko rosnące jałowca kolumnowego, warto mieć przede wszystkim na myśli:

  • Jałowiec pospolity Cracovia - szybko rosnące odmiany wysokie idealnie sprawdzające się na żywopłot, jak i również do pojedynczych nasadzeń. Nazwa odmiany rzeczywiście wskazuje na miejsce wyselekcjonowania krzewu, ponieważ jałowiec pospolity Cracovia wywodzi się z Krakowa. Ten wysoki krzew dorasta maksymalnie do 5 metrów wysokości. Odmiana wyróżnia się zwartym, kolumnowym pokrojem, a także charakterystycznym szaroniebieskim zabarwieniem igieł.
  • Jałowiec Blue Arrow - Juniperus scopulorum Blue Arrow jest odmianą, która dorasta maksymalnie do 5 metrów wysokości. Oprócz tego ten wysoki krzew wyróżnia się bardzo małą średnicą, przez co tworzy wyjątkowo wąskie i spiczaste kolumny w ogrodzie. Jałowiec Blue Arrow przepięknie mieni się niebieskozielonym igliwiem, które doskonale podkreśli śródziemnomorski styl w ogrodzie.
  • Jałowiec pospolity Schneverdinger Goldmachangel - szybko rosnące odmiany wysokie, które ostatecznie dorastają nawet do 5 metrów wysokości. Ich wyróżnikiem jest często brak jednego pędu przewodniego, przez co tworzą dość rozpierzchłą kolumnową bryłę. Jednak z drugiej strony ten wysoki jałowiec pospolity doskonale nadaje się na żywopłot.
  • Jałowiec skalny Silver Star - wysoki krzew dorastający maksymalnie do 5 metrów wysokości. Jego największą cechą charakterystyczną jest pstrokate zabarwienie igliwia. Sadzonki tej odmiany nie mają zbyt dużych wymagań glebowych, jak i również pielęgnacyjnych.
  • Jałowiec skalny Skyrocket - jedna z popularniejszych odmian jałowca o kolumnowym pokroju. Sadzonki przywędrowały do nas z Ameryki Północnej, gdzie krzewy te rosną w naturalnych warunkach na skalistych zboczach gór. Szybko rosnące odmiany wysokie dorastają ostatecznie do 4-5 metrów wysokości. Juniperus scopulorum wyróżnia się niebieskawym zabarwieniem igliwia, które najlepiej uwidacznia się po posadzeniu krzewu na słonecznym stanowisku.
Jałowiec kolumnowy przed domem, jałowiec kolumnowy na podwórku, jakie są ceny poszczególnych odmian jałowca kolumnowego
Czy jałowce kolumnowe są roślinami bardzo wymagającymi, jak szybko rosną poszczególne odmiany jałowców kolumnowych

Wymagania jałowca kolumnowego

Jałowiec kolumnowy, jak już można było zauważyć, nie stanowi jednego konkretnego gatunku iglaków. Jednak wymagania większości odmian są do siebie bardzo zbliżone. Sadzonki jałowca są w stanie poradzić sobie w większości warunków. Ważne jest zapewnienie im minimalnych czynników sprzyjających, które korzystnie wpływają zarówno na wzrost, jak i również na piękne wybarwienie igliwia.

Większość odmian preferuje stanowisko słoneczne. Tylko niewielka liczba sadzonek może być sadzonych w półcieniu, często kosztem nieco gorszego wybarwienia igliwia, a także wolniejszego przyrostu samego krzewu. Jeżeli chodzi o podłoże, to dobrze sprawdzi się uniwersalna ziemia ogrodowa, jak i również piaszczysta. Jałowiec kolumnowy poradzi sobie praktycznie na każdym terenie. Ważne jest jednak to, aby podłoże było o lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie.

Wysoki jałowiec o kolumnowym pokroju doskonale radzi sobie z okresową suszą. W takim razie sadzonki nie wymagają regularnego podlewania. A już na pewno zbyt wilgotne podłoże może doprowadzić do licznych zakażeń patogenami grzybowymi. Juniperus cechuje się również dużą odpornością na miejskie zanieczyszczenia powietrza. Krzewy jałowca kolumnowego nie wymagają okrywania na zimę, ponieważ są one mrozoodporne. Jeżeli chodzi o nawożenie, to możemy krzewy juniperus zasilać co kilka lat kompostem lub biohumusem.

Szybko rosnące odmiany jałowca kolumnowego na żywopłot

Wybierając takie gatunki, jak jałowiec pospolity, czy też jałowiec skalny na żywopłot, powinniśmy koniecznie pamiętać o ich odpowiednim przycinaniu. Zazwyczaj większość z nich przycinamy wczesną wiosną, nawet już pod koniec lutego. Wtedy wykonujemy nie tylko formowanie krzewów, ale jednocześnie pozbywamy się wszystkich uszkodzonych i chorych pędów. Dzięki temu zapewniamy roślinie ochronę przed rozwijającymi się infekcjami grzybowymi.

Jałowiec kolumnowy przed domem, jałowiec kolumnowy na podwórku, jakie są ceny poszczególnych odmian jałowca kolumnowego
Czy jałowce kolumnowe są roślinami bardzo wymagającymi, jak szybko rosną poszczególne odmiany jałowców kolumnowych

Drugie cięcie nie zawsze jest zalecane przy wszystkich odmianach. Trzeba zatem przy każdej sadzonce sprawdzić jej dokładne preferencje. Jeżeli jednak producent zaleca kolejne przycinanie, to najczęściej ma ono miejsce na przełomie lipca i sierpnia. Wtedy zajmujemy się wyłącznie formowaniem krzewów poprzez przycinanie nowych odrostów. Dodatkowo przycinamy sadzonki do zamierzonej wysokości, na którą ma się ostatecznie wspinać żywopłot.

Chcąc utworzyć żywopłot z jałowców kolumnowych, koniecznie należy pamiętać o prawidłowym sadzeniu krzewów. W tym przypadku istotną kwestią jest zachowanie odpowiedniej rozstawy, która jest precyzyjnie określona przy każdej odmianie jałowca. Najczęściej jednak wynosi ona od 50 do nawet 100 cm. Zazwyczaj jałowiec kolumnowy powinien być sadzony w jednym rzędzie. Czasami jednak możemy posadzić krzewy w dwóch rzędach, na przemian względem siebie. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat uprawy jałowca pospolitego?

Ogrodnik - znajdź ogrodnika w Twoim mieście
Wybierz z ponad 13 000 polecanych ogrodników z serwisu Fixly:

Sadzonki jałowca kolumnowego - ceny

Gdy będziemy zainteresowani uprawą jałowca kolumnowego w swoim ogrodzie, to na pewno będziemy chcieli się również dowiedzieć, jakie będą ceny poszczególnych odmian. W poniższym zestawieniu zostały zawarte najpopularniejsze odmiany, które cechują się pięknym zabarwieniem igieł, jak i również regularnym pokrojem.

Przykładowe ceny popularnych odmian jałowca kolumnowego

Nazwa odmiany

Cena

Jałowiec Blue Arrow

Cena od 16,00 zł

Jałowiec Blue Arrow, juniperus scopulorum

Cena od 29,90 zł

Jałowiec Blue Arrow w donicy

Cena od 18,00 zł

Jałowiec kolumnowy pospolity Hibernica

Cena 20,00 zł

Jałowiec chiński Stricta

Cena od 20,00 zł

Jałowiec pospolity Arnold

Cena od 8,99 zł

Jałowiec skalny Skyrocket

19,50 zł

Jałowiec chiński Robusta Green

68,00 zł

Jałowiec chiński Spartan

28,00 zł

Jałowiec pospolity Sentinel

125,29 zł

Jałowiec pospolity Suecica

17,60 zł

Jałowiec pospolity Bruns

35,00 zł

Jałowiec Gold Cone

45,00 zł

Jałowiec pospolity Compressa

10,00 zł

Jałowiec pospolity Meyer

26,95 zł

Jałowiec skalny Moonglow

26,44 zł

Jałowiec chiński Obelisk

16,94 zł

Jałowiec chiński Spartan

28,00 zł

Jałowiec chiński Stricta stalowoniebieski

21,66 zł

Jałowiec chiński Stricta Variegata dwubarwny

26,95 zł

Jałowiec pospolity Schneverdinger Goldmachangel

22,58 zł

Jałowiec pospolity Suecica

17,60

Jałowiec pospolity Suecica Aurera

19,28 zł

Jałowiec skalny Moonglow

26,44 zł

Jałowiec skalny Wichita Blue

21,89 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny