Odnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii to takie, których wykorzystanie nie wiąże się z ich żadnym deficytem. Energia odnawialna jest niewyczerpalna. Pochodzi z promieni słonecznych, wiatru, wody, biomasy bądź źródeł geotermalnych. Odnawialne źródła energii coraz częściej znajdują zastosowanie w urządzeniach przydomowych. Z niewyczerpalnych źródeł korzystają popularne kolektory słoneczne, a także panele fotowoltaiczne, które stają się podstawowym elementem wyposażenia budynków pasywnych.

Odnawialne źródła energii - Eko energia w nowoczesnym domu

Zapoznaj się z informacjami na temat odnawialne źródła energii. Nasze sprawdzone porady związane z odnawialne źródła energii pomogły już wielu osobom. Zapoznaj się z artykułami poniżej i przeczytaj te które Cię interesują

Czy opłaca się instalować solary? Liczymy zwrot z inwestycji

Czy opłaca się instalować solary? Liczymy zwrot z inwestycji

Opłacalność inwestycji w kolektory słoneczne coraz częściej stanowi przedmiot zainteresowania inwestorów. Bez wątpienia odnawialne źródła energii są ciekawą alternatywą dla paliw kopalnych. Ale czy naprawdę opłaca się montować solary? Po jakim czasie inwestycja może się zwrócić? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na kilka najczęściej zadawanych pytań.
, 23 maja 2017

Rekuperacja: czyste powietrze i oszczędności

Rekuperacja: czyste powietrze i oszczędności

Rekuperacja zapewnia stałą, niezależną od warunków zewnętrznych wymianę powietrza zużytego na świeże w pomieszczeniach. Zdecydowanie również podnosi jego jakość dzięki oczyszczaniu strumienia powietrza nawiewanego. Dodatkowo także odzyskuje energię, dzięki czemu w sezonie grzewczym wydatki na ogrzewanie są znacznie niższe.
, 13 kwietnia 2017

Koszty utrzymania domu, czyli co i ile kosztuje?

Koszty utrzymania domu, czyli co i ile kosztuje?

Inwestorów, którzy są w trakcie budowy nieruchomości bardziej interesują bieżące koszty niż koszty utrzymania domu. Tym bardziej, że budowanie energooszczędnego budynku pozwala na znaczne ograniczenie kosztów użytkowania domu, dzięki lepszej izolacji, rekuperacji oraz wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.
, 27 stycznia 2017

Kolektory słoneczne - cena solarów, rodzaje, montaż, ciekawostki

Kolektory słoneczne - cena solarów, rodzaje, montaż, ciekawostki

Kolektory słoneczne to nowoczesny i ekologiczny sposób pozyskiwania ciepła z promieniowania słonecznego. Solary dachowe są już dobrze dopracowaną technologią, która pozwala na poczynienie oszczędności eksploatacji budynku i stanowi częściową alternatywę dla pompy ciepła (chociaż w przeciwieństwie do pompy ciepła ich efektywność jest uzależniona od warunków pogodowych). Poniżej wskażemy na czym polega zasada działania kolektorów słonecznych, wskażemy ich rodzaje, orientacyjne koszty zakupu instalacji solarnej, a także możliwości montażowe. Sprawdzimy też, o ile możemy obniżyć koszty utrzymania domu wyposażonego w kolektor słoneczny.
, 17 maja 2017

Koszt budowy domu energooszczędnego i pasywnego 2017

Koszt budowy domu energooszczędnego i pasywnego 2017

Obecna moda na energooszczędność przeniknęła całą Europę. Wynika to po części z norm i wymogów stawianym budownictwu, a po części z faktu rosnącej świadomości inwestorów. Budowa domu energooszczędnego lub budowa domu pasywnego w dłuższej perspektywie czasu przynosi wymierne korzyści w postaci redukcji kosztów eksploatacyjnych. Czym powinien charakteryzować się dom energooszczędny, a jakie cechy posiadają nowoczesne domy pasywne? Jaki jest koszt budowy domu pasywnego? Ile kosztuje dom energooszczędny? Jakie są koszty ogrzewania takiego domu? Sprawdzamy.
, 12 stycznia 2017

Odnawialne źródła energii w Twoim domu - co i za ile?

Odnawialne źródła energii w Twoim domu - co i za ile?

Współcześnie na całym świecie, jak również w Polsce odnawialne źródła energii są wykorzystywane na polu budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Zielona energia to ekologia i ekonomia w jednym. Konwencjonalne źródła energii będą stopniowo odchodzić do lamusa jako kosztowne, niekorzystne dla środowiska naturalnego i niezgodne z obecnymi trendami. To odchodzenie w niebyt konwencjonalnych źródeł energii jest procesem ewolucyjnym, choć w każdej chwili można spodziewać się rewolucji jako przejawu troski o naszą planetę. Energia odnawialna to również czysty pragmatyzm, gdyż w dłuższej perspektywie czasu pozwoli zaoszczędzić nasze pieniądze.
, 31 grudnia 2016

Tańszy prąd dla Twojego domu dzięki instalacji fotowoltaicznej

Tańszy prąd dla Twojego domu dzięki instalacji fotowoltaicznej

Przeprowadzka z dużej metropolii na jej obrzeża lub suburbię zupełnie innego miasta wiąże się na pewno z ogromną euforią. Płuca wypełnione w końcu świeżym powietrzem dodają zupełnie nowych sił, ale jeśli każdy dzień ma być piękny, trzeba będzie zadbać o nowoczesne sposoby oszczędzania. Pierwsze rachunki nie będą przyjemne, więc jeśli chcesz obniżyć opłaty za prąd, na pewno zainteresują Cię instalacje fotowoltaiczne.
, 16 lutego 2017

Zmiany w prawie budowlanym 2017 – przegląd i prognozowany wpływ na rynek budowlany w Polsce

Zmiany w prawie budowlanym 2017 – przegląd i prognozowany wpływ na rynek budowlany w Polsce

Styczeń 2017 przyniesie wiele zmian branży budowlanej. Zmienia się prawo budowlane. Jedną z najważniejszych będzie zmiana warunków technicznych nowo budowanych budynków. Jest to związane z nowelizacją Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, które zasługuje na obszerny komentarz. Poniżej określimy bliżej istotę owych zmian, wskażemy ich cel oraz realne oddziaływanie na budownictwo domów jednorodzinnych.
, 9 maja 2017

Columbus Energy – abonamenty na słońce

Columbus Energy – abonamenty na słońce

Pionierską ofertą na rynku polskim są oferowane przez Columbus Energy S.A. abonamenty na słońce. Już od 119 zł miesięcznie w abonamencie można cieszyć się oszczędnościami już od pierwszego dnia po zamontowaniu mikroinstalacji fotowoltaicznej na każdym domu. Jej koszt pokrywają oszczędności uzyskane z obniżenia rachunków za energię elektryczną – od pierwszego dnia, nawet pochmurnego nasza instalacja produkuje energię bezpłatnie dla nas!
, 16 lutego 2017

Koszt budowy domu energooszczędnego 2016

Koszt budowy domu energooszczędnego 2016

Budowa domu energooszczędnego to nie tylko chwilowa moda, ale także sposób na ograniczenie kosztów użytkowania budynku poprzez lepszą izolację, rekuperację i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Jeszcze kilka lat temu różnice cenowe pomiędzy budową domu energooszczędnego, a tradycyjnego wynosiły około 40 %. Jednak z każdym rokiem owa różnica maleje. Dodatkowo do budowy domu energooszczędnego możesz dostać niemałe dofinansowanie. Ile kosztuje budowa domu energooszczędnego w 2016 roku? I jak wygląda relacja pomiędzy kosztami budowy domów energooszczędnych, pasywnych i tradycyjnych? Na powyższe pytania odpowiemy w naszej symulacji kosztorysowej.
, 28 listopada 2016

Fotowoltaika – inwestycja w przyszłość

Fotowoltaika – inwestycja w przyszłość

Fotowoltaika to technologia, za pomocą której przetwarza się energię światła słonecznego w energię elektryczną. Proekologiczne działania instytucji publicznych stwarzają konsumentom możliwość wyposażenia swoich domów w przydomowe instalacje OZE, m.in. wykorzystujące właśnie energię promieniowania słonecznego.
, 10 kwietnia 2017

Ile kosztuje wywóz śmieci w różnych miastach w Polsce

Ile kosztuje wywóz śmieci w różnych miastach w Polsce

Przystępując do Unii Europejskiej zobowiązaliśmy się uregulować kwestię zarządzania odpadami komunalnymi. Efektem tego zobowiązania była wprowadzona w lipcu 2013 roku tzw. ustawa śmieciowa. Od tej pory obowiązek gospodarowania odpadami komunalnymi przejęły gminy, a mieszkańcy zostali zobowiązani do opłacania wywozu śmieci. Co więcej w każdym domu niezbędny stał się kosz do segregacji śmieci, bo każdy obywatel został zobowiązany do segregacji śmieci. To podniosło koszty gospodarki odpadami. Stawka za wywóz nieczystości jest naliczana bezpośrednio przez lokalne władze. W poniższym tekście sprawdzimy jak kształtują się ceny w różnych regionach naszego kraju oraz w jakim zakresie segregacja śmieci jest nakazana prawnie.
, 25 kwietnia 2016

10 ekologicznych pomysłów dla właściciela domu

10 ekologicznych pomysłów dla właściciela domu

Kiedyś ekologiczne budownictwo było postrzegane jedynie jako alternatywny sposób pozyskiwania i utrzymywania energii. Jednak w dzisiejszych czasach owa definicja znacznie się rozszerzyła. Ekologia stała się dla wielu osób sposobem na życie, a odnawialne źródła energii wręcz cywilizacyjną koniecznością. Eko-rozwiązania coraz częściej stają się też synonimem oszczędności. Doskonałym przykładem jest fotowoltaika pozwalająca na pozyskanie darmowej energii. Zatem warto przyjrzeć się nowym, ekologicznym pomysłom, dedykowanym dla właścicieli domów.
, 22 kwietnia 2016

Czy pompa ciepła wystarczy do ogrzania domu?

Czy pompa ciepła wystarczy do ogrzania domu?

Pompy ciepła dopiero wchodzą na polski rynek i nadal wzbudzają duże wątpliwości. Odnawialne źródła energii nie są jeszcze zbyt popularne na polskim rynku. Większość inwestorów nie wie jak działają tego typu urządzenia oraz jaka jest ich moc grzewcza. Dlatego często słyszymy pytania, czy sama pompa ciepła wystarczy do ogrzania domu? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
, 22 kwietnia 2016

Gospodarka odpadami i ich utylizacja - czyli gdzie trafiają śmieci z naszych koszy?

Gospodarka odpadami i ich utylizacja - czyli gdzie trafiają śmieci z naszych koszy?

Wyrzucamy śmieci i do końca nie wiemy, co dalej się z nimi dzieje. Czym jest gospodarka odpadami, a czym utylizacja odpadów? Jakie znaczenie ma recykling? Gdzie trafiają śmieci z naszych koszy? Jak powinna wyglądać prawidłowa segregacja śmieci? Jaki kosz do segregacji śmieci wybrać? Jakie dodatki do domu warto mieć, aby prawidłowo segregować śmieci? Sprawdziliśmy to specjalnie dla Was!
, 25 kwietnia 2016

Koszty ogrzewania domu a pompa ciepła

Koszty ogrzewania domu a pompa ciepła

Koszty ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania ciepłej wody użytkowej stanowią ponad 60 % wydatków ponoszonych na rzecz eksploatacji domów jednorodzinnych. Nic zatem dziwnego, że wielu inwestorów poszukuje alternatywnych źródeł ogrzewania domu, które pozwolą na poczynienie oszczędności. Jednym z rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii jest pompa ciepła. Poniżej dokonamy analizy kosztów ogrzewania pompą ciepła i porównamy je z innymi systemami grzewczymi.
, 22 kwietnia 2016

Pompa ciepła - cena, zastosowanie, zasada działania

Pompa ciepła - cena, zastosowanie, zasada działania

Rosnące ceny energii skłaniają inwestorów do poszukiwania alternatywnych, ekologicznych rozwiązań. Jednym z nich są pompy ciepła wykorzystujące odnawialne źródła energii. Ich zastosowanie może być korzystne z finansowego punktu widzenia. Z pewnością warto przyjrzeć się tej technologii, określić jak działa pompa ciepła, a także ustalić orientacyjny koszt jej wykonania.
, 2 września 2016

Projekty domów energooszczędnych - na to zwróć szczególną uwagę!

Projekty domów energooszczędnych - na to zwróć szczególną uwagę!

Budowa domów energooszczędnych to coraz silniej zaznaczający się nurt w budownictwie jednorodzinnym. Prawidłowo zaprojektowany i wybudowany dom energooszczędny to inwestycja która przynosi wymierne rezultaty dzięki obniżeniu kosztów ogrzewania. Koszty energii stale rosną a wyczerpujące się złoża naturalne powodują , że zwolenników odnawialnych źródeł energii przybywa. Dlatego kolektory słoneczne, czy pompa ciepła nie tylko generują oszczędności, ale również mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Czym dokładnie charakteryzuje się dom energooszczędny? Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie projektu domu energooszczędnego? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.
, 22 kwietnia 2016

Przydomowe elektrownie wiatrowe - odnawialne źródła energii w Twoim domu

Przydomowe elektrownie wiatrowe - odnawialne źródła energii w Twoim domu

Domowe elektrownie wiatrowe są jeszcze w Polsce nowością. Jednak coraz więcej osób interesuje się odnawialnymi źródłami energii i szuka najlepszego sposobu na ulokowanie swoich oszczędności. Dlatego warto dowiedzieć się jak działają turbiny wiatrowe, jaka powinna być ich moc, jakie są koszty zakupu i utrzymania całej instalacji, a także inwestycja w przydomową elektrownię wiatrową może być dla nas opłacalna?
, 22 kwietnia 2016

Domy ekologiczne – o ile droższa jest ich budowa?

Domy ekologiczne – o ile droższa jest ich budowa?

Inwestorom budującym dom nieustannie towarzyszy jedno kluczowe pytanie: ile to będzie kosztować? Pytanie dotyczy przede wszystkim kosztów powstania budynku, warto jednak aby swym zasięgiem objęło także dalszą perspektywę związaną z wydatkami na utrzymanie domu. Często wykorzystywanie możliwości odnawialnych źródeł energii z pomocą na przykład kolektorów słonecznych, pompy ciepła, czy domowych elektrowni wiatrowych pozwala nie tylko na zmniejszenie oddziaływania domu na środowisko, ale również kosztów utrzymania domu. Ważne są też kwestie potencjalnego dofinansowania - do budowy domu ekologicznego można otrzymać solidne dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Budownictwo ekologiczne ma przyszłość - zobacz dlaczego!
, 22 kwietnia 2016

Dofinansowanie do kolektorów słonecznych - jak je uzyskać krok po kroku

Dofinansowanie do kolektorów słonecznych - jak je uzyskać krok po kroku

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o preferencyjnych dopłatach do kredytów na zakup oraz instalacje kolektorów słonecznych. Tego typu dotacje na odnawialne źródła energii pochodzą ze środków Unijnych, a ich dysponentem stał się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Maksymalna kwota dopłaty na rok 2015 może wynosić 40 % wartości inwestycji. Zatem warto przedstawić ogólne założenia programu i zapoznać się z warunkami otrzymania dotacji.
, 22 kwietnia 2016

Ogniwa fotowoltaiczne - solary w domu jednorodzinnym

Ogniwa fotowoltaiczne - solary w domu jednorodzinnym

Słońce jest ogromnym źródłem odnawialnej, niewyczerpalnej energii, którą możemy wykorzystać we własnych domach jednorodzinnych. Do przetworzenia energii słonecznej na energie elektryczną służą między innymi ogniwa fotowoltaiczne (zwane także ogniwami słonecznymi). Jak właściwie działają ogniwa? Jaki jest ich koszt i czy opłaca się montować je w naszych domach? Na wszystkie te pytania odpowiemy poniżej.
, 22 kwietnia 2016

Odnawialne źródła energii - wszystko, co warto wiedzieć na ten temat

Projekty domów energooszczędnych i pasywnych przewidują montaż urządzeń, które korzystają z odnawialnych źródeł energii. Energia geotermalna, energia słoneczna i energia wiatrowa pozwalają na pozyskiwanie tak zwanej zielonej energii. Jest to energia, której wykorzystanie nie ogranicza zasobów naturalnych ziemi, ani nie zatruwa środowiska naturalnego.

W budownictwie domów jednorodzinnych najczęściej wykorzystywana jest energia słoneczna oraz energia wiatrowa. Nowoczesne kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne i farmy wiatrowe stanowią wygodną alternatywę dla tradycyjnych dostawców energii. Przydomowa elektrownia wiatrowa i panele fotowoltaiczne mogą zaspokoić całościowe zapotrzebowanie na energię elektryczną budynku. Nadwyżka energii może zostać odsprzedana do elektrowni publicznej. Zatem energia słoneczna i energia wiatrowa funkcjonują z pożytkiem dla środowiska, ale także dla domowego budżetu. Energia geotermalna przynosi podobne korzyści. Domy pasywne i energooszczędne coraz częściej zostają wyposażone w ekologiczne pompy ciepła, które sprawiają, że energia geotermalna może być dostępna dla każdego inwestora.

W Polsce obowiązuje ustawa oze, która reguluje kwestię wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Ustawa OZE zawiera także warunki wdrażania proekologicznych urządzeń, wykorzystujących odnawialne źródła energii (np. elektrownia wiatrowa, biomasa, pompy ciepła, panele słoneczne). Obecnie trwają prace nad nowelizacją tego aktu prawnego. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo jeszcze jakie zmiany wprowadzi nowa ustawa OZE.

Energetyka korzystająca ze źródeł odnawialnych może być dofinansowana ze Skarbu Państwa lub funduszy europejskich. Dlatego przed rozpoczęciem inwestycji warto zapoznać się z możliwością wsparcia finansowego.

Jeśli interesuje Cię ekologiczna energetyka i odnawialne źródła energii, zapraszamy do tego działu. Znajdziesz w nim informacje i wskazówki, które warto wiedzieć przed budową każdego domu. Energia słoneczna, energia wiatrowa, biomasa energia geotermalna nie będą miały przed Tobą tajemnic. Na dole strony znajdziesz także listę powiązanych tematów.

Powiązane tematy

Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij