Węgiel wciąż na pierwszym miejscu

Mimo jasnych planów unijnych dotyczących rozwoju odnawialnych źródeł energii, węgiel nadal nie daje odebrać sobie miejsca na podium. Potwierdzają to liczby. W 2021 roku w Polsce wyprodukowaliśmy i zużyliśmy najwięcej prądu w historii – około 180 TWh, czyli aż o 14% więcej niż w roku poprzednim. 80% pochodziło właśnie z węgla.

Raczej nie czeka nas więc szybka i dynamiczna rezygnacja z paliw kopalnych – tak jak zapowiadano przez ostatnie lata. Wynika to m.in. ze skomplikowanej sytuacji na rynku energii spowodowanej przede wszystkim obecną sytuacją geopolityczną. Węgiel może chwilowo pomóc w zastąpieniu gazu z Rosji, dlatego kolejne kraje europejskie decydują się na przedłużenie życia konwencjonalnych kopalni węglowych. Przykładowo Austria i Niemcy uruchomiły już awaryjne elektrownie węglowe, z kolei Holandia zniosła ograniczenia nakładane na elektrownie konwencjonalne.

Zdaniem naukowców z Głównego Instytutu Górnictwa, Politechniki Śląskiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej udział węgla w rynku energii na pewno będzie większy, niż założono w rządowej strategii „Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku” – do 2040 roku spadnie z obecnych 80% do około 30%. Jednak mimo wolniejszego tempa zmian transformacja polskiej i europejskiej energetyki jest nieunikniona. Przez następne lata będziemy stopniowo „przestawiać się” na odnawialne źródła energii, zarówno na poziomie publicznym, jak i konsumenckim.

Dlaczego musimy odejść od węgla?

Z drugiej strony nie można zapominać, że nadal obowiązują nas ustalenia unijnej polityki klimatycznej. Komisja Europejska na pewno nie przestanie promować i rozwijać odnawialnych źródeł energii. Według Unii inwestycje w odnawialne źródła energii to jedyny sposób na osiągnięcie energetycznej niezależności krajów europejskich.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) zwraca ponadto uwagę na fakt, że zasoby węgla i gazu ziemnego są już niewystarczające, aby zaspokoić zapotrzebowanie świata na energię. OZE oznaczają zaś bezpieczeństwo w obliczu kryzysu – klimatycznego i gospodarczego – a do tego zapewnią sprawiedliwy dostęp do energii także w uboższych regionach.

89% Polaków chce odejść od węgla

Polacy nie są tak przywiązani do węgla, jak mogłoby się wydawać i popierają zielony kierunek zmian. Jak wynika z raportu Blue Media „Postawy ekologiczne Polek i Polaków” z 2022 roku, poparcie dla odnawialnych źródeł energii wynosi aż 89%. 31% respondentów za dobre rozwiązanie uznaje również energię atomową. Jedynie 8% ankietowanych uważa, że należy zostać przy węglu. W 2020 roku takiego zdania było 12%.

Odnawialne źródła energii w Polsce mają się coraz lepiej. Czy możemy zrezygnować z węgla?
Odnawialne źródła energii w Polsce mają się coraz lepiej. Czy możemy zrezygnować z węgla?

Co z tym OZE?

Rok 2021 był rekordowy zarówno dla energetyki konwencjonalnej, jak i dla odnawialnych źródeł energii. Z OZE w Polsce wyprodukowano o 8,5% więcej prądu niż w 2020 roku. Najwięcej energii elektrycznej wytworzyły elektrownie wiatrowe (54% prądu z OZE), na drugim miejscu znalazła się energia z biomasy, następnie fotowoltaika (odpowiednio 15 i 13% OZE). W 2021 roku odnawialne źródła energii wyprodukowały łącznie prawie 17% prądu w naszym kraju.

Więcej na temat odnawialnych źródeł energii przeczytasz w artykule E.ON Polska.

Jakie odnawialne źródło energii wybrać do domu?

Jaki system z zakresu OZE wybrać, aby uniezależnić się od sprzedawców energii? Jednym z najlepszym i najbardziej opłacalnych rozwiązań dla gospodarstw domowych jest fotowoltaika – i to mimo wprowadzonych w 2022 roku zmian w sposobie rozliczeń. Instalacja pozyskuje energię słoneczną i przekształca ją w energię elektryczną, którą można wykorzystać m.in. do zasilania sprzętów AGD i RTV. Fotowoltaika może dodatkowo współpracować z kolektorami słonecznymi. Kolektory również wykorzystują energię słoneczną, jednak do produkcji ciepła – wspomagają system ciepłej wody użytkowej i centralne ogrzewanie. Oprócz tego coraz popularniejsze są pompy ciepła, które mogą stanowić główne źródło ciepła w budynku.

Temat rezygnacji z węgla budzi w Polsce wiele emocji. Trzeba jednak mieć świadomość, że to jedyny rozsądny kierunek rozwoju rynku energii. Odpowiedzią na kryzys klimatyczny oraz problemy na rynku paliw są odnawialne źródła energii.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej