OZE w siłowni i klubach fitness

Odnawialne źródła energii są coraz częściej wykorzystywane w wielu różnych formach. Czym są? Do odnawialnych źródeł energii zaliczamy:

  • promieniowanie słoneczne
  • wiatr
  • energię geotermalną, czyli pochodzącą z wnętrza Ziemi
  • energię pochodzącą z przepływu wody

Źródła te nie zanieczyszczają środowiska, a energia pozyskana z nich jest bardzo tania. Jednak w Polsce nadal najczęściej energię elektryczną uzyskuje się ze spalania węgla, czyli źródła nieodnawialnego, które znacząco szkodzi naszej planecie. Dlatego warto jak najbardziej ograniczyć wykorzystywanie go. Jest na to kilka sposobów, które idealnie będą nadawać się do siłowni oraz klubów fitness.

Fotowoltaika w siłowni

Jednym ze sposobów na pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych jest zainstalowanie fotowoltaiki. Na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących taką usługę, co wiąże się z tym, że zyskuje coraz więcej zainteresowanych. Dzięki fotowoltaice można przekształcać energię z promieni słonecznych w prąd elektryczny.

Fotowoltaika w siłowni na pewno z czasem zacznie przynosić korzyści. Jednak to rozwiązanie ma kilka wad. Po zainstalowaniu paneli słonecznych należy podpisać umowę z elektrownią, do której będzie przekazywany nadmiar wyprodukowanego prądu. Kolejnym minusem jest fakt, że jej wydajność mocno spada, gdy rozpoczyna się okres jesienno-zimowy, a promieni słonecznych dociera coraz mniej. W tym właśnie okresie przybywa też do siłowni więcej osób, które nie mają już możliwości, aby ćwiczyć na świeżym powietrzu, a co za tym idzie rośnie zapotrzebowanie na prąd.

Sprzęt ECO-POWR™ w siłowni

Świetnym rozwiązaniem dla właścicieli siłowni oraz klubów fitness będzie zakup urządzeń ECO-POWR™. Producent Sportsart Fitness stworzył ekologiczny sprzęt do siłowni oraz klubów fitness. Urządzenia te zamieniają energię kinetyczną wytwarzaną przez ćwiczącego, na energię elektryczną. Ten system, w odróżnieniu od fotowoltaiki, nie potrzebuje żadnych dodatkowych akumulatorów czy umowy z elektrownią. Energia elektryczna nie zostaje nigdzie gromadzona, tylko na bieżąco zużywana na zasilanie urządzeń w pobliżu. Sprzęt ECO-POWR™ potrzebuje tylko 25% prądu, który produkuje, aż 75% prądu trafia do innych sprzętów. W ten sposób w ciągu dnia można zasilić:
● 2 klimatyzatory
● 2 komputery z drukarką i skanerem
● 2 duże lodówki
● 4 telewizory LED 40’
● 40 żarówek

Urządzenia ECO-POWR™ wypełniają założenia Krajowego Planu Odbudowy w zakresie zielonej energii i obniżenia emisyjności dektora energetycznego. Są również spójne ze strategią Europejskiego Zielonego Ładu. Kupując je, można być pewnym, że kupuje się w 100% ekologiczny produkt.

Odnawialne źródła energii w siłowni? Czy to możliwe?
Odnawialne źródła energii w siłowni? Czy to możliwe?

Inne, ekologiczne rozwiązania w siłowni

Można stworzyć ekologiczną siłownię również na inne, bardzo proste sposoby. Dobrym pomysłem będzie wprowadzenie segregacji czy kupienia dzbanków z filtrami, aby nikt nie musiał przynosić ze sobą wody w plastikowych butelkach. Warto również zakupić żarówki energooszczędne. Kolejnym sposobem może być zachęcanie klientów do częściowego zrezygnowania z samochodu na rzecz roweru lub spacerowania. Warto zastanowić się nad zorganizowaniem konkursu na to, kto pokonał w określonym czasie więcej kilometrów w ten sposób.

Wiele z dostępnych aktualnie sprzętów fitness wytwarzane jest z materiałów z recyklingu lub takich, które nie szkodzą środowisku. Są to np. korkowe maty do ćwiczeń.

Funkcja ENERGY SMART™

Bieżnie oraz inne przyrządy do ćwiczeń zasilane prądem pobierają go, nawet gdy są wyłączone i nikt ich nie używa. Wbrew pozorom, urządzenie takie w stanie czuwania, tylko z włączonym monitorem lub wyświetlaczem pobiera od 180 do nawet 250 W. Funkcja ENERGY SMART™ pozwoli zaoszczędzić tę energię poprzez możliwość indywidualnego zaprogramowania czasu, po którym bieżnia przejdzie w stan uśpienia. Pobór prądu w tym czasie będzie znikomy, bo wynosi tylko 0,6 W. Pozwoli to na zaoszczędzenie dużej ilości energii oraz pieniędzy.

W dzisiejszych czasach mamy bardzo duży wybór produktów na rynku. Wybierając sprzęt do ćwiczeń, warto wybrać taki, dzięki któremu ograniczymy zużycie prądu ze źródeł nieodnawialnych. Wybór ten jednocześnie sprawi, że rachunki za zużycie prądu zdecydowanie zmniejszą się, a ekologiczna siłownia zacznie przyciągać coraz więcej nowych klientów.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny