Odnawianie mebli drewnianych krok po kroku
Meble drewniane to synonim trwałości, elegancji i luksusu. Jednak, jak każdy inny przedmiot, z biegiem czasu ulegają zniszczeniu. Mowa przede wszystkim o powłoce zewnętrznej i ochronie mebla drewnianego. Jak więc odnowić meble? Podpowiadamy, jak łatwe i przyjemne może okazać się odnawianie starych mebli.
Jeśli planujesz remont wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu formularza uzyskasz dostęp do ofert sprawdzonych fachowców.

Odnawianie mebli drewnianych - szlifowanie
Odnawianie mebli drewnianych jest procesem bardzo złożonym, ale nieskomplikowanym. Pamiętając o kilku regułach, możemy jednak osiągnąć spodziewane efekty i sprawić, że nasze meble będą wyglądały jak nowe. Na początku istotne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni mebli drewnianych.
Konieczne jest usunięcie starych warstw farb i lakierów oraz wszelkich zanieczyszczeń. W przypadku większych powierzchni, zaleca się wykorzystanie szlifierką, w miejscach trudno dostępnych – papieru ściernego. W obu przypadkach, zastosować możemy papier o ziarnistości od 120 do 320.
Następnie oczyszczamy powierzchnię z pyłu. Warto mieć na uwadze, że cała powierzchnia mebli drewnianych powinna być równomiernie zeszlifowane. Jakiekolwiek różnice mogą przyczynić się do powstania niejednolitego efektu malowania. W miejscach bardzo wypolerowanych, powierzchnia będzie jaśniejsza, w szorstkich – ciemniejsza. Jeśli jednak zdecydujesz się na malowanie mebli,sprawdź w tym artykule, jak stosować farby kredowe.
Polecane meble do Twojego domu

Odnawianie starych mebli - szpachlowanie i bejcowanie
Każdy mebel drewniany jest podatny na uszkodzenia, które przejawiają się w postaci rys i ubytków w drewnie. Niestety szlifowanie nie przyczyni się do całkowitego usunięcia tych wad, dlatego istotne jest wykorzystanie szpachli do drewna, którą dokładnie mieszamy, po czym nakładamy na mebel i czekamy aż całkowicie wyschnie.
W celu nadania odpowiedniego koloru, warto wykorzystać bejcę do drewna. Przed jej nałożeniem, powierzchnia mebla powinna być gładka i równa. Bejca doskonale wnika w drewno, dzięki czemu podczas aplikacji nie powstaną plamy, a barwa drewna będzie jednolita. Zastosowanie bejcy przekłada się na uzyskanie transparentnej powłoki, która podkreśli naturalne piękno drewna. Produkt równomiernie wcieramy za pomocą gąbki lub miękkiej szmatki bawełnianej.
Inną metodą renowacji mebli drewnianych może być pomalowanie ich za pomocą środków kolorowych z zachowaniem widocznego usłojenia drewna. Ten efekt uzyskasz po zastosowaniu dwóch warstw lakierobejcy, łączącej cechy bejcy i lakieru, w wybranym odcieniu. Porady na temat wyboru farby do drewna znajdziesz w tym artykule.
Polecane farby do renowacji mebli - sprawdź ceny!
Odnawianie mebli drewnianych - lakierowanie
Odnawianie mebli drewnianych to również wykorzystanie odpowiedniego lakieru, który zabezpieczy przedmiot przed zarysowaniem i działaniem czynników zewnętrznych. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie szybkoschnącego lakieru bezpodkładowego, który dzięki dobranym składnikom, nadaje powierzchni trwałość, odporność na zarysowania, ścieranie jak i uszkodzenia mechaniczne. Ponadto wyróżniają się doskonałą przyczepnością do podłoża. Dzięki łatwości w użyciu, odnawianie starych mebli będzie jedynie przyjemnością, a nie żmudną czynnością.
Przed wykorzystaniem lakieru, należy go dokładnie wymieszać. Nie powinno się go rozcieńczać innymi środkami. Tak przygotowany produkt nakładamy na powierzchnię za pomocą wałka gąbkowego lub pędzla do lakierów.