Odpływ liniowy - rodzaje, producenci, ceny, sposoby montażu, opinie

Wykańczanie łazienki to bardzo ważny i długi proces. Projektanci i wykonawcy muszą zadbać o to, by pomieszczenie było funkcjonalne. I oczywiście bezpieczne dla domowników. Liczy się także łatwość zachowania czystości. Dlatego wiele projektów uwzględnia stworzenie prysznica bez brodzika wyposażonego w odpływ liniowy. Czym jest ta konstrukcja? Jakie są jej wady i zalety? Odpowiedzi na te i kilka innych pytań znajdują się w poniższym artykule.

Odpływ do nowoczesnej łazienki

Odpływ liniowy bywa nazywany także odwodnieniem liniowym lub rynienką prysznicową. To konstrukcja stosowana w prysznicach typu walk in. Innymi słowy w takich, w których nie są używane brodziki. Jego zadaniem jest sprawne odprowadzanie wody do systemu kanalizacyjnego. Odbywa się to grawitacyjnie dzięki niewielkiemu spadkowi podłogi. Woda naturalnie spływa do rynienki i jest kierowana przez syfon wprost do kanalizacji. Do niedawna to rozwiązanie było używane przede wszystkim w obiektach sportowych jak baseny, siłownie sale gimnastyczne. Obecnie opisywany odpływ jest chętnie montowany w domowych łazienkach.

Odpływy liniowe mają wady i zalety. Na początek przejdziemy do pierwszych z wymienionych. Cena prysznica bez brodzika z odwodnieniem jest dość wysoka. Na koszty składają się elementy układu, stworzenie hydroizloacji, wyprofilowanie podłogi. Do tego dochodzi położnie odpowiednich płytek. Co równie ważne odpływ najlepiej zaplanować już na etapie budowy domu. Dlatego, że do jego wykonania potrzebna jest odpowiednia konstrukcja podłoża. Nie w każdym remontowanym pomieszczeniu można skorzystać z tego rozwiązania. Zamontowanie rynienki wymaga podniesienia podłogi, co jest problematyczne szczególnie w blokach.

Czas na odpowiedź na pytanie, jakie zalety ma liniowy odpływ prysznicowy? Najważniejsze z nich to:

  • estetyczny wygląd i możliwość stworzenia wielu niepowtarzalnych aranżacji pomieszczenia,
  • fakt, że rynienka odpływowa i prysznic mogą znaleźć się w niemal dowolnej części łazienki,
  • łatwość utrzymania czystości podłogi i umycia najważniejszych elementów odwodnienia,
  • możliwość wykonania odpływu w łazienkach małych lub mających nietypowy układ,
  • fakt, że łazienkowy odpływ liniowy jest komfortowy dla osób starszych i niepełnosprawnych,

Po rozwinięcie informacji podanych do tej pory zapraszamy na naszą stronę.

Odpływy liniowe – elementy i rodzaje

Prysznic z liniowym odpływem zbiera dobre opinie użytkowników. Nie decydują o tym tylko zalety przedstawione powyżej. W takich konstrukcjach nie trzeba stawiać kabiny, co pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Z jakich zatem elementów się składają? Pierwszym jest podejście kanalizacyjne, czyli rura wychodząca z systemu odprowadzającego ścieki. Poprzez wpust łączy się z nią syfon zabezpieczający łazienkę przed nieprzyjemnym zapachem i wodą cofającą się z kanalizacji. Z syfonem połączona jest rynna odpływowa wmontowana w posadzkę. Na niej znajduje się kratka liniowa nazywana rusztem maskująca rynnę.

W prysznicach walki In, bez kabiny lub z nią, stosowane są różne odpływy. Podstawowym kryterium podziału jest miejsce montażu. Idąc tym tropem pierwszą opcją do wyboru jest wariant listwowy podłogowy. To rynna połączona z syfonem i przykryta rusztem. Jej standardowe wymiary mieszczą się w przedziale od 50 do 100 cm. Jego odmianą jest odwodnienie zabudowywane płytką posadzkową z otworami przepuszczającymi wodę. Drugą odmianą jest odpływ ścienny. Jego najważniejsze części są umieszczane w dolnej części ściany. Wspomaga go jedno lub dwustronny spadek. Wybór formy zależy od liczby odwodnień.

Odpływy różnią się także miejscem montażu syfonu. Patrząc pod tym kątem do dyspozycji jest:

  • odpływ prysznicowy niski układany zazwyczaj na głębokości nieprzekraczającej 5 cm,
  • odwodnienie boczne, które co już sugeruje nazwa, ma syfon umieszczony z boku rynny,
  • odpływ pionowy, w tym przypadku jest to wpust z syfonem skierowanym pionowo w dół,
  • odpływ narożny, który wyróżnia się tym, że montuje się go w narożniku prysznica lub kabiny.

Odwodnienie narożne charakteryzuje się także wysoką przepustowością, co przekłada się na szybsze odprowadzanie wody. Rozwinięcie powyższym informacji znajduje się na naszej stronie.

Montaż odpływów, producenci, opinie

Bez względu na to czy chodzi o listwowy podłogowy czy ścienny, montaż odpływu liniowego to kilkuetapowy proces. W realizacji tego zadania niezwykle ważna jest precyzja. Spore znaczenie ma także korzystanie z najlepszych elementów. Dlatego, że błędy sprawią, że odwodnienie nie będzie pracowało jak należy. Pierwszy krok to wykonanie wspomnianego wcześniej podejścia kanalizacyjnego. To połączenie urządzenia sanitarnego z pionem odprowadzającym wodę. Rury, z których się składa trzeba ułożyć z zachowaniem odpowiedniego spadku. Nachylenie powinno wynosić przynajmniej 2,5%.

Po stworzeniu podejścia można przejść do dalszych etapów. Składają się z następujących czynności:

  • montażu rynny odpływowej tak by znajdowała się około 1-2 mm poniżej poziomu podłogi,
  • montażu kratki liniowej dostępnej w wielu wzorach, czasem zakładane jest oświetlenie LED,
  • połączenia syfonu z podejściem kanalizacyjnym i rynną odpływową, sprawdzenia szczelności,
  • położenia hydroizolacji ścian i podłogi, najlepiej sprawdzają się dwie warstwy płynnej folii,
  • wykończenia, położenia wylewki, po wyschnięciu pokrycia jej płytkami antypoślizgowymi.

 Osoby nieznające się na tego typu pracach powinny pozostawić je fachowej ekipie.

Liniowy odpływ łazienkowy coraz częściej pojawia się w domach i mieszkaniach. Nie dziwi, zatem, że producenci mają do zaoferowania wiele ciekawych zestawów. Dobre opinie użytkowników zbierają konstrukcje marki Caldo. Ich cena rozpoczyna się w okolicach 600-700 zł. Konkretne kwoty zależą od tego czy są to odpływy maskowane kratką czy płytką. Zdecydowanie tańsze, lecz nadal wysokiej jakości są produkty firmy Rea. W ich przypadku ceny utrzymują się w przedziale 200-400 zł. Ciekawą ofertą może pochwalić się także marka Fala. Po dokładniejszy opis montażu i najciekawszych odpływów zapraszamy na naszą stronę.