Odzież robocza - rodzaje, producenci, opinie, popularne zabezpieczenia, porady

Strój roboczy ma za zadanie chronić pracownika przed czynnikami, które nie zagrażają zdrowiu. Takimi jak na przykład mocne zabrudzenia. W przypadku wielu stanowisko, korzystanie ze specjalnej odzieży jest wymagane przez przepisy BHP. Warto, zatem dowiedzieć się, jakie są rodzaje odzieży roboczej i z jakich materiałów powstają. Oczywiście wymieniamy też popularnych producentów i sprawdzamy proponowane przez nich ceny.

Kiedy odzież robocza jest wymagana na stanowisku pracy?

Ciuchy robocze są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Zakładają je pracownicy sektora budowlanego, produkcyjnego czy ogrodniczego. Mają zastępować prywatne ubrania pracownika, gdy są narażone na mocne zbrudzenie lub zniszczenie. Odzież robocza spełnia ważne zadanie, chroni pracownika przed różnymi czynnikami, które nie zagrażają jego zdrowiu. Takimi jak zabrudzenia od smarów, olejów, ziemi itp. Obowiązek jej bezpłatnego dostarczenia spoczywa na pracodawcy. Zgodnie z prawem pracy, pracownik otrzymuje ją jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania swoich obowiązków.

Przepisy BHP sprawiają, że strój roboczy jest wymagany na wielu stanowiskach. Takich jak chociażby obsługa maszyn i innych urządzeń technicznych. Korzysta się z niego w miejscach gdzie nałożono rygorystyczne wymagania technologiczne czy sanitarne. Warto wiedzieć, że odzież robocza to również wszelkie uniformy noszone przez pracowników obsługi klienta oraz służby zdrowia. W każdym z przypadków ubranie powinno spełniać pewne kryteria. Musi być zgodne ze standardami jakości panującymi w kraju. Obowiązkowo musi być dopasowane do specyfiki pracy oraz do wagi i wzrostu pracownika.

Ciuchy robocze – rodzaje, materiały, z jakich powstają, cennik

Podstawowe elementy, z jakich składa się strój roboczy to koszula, koszulka lub fartuch oraz spodnie(do pasa lub ogrodniczki). W wielu przypadkach uzupełnieniem tego zestawu jest bluza. Nie należy oczywiście zapominać o obuwiu dopasowanym do specyfiki wykonywanej pracy. Jeśli chodzi o nakrycia głowy to do dyspozycji są czapki z daszkiem, berety, kapelusze. W wielu pracach konieczne jest też używanie rękawiczek. Powyższe elementy wykorzystywane są we wnętrzach hal produkcyjnych czy magazynach. Jeśli zaś chodzi o ciuchy robocze wykorzystywane na zewnątrz to dzielą się na dwie wersje. Pierwszą jest zestaw nieocieplany letni a drugą ocieplany zimowy. W obu przypadkach wykorzystuje się kurtki, kombinezony, płaszcze czy kamizelki.

Podstawowym materiałem, z jakiego powstaje odzież robocza jest czysta bawełna. Popularnością cieszą się też tekstylia stanowiące mieszankę bawełny z włóknami poliestrowymi i poliamidowymi. Komplety ubrań mogą powstawać również z innych materiałów. Takich jak flanela, drelich bawełniany, polar, stylon i torlen. Ważne jest to by tkaniny przepuszczały powietrze i dobrze wchłaniały pot. Warto teraz wspomnieć o producentach opisywanej odzieży. Sporą popularnością cieszą się marki NEO-TOOLS, Kegel-Błażusiak, Portwest czy Glovii.

Czas pokrótce opisać średnie ceny poszczególnych elementów odzieży roboczej. Cennik prezentuje się następująco:

  Koszulka dobrej jakości kosztuje około 35-40 zł,
 • Ceny bluz roboczych rozpoczynają się w okolicach 80 -100 zł,
 • Spodnie robocze do pasa kosztują około 100-130 zł,
 • Kurtki robocze nieocieplane kosztują około 130-140 zł,
 • Czapki z daszkiem kosztują około 20-30 zł, czapki zimowe 20 zł.

Odzież ochronna – ważna odmiana ubrań roboczych

Wiele osób uważa, że odzież ochronna to praktycznie to samo, co ubrania robocze. W rzeczywistości jest bardzo ważną odmianą zwykłego stroju. Przepisy BHP ustalają, że należy z niej korzystać w szczególnych okolicznościach. Chodzi tu przede wszystkim o dwie sytuacje. Pierwszą jest wykonywanie czynności, przy których może dojść do uszkodzenia ciała. Drugą jest narażenie pracownika na działanie niebezpiecznych substancji. Zatem opisywane ubrania musza chronić pracownika przed oparami i gazami chemicznymi, zmiennymi temperaturami itp.

Odzież ochronna występuje w wielu odmianach. Musi być, bowiem dopasowana do specyfiki pracy i zagrożeń przy niej występujących. To też oczywiście wpływa na cennik. Jest on mocno zróżnicowany. Najczęściej spotykane rodzaje ubrań ochronnych to:

  Odzież odporna na uszkodzenia mechaniczne,
 • Kombinezony wodoodporne,
 • Odzież kwasoodporna oraz niepalna,
 • Komplety ubrań antyelektrostatycznych,
 • Ubrania chroniące przed zimnem lub bardzo wysokimi temperaturami,
 • Ubrania ostrzegawcze, na przykład te wykorzystywane przez służby drogowe.