Odzież robocza - najważniejsze informacje

Przy wyborze odpowiedniej dla siebie odzieży roboczej powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Pierwszym ważnym aspektem jest dobre dopasowanie do warunków, w których będziemy pracować. Dopasowanie ubrań roboczych do środowiska pracy jest bardzo ważne w kontekście zagrożeń, jakie mogą nas spotkać w określonym miejscu pracy - czy to atmosferyczne czy wynikające z innych kwestii. Kolejnymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę wybierając ubrania robocze, są sposób wykonania tych ubrań oraz materiał, z jakiego zostały wykonane.

Ubrania robocze wykonane mogą być z różnych materiałów. Do najpopularniejszych należą bawełna, elastan, poliester, poliamid, akryl, a także z mieszanki wymienionych materiałów. Co warto podkreślić, każdy z tym materiałów na swoje zalety, ale również ograniczenia i czasem nawet bezpośredni wpływ na to, w jaki sposób pracownik funkcjonuje na placu budowy. Odzież robocza powinna spełniać warunki BHP, aby została dopuszczona do użytku.

Na standardowe ubrania robocze wykorzystywane przy pracy na budowie i w innych miejscach o podobnych warunkach składają się zwykle:

 • spodnie robocze (mogą być do pasa lub w postaci ogrodniczek),
 • koszula lub bluza robocza (na przykład koszula flanelowa),
 • koszulka z długim lub podkoszulek z krótkim rękawem,
 • spodenki robocze,
 • obuwie robocze (mogą to być półbuty, a także trzewiki, zwykłe buty lub buty z podwyższoną cholewką),
 • rękawice robocze,
 • odzież robocza, która chroni przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych (na przykład kurtki przeciwdeszczowe kurtki ocieplane lub kamizelki). Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o odzieży roboczej.

Materiały na ubrania robocze

Odzież robocza z bawełny

Wśród materiałów, z jakich mogą być produkowane ubrania robocze, występuje między innymi bawełna. To włókno naturalne, które bardzo dobrze przepuszcza powietrze. Ciuchy robocze wykonane z bawełny są lekkie, a zdolność do „oddychania” sprawia, że sprawdzają się bardzo dobrze w warunkach ciepłych oraz suchych. Jednak mają mniejsze zastosowanie w wilgotnym środowisku pracy. Nie sprawdzą się także w warunkach pogody zmiennej, czyli w pracach zewnętrznych na budowie. Bardzo dobre opinie ubrania robocze z bawełny mają w przypadku prac wykończeniowych we wnętrzach domów i mieszkań.

Odzież robocza z poliestru i poliamidu

Kolejnym materiałem często używanym do produkcji odzieży roboczej jest poliester, który jest przykładem włókna syntetycznego. Co ważne, pranie odzieży roboczej poliestrowej nie jest trudne, a takie ciuchy robocze są stosunkowo łatwe w pielęgnacji. Kolejną zaletą, jaką mają poliestrowe ciuchy robocze to bardzo duża wytrzymałość. Podobne właściwości ma również odzież na budowę wykonana z poliamidu. Materiał ten również jest łatwy w pielęgnacji, pranie nie sprawia trudności i jest to materiał bardzo wytrzymały. Ciuchy robocze wykonane w całości z poliestru lub poliamidu bądź mają domieszki tych włókien są zawsze bardzo odporne na ścieranie czy inne czynniki materialne. Takie ciuchy robocze mają szczególnie dobre opinie wśród osób, które wykonują prace murarskie, zadania związane z utrzymaniem ruchu oraz z czynnościami transportowymi. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat BHP na budowie.

Polecana odzież robocza

Odzież robocza z elastanu i akrylu

Innym przykładem materiału, z którego produkowana jest odzież robocza, są elastan i akryl. Te sztuczne włókna są bardziej sprężyste i rozciągliwe. Jednocześnie zachowują odpowiednią miękkość, dzięki czemu pracownik ma dużą swobodę ruchów. Pranie takich ubrań jest stosunkowo łatwe. Odzież robocza wykonana z tych włókien sztucznych ma bardzo dobre opinie wśród pracowników wykonujących czynności w strefach, które charakteryzują się ograniczoną przestrzenią lub wymagają przyjmowania wymuszonych pozycji ciała, czyli chociażby podczas wykonywania prac montażowych.

Inne materiały wykorzystywane do produkcji odzieży roboczej

To oczywiście nie wszystkie materiały, które służą do produkcji odzieży roboczej. Stosowane mogą być również takie materiały, jak flanela, stylon, ortalion, polar, płótno czy torlen. Do produkcji odzieży jednorazowej często wykorzystywane jest także polipropylen. Jednak najczęściej spotykamy są z mieszankami bawełniano-poliestrowymi oraz bawełniano-poliamidowymi. Do ich produkcji wykorzystuje się różne technologie, mogą one mieć różne sploty, gramaturę oraz różne domieszki, na przykład nici węglowe. Te mieszanki stanowią zazwyczaj punkt wyjścia do produkcji różnych rodzajów odzieży roboczej.

Mężczyzna w ubraniu roboczym, czyli odzież robocza i polecane ciuchy robocze oraz producenci odzieży do pracy
Odzież robocza - jak wybrać odpowiednią? Zobacz, co warto wybrać

Ubrania robocze - elementy garderoby

Spodnie robocze

Wśród elementów garderoby ochronnej dla osób pracujących w budownictwie duże znaczenie mają spodnie robocze. Zabezpieczają one dolne części ciała pracownika przed różnymi zagrożeniami. Korzysta się z nich zarówno podczas prac na zewnątrz, a także podczas prac wykończeniowych we wnętrzach budynków. Spodnie robocze mają bardzo szerokie zastosowanie. W cieplejszych miesiącach pomocne mogą się okazać krótkie spodenki robocze. Takie krótkie spodenki robocze zapewniają większy komfort pracy. Dostępne są także spodnie ogrodniczki robocze. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze butów roboczych?

Rękawice robocze

Bardzo ważną, nieodzowną częścią garderoby każdego budowlańca są rękawice robocze, które chronią jego ręce przed różnego rodzaju zagrożeniami, które czyhają na najważniejsze narzędzie pracy każdego budowlańca. Rękawice robocze dostępne są w różnych materiałach i są używane zarówno podczas prac zewnętrznych, jak i wewnętrznych, a ich najważniejsza rola to ochrona rąk przed różnymi zagrożeniami.

Buty robocze

Wśród odzieży roboczej ważną rolę odgrywają także buty robocze. Jeśli chodzi o obuwie robocze, dostępne są między innymi trzewiki czy półbuty, które się sprawdzają przy pracach w pomieszczeniach zamkniętych. W przypadku prac budowlanych prowadzonych na zewnątrz najlepszym rozwiązaniem jest obuwie robocze z podwyższoną cholewką.

Inne części garderoby budowlanej

Wśród odzieży budowlanej dostępne są także podkoszulki, koszulki z rękawem lub bez, koszule flanelowe czy też kurtki, które są wykorzystywane w chłodniejsze dni oraz, gdy mają miejsce opady atmosferyczne. Przyglądając się odzieży budowlanej, warto także zapoznać się z takimi zagadnieniami, jak ochrona głowy oraz ochrona słuchu.

Ceny i producenci odzieży roboczej, na co zwrócić uwagę?

Najlepsi na rynku producenci odzieży roboczej to między innymi takie uznane firmy, które mają doskonałe opinie wśród użytkowników, jak Engelbert Strauss, Avacore czy Vega. Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny, jakie proponują producenci odzieży roboczej:

 • Spodnie Robocze Engelbert Strauss MOTION 2020 50 to koszt 325,00 zł
 • BHP Spodnie Robocze do pasa B Super Design R 54 to ceny ok. 79,97 zł
 • Rękawice robocze R10 Latex 10 par to ceny ok. 15,90 zł
 • 20 sztuk półmaska P2 Przeciwpyłowe Zaworek to koszt ok. 31 zł
 • Okulary Ochronne Poliwęglan Gogle Bezbarwne to cena ok. 2,83 zł
 • Spodnie Robocze Ogrodniczki Potrójne Szwy MAJOR XL to wydatek ok. 64,99 zł
 • Spodnie ochronne robocze ogrodniczki SIWE 170-194 to ceny ok. 36,00 zł

Odzież robocza poza swoimi podstawowymi funkcjami i parametrami może być także zaopatrzona w szereg dodatkowych rozwiązań, które mogą znacznie ułatwić pracę na budowie. Możemy się spotkać z różnego rodzaju klamrami, zaczepami, sprzączkami, kieszeniami, rzepami, zatrzaskami, zamkami itp. To zawsze dodatkowy atut takiej odzieży. Przy zakupie warto także zapoznać się z informacjami na metkach i wszywkach, czy spełnia określone warunki BHP, jak znosi pranie czy z jakich materiałów została wykonana. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pracach złotej rączki.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny