Ogranicznik do drzwi - czym jest, i jakie posiada zastosowanie

Ogranicznik do drzwi jest wyjątkowo praktycznym elementem wyposażenia, dzięki któremu możemy ochronić ścianę, drzwi oraz klamkę przed odbiciem. Czyli możemy z powodzeniem zauważyć, że tego typu elementy sprawdzą się wszędzie tam, gdzie drzwi narażone są na gwałtowne zamykanie. Wystarczy w zupełności przeciąg lub posiadanie małych dzieci, które nieostrożnie otwierają i zamykają drzwi.

Natomiast takie stopery z powodzeniem pozwalają na ochronę nie tylko samych drzwi, ale również ściany, parapetów, a także innych elementów znajdujących się w pograniczu skrzydła. Możemy je z powodzeniem zastosować do drzwi wejściowych, a także wewnętrznych. Ponadto odboje świetnie sprawdzą się zarówno w przypadku drzwi uchylnych, harmonijkowych oraz przesuwnych.

Odbojnik drzwiowy - rodzaje

Chociaż mogłoby się wydawać, że stopery występują tylko w jednej formie, to tak naprawdę mamy do czynienia z wyjątkowo szerokim wachlarzem produktów do wyboru. Przede wszystkim możemy je podzielić ze względu na sposób montażu na:

  • Odboje mocowane na ścianie - wyróżniają się stałym montażem na ścianie. Dzięki temu mogą z powodzeniem ochronić nie tylko samą ścianę, ale również klamkę drzwi. Najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej, zakończone gumą. W ten sposób stają się nie tylko praktyczne, ale również zachowują elegancki wygląd.
  • Stopery stawiane na podłodze - jest to najpopularniejszy rodzaj ogranicznika. Wyróżnia je przede wszystkim mobilność. Możemy je stawiać przy dowolnych drzwiach wewnętrznych, ponieważ ich ciężar doskonale hamuje skrzydło przed ich zamykaniem lub otwieraniem. Stopery wolnostojące mogą przybierać dowolną formę, również przypominać swoim wyglądem maskotki, które idealnie pasują do pokoju dziecięcego.
  • Odbojnik na klamkę - jest to odbijacz zakładany specjalnie na klamkę, dzięki czemu gdy dochodzi do nagłego otwarcia drzwi pokojowych, to na pewno sama klamka, jak i również ściana nie zostają uszkodzone.
  • Odbojnik mocowany na podłodze - jest to odbojnik podobny do ściennego, ale montuje się go bezpośrednio na posadzce. Dlatego sprawdza się nie tylko w przypadku drzwi pokojowych, ale również przy drzwiach zewnętrznych.

Stylowe drzwi do Twojego domu - sprawdź ceny!

Stopery możemy podzielić również ze względu na rodzaj materiału, z którego zostały wykonane. Tutaj bardzo dużą popularnością cieszą się odboje wykonane ze stali nierdzewnej. Ich zaletą jest przede wszystkim to, że nie ulegają korozji, a także są one odporne na wiele pozostałych czynników mechanicznych. Nie brakuje również takich propozycji, jakimi są stopery do drzwi wewnętrznych, które zostały wyprodukowane z tworzywa sztucznego. Ciekawą propozycją są na pewno odboje wolnostojące, które obszyte są materiałem. W ten sposób przybierają one często formę maskotek

Ogranicznik drzwi wejściowych i wewnętrznych - sposób montażu

Tak naprawdę nie powinniśmy się obawiać montażu ograniczników do drzwi wejściowych lub pokojowych. Ponieważ znakomita większość jest praktycznie bezobsługowa. Mowa jest przede wszystkim o ogranicznikach wolnostojących lub wyposażonych w warstwę samoprzylepną. Warto również rozważyć, jakiego typu odbojnik najlepiej sprawdzi się w danym przypadku.

Na pewno ogranicznik do drzwi wejściowych będzie lepszym rozwiązaniem, jeżeli zdecydujemy się na montaż odbojnika na posadzce. Natomiast tego typu odbijacz drzwiowy nie będzie praktyczny w miejscach, w których bardzo często się poruszamy. Ponieważ zawsze będzie istniało ryzyko potknięcia się o stoper. Dlatego w pomieszczeniach, a szczególnie w korytarzu lepiej jest zadbać o odbijacz ścienny. Pamiętajmy, że stopery wolnostojące zazwyczaj ustawiamy w drzwiach, kiedy zależy nam na ich otwarciu i nie chcemy aby zamknęły się pod wpływem przeciągu. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wybrać odbojnik do drzwi.

Drzwi przy ograniczniku do drzwi zamontowanego na ścianie, a także rodzaje ograniczników, sposób montażu oraz porady
Ograniczniki do drzwi krok po kroku, czyli sposób montażu, porady, ceny oraz rodzaje i zastosowanie

Jeżeli chcemy zająć się mocowaniem ograniczników na stałe, to w tym celu koniecznie potrzebujemy wkrętów, a także wkrętarki. Oczywiście niezwykle ważne jest to, w jakie podłoże chcemy wkręcić wkręty, ponieważ do tego celu musimy dobrać odpowiednie wkręty. Szczególnie jeżeli chodzi o ich długość. Nie zawsze też będziemy w stanie obejść się bez wkrętarki, ponieważ ograniczniki montowane w cemencie lub kafelkach, będą wymagać zdecydowanie większej siły docisku, niż w przypadku ograniczników montowanych w ścianach wykonanych z kartongipsu.

Stoper do otwarcia drzwi - porady przedzakupowe

Wydawać by się mogło, że przy wyborze odbijaczy drzwiowych, nie ma niczego skomplikowanego. Tak naprawdę, bardzo wiele zależy od tego, w jakim miejscu faktycznie chcemy zamontować konkretny stoper, a także tego, co chcemy przy jego pomocy uzyskać. Jeżeli dążymy do otwarcia drzwi pokojowych i jednocześnie nie chcemy by się zamknęły na przykład pod wpływem przeciągu, to najlepszym rozwiązaniem będą stopery wolnostojące. Ich największą zaletą jest to, że możemy je w dowolnym momencie je przełożyć, a także zmienić całkowicie ich miejsce.

W przypadku drzwi zewnętrznych, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie odbijaczy montowanych na posadzce. Natomiast chcąc ochronić ścianę przed obiciem, dobrze sprawdzą się stopery klamkowe lub naścienne. Musimy pamiętać, że stoper drzwiowy to nie tylko doskonała ochrona parapetów, klamek, czy ściany, ale przede wszystkim samych drzwi.

Odbijacz drzwiowy - cennik

Po podjęciu decyzji o zakupie ograniczników drzwiowych, na pewno będziemy zainteresowani ich kosztem. Oczywiście ich cena będzie zależeć od rodzaju odbijacza, sposobu ich montażu, a także materiału, z jakiego zostały wykonane. Pamiętajmy, że za bardziej designerskie ograniczniki zapłacimy dużo więcej od neutralnie prezentujących się stoperów.

Przykładowe ceny ograniczników drzwiowych

Nazwa produktu

Cena

Ogranicznik do drzwi wewnętrznych matowa Blomus

169,00 zł

Ścienny odbijacz drzwiowy w razie nagłego otwarcia, 8 cm

119,00 zł

Ścienny ogranicznik na klamki Entra matowy Blomus, w razie nagłego otwarcia

99,00 zł

Ogranicznik drzwiowy do drzwi zewnętrznych

49,99 zł

Ogranicznik do drzwi zewnętrznych Spacial WM Nsyaedrscst

84,50 zł

Stoper do drzwi zewnętrznych Metal-Bud, ze stali nierdzewnej

49,99 zł

Stoper do drzwi, kot ciężki

31,99 zł

Stoper do drzwi zewnętrznych Retro, przykręcany do podłogi

13,00 zł

Drzwi stalowe “100” El120 110x2060 mm w murze

2409,80 zł

Drzwi stalowe dwuskrzydłowe “90”

675,27 zł

Drzwi stalowe “125” w murze

2370,69 zł

Drzwi stalowe zewnętrzne Jowisz Gładki 80 prawe skrzydło antracyt

788,00 zł

Drzwi stalowe przeciwpożarowe EI30 “90”

859,77 zł

Nowoczesne drzwi wejściowe Gekko Premium z antabą, drzwi z dostawką boczną

4699,00 zł

Nowoczesne drzwi wejściowe O.K. Doors Arctica 90 prawe antracyt z antabą

1698,00 zł

Nowoczesne drzwi wejściowe Papua Primo 72 z antabą

3049,00 zł

Nowoczesne drzwi wejściowe Avon Premium z antabą z dostawką boczną

4699,00 zł

Nowoczesne drzwi wejściowe Draco Premium z antabą z dostawką boczną

4699,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny