Przydomowe ogrody marzeń

Ogrody przydomowe to wspaniała sprawa. Jeśli tylko posiada się odpowiednio dużo miejsca oraz funduszy, warto go założyć. Duży, czy mały, równo przycinany, czy też sprawiający wrażenie nieuporządkowanego – będzie doskonałym uzupełnieniem domu. Umieśćmy w nim owocowe drzewka ogrodowe, krzewy ozdobne, założymy trawnik i dodajmy ścieżki. Zobacz, jak założyć ogrody przydomowe - od ogrodzenia (ozdobnego lub ogrodzenia standardowa siatka ogrodzeniowa) aż po posadzenie ostatnich ozdobnych krzewów oraz jak wygląda późniejsza pielęgnacja trawnika, krzewów ozdobnych i innych roślin.

Chcesz obliczyć, ile kosztuje założenie przydomowego ogrodu? Zrób to na kalkulatorze zagospodarowania ogrodu.

Zakładamy przydomowy ogród

Założenie ogrodu może przysporzyć na sporo trudności, jeśli nie mamy do tego odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Nie wystarczy tylko posadzenie roślin, trzeba sobie wszystko dokładnie zaplanować. Urządzając ogród należy uwzględnić natężenie światła, rodzaj gleby, rozmieszczenie ścieżek, lamp ogrodowych, miejsce na altankę, czy na donice z kwiatami. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby zrobić to samemu, warto powierzyć to zadanie firmie, która weźmie na swoje barki planowanie ogrodu oraz jego wykonanie.

Ogród musi spełniać wszystkie funkcje, jakie mu powierzymy. Jeśli ma być w nim miejsce do zabaw dla dzieci trzeba to zaplanować zawczasu, to samo dotyczy miejsca na grillowanie. Ważne aby było ono ustronne i nikomu, na przykład sąsiadom - nie przeszkadzało. Inaczej będzie wyglądało także planowanie małego ogrodu, a inaczej takiego o dużej powierzchni. Jak założyć ogród, który będzie spełniał wszystkie funkcje i będzie urokliwym miejscem?

Urządzenie ogrodu to również bardzo drogie przedsięwzięcie. Uwzględniając koszty takie jak wykonanie ogrodzenia, czy brukowanych ścieżek, wydatki mogą sięgnąć dziesiątek tysięcy złotych. Przed zabraniem się do prac warto policzyć, ile kosztuje założenie ogrodu. Najlepszym rozwiązaniem będzie do tego skorzystanie z kalkulatora zagospodarowania ogrodu dostępnego tutaj.

Krok po kroku. Jak założyć ogród przydomowy?

1. Planowanie ogrodu

Planowanie ogrodu najlepiej rozpocząć równolegle z tworzeniem projektu domu. Wtedy możemy wpasować różne jego elementy (takie jak taras) w dostępne otoczenie. Można przykładowo zrobić odpowiedni nasyp, z którego łagodnie przejdzie się z tarasu do ogrodu. Później może nie być to już takie proste do wykonania.

Zanim zabierzemy się za zakładanie ogrodu należy dokładnie zaplanować jego układ. Warto dokładnie wszystko rozrysować na kartce papieru. Projekt pozwoli na oszacowanie kosztów oraz zaplanowanie rozmieszczenia takich elementów jak altanki, ławki, wiaty czy garaż.

W projekcie należy uwzględnić także wszelkie ścieżki komunikacyjne, które kierują do domu. Trzeba pamiętać, że nie mogą one być niczym zaburzone. Trzeba zaplanować również to, w którym miejscu będziemy odpoczywać, gdyż w tym miejscu warto przewidzieć wysoki parkan, czy żywopłot odgradzający nas np. od hałasów ulicy.

2. Przygotowanie terenu

Często bywa tak, że zaczynamy planowanie ogrodu kiedy dom już jest postawiony. W takiej sytuacji należy zacząć od podstaw, czyli od oczyszczenia terenu po budowie domu oraz usunięciu chwastów. Najlepszym rozwiązaniem jest zaoranie całej działki, aby pozbyć się również korzeni, z których chwasty mogą wyrosnąć ponownie.

Na tym etapie planujemy również wszystkie elementy ukształtowania terenu, takie jak wzniesienia, oczka wodne, stawy. Musimy również wziąć pod uwagę to, czy na naszej działce zbiera się woda. Jeśli jest z tym problem warto zaplanować wszelkiego rodzaju systemy, które pozwolą na swobodne jej odpływanie.

Wszędzie tam, gdzie chcemy rozmieścić oświetlenie, należy przewidzieć miejsce na instalację elektryczną. Najlepiej, aby zajął się tym wykwalifikowany elektryk, który tak rozmieści kable, by nie były one narażone na uszkodzenia podczas pielęgnacji ogrodu. Dzięki systemowi przewodów można w ogrodzie umieścić wszelkiego rodzaju latarnie, lampy, które pozwolą cieszyć się odpoczynkiem na świeżym powietrzu również po zmroku.

Dobrze przewidzieć również instalację nawadniającą, która jest wygodniejsza niż wszelkiego rodzaju rozkładane zraszacze oraz węże ogrodowe. W przyszłości może okazać się bardzo przydatnym oraz ekonomicznym urządzeniem.

3. Wybór stylu ogrodu i nawierzchni

Kolejnym etapem jest wybór odpowiedniego stylu ogrodu. Ważne, aby pasował on do domu oraz innych budynków znajdujących się na działce, a także do ogrodzenia. Mamy wiele możliwości aranżacyjnych, dlatego warto wybrać taki styl, który naprawdę nam się podoba i w zgodzie z nim zaplanować spójną przestrzeń.

Styl romantyczny czy nowoczesny? Minimalistyczny i uporządkowany, czy w stylu wiejskim? Ogród powinien doskonale współgrać zresztą elementów na naszej działce i przede wszystkim spełniać nasze oczekiwania.

Zgodnie ze stylem, jaki wybierzemy do ogrodu, planujemy również rodzaj nawierzchni. Trzeba zastanowić się i odpowiedzieć sobie na pytania - ile przeznaczymy miejsca na trawnik, a ile na kostkę? Czy planujemy kamienne ścieżki? Trzeba pamiętać, aby wybrać odpowiedni kolor kostki, dopasowany stylistycznie do całej aranżacji ogrodu.

4. Wybór odpowiednich roślin oraz zakładanie trawnika

Po tym kroku można zacząć wybierać odpowiednie rośliny do naszego ogrodu. Wybieramy je biorąc pod uwagę ich wielkość i dopasowując do rozmiarów dostępnej przestrzeni. W małych ogrodach nie warto planować dużych drzew, tylko postawić na krzewy i rośliny rabatowe.

W wyborze roślin warto postawić na kilka różnych gatunków. Tworzymy z nich piętrową kompozycję. Najbliżej ogrodzenia sadzimy drzewa i wyższe krzewy, następnie byliny, a później rośliny, które będą najniższe. W ten sposób stworzymy ciekawy i efektowny układ zieleni.

W planowaniu roślinności ważne jest zarówno podłoże jak i ukształtowanie terenu oraz jego naświetlenie. Warto wybierać rośliny, przy których nie będzie wiele pracy – powinny być odporne na spadki temperatury oraz łatwe w uprawie.

Jeśli wybierzemy odpowiednie rośliny, przystosowane do rodzaju gleby, jaką dysponujemy, nie będziemy musieli przeznaczać wiele środków i czasu na ich pielęgnację. Warto pamiętać o tym, że każda z nich urośnie i będzie potrzebowała odpowiednio dużo miejsca. Między roślinami muszą być więc odpowiednie odstępy.

Po rozplanowaniu wszystkich elementów przychodzi czas na trawnik. Można wybrać trawnik z siewu lub z rolki. Założenie i utrzymanie nienagannego trawnika wymaga sporo wysiłku, ale praca opłaci się. Trawnik sprawia, że w ogrodzie zaczyna panować porządek i stanowi doskonałe miejsce do zabaw dla dzieci.

Jak zrobić ogród idealny?

Zaplanowanie i urządzenie terenu wokół domu wiąże się z niemałym wyzwaniem, ale warto poświęcić temu czas. Piękny ogród to doskonała i użyteczna przestrzeń do odpoczynku, dająca również wrażenia estetyczne.

Zakładanie ogrodów to nie tylko posadzenie roślin, więc jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy na temat warto powierzyć zaplanowanie przestrzeni odpowiedniej firmie, która się w tym specjalizuje.

Ogrody przydomowe - projekty, aranżacje, porady

Wszystkie ogrody przydomowe mogą być eleganckimi aranżacjami, które sprawią, że pobliska przestrzeń nabierze eleganckiego, modnego wyglądu. Design tej przestrzeni zależy wyłącznie od upodobań i potrzeb mieszkańców.

Piękny ogród to przede wszystkim zieleń roślin, uporządkowane rabaty, zadbane krzewy i wygodne meble ogrodowe. Aranżacja ogrodów wymaga dużego doświadczenia oraz znajomości założeń konkretnych stylów dekoracyjnych. Ogród przydomowy może zostać zainspirowany stylem nowoczesnym, rustykalnym, minimalistycznym, angielskim, śródziemnomorskim, feng shui czy barokowym.

Dobrze wykonane aranżacje ogrodów są z reguły starannie przemyślane. Dobrym pomysłem jest naszkicowanie przestrzeni na kartce papieru. Projekty ogrodów pozwalają wybrać roślinność, rozplanować przestrzeń i lokalizację miejsca wypoczynku. Mało doświadczony inwestor może też skorzystać z pomocy doświadczonego fachowca, który tworzy projekty ogrodów i podpowiada jak urządzić ogród w dowolnym stylu aranżacyjnym.

Projektowanie ogrodu można też wykonać samodzielnie. Piękny ogród powinien spełniać oczekiwania estetyczne. Warto zadbać o to, by zieleń roślinności była połączona z dużym komfortem użytkowym. Większe aranżacje ogrodów mogą zostać wyposażone w altany, ławki, stoły biesiadne i stacjonarne grille. Duży ogród przydomowy może posiadać też plac zabaw dla dzieci. Specyfika jego wyposażenia powinna być dobrze dopasowana do liczby użytkowników ich wieku oraz preferencji.

Dużą popularnością cieszą się minimalistyczne i nowoczesne aranżacje ogrodów. Dominuje w nich zieleń traw oraz niewielkie rabatki kwiatowe. Nowoczesny, piękny ogród nie wymaga wielu czasochłonnych prac pielęgnacyjnych. Dlatego tego rodzaju aranżacje ogrodów są szczególnie polecane dla osób zapracowanych.

Jeśli interesuje Cię projektowanie ogrodu zapraszamy do tego działu. Podpowiemy Ci jak urządzić ogród, w jaki sposób tworzyć projekty ogrodów i sprawić, by aranżacja nabrała eleganckiego charakteru. Na dole strony odnajdziesz pełną listę tematów, które sprawią, że ogród przydomowy nie będzie miał przed Tobą żadnych tajemnic.