Ogrodzenia gabionowe - istotne informacje

Gabiony - charakterystyka

Ogrodzenia gabionowe to specyficzny rodzaj ogrodzeń, których podstawowymi elementami są stalowe kosze gabionowe, zwane po prostu gabionami. Kosze gabionowe wypełnia się kruszywem, na przykład różnego rodzaju kamieniami: granitem, marmurem, otoczakami, gruzem, żwirem, a nawet betonem czy kostką brukową. Gabiony mogą także być wypełniane innym materiałem: korą drzew, łodygami bambusa, zgrabionymi jesienią liśćmi, łupinami orzecha kokosowego, można również użyć szkło z recyklingu. Materiały można ze sobą łączyć i wszystko zależy jedynie od naszych własnych upodobań i zdolności aranżacyjnych.

Ogrodzenia gabionowe - właściwości

Montaż ogrodzenia gabionowego jest stosunkowo łatwy, a koszt wykonania takiego płotu nie jest wygórowany. Dają one wiele możliwości aranżacyjnych i sprawdzą się w tradycyjnym i nowoczesnym urządzaniu przestrzeni przydomowej, co sprawia, że mają one bardzo dobre opinie wśród użytkowników. Takie ogrodzenie możemy dodatkowo obłożyć warstwą ziemi oraz posadzić na nim rośliny. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ogrodzeniach.

Poza tym mają one szereg innych zalet, które sprawiają, że takie ogrodzenia są coraz częściej wybierane. Charakteryzują się one dużą stabilnością, a także masywnością. Konstrukcja, jaką cechuje się mur wykonany z gabionu jest trwała oraz szczelna. Warto tutaj wspomnieć o tym, że takie ogrodzenia nie wymagają fundamentów i możemy je postawić nawet na nierównym podłożu. Osiadają one pod wpływem działanie własnego ciężaru.

Kamienne gabiony są również odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, a także niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych. Ponadto mur z gabionu nie wymaga malowania ani konserwacji. Dzięki temu są znacznie mniej kłopotliwe w utrzymaniu w dobrym stanie niż ogrodzenia drewniane czy nowoczesne ogrodzenia metalowe.

Kolejną zaletą jaką charakteryzują się kamienne gabiony, jest to, że są one znakomitą i skuteczną barierą dźwiękową. Takie ogrodzenia łupane świetnie tłumią hałasy, które mogą dochodzić z zewnątrz, a także sprawią, że również nie będziemy przeszkadzać sąsiadom, jeżeli zorganizujemy imprezę w ogrodzie. Właściwości rozpraszające fale dźwiękowe zapewniają nierówne krawędzie wypełnienia, jakimi charakteryzują się takie ogrodzenia łupane.

Jako wada takiego rozwiązania najczęściej wymieniana jest estetyka. Owszem, takie ogrodzenia dają wiele możliwości aranżacyjnych, jednak możemy się także spotkać z opiniami, że ogrodzenia tego typu, wielu osobom najzwyczajniej się nie podobają, a to już kwestia gustu. A może zainteresuje cię także ten artykuł z opisem tanich ogrodzeń domu?

Rodzaje ogrodzeń gabionowych

Panele ogrodzeniowe

Panelami ogrodzeniowymi nazywamy lekkie ścianki, które są spinane specjalnymi haczykami i można tą metodą tworzyć całe ogrodzenia. Tworzy się je z elementów drewnianych lub drucianych. Ogrodzenia panelowe z kamieniami powinny być wykonane z solidnego, sztywnego i grubego drutu. Ogrodzenia panelowe z kamieniami są stosunkowo łatwe w montażu.

Ogrodzenia gabionowe w postaci przęseł z paneli i kamieni, a także informacje na ich temat i koszt ogrodzeń gabionowych
Ogrodzenia gabionowe - koszty, opinie, porady, budowa krok po kroku

Ogrodzenia oporowe

Kolejnym rozwiązaniem są ogrodzenia oporowe. Wykonuje się je zwykle ze zgrzewanego drutu. Średnica takiego drutu powinna wynosić przynajmniej cztery milimetry. Zaletą tego rozwiązania jest to, że charakteryzuje się ono uniwersalnością konstrukcyjną. Ogrodzenia oporowe mogą bowiem przybierać dowolny rozmiar oraz kształt.

Sprawdź promocje!

Kosze ogrodzeniowe

Kosze ogrodzeniowe to inny typ ogrodzenia gabionowego. Charakteryzuje się on małą szerokością wynoszącą od 10 cm do 20 cm oraz dużą wysokością, która może przekraczać 2 m. Dzięki temu jest on najczęściej stosowany na działkach o niewielkich rozmiarach. Kosze ogrodzeniowe wykonuje się ze stalowej siatki o dużej wytrzymałości, odpornej na wiatr, wilgoć oraz zmienne temperatury.

Montaż gabionów - krok po kroku

Jak wcześniej wspomniano, montaż gabionów jest stosunkowo prosty i przebiega podobnie w przypadku wszystkich rodzajów takich ogrodzeń. W pierwszej kolejności należy przygotować odpowiedni fundament, gdyż na nim będziemy osadzać wszystkie elementy tego ogrodzenia. Fundament należy umieścić na głębokości przy najmniej 1 m i dodatkowo zabezpieczyć stalowymi prętami. Tak przygotowany fundament należy zabetonować. Tak, gdzie wylany zostanie beton powinniśmy umieścić słupy ogrodzeniowe. Zabetonowanie ma na celu zabezpieczenie fundamentu przed ewentualnymi uszkodzeniami, sprawia także, że będzie on w stanie wytrzymać nawet bardzo duże obciążenia. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu ogrodzeń panelowych.

Kolejnym etapem jest montaż właściwej konstrukcji. Poszczególne metalowe elementy takiego ogrodzenia łączy się przy użyciu śrub, w ten sposób powinna powstać konstrukcja siatki naszego ogrodzenia. Panele gabionów należy montować na słupie równolegle względem siebie. Pomiędzy panelami należy zachować odpowiednią przestrzeń. Kolejnym krokiem jest wypełnienie tak skonstruowanego gabionu kruszywem lub innym materiałem, na który się zdecydujemy. Ostatnim etapem montażu jest umieszczenie specjalnych rozpórek pomiędzy materiałem. Ma to na celu ustabilizowanie konstrukcji naszego płotu.

Gdy konstrukcja ogrodzenia jest już gotowa możemy przystąpić do montażu furtek oraz bram, na przykład bram przesuwnych. W przypadku ogrodzeń gabionowych najlepiej sprawdzają się bramy przesuwne, dlatego zastosowanie nowoczesnych metalowych lub tradycyjnych drewnianych bram przesuwnych okaże się bardzo dobrym rozwiązaniem aranżacyjnym.Koszt ogrodzeń gabionowych

Montaż ogrodzeń gabionowych nie jest bardzo drogi, a na ich ceny wpływa kilka czynników, przede wszystkim rodzaj wypełnienia, a także rodzaj konstrukcji takiego ogrodzenia. Warto również zwrócić uwagę na to, że do wypełnienia ogrodzeń gabionowych można na przykład wykorzystać materiały pozostałe z budowy domu. Na niski koszt ogrodzeń gabionowych wpływ ma także ekonomiczny transport oraz stosunkowo łatwy montaż. Ceny metra bieżącego ogrodzeń tego typu wynoszą od 200 zł do 800 zł i takie ogrodzenie należą do najbardziej ekonomicznych rozwiązań na rynku. Są znacznie tańsze niż klasyczne ogrodzenia z kamienia czy nowoczesne ogrodzenia metalowe.

Ogrodzenia gabionowe są rozwiązaniem łatwym w montażu oraz tanim. Sprawdzają się zarówno w nowoczesnej aranżacji przestrzeni przydomowej, jak i w przypadku aranżacji tradycyjnych. Takie ogrodzenia mogą zastąpić kamienne ogrodzenia, skutecznie je imitując. Na koniec warto również wspomnieć o tym, że murki gabionowe sprawdzą się nie tylko jako ogrodzenia, ale również mogą pełnić funkcje ozdobne jako mała architektura w naszym ogrodzie. Sprawdź także ten artykuł z aktualnym cennikiem ogrodzeń.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny