Ogrodzenia murowane

Projekty kontra fundament

Murowane ogrodzenie z reguły jest naprawdę ciężkie, a więc podobnie do ogrodzeń metalowych potrzeba mu solidnego… fundamentu. Najczęściej spotykane surowce to:

  • kamienie – ceny ogrodzeń z kamienia polnego bądź otoczaków (z rzek górskich) przyprawiają o ciarki, jednak jest to konstrukcja bardzo wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne i służąca przez lata. Fundament kamienny wykorzystywany jest zazwyczaj do budowania ogrodzeń typowo „regionalnych”, np. w górach. Stawiane mury mogą być wówczas dzikie, cyklopowe, rzędowe, z ciosów albo warstwowe. Co ciekawe, kamienie najczęściej łączy się z zaprawą cementową, a do budulca najlepiej pasować będą przęsła ze sztachet drewnianych. Tworzenie ogrodzeń z kamienia spotyka się jednak dość rzadko – głównie ze względu na wysokie koszta wykonania.
  • cegły – dość szybko murszeją, gdy wcześniej się ich nie zabezpieczy. Z kolei tynkowanie tworzonego na nich ogrodzenia zabiera sporo… czasu. Pod ogrodzenia murowane najczęściej stosuje się słupki z klinkieru lub silikatowe – dosłownie każdy płot murowany potrzebuje zostać zwieńczony podmurówką bądź właśnie takimi słupkami. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ogrodzeniach.

Nowoczesne ogrodzenia murowane

Cegły elewacyjne (np. klinkierowe) sprawdzają się w tym przypadku naprawdę doskonale! Kiedyś były to głównie czerwone bloczki, a teraz produkowane są w odcieniach bieli, żółci, brązu czy szarości. Z łatwością dobierzesz do nich odpowiedni kolor spoiny czy fakturę cegieł – ryflowaną lub ręcznie formowaną. Możesz zbudować z cegieł ogrodzenie lite, jednak najczęściej tworzy się z nich podmurówki albo słupki – ważne, aby były zbrojone w środku prętami (8-10 mm) połączonymi strzemionami (3-4 mm średnicy), a odstępy między nimi wynosiły ok. 15-20 cm i zostały wypełnione betonem. Słupki z bloczków betonowych mogą mieć z kolei różne wymiary – zależne jest to od rozmiaru cegieł. Najczęściej stosuje się cegły o wymiarze 250 x 120 x 65 mm, otrzymując z nich słupki o przekroju 38 x 38 cm. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ogrodzeniach panelowych?

Nowoczesne ogrodzenia murowane, a także koszt budowy ogrodzenia murowanego, a także ceny oraz opinie użytkowników i zastosowanie
Ogrodzenia murowane – rodzaje, ceny, opinie, budowa krok po kroku

Ogrodzenia murowane muszą być dopasowane wyglądem do elewacji budynku oraz do… otoczenia. Najlepiej, gdy są posadowione na fundamencie znajdującym się 10-15 cm nad powierzchnią. Między ogrodzeniem a murowaną częścią trzeba położyć izolację poziomą (np. z folii), która nie dopuści wody z gruntu. Co 10 m trzeba zrobić dylatację (szczelinę między fundamentem a przęsłem), by zapobiec pęknięciu ogrodzenia. Z kolei szczyt słupków, muru oraz cokołu należy przykryć daszkiem, zabezpieczającym przed wodą. Można zrobić je z bloczków betonowych, jednak jest to dość… pracochłonne. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem ogrodzeń?

Płot murowany

Ogrodzenia z klinkieru

Ogrodzenie murowane można wykończyć płytkami klinkierowymi, które są nieco cieńsze niż cegła (6-21 mm). Słupki z klinkieru po ułożeniu wyglądają jak cegły, jednak ich wzornictwo jest nieco inne – możesz zaopatrzyć się w produkty gładkie bądź o wyraźnej fakturze. Podobnie do cegieł, projekty ogrodzeń z klinkieru można stworzyć w różnych kolorach – beżach, czerwieni czy brązach.

Płytki należy przykleić na mrozoodporną zaprawę klejową do klinkieru. Po około 4 dniach zauważysz między nimi szczeliny – trzeba będzie wypełnić je zaprawą do spoin. Ogrodzenia z klinkieru są dość popularnym sposobem tworzenia podmurówki.

Napędy i siłowniki do bram - sprawdź promocje!

Słupy z kamienia naturalnego oraz… tynkowanie

Trwałością podobne są do ogrodzeń metalowych, jednak nie tracą przy tym na swojej „urodzie”. Opinie wskazują na najczęstsze tworzenie podmurówek i słupków z piaskowca bądź wapienia, ale też z granitu. Konstrukcję mocuje się podobnie jak płytki klinkierowe, jednak potrzebna będzie tu specjalna zaprawa do kamienia. Warto również pamiętać o impregnacji! Kamień naturalny bądź ręcznie formowane cegły może też imitować okładzina betonowa z… płytek! Bez problemu przykleisz ją na zwykłą (albo elastyczną) zaprawę i już po 3 dniach będziesz mógł wypełnić szczeliny zaprawą do spoinowania. Sprawdź także ten artykuł o tanich ogrodzeniach różnego rodzaju.

Jeżeli chodzi o tynkowanie, najtaniej wyjdzie tynk cementowy, ewentualnie cementowo-wapienny pomalowany farbą (najlepiej silikonową, która zmniejsza wnikanie wody w ogrodzenie murowane). Możesz zetrzeć go na gładko lub zdecydować się na konkretną fakturę („baranek” albo kornik”). Takie tynkowanie posiada ogromną zaletę – dopasujesz je do elewacji!

Koszt budowy ogrodzenia murowanego

Ostateczne koszta uzależnione są od użytych fundamentów pod ogrodzenie murowane. Oczywiście najdroższym rozwiązaniem będzie ogrodzenie kamienne. Optymalną opcją jest ogrodzenie betonowe, a najniższy koszt budowy ogrodzenia murowanego zapewniają:

Ceny kamienia na ogrodzenie

Kamień polny

50–70 zł / tona

Granit

200–1500 zł / tona

Piaskowiec

120–1000 zł / tona

Ceny ogrodzenia betonowego

Bloczki łupane lite

2-30 zł / element (zależnie od rodzaju i wielkości)

Przęsło z paneli betonowych (4 panele i słupek)

125-140 zł / szt. (2 x 2 m)

Ceny cegły na ogrodzenie

Zwykła

0,5-2 zł / szt.

Silikatowa lub klinkierowa

1-3 zł / szt.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 76,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny