Panele ogrodzeniowe – wszystko, co musisz wiedzieć

Co to jest ogrodzenie panelowe?

Ogrodzenie panelowe to system ogrodzeń stosowany najczęściej przy wytyczaniu terenów sportowych, osiedli oraz terenów zakładów firmowych. Na główny element tego systemu składa się panel ogrodzeniowy, który może przybrać różnoraki kształt. Panele ogrodzeniowe montuje się do specjalnych słupków przy pomocy obejmy. Łączenie odbywa się natomiast dostosowaną do systemu spinką, dzięki czemu montaż ogrodzenia jest prosty i szybki.

Pełne ogrodzenie panelowe można wykonać na gotowych, prefabrykowanych podmurówkach betonowych. Dostępne w tych systemach materiały budowlane pozwalają szybko i stosunkowo łatwo wykonać pełne ogrodzenie. Co więcej, panele ogrodzeniowe można dostosować nie tylko pod względem wymiarów, ale także i kolorów. Większość producentów oferuje pełną paletę barw. Ogrodzenia panelowe wykonane z drutu poddawane są malowaniu metodą proszkową, co gwarantuje wieloletnią trwałość.

Ogrodzenia panelowe dostępne są w wymiarach pozwalających dostosować ogrodzenie do rodzaju obiektu. I tak większość wypuszczanych na rynek paneli ma wysokość 103 cm, 153 cm i 250 cm. Oczywiście istnieje także możliwość zamówienia paneli na wymiar. Niemniej jednak różnorodność firm pozwala dobrać panel ogrodzeniowy do gustów i potrzeb każdego, a panelowe ogrodzenia cieszą się coraz większą popularnością. Sprawdź także sposoby na tanie ogrodzenie domu, w tym siatki ogrodzeniowe.

Ogrodzenie panelowe - różne wzory

Ogrodzenie panelowe może przybrać różny wzór. Podstawowy podział wyróżnia ogrodzenia panelowe proste i ogrodzenia panelowe przetłaczane. Panele ogrodzeniowe proste, jak i przetłaczane, wykonywane są z elementów standardowo dostępnych w szerokości 250 cm. Zależnie od producenta możemy przebierać w kilku, a nawet kilkunastu różnych wzorach.

Ogrodzenie panelowe ma to do siebie, że swoim wyglądem daje złudzenie lekkiego. Delikatność ta sprawiła, że ten rodzaj płotu na dobre zagościł w sercach inwestorów. Szczególnie tych, którzy stawiają domy w duchu nowoczesności. Coraz częściej spotkać zatem można lekkie ogrodzenia panelowe w połączeniu z ciężką, kutą bramą. Nie jest to jednak połączenie idealne.

Jeśli stawiamy na lekkie ogrodzenie, warto wykonać je w całości w tym samym systemie. Różnorodność pod względem wzornictwa sprawia, że zarówno bramy, jak i furtki wykonane w tym systemie wyglądają nowocześnie i elegancko.

Panel ogrodzeniowy - parametry techniczne ogrodzeń panelowych

Tradycyjne ogrodzenia panelowe ,podobnie jak siatka ogrodzeniowa, wykonane są z drutu. Różnica jest jednak kolosalna. Panele ogrodzeniowe to konstrukcje, w której siatki zgrzewane są ze sobą, tworząc stabilną całość – panel. Średnica drutu, z którego tworzone są siatki zgrzewane w panelach to najczęściej 4-5 mm. Na rynku znajdziemy oczywiście panele ogrodzeniowe, których średnica drutu może wynosić nawet 3,8 mm albo 3,5 mm. To tak zwane panele light oraz super light. Cechują się niezwykłą delikatnością w swoim wyglądzie. Niestety tego rodzaju panele ogrodzeniowe nie są raczej dobrym sposobem na wytyczenie swojej posesji. Ich wytrzymałość jest bardzo słaba, dlatego też nie nadają się do budowy trwałego ogrodzenia.

Kolejnym ważnym czynnikiem podczas wyboru ogrodzenia w systemie panelowym, jest rozmiar oczka oraz ilość przetłoczeń. Ogrodzenia panelowe mają różną ilość przetłoczeń, która zależna jest w dużej mierze od jego wysokości. I tak np. panele ogrodzeniowe mające 103 cm wysokości, będą zawierały standardowo dwa przetłoczenia. Te wysokie na 153 cm powinny mieć już trzy przetłoczenia, natomiast panel ogrodzeniowy o wysokości 250 cm - cztery. Jeśli zaś chodzi o rozmiar oczka, w każdym z tych rozmiarów jest to standardowy wymiar 50 x 200 mm. Choć niektórzy producenci wykorzystują sztuczkę w postaci manipulacji szerokością oczka. Ma ona na celu obniżenie ilości wykorzystywanego materiały, a tym samym obniżenie ceny panela. Niestety efektem tego są duże, niekiedy nawet 70 x 200 mm oczka, które przekładają się również na pogorszenie sztywności panela.

Parametry techniczne oferowanych na rynku paneli ogrodzeniowych są naprawdę bardzo ważnym wskaźnikiem. Podczas zakupów należy kierować się w głównej mierze właśnie nimi. Euforia wywołana oszczędnością zwykle szybko przemija. Później pojawia się tylko żal i rozgoryczenie. A wiadome jest, że wykonanie ogrodzenia nie jest tanim przedsięwzięciem. Nie warto jednak na nim oszczędzać, bo w końcu ma ono być pewnego rodzaju barierą ochronną przed złodziejami.

Ile kosztuje ogrodzenie panelowe?

Ceny ogrodzeń panelowych, a dokładniej za panel ogrodzeniowy są różne i zależne od jego wielkości, jak i parametrów technicznych. Co prawda ogrodzenie panelowe zwykle jest o 50% droższą inwestycją niż chociażby ogrodzenie z siatki. Niemniej jednak w porównaniu z innymi systemami, jest to rozwiązanie stosunkowo tanie z uwagi na jego wyjątkową trwałość i estetykę. Co więcej, naprawa tego typu ogrodzenia zawsze będzie tańsza. W razie potrzeby wymieniamy tylko ten panel, który uległ zniszczeniu. Nie wpływa to więc na całą konstrukcję jak w przypadku wielu innych ogrodzeń.

Ogrodzenia panelowe z siatką są bardzo tanie i wygodne. Ich montaż jest bardzo prosty i nie zajmuje zbyt wiele czasu. Są także trwałe.
Ogrodzenia panelowe - cena, sposób montażu i inne rzeczy, które musisz wiedzieć

Panele ogrodzeniowe dostępne na rynku posiadają różne ceny (od 40 do ponad 200 zł za panel). Wpływ na cenę ma między innymi sposób zabezpieczenia drutu przed korozją, wielkość panela czy też zastosowany wzór. Wybierając rodzaj, warto kierować się jakością produktu. Co więcej, nie należy oszczędzać zarówno na panelach, jak i materiałach dodatkowych niezbędnych do postawienia ogrodzenia. Wiele osób zapomina o tym. Wybierając materiały budowlane do budowy ogrodzenia, takie jak słupki ogrodzeniowe, podmurówki betonowe, obejmy czy śruby, należy postawić na produkt tego samego producenta. Da to gwarancję jakości i trwałości.

Wygląd ogrodzenia ma oczywiście duże znaczenie dla inwestorów. Dlatego też bardzo często swoją decyzję co do wzoru, podejmują na podstawie wyboru bramy oraz furtki. Skompletowanie całości na podstawie jednego systemu, z całą pewnością przyniesie efektowne wykończenie ogrodzenia i zapewni dodatkową ozdobę posesji. Sprawdź także szczegółowy cennik ogrodzeń panelowych i ich montażu.

Jak postawić ogrodzenie panelowe? Sposób montażu w kilku krokach

Krok pierwszy: Przygotowujemy teren pod ogrodzenie panelowe

Aby ogrodzenie było zarówno efektowne, jak i wytrzymałe, powinno zostać dobrze zamontowany. Rozpoznaje się dwa sposoby montażu paneli ogrodzeniowych, z podmurówką lub bez. Jednak w każdym z tych przypadków najistotniejszym elementem jest odpowiednie przygotowanie terenu.

Należy odpowiednio oczyścić teren z pozostałości drzew czy gruzów, jak i innych przeszkód utrudniających ewentualne prace montażowe. W razie konieczności trzeba wyrównać teren jeszcze zanim przystąpimy do montażu ogrodzenia. Ma to na celu zarówno ułatwienie samego montażu, jak i uzyskanie lepszego efektu wizualnego.

Tutaj bardzo ważna informacja. Nie zaleca się montowania ogrodzenia na terenie rozkopanym, bądź świeżo nawiezionej ziemi. Zanim rozpocznie się montaż, należy teren odpowiednio zagęścić. W tym celu zwykle stosuje się zagęszczarkę wibracyjną. Są jednak tereny, których zagęszczenie nie jest możliwe, np. w przypadku gleb żyznych i gliniastych. Wówczas niezbędne jest zastosowanie dłuższych słupków i wykonanie stopy słupów w głębszym dołku na niewzruszonym, stałym gruncie.

Krok drugi: Sporządzamy plan i dokonujemy pomiarów

Aby montaż ogrodzenia przebiegł bez problemów, należy najpierw odpowiednio go zaplanować. W tym celu dokonujemy pomiarów działki oraz planujemy odpowiednie ustawienie ogrodzenia. Ogrodzenie panelowe wymaga bowiem szczególnego przemyślenia i zaplanowania ostatecznego kształtu jeszcze zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace.

Elementem wyjściowym powinny być słupki ogrodzeniowe narożne oraz początkowe. To nasz stabilny punkt zaczepienia, gdyż te elementy nie mogą ulec przesunięciu. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że słupek narożny wykonywany jest zwykle z profila o wymiarach 6,00x4,00 cm. Tak więc aby zachować lepszy efekt wizualny, powinniśmy ustawić go węższą stroną do frontu. W ten sposób zyskamy bardziej estetyczną prezentację całego ogrodzenia na frontowej jego ścianie.

Kiedy już nasze słupki narożne i początkowe zostały odpowiednio rozmieszczone, przyszedł czas na wykonanie pomiarów. W tym celu mierzymy odległości od środka słupków i dzielimy ją przez 2,58. Suma 2,58 to dokładny wymiar jednego przęsła wraz ze słupkiem oraz dystansem na obejmie. Aby lepiej zobrazować kalkulację, podajemy przykład:

Bok działki ma długość 52 metry. Podzielony przez 2,58 daje nam wynik odpowiadający 20 przęseł i 40 cm. Aby nie zniszczyć efektu wizualnego takiego ogrodzenia, należy rozplanować skrócenie dwóch przęseł. Zamiast wstawiać na końcu krótki na 40 cm panel, skracamy dwa na około 1,5 metra każdy. Ten rodzaj kalkulacji jest niezwykle przydatny, ponieważ rzadko zdarza się wykonać ścianę ogrodzenia z samych pełnych paneli.

Krok trzeci: Montujemy słupki ogrodzeniowe

Słupki ogrodzeniowe montuje się w dołkach głębokich na 50 cm. Do tego celu najlepiej jest używać specjalnych wiertnic glebowych, które stosują profesjonalni montażyści. Wiertnice te tworzą idealnie okrągły dołek, najczęściej mający średnicę 25 centymetrów. Warto tutaj nadmienić, że dla wyższych ogrodzeń, należy stosować wiertło średnicy 25 - 30 centymetrów. Wykonanie dołków przy użyciu wiertnicy gwarantuje brak luźnej gleby, co przekłada się na lepsze osadzenie betonu i co za tym idzie, lepsze trzymanie słupka w gruncie.

Słupki ogrodzeniowe osadza się w samym centrum dołka. Nie należy umieszczać ich na rogach. Jest to ważna uwaga, szczególnie dla osób, które planują kopać otwory szpadlem. Rozstaw dołków to 258 cm. Stabilizowanie słupków należy rozpocząć wtedy, gdy wszystkie otwory będą już gotowe. Do stabilizacji najlepiej sprawdzi się suchy beton B15, który podczas osadzania jest zwilżany i ubijany.

W przypadku montażu z podmurówką należy pamiętać, że stopy słupków zwykle osadza się razem ze słupkami, a płyty cokołowe montujemy dopiero po zaschnięciu betonu.

Podczas osadzania słupków, niezbędna będzie poziomica oraz żyłka murarska. Żyłkę mocujemy około 20 cm nad ziemią, w górnej części słupków. Warto jednak pamiętać, że żyłka nie może być jedynym wyznacznikiem poziomu. Niezbędna będzie więc poziomica, koniecznie stosowana przy każdym słupku.

Krok czwarty: Montujemy panele ogrodzeniowe

Do montażu paneli można przystąpić dopiero wtedy, gdy beton dokładnie zwiąże. To ostatni etap pracy, który idzie płynnie i łatwo. Panele ogrodzeniowe montujemy za pomocą specjalnych obejm. Rozróżnia się trzy podstawowe rodzaje obejm: pośrednie, startowe i narożne. Obejma pośrednia ma za zadanie połączyć ze sobą dwa panele usytuowane względem siebie w linii prostej. Startowa zaś stosowana jest przy montażu bramy lub furtki, a także na końcu ogrodzenia. Obejmy narożne zaś stosuje się na narożnikach.

Montaż obejm jest intuicyjny, dzięki czemu każdy sobie z tym poradzi. Warto jednak pamiętać, że śruby powinny przebiegać za drutem. Do montażu należy stosować jedynie śruby oraz nakrętki zrywalne nierdzewne. Nakrętki zrywalne zabezpieczają ogrodzenie panelowe przed rozkręceniem, co chroni płot przed kradzieżą.

Ogrodzenia panelowe, choć powstały z myślą o odgrodzeniu terenów przemysłowych, dzisiaj zyskują ogromną popularność również wśród indywidualnych inwestorów. Ich prostota i zarazem elegancja oraz lekkość sprawiają, że są one chętnie wybierane, zarówno do ogrodzenia prywatnych posesji, jak i szkół czy ogródków działkowych. Ogrodzenia i bramy oraz furtki przygotowane w tym samym systemie komponują się z całością, co pozwala uzyskać ciekawy i zarazem elegancki efekt. Takie ogrodzenie jest nie tylko trwałe, ale i stabilne. Dzięki specjalnej technice montażu inwestor może mieć pewność, że elementy ogrodzenia nie zostaną skradzione.

ikona podziel się Przekaż dalej