Ogrodzenia murowane i z kamienia

Ogrodzenia z cegły są bardzo efektowne. Nadają się do domów miejskich, zarówno nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych. Cegła może być użyta do zbudowania całego muru, jak i tylko na podmurówkę i słupki. Nie wymaga regularnej pielęgnacji, ale na początku należy ją zabezpieczyć przed niszczeniem.

Ogrodzenia z kamienia można zrobić na kilka sposobów. Najczęściej są to efektowane murki zrobione z granitu lub innego kamienia łupanego (stąd też nazwa ogrodzenia łupane). Czasami wykorzystuje się do tego zwykłe otoczaki i inne polne kamienie. Są oczywiście bardzo efektowne, ale nie wszędzie pasują. Ogrodzenia z kamienia najlepiej sprawdzają się w otoczeniu willi i większych, klasycznych budynków.

Ogrodzenia łupane lub murowane to rozwiązanie dla osób, dla których ceny ogrodzeń posesyjnych nie grają większej roli. Oczywiście ogrodzenia murowane można zrobić małym kosztem, ale warto wziąć pod uwagę, że mogą być po prostu mniej trwałe. Dobrej jakości materiał to podstawa, a ten niestety potrafi kosztować. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ogrodzeniach.

Ceny ogrodzeń posesyjnych – ceny kamienia i cegieł

Materiał

Rodzaj

Cena

Cegła

Zwykła

Do 2 zł/sztuka

Klinkierowa

Do 5 zł/sztuka

Kamień

Kamień polny

50-70 zł/tona

Piaskowiec łupany

Do 1000 zł/tona

Granit

Do 2000 zł/tona

Nasza rada: nie stawiaj całego murku z kamienia czy cegieł. Wykorzystaj je tylko do podmurówki i słupków i połącz je z przęsłami metalowymi lub z drewna. Będzie lżej, ciekawiej i taniej.

Nowoczesne ogrodzenia metalowe

Nowoczesne ogrodzenia metalowe niepotrzebnie kojarzą nam się z prostymi metalowymi słupkami rodem z końca poprzedniego stulecia. Teraz to przepiękne, bardzo ozdobne kute stalowe ozdoby. Ogrodzenia metalowe można zrobić same, na niewidocznej, betonowej podmurówce. Można jednak zrobić tylko takie przęsła i umieścić je w otoczeniu ceglanych lub kamiennych słupków.

Wzory ogrodzeń metalowych są naprawdę najróżniejsze – bardziej, mniej ozdobne, z delikatnymi złoceniami lub dekoracyjnymi szczytami na słupki. Tak naprawdę możliwości jest mnóstwo. Wzory ogrodzeń metalowych powinny być oczywiście dobrane do stylu domu i jego otoczenia. Ze stali wykonywane są także ogrodzenia przemysłowe.

Te rodzaje ogrodzeń posesyjnych także potrafią sporo kosztować. Wszystko zależy od tego, jaki materiał wybierzesz i w jaki sposób będzie on kuty. Sporo kosztuje także robocizna, ponieważ wymaga zatrudnienia spawaczy, a to duży wydatek. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ogrodzeniach kompozytowych?

Sprawdź promocje!

Ogrodzenia posesyjne oraz rodzaje i różne style ogrodzeń posesyjnych i ceny ogrodzeń posesyjnych wraz z opiniami
Ogrodzenia posesyjne - rodzaje, opinie, ceny, porady przy wyborze

Nasza rada: Wybierając ogrodzenia metalowe zwróć uwagę na rodzaj stali, z której zostaną zrobione. Dowiedz się, czy jest ona wcześniej impregnowana (na przykład ciśnieniowo lub ocynkowana) i w jaki sposób została pomalowana. Od tego może zależeć trwałość ogrodzenia.

Modne ogrodzenia domów z drewna

Drewniane płoty to zdecydowanie najpopularniejsze ogrodzenia posesyjne. I nie chodzi wyłącznie o sztachety, chociaż one także cieszą się bardzo dużą popularnością, lecz także o nowoczesne wzory. Drewniane ogrodzenia żaluzjowe (poziome) są o wiele bardziej nowoczesne i cieszą się dużym powodzeniem, podobnie jak pełne ogrodzenia lamelowe. Drewno może występować tutaj w wielu odmianach. Sprawdź także ten artykuł o ogrodzeniach drewnianych.

Ogrodzenia z drewna można zrobić na dwa sposoby: albo zamówić sztachety czy inne elementy drewniane i samodzielnie przywiercać je do słupków i wsporników, albo zamówić ogrodzenia panelowe. Gotowe przęsła drewniane są dostępne w wielu sklepach. Wygodne, łatwe w montażu i często ciekawie zdobione – są naprawdę dobrym rozwiązaniem.Warto jednak wiedzieć, że drewno, chociaż wygląda naturalnie i ładnie się prezentuje, ma także sporo wad. Mianowicie: może zarastać mchem i niszczeć pod wpływem wilgoci. Bardzo istotna jest zatem konserwacja, regularne czyszczenie, impregnowanie i malowanie odpowiednią farbą. Jeśli nie chcesz poświęcać na to tyle czasu, wybierz ogrodzenia kompozytowe. Deski kompozytowe są trwałe i dobrze się prezentują. Robi się z nich także ogrodzenia żaluzjowe lub lamelowe.

Nasza rada: Zastanów się nad wyborem gatunku drewna. Najczęściej wykorzystuje się sosnę i świerk – są najtańsze i trwałe. Można jednak zdecydować się także na ogrodzenie bukowe, dębowe lub jesionowe, dobrze sprawdza się także olcha. Raczej nie wybieraj miękkich drzew liściastych ani owocowych. A może zainteresuje cię także ten artykuł z aktualnym cennikiem ogrodzeń?

Porównanie ogrodzeń z drewna i materiałów drewnopochodnych

Rodzaj ogrodzenia

Ogrodzenie panelowe

Wymiary

Cena

Płot lamelowy drewniany

Płot lamelowy z ozdobnym łukiem

90 x 180 cm

100 zł/sztuka

Płot boazeryjny drewniany

Płot żaluzjowy z ozdobnym prześwitem

180 x 180 cm

340 zł/sztuka

Płot sztachetowy sosnowy

Standardowy płot sztachetowy

100 x 100 cm

80 zł/sztuka

Płot ryflowany drewniany

Płot pełny z ozdobnym wykończeniem

164 x 180 cm

300 zł/sztuka

Płot kompozytowy lamelowy

Płot pełny lamelowy

173 x 173 cm

350 zł/sztuka

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny