Tymczasowe ogrodzenie placu budowy a prawo budowlane

Ogrodzenia tymczasowe – wymogi prawne, rodzaje ogrodzeń

Ogrodzenia tymczasowe ogradzające plac budowy muszą być zgodne z parametrami technicznymi określonymi przez prawo budowlane. Owe parametry można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2006 roku. Dotyczy ono bezpieczeństwa i higieny pracy w trakcie wykonywania robót budowlanych. W trzecim rozdziale wspomnianego dokumentu poruszane są kwestie zagospodarowania terenu.

Z rozporządzenia wynika, że tymczasowe ogrodzenie placu budowy wykonujemy jeszcze przed rozpoczęciem prac. Do tego dochodzi wyznaczenie stref niebezpiecznych. Teren budowy należy ogrodzić tak, by osoby nieupoważnione nie mogły się przedostać na plac. Zatem ogrodzenie musi być trudne do sforsowania. I tu pojawia się kwestia wysokości parkanu. Trzeba, bowiem wiedzieć, że obowiązują pewne standardy. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o płotach betonowych.

Opisywany dokument wskazuje, jaka powinna być minimalna wysokość płotu. Musi ona wynosić co najmniej 150 cm. Bardzo ważne jest też to, że tymczasowe ogrodzenia placów budowy nie mogą stwarzać zagrożenia dla ludzi. Zarówno przechodniów jak i robotników. Muszą być, więc stabilne, kompletne i co ważne starannie wykonane. Tylko wtedy będą spełniać swoją rolę tak jak należy.

Rodzaje ogrodzeń budowlanych

Ogrodzenia budowlane występują w kilku wersjach różniących się przede wszystkim budową. Obecnie w większości przypadków składają się z przenośnych elementów. To bardzo wygodne rozwiązanie. Można je łatwo rozstawić, a gdy budowa dobiegnie końca zdemontować i przenieść w inne miejsce. Wiele firm oferuje wynajem ogrodzeń, co może okazać się tańsze niż zakup. Z pewnością jest wygodniejsze niż kupno. Nie musimy się martwić, co zrobić z płotem po zakończeniu budowy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ogrodzeniach panelowych?

Pierwszą z popularnych wersji są przenośne ogrodzenia ażurowe. Składają się z przęseł, których konstrukcja opiera się na ramach z ocynkowanych rur. Pomiędzy nimi znajduje się siatka z również ocynkowanego drutu. Rozmiar oczka to 300x100 lub 350x100 mm. Przęsła stabilizują łatwo dostępne stopy betonowe. Ogrodzenie ażurowe dobrze odgradzają plac budowy, lecz nie zasłaniają widoku. Zbierają dobre opinie użytkowników.

Kolejną odmianą są ogrodzenia budowlane pełne. Podobnie jak wersje ażurowe są to ogrodzenia przestawne. Zazwyczaj pojawiają się jako zabezpieczenie inwestycji komercyjnych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by korzystali z nich prywatni inwestorzy. Budowa ogrodzeń tymczasowych tego typu jest prosta. Podstawą jest stalowa rama a wewnątrz niej znajduje się blacha trapezowa. Przęsła podtrzymuje stopa betonowa. Opisywane płoty dobrze odgradzają i przesłaniają widok na plac. Sprawdź także ten artykuł z poradami na temat ogrodzeń betonowych.

Ogrodzenia tymczasowe, czyli tymczasowe ogrodzenie placu budowy a regulacje prawne oraz zakładanie ogrodzeń tymczasowych
Ogrodzenia tymczasowe - rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie

Za nami dwa najpopularniejsze typy ogrodzeń przestawnych. Teraz warto wspomnieć o nieco innej odmianie i nie będą to płoty przenośne. Możliwa jest budowa ogrodzenia tymczasowego z płyt OSB. Płoty tego typu pojawiają się najczęściej przy dużych i długich inwestycjach. Płyta OSB jest łatwa w obróbce, dzięki czemu ogrodzenie może mieć dowolną wysokość i grubość. Na tym materiale można też wieszać reklamy. W tym wypadku raczej nie ma mowy o wynajmie, bardziej prawdopodobny jest zakup.

Napędy i siłowniki do bram - sprawdź promocje!

Rodzaje ogrodzeń przestawnych – zakup, wynajem, ceny

Ogrodzenia ażurowe i pełne

Wspomniana już stopa betonowa jest ważnym elementem ogrodzenia tymczasowego przenośnego. Służy jako stabilizator całego płotu. Nie dopuszcza do tego by się chwiał i przewracał. Stopy powstają zazwyczaj z betonu klasy C-40. Oprócz niej niebagatelną rolę odgrywają obejmy do łączenia elementów. Są to specjalne złączki, którymi spina się przęsła płotu. Bez nich nie ma mowy o stabilnej i bezpiecznej konstrukcji. Sprawdź także ten artykuł z aktualnym cennikiem ogrodzeń domu.

Ogrodzenia ażurowe i pełne zdobywają przychylne opinie użytkowników. Dzieje się tak za sprawą ich funkcjonalności i wytrzymałości. To jednak nie jedyne zalety. Nie można zapominać o tym, że przęsła występują w różnych wymiarach. Wysokość może być standardowa, czyli 150 cm, ale pojawiają się też wyższe wersje. Podobnie jest z szerokością panelu, do dyspozycji mamy kilka propozycji, choć są pewne opcje standardowe. Dzięki temu łatwiej dopasujemy ogrodzenie do potrzeb.

Popularne rodzaje budowlanych ogrodzeń tymczasowych

Ogrodzenia budowlane ażurowe

Ogrodzenia budowlane pełne (blacha trapezowa)

Szerokość przęsła

Zazwyczaj jest to 350 cm

Zazwyczaj 280 cm, czasem też 355 cm

Wysokość przęsła

Przeważnie jest to 150-200 cm

Przeważnie 200 cm

Grubość drutu/blachy

Kilka opcji w tym 3x2,5 mm, 3x3 mm, 4,1x4,1 mm

Najczęściej pojawiają się dwie opcje: 0,55 mm, 0,50 mm,

Ceny zakupu/wynajmu

Zakup – 30-100 zł za sztukę w zależności od wymiarów. Wynajem około 16 zł/dzień.

Zakup – 120-230 zł za sztukę w zależności od wymiarów. Wynajem około 30 zł/dzień.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny