Ogrodzenia z klinkieru – wady i zalety

Mnogość płotów z klinkieru może świadczyć tylko o jednym – to naprawdę uniwersalne i bardzo dobre rozwiązanie. I faktycznie, ogrodzenia klinkierowe są bardzo popularne. Nic dziwnego – w końcu łatwo je utrzymać w czystości, nie porastają glonem ani nie mają tendencji do butwienia. Ogrodzenia z klinkieru robi się z tego samego materiału, co dachówki ceramiczne, są więc trwałe i bardzo odporne na czynniki zewnętrzne.

Płoty z cegły klinkierowej nie są podatne na ciemnienie czy porastanie. Ich powierzchnia pozostaje ładnie wybarwiona, na dodatek są dość odporne na uszkodzenia mechaniczne. Klinkier jest obojętny na mróz czy deszcz. Na dodatek ma bardzo wiele odcieni, więc można dopasować go niemalże do każdego budynku.

Ogrodzenia z klinkieru nie są jednakże pozbawione wad. Chociaż ładne i trwałe, wiele osób rezygnuje z nich ze względu na ceny. Klinkier jest stosunkowo drogi, na dodatek samo murowanie ogrodzenia zajmuje sporo czasu. Trzeba zachować przerwy na związanie zaprawy murarskiej, a ustawienie muru trwa naprawdę długo, co może znacznie zwiększyć koszty robocizny. Na dodatek tego rodzaju płot wymaga zrobienia fundamentów. Ogrodzenie z klinkieru to wybór wart rozważenia. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ogrodzeniach.

Wzory ogrodzeń z klinkieru

Zanim rozpocznie się budowa ogrodzenia z klinkieru, koniecznie musisz zastanowić się nad wzorem i zrobić projekt. Cegła klinkierowa dzieli się na kilka rodzajów. Oczywiście najbardziej popularna jest standardowa czerwona, ale możesz także zdecydować się na różnego rodzaju odcienie szarości i żółci, bardzo popularne stają się także cegły białe, chociaż trzeba zaznaczyć, że ich cennik jest znacznie wyższy.

Należy także zastanowić się, czy chcesz stworzyć cały płot z klinkieru, czy zrobić tylko klinkierowe słupki. A może budowa podmurówki z klinkieru będzie lepszą opcją? Kolejną decyzję trzeba podjąć jeśli chodzi o wypełnienie przęseł. W przestrzenie między słupkami najczęściej wstawia się metalowe elementy ozdobne, na przykład z giętej ocynkowanej stali. Równie ładnie wyglądają jednak także sztachety – będą się wspaniale prezentować przy bardziej klasycznych domkach jednorodzinnych. Wzory ogrodzeń z klinkieru warto podpatrzeć w Internecie lub wśród sąsiadów. Opcji jest mnóstwo, więc z pewnością uda ci się znaleźć coś, co będzie się dobrze prezentować w pobliżu twojego domu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ogrodzeniach panelowych?

Ogrodzenia z klinkieru – projekt

Murowanie płotu z klinkieru nie wymaga od ciebie żadnych dokumentów ani innego rodzaju załatwiania formalności. Nie musisz mieć na to żadnej zgody. Warto jednak mieć wcześniej przygotowany projekt. Tylko wtedy, gdy jest idealnie rozplanowany, płot będzie równy i estetyczny.

Najważniejszym zadaniem projektu jest wytyczenie szerokości poszczególnych przęseł i miejsc, w których mają znaleźć się słupki. Wyliczenia powinny być maksymalnie precyzyjne, by wszystkie przęsła były równe, a słupki równomiernie porozkładane. Warto także zaznaczyć szerokość bramy i furtki i zastanowić się nad rodzajem słupków po ich bokach – czasami są to wąskie słupki metalowe, czasami standardowe, wybudowane z klinkieru. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem ogrodzeń?

Ogrodzenia z klinkieru czy też ogrodzenia klinkierowe przed domem i wzory ogrodzeń z klinkieru oraz cennik
Ogrodzenia z klinkieru - opinie, ceny, budowa krok po kroku

Fundament pod ogrodzenie z klinkieru

Murowanie ogrodzenia z klinkieru należy zacząć od zrobienia fundamentów. Ich rodzaj i wielkość są uzależnione od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim znaczenie ma rodzaj gleby, po drugie region Polski, po trzecie – wielkość i ciężar ogrodzenia.

Na ziemi piaszczystej fundament pod ogrodzenie może mieć zaledwie 60 cm głębokości. Ale już na glebach wysadzeniowych trzeba zrobić fundament pod ogrodzenie poniżej strefy zamarzania gruntu, czyli na głębokości 80-140 cm. Fundament nie musi być zazbrojony, ale warto to zrobić, jeśli ogrodzenie będzie ciężkie. W tym wypadku zbrojenie może sprawić, że płot będzie po prostu bardziej stabilny. Pod płot z cegły klinkierowej używa się betonu klasy C16/20. Powinien schnąć przez 7 dni a w tym czasie należy go regularnie zwilżać, by nie popękał.

Ogrodzenie klinkierowe - izolacja i murowanie płotu z klinkieru

Kiedy beton dobrze wyschnie, na fundament należy położyć warstwę izolującą. Może to być papa lub masa bitumiczna. Dzięki temu fundament i płot zostaną zabezpieczone przed korozyjnym wpływem wilgoci z gruntu.

Dopiero wtedy zaczyna się układać pierwsze cegły. Należy zacząć od rogu i od rogu zaczynać każdy kolejny rząd cegieł. Bardzo istotne jest to, że murowanie płotów z klinkieru powinno wykonywać się z różnych palet, ponieważ partie klinkierówek mogą różnić się kolorem (jest to dopuszczalne przez prawo budowlane). Przemieszanie cegieł sprawi, że różnice będą prawie niezauważalne.

Cennik cegieł klinkierowych jest dość wysoki. Jedna sztuka może kosztować od 1,20 do 2,40 złotego. Na płot potrzebujesz ich co najmniej kilka tysięcy. Razem z kosztem zaprawy, betonu, przęseł i robocizny, budowa ogrodzenia z klinkieru może wynieść około 20-30 tysięcy złotych. Ogrodzenie z klinkieru to wybór wart rozważenia. Sprawdź także ten artykuł o tanich ogrodzeniach różnego rodzaju.

ikona podziel się Przekaż dalej