Ogrodzenie ażurowe - informacje

Czym wyróżniają się ogrodzenia ażurowe?

Ogrodzenia te charakteryzują się głównie ocynkowanymi przęsłami, wykonanymi z kwadratowych profili. Profile te wewnątrz wypełnione są… siatką. Takie ogrodzenia przenośne można zamocować na słupach betonowych i złączyć ze sobą specjalnymi klamrami. Ogrodzenia ażurowe można podzielić na:

  • pełne,
  • niepełne.

Można wyróżnić również ogrodzenia ażurowe, które będą pasem ostrzegawczym. Samo w sobie ogrodzenie jest proste w wykonaniu oraz bardzo łatwo (i szybko) można je zamontować. Rzadka budowa zapewnia swobodne przepływanie przez nie powietrza, co korzystnie wpływa szczególnie na uprawy ogrodowe bądź szczelnie zapełnione miejsca – takie, gdzie przepływ powietrza jest bardzo potrzebny. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o płotach betonowych.

Materiały na ogrodzenie ażurowe

Na rynku można znaleźć wiele ogrodzeń ażurowych wykonanych z różnych materiałów. Ważne jest jedynie to, aby dane ogrodzenie było spójne ze stylem budynku, a także ogrodu i jego okolicą. Tak właściwie z czego zrobione są najbardziej popularne ogrodzenia przenośne? Cóż, wyróżnia się głównie dwa materiały – metalową siatkę i drewniane panele.

a) siatka z metalu – kupuje się ją w rolce i rozpina na słupkach. Mogą to być również panele z siatki, które będą pełniły funkcję ażurowego płotka. Siatka może być zgrzewana bądź pleciona. Często właśnie z niej wykonuje się tymczasowe ogrodzenia budowlane.

Przykładowe ogrodzenia w Leroy Merlin – siatka zgrzewana

Wymiary (szer. x wys.)

150 x 100 cm

Kolor

Zielony

Materiał

Stal

Kształt oczka

Kwadratowy

Grubość

2 mm

Powłoka wykończeniowa

PVC

Cena

78,99 zł / opakowanie

b) drewno – najczęściej są to po prostu panele drewniane. Przęsło z drewna pełni funkcję ozdobną. Nie uzyskasz dzięki niemu solidnej zapory, jednak świetnie podzielisz ogród na pewne strefy (np. grillową i wypoczynku). Szczególnie pozytywne opinie wystawiają owym ogrodzeniom posiadacze ogródków działkowych oraz właściciele domów jednorodzinnych. Drewniane ogrodzenia przestawne posiadają bowiem wymyślne konstrukcje ażurowe, np. pełne (w formie kraty). Możesz też postawić ogrodzenie z tzw. prześwitami. Sprawdź także ten artykuł z poradami na temat ogrodzeń betonowych.

Sprawdź promocje!

Przykładowe ogrodzenia w Leroy Merlin – płot panelowy ażurowy (szczelny) Nive Naterial

Wymiary (szer. x wys.)

180 x 180 cm

Kolor

Brązowy

Gatunek drewna

Sosna zwyczajna

Gęstość drewna

300-490 kg / m3

Cena

109 zł / 1 przęsło

Co jeszcze warto wiedzieć o ogrodzeniach ażurowych?

Ogrodzenia przenośne i ich funkcje

Ogrodzenia ażurowe potrzebne są przede wszystkim po to, aby odseparować od siebie wybrane części przestrzeni – w przypadku ogrodu będą to ogrodzenia z drewna, z kolei w przypadku placu budowy bądź magazynu będą to ogrodzenia z metalowej siatki. Modele ażurowe można dodatkowo przystosować również do instalacji furtek czy bram – w większości produkowane są bowiem w różnych wymiarach, a także spełniają wszelakie wymogi bezpieczeństwa.

Co ciekawe, gotowe ogrodzenie ażurowe może stanowić również świetny znakomity dla… roślin. Zwłaszcza, jeżeli przęsło wykonane jest z cienkiego metalowego drutu (aluminium bądź stal) czy też drewna. Takie rozwiązanie na pewno zaprocentuje w przyszłości – kiedy rośliny nieco podrosną, to ogrodzenie po prostu zniknie w gąszczu zieleni! Wówczas właściwym ogrodzeniem stanie się nie siatka czy drewno, a… mur z roślin. Sprawdź także ten artykuł z aktualnym cennikiem ogrodzeń domu.

Podmurówka pod ogrodzenie ażurowe

Piękne ogrodzenia przestawne to jedna sprawa – wiadomo, muszą one pasować do budynku i do otoczenia, a także zostać solidnie wykonane. Nie mogą przecież wywracać się za każdym podmuchem wiatru! Dlatego istotne jest, jaki fundament będzie pod takie ogrodzenie wykonany. Jeśli stawiasz ogrodzenie z siatki (to znaczy rozciągasz je na słupkach), podmurówka pod ogrodzenie ażurowe będzie mogła mieć formę uskokową – dwa poziomy posadowienia. Pierwszy poziom fundamentu możesz zrobić pod nośnymi słupkami, a głębszy poniżej poziomu przemarzania. Z kolei drugi poziom można umiejscowić wzdłuż linii nienośnych przęseł (może sięgać ok. 30-50 cm). Takie zróżnicowanie pozwoli na ograniczenie kosztów robocizny i materiałów, a przy tym nie będzie naruszało stabilności ogrodzenia.

Jeżeli jednak zdecydujesz się na drewniane panele, to podmurówka pod ogrodzenie ażurowe wcale nie będzie konieczna! Możesz bowiem wykonać same stopy fundamentowe pod słupkami. Pamiętaj jednak, że pod takim ogrodzeniem będzie dość łatwo się… podkopać! A to z całą pewnością błyskawicznie odkryją psy z okolicy. Lepiej więc zawsze zrobić chociaż jedną płytką podwalinę, która będzie biegła wzdłuż linii całego ogrodzenia z drewna. Pamiętaj o tym, że jeśli teren nie będzie posiadał ogrodzenia, to będziesz musiał wykonać je pod karą… groźby sądowej. Możesz jednak zawsze zdecydować się na tymczasowe ogrodzenia budowlane bądź po prostu wypożyczyć je od firmy, która oferuje takie usługi. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ogrodzeniach panelowych?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny