Ciepło w kominku

Do domu – postaw na brykiet drzewny

Jeżeli mieszkamy w domu z kominkiem i lubimy w nim rozpalić w zimowe wieczory, powinniśmy zadbać, by to, co do niego wrzucamy, było jak najbardziej ekologiczne. Jest to ważne szczególnie dziś, kiedy budynki z tym rodzajem ogrzewania uznawane są za jedno z głównych źródeł panującego w naszym kraju smogu. Ogrzewajmy zatem nasze domy dobrze i mądrze. My radzimy postawić na brykiet drzewny (zobacz na http://jula.pl/catalog/artykuly-budowlane-i-farby/ogrzewanie-i-wentylacja/piecyki-i-paleniska-otwarte/Paliwa-stale/brykiet-drzewny-764017/). 

Drewno może ładniej się pali, zapewniając nam ten niepowtarzalny klimat z pocztówek świątecznych, jednak to brykiet jest zdrowszy i daje więcej ciepła. Jest on rozwiązaniem dużo bardziej wydajnym i czystszym, bowiem nie pozostaje po nim popiół. Żarzy się dłużej niż drewno, a więc nie trzeba go tak często dorzucać, by w pomieszczeniu utrzymała się wysoka temperatura. Pomimo swojej ceny (bywa on większą inwestycją niż zakup drewna), jest wygodniejszy w użyciu i przechowywaniu. Jest również ekonomiczny – rzadsza konieczność dokładania i dłuższe trzymanie ciepła, sprawiają, że nie musimy kupować go nader często. 

Brykiet to sprasowane wióry, trociny i zrębki drzewne. Pozyskuje się je zwykle z fabryk mebli, stolarni lub tartaków. Ogromne ciśnienie prasowania sprawia, że do produkcji nie trzeba używać żadnych substancji wiążących. Sprawia to, że brykiet okazuje się rozwiązaniem ekologicznym. Brykiet kupujemy na tony, choć coraz częściej zdarzają się również wygodne opakowania zbiorcze. Takie rozwiązanie ułatwia nie tylko transport, ale również przechowywanie opału. Należy bowiem pamiętać, że brykiet powinien być trzymany w suchym środowisku i izolowany od wszelkiej wilgoci. Kiedy zamoknie, na niewiele nam się zda. Przyjmuje się, że 1 tona brykietu jest w stanie zastąpić nawet 5 metrów przestrzennych drewna. Żeby móc dokładnie oszacować jego wydajność, należy uzyskać rzetelną informację na temat jego składu i drewna, z jakiego został wyprodukowany. Jest to szczególnie istotne dla posiadacza domu z kominkiem, w którym palić można wyłącznie brykietem wykonanym z czystego drewna. Nie wolno zatem dopuścić, by sprzedano nam produkt wzbogacony niepożądanymi dodatkami, takimi jak np. płyty MDF, które zawierać mogą substancje toksyczne (farby, lakiery, kleje itd.). Ich obecność fatalnie wpływa na nasze zdrowie (bardzo łatwo przedostają się one do naszych domów), niszczy środowisko naturalne i powoduje nieusuwalne zabrudzenia w przewodzie kominowym.  

Do biura – piecyk gazowy

Piecyk gazowy (zobacz na http://jula.pl/catalog/artykuly-budowlane-i-farby/ogrzewanie-i-wentylacja/piecyki-i-paleniska-otwarte/piecyki-gazowe/piecyk-gazowy-430044/) jest urządzeniem, którym z powodzeniem ogrzejemy nasze mieszkania, działkowe altany i górskie domki. Warto pomyśleć o takim rozwiązaniu zastanawiając się również nad wyborem dodatkowego źródła ciepła do naszej firmy lub przydomowego warsztatu; zwłaszcza, że stanowi ono tańszą alternatywę dla dużo droższego ogrzewania elektrycznego. Użytkownicy cenią piecyki gazowe za łatwość ich obsługi, ekonomiczność użytkowania, a przede wszystkim wydajność. Większość modeli posiada kółka, dzięki czemu transportowanie ich między pomieszczeniami nie sprawia większych problemów.  

Jest jednak kilka rzeczy, o których powinniśmy pamiętać przed zakupem piecyka gazowego. Jak nietrudno zgadnąć, źródło energii w tego typu urządzeniu stanowi płynny gaz pobierany z towarzyszącej mu butli. Choć nowoczesne piecyki są bardzo bezpieczne, wciąż warto zorientować się, czy konkretny model wyposażony został w czujnik płomienia. Jest to o tyle istotne, że w przypadku nagłego zgaszenia ognia, urządzenie powinno natychmiast odciąć dopływ gazu. Kolejnym użytecznym elementem jest wbudowany termostat, który pozwoli nam w pełni kontrolować emitowaną przez piecyk temperaturę. Wybierając piecyk gazowy, zwróćmy również uwagę na obecność programatora czasowego, dzięki któremu będziemy w stanie ustawić czas wyłączenia lub wyłączenia urządzenia. Kupując model wyposażony we wszystkie wymienione funkcje, będziemy pewni, że w naszym domu lub biurze pracuje sprzęt ekonomiczny, wydajny i bezpieczny.

Dobrym pomysłem będzie na pewno piecyk gazowy z trzystopniową regulacją mocy, wbudowanym piezozapalnikiem i miernikiem poziomu tlenu, który natychmiast odłączy dopływ gazu, kiedy ilość tlenu zawartego w powietrzu obniży się do poziomu stwarzającego zagrożenie dla zdrowia użytkownika.

Warsztat - nagrzewnica elektryczna

Każdy, kto pracuje w warsztacie lub spędza więcej czasu w przydomowym garażu, wie jakim utrapieniem jest wykonywanie zadań ze zgrabiałymi od zimna rękami. Nie może być wtedy mowy o precyzji, a jakość pracy pozostawia wiele do życzenia. Z myślą o zimnych jesiennych, zimowych i wczesnowiosennych popołudniach, warto zaopatrzyć się w solidną nagrzewnicę. Nagrzewnica elektryczna (zobacz na http://jula.pl/catalog/artykuly-budowlane-i-farby/ogrzewanie-i-wentylacja/ogrzewanie/termowentylatory/nagrzewnica-elektryczna-411123/) wyposażona w regulowany termostat i wytrzymałą, termoodporną obudowę ze stali będzie najlepszym wyborem. Dobrze zaopatrzyć się model oferujący kilka stopni mocy, zabezpieczenie przed przegrzaniem oraz praktyczny uchwyt, dzięki będziemy mogli przenosić urządzenie między pomieszczeniami lub po prostu tam, gdzie mróz zwykle szczególnie daje nam w kość.

Nagrzewnica

Koszty ogrzewania nie należą dziś do najniższych. A przecież nie jest to jedyna inwestycja, której musimy się podjąć, prowadząc swój biznes. Znalezienie optymalnego i stosunkowo niedrogiego rozwiązania, które zapewni nam szybkie osiągnięcie pożądanej temperatury we wnętrzu, okazuje się niezwykle istotne, jeśli wciąż poszukujemy niezbędnych oszczędności.  

Nagrzewnice elektryczne są urządzeniami na tyle uniwersalnymi, że możemy stosować je przy różnego rodzaju pracach. Wspaniale sprawdzają się one zarówno w warsztatach samochodowych, zakładach produkcyjnych, magazynach, jak i na budowach. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny model, warto dokładnie przestudiować jego parametry. Chwila spędzona nad ulotką, katalogiem lub na stronie producenta na pewno pomoże nam w dokonaniu właściwego zakupu. Dobrym pomysłem będzie również konsultacja ze sprzedawcą, a nawet szybki telefon na infolinię producenta. 

Nagrzewnice elektryczne doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach, które nie muszą być ogrzewane przez całą dobę. Wykorzystuje się je podczas prac wykończeniowych (zwłaszcza tych drobniejszych), w garażach lub kiedy zajdzie potrzeba osuszenia pomieszczenia.  Urządzenia te chętnie kupowane są przez płytkarzy, tynkarzy i malarzy – sprzyja temu mobilność i szybkie działanie tego typu nagrzewnic.  Wśród ich zalet najczęściej wymienia się brak spalin, zapachów i wilgoci oraz cichą pracę. 

Nagrzewnice olejowe – na budowę

Po nagrzewnice olejowe sięgają najczęściej osoby prowadzące firmy budowlane. Są to urządzenia, które doskonale sprawdzają się zarówno przy osuszaniu pomieszczeń, jak i budowie obiektów o większej kubaturze. Wybierając nagrzewnicę olejową do pracy z ludźmi, najlepiej zaopatrzyć się w model wyposażony w system odprowadzania spalin. Na rynku dostępne są również urządzenia z możliwością podłączenia przewodów grzewczych doprowadzających nagrzane powietrze do konkretnych pomieszczeń. Tego typu nagrzewnice wykorzystuje się przede wszystkim tam, gdzie niemożliwe jest umieszczenie dodatkowego sprzętu. 

Nagrzewnice olejowe charakteryzują się dużą wydajnością, są stosunkowo niedrogie w eksploatacji i posiadają zazwyczaj system chroniący przed przegrzaniem. 

Zgodnie z preferencjami

Wybierając źródło ogrzewania do naszego domu, biura lub warsztatu, powinniśmy znać odpowiedzi na kilka absolutnie podstawowych pytań:

  • jakiego typu ogrzewania potrzebuje pomieszczenie,
  • w jakich pracujemy warunkach,
  • czy urządzenie ma nam służyć wyłącznie do ogrzewania, czy też do osuszania pomieszczenia,
  • czy istnieje prawdopodobieństwo, że blisko urządzenia znajda się dzieci i/lub zwierzęta,
  • jakie są nasze możliwości finansowe,
  • jak wielką oszczędność chcemy osiągnąć,
  • jakiej mocy urządzenia potrzebujemy.

Nie warto oszczędzać za wszelką cenę. Pieniądze wydane na sprawdzony sprzęt lepszej klasy pozwolą nam cieszyć się nim dłużej i zmniejsza perspektywę dalszych, najczęściej zupełnie niepotrzebnych wydatków. Pamiętajmy, by zawsze być w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, dlatego do gospodarstwa domowego zawsze wybierajmy brykiet drzewny pochodzący z pewnego źródła.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny