Ogrzewanie w domu jednorodzinnym - najlepsze metody

Ogrzewanie w domu jednorodzinnym - najlepsze sposoby

Ogrzewanie domu jednorodzinnego to dość istotna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę przed rozpoczęciem budowy. To właśnie wybór metody ogrzewania przełoży się na komfort cieplny, a także na koszty eksploatacyjne. Instalacje C.O. mogą różnić się od siebie zarówno kosztami, jak i wygodą użytkowania. Dlatego poniżej przybliżymy najlepsze sposoby ogrzewania domu.

Ogrzewanie domu piecem węglowym

Tradycyjne kotły grzewcze zasilane węglem to nadal jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań. Jednym z głównych powodów okazuje się niski koszt eksploatacji. Centralne ogrzewanie z piecem węglowym nie jest też szczególnie skomplikowane. Dlatego jego montaż nie wygeneruje zbyt dużych wydatków.

Wybierając ogrzewanie domu węglem musimy liczyć się z mniejszym komfortem użytkowania. Piece starszego typu nie posiadały żadnych sterowników, ani dodatkowych akcesoriów, które umożliwiałyby kontrolę paleniska. Wiąże się to z koniecznością bardzo częstej kontroli stanu paleniska oraz z częstym dokładaniem opału. Pewnym problemem okazuje się również trudność utrzymania odpowiedniej, stałej temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych. Na szczęście nieco nowsza instalacja centralnego ogrzewania będzie już wyposażona w kocioł ze sterownikami oraz dmuchawami. Dzięki nim kontrola stanu paleniska nie będzie już tak pracochłonna. Mimo wszystko zachodzi konieczność codziennego rozpalania paleniska oraz regularnego dokładania opału. Z każdym dniem będzie trzeba również czyścić dolną komorę i usuwać powstały podczas spalania popiół. Dlatego możemy śmiało przyjąć, że ogrzewanie domu tradycyjnym piecem węglowym jest dość czasochłonnym oraz mało przyjemnym procesem.

Dodatkową niedogodnością okazują się zmiany temperatur w pomieszczeniu. Po samoistnym wygaśnięciu paleniska możemy zaobserwować obniżenie temperatury w budynku. Będzie to szczególnie odczuwalne podczas silnych mrozów. Nocne spadki temperatury będą tym większe, im gorszy jest poziom izolacji przegród zewnętrznych budynku.

Mimo swoich wad węglowa instalacja centralnego ogrzewania nadal posiada swoich zwolenników. Węgiel jest łatwo dostępnym i tanim paliwem, które może zmniejszyć koszty eksploatacyjne.

Ogrzewanie domu piecem na ekogroszek

Instalacja centralnego ogrzewania może być zasilana nowoczesnymi kotłami na ekogroszek. Jest to dość ciekawe rozwiązanie, które zyskuje stałą popularność. Piec na ekogroszek nie wymaga tak częstokrotnego dokładania opału jak tradycyjne kotły zasypowe. Wszystko za sprawą dodatkowego zasobnika, który magazynuje ekogroszek i transportuje go do paleniska w odpowiednich ilościach.

Tego rodzaju ogrzewanie domu zapewnia równomierną temperaturę w pomieszczeniach. Wszystko za sprawą całodobowego działania paleniska.  Piec na ekogroszek może działać nieprzerwanie przez dłuższy czas. Jedynym zadaniem użytkownika będzie dokładanie opału do zasobnika oraz usuwanie popiołu. Dobrej jakości instalacje c.o. posiadają zaawansowane czujniki, sterowniki oraz dmuchawy. Za ich pomocą z łatwością ustawimy optymalne parametry, zapewniające komfort grzewczy w pomieszczeniach.

Warto również dodać, że instalacja centralnego ogrzewania z piecem na ekogroszek to rozwiązanie ekonomiczne. Koszty za ogrzewanie domu będą porównywalne z ceną za ogrzewanie przy pomocy tradycyjnego pieca węglowego. Dlatego kotły na paliwa stałe są często uważane za dobry sposób na tanie ogrzewanie domu.

Jedynym istotnym mankamentem tego rozwiązania okazuje się wyższy koszt inwestycji. Kocioł na ekogroszek może kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. W niektórych przypadkach wystąpi również problem z magazynowaniem opału. Zarówno węgiel jak i ekogroszek wymagają wygospodarowania większej przestrzeni. Paliwa stałe powinny być składowane w suchym pomieszczeniu, co może stanowić problem w przypadku niewielkich domów, posadowionych na bardzo małych działkach.

Tanie ogrzewanie domu piecem na pellet

Ogrzewanie domu kotłem na pellet to kolejne popularne rozwiązanie. Za zastosowaniem kotłów na pellet przemawia głównie aspekt ekonomiczny. Co prawda sama instalacja centralnego ogrzewania oraz zakup pieca mogą być dość odczuwalnymi wydatkami. Jednak późniejsza eksploatacja okaże się bardzo ekonomiczna.

Wybierając centralne ogrzewanie z piecem na pellet nie musimy martwić się koniecznością codziennego rozpalania paleniska. Kocioł zostaje wyposażony w specjalny zasobnik z podajnikiem. Sam podajnik może mieć różnorodną długość i dostarczać opał z sąsiedniego pomieszczenia. Im dłuższy podajnik, tym wyższa cena zakupu.

Tego rodzaju tanie ogrzewanie domu może być dość wygodne w użytkowaniu. Jednak główny problem dotyczy konieczności składowania opału. Pellet zajmuje dużo miejsca, co wymaga wygospodarowania dużej powierzchni magazynowej. Jest to jedna z najważniejszych wad tego rozwiązania.

A może instalacje c.o. z piecem gazowym?

Wybierając ogrzewanie domu warto zwrócić uwagę na piece gazowe. Kiedyś były to przestronne kotły, których wykorzystanie generowało dość duże wydatki. Jednak w dzisiejszych czasach możemy już wyposażyć dom w nowoczesne piece kondensacyjne. Tego rodzaju urządzenia wykorzystują również energię grzewczą z pary wodnej, wytworzonej podczas spalania. Pozwala to na znacznie skuteczniejsze wykorzystanie energii spalania gazu i ograniczenie kosztów ogrzewania budynków. Niestety zaawansowane piece kondensacyjne są jednocześnie dość drogie w zakupie. Jest to jedno z ich największych ograniczeń.

Wybierając instalacje c.o. zasilaną gazem nie musimy poświęcać dodatkowego pomieszczenia na składowanie opału. Pozwala to na lepsze wykorzystanie pomieszczeń budynku. Nowoczesny kocioł nie zajmie zbyt dużo miejsca, a podczas spalania nie wytworzy się pył. Brak pyłu to jednocześnie łatwość utrzymania kotłowni w należytym porządku.

Wybierając gazowe ogrzewanie domu zyskujemy również duży komfort użytkowy. Kocioł gazowy nie wymaga dokładania opału, ani regularnej kontroli paleniska. Wszystko załatwi za nas system czujników. Instalacje c.o. mogą posiadać dodatkowe termostaty umieszczone w pomieszczeniach. Za ich pomocą sterownik urządzenia dobiera moc spalania gazu i reguluje temperaturę w budynku. Centralne ogrzewanie jest niemal całkowicie bezobsługowe, co zapewnia bardzo wysoki komfort użytkowy.

Warto również dodać, iż gazowe ogrzewanie domu jest szczególnie polecane w budynkach nowszego typu. Nowoczesne domy jednorodzinne posiadają już szczelne przegrody zewnętrzne oraz niewielkie zapotrzebowanie na energię grzewczą. Dzięki temu koszt ogrzewania budynku gazem nie jest zbyt dużym obciążeniem dla budżetu.

Ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie elektryczne zapewnia największy komfort oraz bezpieczeństwo użytkowe. Decydując się na tego typu rozwiązanie zyskujemy możliwość w pełni bezobsługowej pracy systemu grzewczego. Kotły elektryczne posiadają czujniki i termostaty, które samodzielnie regulują moc ogrzewania, dopasowując ją do preferencji domowników. Dużą zaletą tego rozwiązania jest także brak dymu i spalin powstających podczas spalania.

Mimo wszystko energia elektryczna z pewnością nie będzie dobrym pomysłem na najtańsze ogrzewanie domu. Ceny prądu nieustannie idą w górę, a dlatego koszt ogrzewania elektrycznego domu będzie wysoki. Pomimo wyższych kosztów ogrzewanie elektryczne nadal znajduje pewne zastosowanie w budownictwie domów jednorodzinnych. Zasilanie elektryczne można wykorzystać do wspomagania instalacji c.o. Dobrym pomysłem okazuje się elektryczne ogrzewanie podłogowe. Możemy wykonać je w łazience, kuchni lub w salonie. Ogrzewanie podłogi niewielkiego pomieszczenia nie wygeneruje dużych kosztów. Jednocześnie zyskamy większy komfort użytkowania konkretnych pomieszczeń. Warto również dodać, iż podłogowe ogrzewanie elektryczne może działać niezależnie od centralnego ogrzewania. Dzięki temu zyskujemy możliwość szybkiego wykorzystania go o dowolnej porze roku.

Ekonomiczne sposoby ogrzewania domu

Inwestorzy szukający sposobów na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie budynku z uwagą przyglądają się nowoczesnym, proekologicznym rozwiązaniom. W ofertach sprzedaży pojawiają się coraz to wydajniejsze urządzenia, wykorzystujące odnawialne źródła energii. Ich wykorzystanie przełoży się zarówno na ekonomiczne ogrzewanie domu, jak i na zmniejszenie emisji spalin do środowiska. Wśród ciekawszych, godnych uwagi rozwiązań wyróżniamy między innymi.

  • Panele solarne – mogą wspomagać instalacje c.o. i służyć do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Panele solarne wykorzystują odnawialną energię słoneczną i bez wątpienia wpływają na zmniejszenie rachunków. Ich wydajność będzie największa w okresie letnim. Tańsze kolektory nie radzą sobie z ujemnymi temperaturami zewnętrznymi, dlatego nie są użytkowane w okresie zimowym. Jednak w ofertach sprzedaży znajdziemy także urządzenia całoroczne.
  • Pompy ciepła – w ofertach sprzedaży znajdziemy różnorodne pompy ciepła, które zmniejszają koszty ogrzewania budynku. Najtańsze z nich to pompy typu powietrze – powietrze. Tego typu urządzenia działają z największą wydajnością od wiosny, aż do jesieni. Ich wydajność w okresie działania ujemnych temperatur będzie najniższa. Dlatego nie jest to rozwiązanie dedykowane do użytku w szczycie sezonu grzewczego. Nieco większą wydajnością charakteryzują się pompy ciepła typu powietrze – woda. Możemy je wykorzystać do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i wspomagania instalacji centralnego ogrzewania.

Inwestorzy szukający bardziej wydajnych rozwiązań powinni zainteresować się gruntowymi pompami ciepła. Są to najbardziej zaawansowane urządzenia o dużej wydajności. Tego typu pompa działa z pełną wydajnością o każdej porze roku. Bez wątpienia jest to jeden ze sposobów na bardzo tanie ogrzewanie domu. Zaawansowana pompa może wspomagać instalacje c.o. lub działać jako urządzenie niezależne. Wszystko zależy od specyfiki budynku, oraz założeń projektowych.