Ogrzewanie domu - rodzaje, koszty roczne, sposób montażu

Ogrzewanie domu - rodzaje, koszty montażu i ekspoatacji różnych rozwiązań

Wybór metody ogrzewania domu przełoży się nie tylko na wysokość rachunków ale i na komfort użytkowania pomieszczeń. Dlatego warto przeanalizować wszystkie możliwości, określić ewentualne koszty montażu oraz eksploatacji. Poniżej przeanalizujemy najpopularniejsze sposoby ogrzewania domu.

Wybór na etapie zakupu projektu budowlanego

Ogrzewanie domu polega na dostarczaniu energii termicznej do wnętrza budynku. Celem tego działania jest podniesienie temperatury w pomieszczeniach i zapewnienie mieszkańcom komfortu cieplnego. Ogrzewanie domu może odbywać się przy użyciu kotłów węglowych, gazowych, na ekogroszek, drewno, lub przy użyciu grzejników elektrycznych.

Ogrzewanie domu powinno zostać przewidziane jak najwcześniej. Dobrze byłoby podjąć decyzję jeszcze przed zakupem projektu budowlanego. Dzięki temu unikniemy konieczności adaptacji dokumentów oraz późniejszych, kosztownych przeróbek budynku. Wybierając sposoby ogrzewania domu zwróćmy szczególną uwagę na indywidualne możliwości. Duże znaczenie odgrywa metraż mieszkalny, możliwości finansowe inwestora oraz lokalizacja przyszłego domu. Coraz większe grono inwestorów decyduje się na proekologiczne metody ogrzewania pomieszczeń. Te z kolei powinny być dobrze dopasowane do specyfiki budynku oraz lokalnych warunków.

Tradycyjne ogrzewanie budynku

Centralne ogrzewanie domów jednorodzinnych najczęściej zasila się tradycyjnym piecem węglowym. Nadal jest to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań. Głównym czynnikiem wpływającym na popularność okazuje się cena. Ogrzewanie domu paliwem stałym nie generuje tak wysokich kosztów jak energia pozyskiwana z innych źródeł. Warto też zaznaczyć, że centralne ogrzewanie nie musi ograniczać się wyłącznie do zasilania węglem. Do wyboru inwestora pozostaje kilka popularnych opcji.

Piec węglowy – w wielu domach jednorodzinnych znajdują się tradycyjne piece wszystkopalne. Ich konstrukcja jest bardzo prosta, co przekłada się na atrakcyjną cenę zakupu. Piec może posiadać dodatkowe dmuchawy i sterowniki, jednak wersja podstawowa jest ich pozbawiona. Koszt zakupu zwykłego kotła przystosowanego pod centralne ogrzewanie domu jednorodzinnego zaczyna się od kwoty 3 000 zł. Oczywiście w ofertach sprzedaży znajdziemy też znacznie droższe kotły, wyposażone o nowe funkcje sterowania.

Decydując się na tego typu ogrzewanie domu zapewniamy niskie koszty zakupu i eksploatacji. Piece wszystkopalne mogą ogrzewać budynek węglem, drewnem, a nawet pelletem. Warto jednak pamiętać, że węglowy piec grzewczy w domu wymaga regularnej kontroli i dokładania opału. Ogrzewanie etażowe węglowe nie sprawdzi się w przypadku rodzin, które spędzają dużo czasu poza domem. Konieczność regularnego dokładania opału byłaby w ich przypadku zbyt dużym utrudnieniem. Niekorzystna z punktu widzenia komfortu użytkowego jest też konieczność codziennego rozpalania paleniska. To kolejny problem, który nabiera znaczenia w przypadku wielu aktywnych zawodowo inwestorów.

Piec na ekogroszek – jest bardziej przyjazny dla środowiska niż tradycyjny piec węglowy. Wiąże się to z niższą zawartością siarki oraz popiołu. Piec na ekogroszek okazuje się też znacznie bardziej komfortowy w użytkowaniu. Zaawansowane sterowniki sprawiają, że ogrzewanie budynku może utrzymywać niezmienną temperaturę w pomieszczeniach. Nie ma też konieczności codziennego rozpalania paleniska. Tego rodzaju piec grzewczy w domu zostaje wzbogacony o dodatkowy podajnik, który wystarczy co pewien czas uzupełnić ekogroszkiem.

Wybierając tego rodzaju centralne ogrzewanie uzależniamy budynek od dostaw ekogroszku. Ten możemy kupić w postaci luźnej lub workowanej. Pierwsze rozwiązanie może być nieco tańsze, jednak wymaga specjalnego miejsca przeznaczonego do magazynowania opału. Workowany ekogroszek również zajmie pewną przestrzeń, jednak nie będzie brudził ani pylił. Dzięki temu można go bez obaw umieszczać w kotłowni.

Piec na ekogroszek będzie nieco droższy w zakupie niż jego tradycyjny, węglowy odpowiednik. Za prosty model dedykowany do domu jednorodzinnego zapłacimy przynajmniej 6 000 zł.

Piec na pellet – staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Zapewnia wysoki komfort grzewczy oraz stosunkowo niskie koszty za ogrzewanie budynku. Nowoczesne piece na pellet posiadają zaawansowane sterowniki do ogrzewania. Zazwyczaj zostają też wzbogacone o podajnik ślimakowy oraz zbiornik paliwa. Dzięki temu zwiększa się komfort ogrzewania budynku, a użytkownik nie musi codziennie rozpalać paleniska. Wybierając tego rodzaju ogrzewanie domu trzeba liczyć się z koniecznością poświęcenia dużej powierzchni magazynowej. Pellet dość szybko się pali, a opał potrzebny na cały sezon zimowy zajmie sporą przestrzeń. Warto także pamiętać, że pomieszczenie przeznaczone do składowania opału musi być oddzielone od pomieszczenia, w którym znajduje się piec grzewczy do domu. Jeśli w budynku nie znajduje się odpowiednie pomieszczenie, trzeba wygospodarować zewnętrzną powierzchnię magazynową. Jest to jedna z najważniejszych niedogodności, które charakteryzują ogrzewanie domu piecami na paliwo stałe.

Cena za piec grzewczy do domu jest w dużej mierze uzależniona od rodzaju podajnika. W budynkach jednorodzinnych zazwyczaj montuje się piece z podajnikiem ślimakowym. Koszt ich zakupu to ok. 6 000 zł. Jednak w ofertach sprzedaży znajdziemy też piece z podajnikiem pneumatycznym. Może on przenosić opał z innego, wydzielonego pomieszczenia. Cena zakupu pieca z długim podajnikiem pneumatycznym to przynajmniej 10 000 zł.

Stawiamy na ogrzewanie gazowe

Piec gazowy to jedno z najwygodniejszych rozwiązań. Zapewnia równomierną temperaturę oraz bardzo wysoki komfort użytkowy. Ogrzewanie domu gazem zwalnia nas z konieczności wyodrębniania specjalnej strefy przeznaczonej na magazynowanie opalu. Sam piec grzewczy do domu może przybierać bardzo małe rozmiary. Dzięki temu nie ograniczy nadmiernej ilości powierzchni użytkowej. Wybierając gazowe ogrzewanie domu pozbywamy się również zanieczyszczeń w kotłowni. Piec nie wytwarza dymu ani pyłu, który mógłby rozprzestrzeniać się po pomieszczeniach. Dzięki temu utrzymanie pomieszczenia w idealnej czystości nie jest już takim dużym problemem. Wybierając gazowy piec grzewczy do domu mamy do dyspozycji kilka rozwiązań.

Gazowe piece dwufunkcyjne – służą do ogrzewanie pomieszczeń oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Wykorzystują tak zwany priorytet ciepłej wody użytkowej. Oznacza to, że cwu będzie ogrzewana w pierwszej kolejności. Po zaspokojeniu zapotrzebowania użytkowników piec ponownie rozpoczyna centralne ogrzewanie. Piece dwufunkcyjne najlepiej sprawdzają się w niewielkich domach jednorodzinnych, wyposażonych w jedną łazienkę oraz kuchnię. Piec dwufunkcyjny powinien znajdować się jak najbliżej punktów, z których pobiera się ciepłą wodę użytkową. Zapewni to większy komfort użytkowy. Większe oddalenie od punktów poboru wody wydłuży czas na jej dotarcie do kranu. Przez pierwsze chwilę z kranu będzie wypływała jedynie woda zimna.

Gazowe piece jednofunkcyjne – mogą być z powodzeniem stosowane w domach o dowolnym metrażu. Jednofunkcyjne, centralne ogrzewanie gazowe zazwyczaj wykorzystuje cyrkulację. Ogrzana woda nieustannie przepływa przez zasobnik ogrzewając ciepłą wodę użytkową. Tego typu rozwiązanie dobrze sprawdzi się w większych domach mieszkalnych, w których znajduje się kilka łazienek. Jednofunkcyjny piec grzewczy do domu dobrze sprawdzi się w przypadku rodzin, które potrzebują większej ilości ciepłej wody użytkowej. Warto jednak pamiętać, że tego typu kocioł będzie o kilka tysięcy droższy niż zwykły piec dwufunkcyjny.

Gazowe piece kondensacyjne – to nowoczesne rozwiązanie, które podczas ogrzewania budynku wykorzystuje zarówno ciepło powstające podczas spalania gazu, jak i ciepło z pary wodnej znajdującej się w gazach opałowych. Dzięki temu energia z gazu jest niemal w całości wykorzystana na cele grzewcze. Przekłada się to na niższy koszt eksploatacji budynku. Niestety kondensacyjne kotły gazowe są też rozwiązaniem najdroższym w zakupie.

Wybierając tego rodzaju sposoby ogrzewania domu musimy liczyć się z wyższymi rachunkami. Ogrzewanie gazowe będzie droższe w wykorzystaniu niż ogrzewanie paliwami stałymi. Dlatego najlepiej sprawdzi się w dobrze zaizolowanych budynkach mieszkalnych. Koszty ogrzewania domu gazem w porównaniu do nakładów pracy będą wtedy najbardziej optymalne.

A może ogrzewanie elektryczne?

Elektryczne ogrzewanie budynku jest bez wątpienia najwygodniejszym rozwiązaniem. Inwestorzy decydujący się a takie sposoby ogrzewania domu mogą zrezygnować z budowy komina dymowego. Będzie to odczuwalna oszczędność środków finansowych. Niewątpliwą zaletą okazuje się też łatwość sterowania temperaturą. Nowoczesne grzejniki elektryczne posiadają zaawansowane termostaty oraz czujniki. Z łatwością ustawimy optymalną temperaturę, która zapewni najwyższy komfort użytkowania pomieszczeń. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury pomieszczenia grzejnik wyłączy się samoczynnie.

Ciekawostką okazują się też stosunkowo niskie koszty inwestycji. Do ogrzania pomieszczenia wystarczy grzejnik elektryczny o odpowiedniej mocy. Jednym z ciekawszych rozwiązań są tak zwane piece dynamiczne. Ciepło z energii elektrycznej magazynuje się w rdzeniu akumulacyjnym. Następnie zostaje przeniesione do otoczenia dzięki dodatkowym wiatrakom, które wymuszają cyrkulacje powietrza. Niektóre modele posiadają także dodatkowe czujniki wilgoci. Dzięki temu system może samodzielnie regulować temperaturę oraz wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

Jedynym minusem ogrzewania elektrycznego okazuje się wysoki koszt eksploatacji. Energia elektryczna z roku na rok staje się coraz droższa. Dlatego elektryczne ogrzewanie budynku najlepiej sprawdza się na małych przestrzeniach. Możemy wykorzystać je do ogrzewania dobrze zaizolowanych mieszkań i poszczególnych pomieszczeń w domu. Ciekawym rozwiązaniem okazuje się też elektryczne ogrzewanie podłogowe. Możemy zamontować je w podłodze kuchennej lub łazienkowej. Elektryczne ogrzewanie podłogowe zwiększy komfort użytkowy i zapewni równomierny rozkład temperatur w całym pomieszczeniu. Koszt eksploatacji ogrzewania na niewielkiej przestrzeni nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla budżetu. Jednocześnie może przyczynić się do zwiększenia komfortu użytkowników domu lub mieszkania.

Ogrzewanie domu to bardzo ważna kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę jeszcze w trakcie budowy. To właśnie wydajna instalacja grzewcza zapewnia komfort cieplny mieszkańcom i zabezpiecza budynek przed uszkodzeniami. Ogrzewanie domu może odbywać się na wiele sposobów. Najpopularniejszym z nich jest ogrzewanie węglowe, na gaz ziemny oraz na prąd.

Węglowa instalacja grzewcza – kotły opalane węglem, eko groszkiem bądź drewnem są tradycyjnym rozwiązaniem. Kocioł na węgiel może skutecznie ogrzać dom o dowolnym metrażu. Tego rodzaju instalacja grzewcza charakteryzuje się niskim kosztem budowy. Co więcej, koszty jej eksploatacji także będą dość atrakcyjne. Jedynym istotnym minusem jest fakt, że kocioł na węgiel wymaga regularnej, czasochłonnej obsługi i miejsca na składowanie opału.

Kotły na gaz ziemny – zapewniają wydajne, bezobsługowe ogrzewanie domu. Kotły na gaz ziemny nie wymagają składowania opału i umożliwiają łatwą regulację temperatur w pomieszczenia. Instalacja może zostać wzbogacona o kolektory słoneczne, które podgrzeją ciepłą wodę użytkową. Niestety kotły na gaz ziemny (szczególnie te tańsze) nadal mogą być dość drogie w eksploatacji. Elektryczne ogrzewanie domu – rzadko stosowane ze względu na wysokie koszty eksploatacji. Grzejniki elektryczne nie wymagają instalacji całego systemu centralnego ogrzewania. Są bardzo wygodne w użyciu, a jednocześnie zapewniają bezpieczną, bezawaryjną pracę.

Każdy dom może zostać wyposażony w dodatkowe kolektory słoneczne. Jest to dobry sposób na dogrzanie ciepłej wody użytkowej. Kolektory słoneczne działają efektywnie w okresie letnim. Niestety nie nadają się do ogrzania budynku w zimie. Nowoczesne kolektory słoneczne nie są już tak dużym wydatkiem. Korzystne dopłaty sprawiają, że jest to ciekawy sposób na zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku.

Jeśli interesuje Cię ogrzewanie domu jednorodzinnego, zapraszamy do działu poniżej. Podpowiemy Ci jaki kocioł warto wybrać, określimy koszty instalacji centralnego ogrzewania, a także wskażemy nowoczesne rozwiązania grzewcze. Na dole strony odnajdziesz pełną listę powiązanych tematów.