Ogrzewanie akumulacyjne - jak działa?

Sercem ogrzewania jest piec akumulacyjny, który automatycznie włącza się podczas nocnej taryfy strefowej. Czasem piec może być podłączony do osobnego obwodu zasilanego jedynie w czasie tej strefy. W innych sytuacjach, gdy piec akumulacyjny pracuje cały czas, włączenie go we właściwym momencie spoczywa na automatyce, która steruje piecem.

Większość proponowanych pieców akumulacyjnych to urządzenia stojące. Niektóre modele mogą być powieszone na ścianie, a nawet zabudowane, na przykład pod blatem kuchennym. Tego typu urządzenie zajmuje więcej miejsca niż grzejnik elektryczny, a jego rozmiary uzależnione są rodzaju i mocy. Ogrzewacze z funkcją rozładowania statycznego są zdecydowanie większe, gdyż oddają ciepło przez obudowę. Przed zakupem pieca akumulacyjnego koniecznie przeczytaj ten artykuł z poradami.

Elektryczne ogrzewanie akumulacyjne - instalacja

Na korzyść ogrzewania akumulacyjnego przemawiają przede wszystkim niskie koszty instalacji, bowiem nie wymaga urządzenia kotłowni czy zakupu i budowy komina. Takie oszczędności mogą pokryć koszty ogrzewania energooszczędnego domu nawet przez kilka lat. Co ciekawe, wybierając elektryczne ogrzewanie akumulacyjne, nie musimy kupować pieca akumulacyjnego, gdyż ciepło możemy osiągnąć innymi metodami. Jedną z nich  jest instalacja ogrzewania podłogowego elektrycznego lub użycie bufora ciepła.

Wykorzystanie drugiego rozwiązania jest o tyle korzystne, że umożliwia podłączenie grzałki na prąd w nocnej strefie taryfowej i innego urządzenia grzewczego w jednej instalacji.

Ogrzewanie akumulacyjne = oszczędność

Oszczędności na centralnym ogrzewaniu elektrycznym wynikają z tego, że piec akumulacyjny pobiera tanią energię elektryczną, produkując przy tym ciepło. Następnie ciepło gromadzone jest wewnątrz pieca i oddawane w ciągu całego dnia.

Aby sprostać dziennemu zapotrzebowaniu na ciepło, piec akumulacyjny powinien posiadać przynajmniej dwa razy większą moc niż piec elektryczny, który funkcjonowałby bez przerwy. Na dodatek,  urządzenie jest zdecydowanie cięższe i większe, bowiem wewnątrz znajdują się elementy, który zadaniem jest magazynowanie ciepła. Te zaś wykonane są z ciężkich surowców, na przykład ceramiki. Wszelkie niezbędne informacje na temat ogrzewania elektrycznego zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Według niektórych źródeł, ogrzewanie akumulacyjne jest znacznie tańsze niż ogrzewania gazowe czy olejowe. Porównując koszty ogrzewania na olej opałowy, owe stwierdzenie może być prawdą, jednak koszt ciepła wytworzonego z kupionego w nocy prądu nie będzie niższy niż koszt ciepła z gazu ziemnego.  Wybierając centralne ogrzewanie zapłacimy bowiem dwa razy więcej niż w przypadku ogrzewania gazowego.

Wady ogrzewania elektrycznego akumulacyjnego

Ogrzewanie akumulacyjne elektryczne ma swoje zalety, ale również wady. Jednym z mankamentów jest długi czas nagrzewania. Jeśli przyjedziesz do zimnego mieszkania po urlopie, to będziesz musiał poczekać kilka godzin nim piec akumulacyjny się rozgrzeje. I to w przypadku, gdy włączysz taryfę dzienną, która jest dwa razy droższa niż nocna. W przeciwnym razie, będziesz zmuszony czekać na rozpoczęcie taryfy nocnej, która przyniesie ciepło dopiero następnego dnia rano.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny