Rodzaje budynków mieszkalnych

Dom tradycyjny

Domy tradycyjne najczęściej budowane są z cegły lub pustaków. Wyróżniają się popularną bryłą wraz z poddaszem użytkowym. Mimo izolacji cieplnej dachu oraz elewacji wymagają sporych nakładów finansowych na ogrzanie budynku. Tradycyjne domy są najczęściej stawiane ze względu na ich stosunkowo niski koszt oraz wysoką dostępność materiałów budowlanych. Standardowe zapotrzebowanie na energię wynosi 160 kWh/(m2*rok).

Dom energooszczędny

Dom energooszczędny wyróżnia się prostą bryłą wraz z połacią dachową o minimalnej ilości załamań. W konstrukcji energooszczędnych budynków stosowana jest izolacja cieplna o grubości przynajmniej 20 cm (w ścianach), a także przynajmniej 30 cm (w zadaszeniu lub stropodachu). Współczynnik przenikania ciepła okien oraz drzwi zewnętrznych musi wynosić maksymalnie 1,3 W/(m2*K).

Ogrzewanie domu energooszczędnego odbywa się przy pomocy pompy ciepła lub kotła kondensacyjnego. Dodatkowo ogrzewanie inwestorzy mogą wspomagać wykorzystaniem energii słonecznej stosując solary. Tak wyposażony dom energooszczędny posiada zapotrzebowanie na energię w wysokości ok. 70-80 kWh/(m2*rok).

Domy pasywne

Obecnie idealnym rozwiązaniem na minimalne wydatki na ogrzewanie, jest wybudowanie domu pasywnego. Projekty domów pasywnych są bardzo zbliżone do wcześniej omówionych domów energooszczędnych. Jednak inwestycja pasywna z góry jest nastawiona na pasywne pozyskiwanie energii z naturalnych źródeł. Dlatego określa się, że zużycie energii w domu pasywnym wynosi średnio 15 kWh/(m2*rok).

Projekty domów pasywnych nastawione są na wykorzystanie prostych brył z jedno- lub dwuspadowym dachem. Można zauważyć, że cała elewacja od strony południowej powinna być przeszklona. To pozwala na znacznie niższe zużycie energii elektrycznej wykorzystywanej do ogrzewania. Analogicznie, od strony północnej konstruktorzy unikają stosowania przeszkleń, w celu uniknięcia niepotrzebnych strat energii cieplnej.

Domy pasywne charakteryzują się średnim współczynnikiem przenikania ciepła w ścianach oraz dachu, na poziomie maksymalnym 0,12 W/(m2*K). W związku z tym zaleca się stosowanie izolacji cieplnej o grubości przynajmniej 30 cm w ścianach oraz 50 cm w dachu. Współczynnik przenikania ciepła w przypadku drzwi i okien powinien wynieść maksymalnie 0,8 W/(m2*k).

Zarówno dom pasywny, jak i również dom energooszczędny w zastosowanej izolacji cieplnej, powinien być pozbawiony wszelkich mostków termicznych. Dlatego zaleca się stosowanie innowacyjnych metod ocieplania, wśród których wymienia się m.in. wdmuchiwanie granulatu pod ciśnieniem.

Koszty ogrzewania domu energooszczędnego nie mogą być wysokie. Dom jest maksymalnie zaizolowany i ma wydajne ogrzewanie.
Ogrzewanie domu energooszczędnego w porównaniu do tradycyjnego - koszty

W domach pasywnych, również wykorzystuje się pompy ciepła, a także energię solarną. Dodatkowo zużycie energii elektrycznej wykorzystywane jest jako pomocniczy sposób na ogrzewanie domu oraz pozyskanie ciepłej wody.

Pompy ciepła - najlepsze modele

Wydatki na ogrzewanie

Koszty ogrzewania domu tradycyjnego

Tradycyjnie dom ogrzewamy przy pomocy kotłów na paliwa stałe, olej lub gaz. Zdecydowanie rzadziej w tym celu wykorzystujemy ogrzewanie elektryczne, które okazałoby się zbyt drogie.

Dla domu o średniej powierzchni użytkowej wynoszącej 160 m2, koszty ogrzewania wahają się w następujący sposób:

  • Ogrzewanie przy pomocy węgla - ok. 3 tys. - 3,5 tys. złotych (zużycie wynosi od 4,5 do 5 ton rocznie węgla kamiennego)
  • Ogrzewanie przy pomocy oleju opałowego - od 7,7 tys. do 8,7 tys. złotych (zużycie wynosi od 2060 do 2330 litrów oleju opałowego rocznie)
  • Ogrzewanie przy pomocy peletu drzewnego - od 3,6 tys. do 4,5 tys. złotych (zużycie od 4 do 5 ton peletu rocznie)
  • Ogrzewanie przy pomocy gazu ziemnego - od 4,5 tys. do 5,6 tys. złotych (zużycie około 3500-4400 m3 gazu ziemnego rocznie)
  • Ogrzewanie przy pomocy gazu ziemnego - ponad 9 tys. złotych (zużycie ok. 3000 litrów)

W powyższych zestawieniach cenowych objęta jest zarówno energia cieplna, jak i również ciepła woda użytkowa.

Koszty ogrzewania domu energooszczędnego

Najczęściej ogrzewanie domu energooszczędnego oraz pozyskiwanie ciepłej wody użytkowej jest wspomagane wykorzystaniem energii elektrycznej. W przypadku wzorcowego domu o powierzchni 160 m2 zużycie energii elektrycznej wyniesie nas 11 200 kWh/rok. W tym rozrachunku pominięta jest jednak ciepła woda. Średni koszt wyniesie zatem 6160 złotych. Przy czym w tradycyjnym budownictwie zużycie prądu wyniosłoby 25 600 kWh/rocznie, co kosztowałoby nas 14 080 zł. Decydując się na inne formy ogrzewania, ostateczny koszt mógłby wynieść nawet od 2 tys. do 3,5 tys. złotych rocznie.

Koszty ogrzewania domu pasywnego

Zużycie energii elektrycznej w przypadku domu pasywnego o powierzchni 160 m2, wyniosłoby ok. 2400 kWh/rocznie. Co ostatecznie pozwoliłoby na wygenerowanie rachunku za prąd w wysokości ok. 1320 złotych. I to jest najniższy rachunek w porównaniu do wszystkich poprzednich opcji, nawet przy ogrzewaniu energią elektryczną.

Ogrzewanie domów tradycyjnych, energooszczędnych oraz pasywnych - podsumowanie

Ogrzewanie domu energooszczędnego jest dużo tańsze niż domu tradycyjnego. Nawet jeżeli w grę będzie wchodziła ciepła woda. Jeżeli interesują nas najniższe rachunki, to warto skupić się na projekcie domu pasywnego. Niestety częstą przeszkodą w budowie właśnie tego domu, są wysokie koszty inwestycyjne. Ogrzewanie domu energooszczędnego pasywnego jest kilkukrotnie niższe od tradycyjnych sposobów ogrzewania, co pozwoli na zwrot inwestycji w ciągu kilkunastu lat. Niestety inwestycja w pompy ciepła, zarówno gruntowe jak i powietrzne, to koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Dodatkowo należy wspomnieć o wyższych nakładach finansowych pozwalających na wybudowanie w pełni energooszczędnego budynku. Należy zatem sobie przemyśleć, czy jesteśmy w stanie ponieść dużo wyższe koszty inwestycyjne na rzecz niskiego, praktycznie nieodczuwalnego kosztu ogrzewania.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny