Wygoda przy ogrzewaniu domu gazem

Wybór ogrzewania gazowego niesie ze sobą przede wszystkim wygodę dla jego użytkowników. Jedynym ich obowiązkiem będzie uruchomienie instalacji. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej automatyki ogrzewania centralnego możliwe jest skuteczne zaprogramowanie pracy urządzenia. Z tego względu kotły gazowe mogą funkcjonować jedynie na potrzeby ogrzewania, jak i przygotować ciepłą wodę przeznaczoną do użytku domowników.

Kocioł gazowy to nowoczesne urządzenie grzewcze, które wyróżnia się pod względem wysokiej sprawności i ekonomiczności. Na szczególną uwagę zasługuje urządzenie kondensacyjne, dzięki któremu możliwe staje się osiągnięcie niesamowicie dużej sprawności – odnosząc się wartości opałowej paliwa oscyluje na granicy przekraczającej 100%. Takie predyspozycje przekładają się na możliwość uzyskania większej ilości ciepła i zdecydowanie mniejsze rachunki za ogrzewanie. Jeśli zastanawiają cię koszty ogrzewania gazowego w sezonie, w tym artykule znajdziesz dokładne wyliczenia.

Ogrzewanie domu gazem - zalety

Za nowoczesnymi kotłami gazowymi kryją się inne zalety, w tym czystość i brak zajmowania dużej ilości miejsca. Jeśli dysponujesz przestrzenią i kocioł ustawisz w kotłowni, to nie będzie żadnego problemu, jak dane wnętrze będzie pełnić również funkcję piwnicy, jak i schowka. Ogrzewanie domu gazem to brak konieczności zakupu drewna, czy węgla.

Osoby, które zdecydują się na kocioł kondensacyjny, którego moc nie przekracza 30 kW, mogą go umieścić w kuchni, przedpokoju, a nawet w łazience. Jest to szczególnie wskazane dla osób mających mały metraż mieszkania, w którym problemem jest wygospodarowanie miejsca, które będzie pełnić funkcję kotłowni.

Piece gazowe w promocyjnych cenach - sprawdź!

Ogrzewanie domu gazem - ograniczenia

Aby stać się posiadaczem ogrzewania gazowego, niezbędne jest podłączenie mieszkania do sieci gazowej. Niestety nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza gdy w grę wchodzą możliwości techniczne lub względy ekonomiczne. Jeśli nasza zabudowa znajduje się daleko od sieci gazowej wówczas Operator Systemu Dystrybucyjnego może uznać takie rozwiązanie za niemożliwe techniczne lub nieekonomiczne. W takim przypadku konieczny staje się montaż zbiornika z gazem płynnym. Niezbędne ku temu będzie przeznaczenie odpowiedniej przestrzeni na ustawienie zbiornika. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także nasz artykuł: Ile kosztuje instalacja CO? Wyceniamy instalację centralnego ogrzewania.

Formalności i koszty ogrzewania domu gazem

Decydując się na ogrzewanie domu gazem zmuszeni będziemy złożyć wniosek w celu określenia warunków przyłączenia się do sieci gazowej. Decyzja nie zostanie podjęta natychmiastowo. Maksymalnie będziemy musieli poczekać 21 dni. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, osoba ma rok na zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej i otrzymanie decyzji uprawniającej do budowy instalacji. Po stronie osoby zainteresowanej tego typu ogrzewaniem jest złożenie wniosku o  zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej, jak i wykonanie odpowiedniego projektu i oczekiwanie na decyzję ZUD.

Ogrzewanie domu gazem nie zalicza się do inwestycji opatrzonych niską ceną. Samo wykonanie kotłowni gazowej niesie ze sobą koszty rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Dodatkowo należy uwzględnić wykonanie projektu i przyłącza.

ikona podziel się Przekaż dalej