Ogrzewanie gazowe

Gaz ziemny – jakie korzyści dla środowiska?

Mając na uwadze postępującą degradację środowiska, wybór źródła ogrzewania powinien być również podyktowany względami ekologicznymi. Stosowanie gazu ziemnego do wytwarzania ciepła jest w tej kwestii zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem.

W trakcie spalania gazu emisja dwutlenku węgla jest około 50% mniejsza względem procesu spalania węgla. Podobnie sprawa wygląda w przypadku emitowania do atmosfery tlenku azotu, dwutlenku siarki i rozmaitych pyłów. Tak więc wykorzystanie gazu ziemnego może przeciwdziałać powstawaniu smogu i kwaśnych deszczy. Ponadto spalanie gazu nie pozostawia żadnych niepalnych resztek, a więc nie istnieje konieczność zagospodarowania tego typu pozostałości.

Ile kosztuje gaz ziemny?

Zwolennicy ogrzewania domu za pomocą węgla wskazują, że jest ono tańsze niż wykorzystanie do tego gazu ziemnego. Warto jednak wziąć pod uwagę wymieniony wcześniej szkodliwy wpływ węgla na środowisko naturalne, jak również niski komfort jego użytkowania.

Ogrzewanie gazem ziemnym jest najtańszą opcją spośród bezobsługowych źródeł ciepła np. oleju opałowego czy prądu. Jest to nośnik energii, który jednocześnie służyć może także do podgrzewania wody i przygotowywania posiłków. Nie trzeba tu wykładać dużych pieniędzy na zgromadzenie zapasów przed sezonem grzewczym, jak w przypadku węgla. Ponadto jego cena dla gospodarstw domowych jest regulowana przez Urząd Regulacji Energetyki, a więc każda zmiana ceny gazu musi być przez niego zatwierdzona – tłumaczy specjalista z firmy EWE.

Pozostaje więc pytanie: ile potrzebujemy gazu ziemnego do ogrzania domu?

Jest to uzależnione od kilku czynników:  ogólnego stanu budynku, powierzchni użytkowej do ogrzania, jak również liczby osób korzystających z ciepłej wody. Dopiero takie dane pozwalają doradcy oszacować zapotrzebowanie klienta na gaz ziemny  – tłumaczy specjalista z firmy EWE.

W Polsce gaz ziemny dostarcza kilkunastu dostawców, którzy swoją ofertę kierują zarówno do klientów biznesowych, jak i indywidualnych. Zanim zdecydujemy się na ten rodzaj systemu grzewczego w domu, należy upewnić się, czy w jego pobliżu istnieje sieć gazowa, do której można się podłączyć.

Ogrzewanie domu gazem ziemnym to rozwiązanie istotnie sprzyjające środowisku naturalnemu. W zestawieniu z innymi bezobsługowymi źródłami energii stanowi również oszczędny sposób na dostarczanie ciepła do budynków.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 73,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny