Ogrzewanie domu prądem - jakie wybrać?

Ogrzewanie elektryczne jest bardzo proste w instalacji i stanowi wygodną formę dostarczenia ciepła dla mieszkania lub domu. Utarło się przekonanie, że taka metoda nie jest ekonomiczna, a na dodatek droga w eksploatacji. Jednak jej umiejętne wykorzystanie może być rozwiązaniem wielu problemów, przy jednoczesnym utrzymaniu wydatków na zadowalającym poziomie. Wszelkie niezbędne informacje na temat ogrzewania elektrycznego zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Jednym z najpopularniejszych urządzeń służących do ogrzewania elektrycznego są grzejniki konwektorowe wyglądem przypominające nowoczesne kaloryfery. Wewnątrz nie znajdziemy jednak miejsca na wodę, bowiem tego typu grzejniki posiadają grzałki elektryczne. Grzejnik konwektorowy może być podłączony do instalacji domowej, podobnie jak inne urządzenia elektryczne. Jedynym wymaganiem pozostaje spełnienie odpowiednich wymogów, takich jak umieszczenie instalacji trójfazowej, czy uziemienie gniazda.

Bardzo podobne do grzejników konwektorowych są grzejniki promiennikowe. Jednak są one zdecydowanie bardziej płaskie i ogrzewają całą powierzchnią poprzez promieniowanie cieplne. Grzejniki oddają ciepło natychmiast, a ich koszty związane są z faktycznym wykorzystaniem energii niż ogrzewaniem całkowitego obszaru.

Niskie koszty eksploatacji niesie ze sobą zastosowanie ogrzewania akumulacyjnego. Jego serca stanowi piec akumulacyjny, który jest w taki sposób podłączony do instalacji, aby produkował ciepło jedynie w czasie tańszej taryfy nocnej, po czym oddawał je stopniowo w ciągu całego dnia.

Grzejniki radiacyjne z kolei wykorzystują radiatory elektryczne, które zapewniają komfort cieplny porównywalny z ciepłem wytwarzanym przed wodne ogrzewanie centralne. Łagodne ciepło delikatnie unosi się we wnętrzu, nie wysuszając przy tym powietrza. Sprawdź także nasz artykuł, w którym znajdziesz porady, jaki grzejnik elektryczny wybrać.

Akcesoria do ogrzewania w dobrych cenach

Przyjemnym sposobem ogrzewania pomieszczenia może okazać się wykorzystanie grzejników olejowych. Znajdujące się w nich oleje ekologiczne tworzą specyficzny mikroklimat, nie wysuszając powietrza i nie spalając kurzu. Dzięki temu doskonale sprawdzą się w mieszkaniach osób, które mają małe dzieci lub chorują na alergie wziewne.

Ogrzewanie prądem to dość duży wydatek roczny. Koszty nie są zbyt duże, ale cena instalacji nie jest wysoka.
Ogrzewanie domu prądem - cena instalacji i koszty roczne

Ogrzewanie domu prądem - koszty instalacji

Największą zaletą wykorzystania ogrzewania elektrycznego są niskie koszty instalacji. Ogrzewanie podłogowe jest zdecydowanie tańsze niż instalacja centralnego ogrzewania z kotłem grzewczym. Nieco większą ceną opatrzone będzie ogrzewanie akumulacyjne. Koszty instalacji ogrzewania elektrycznego uwzględniają jedynie cenę paneli elektrycznych i sterownika. Zestaw 11 elektrycznych grzejników konwektorowych o mocy 1100-1500 W będzie nas kosztować ok. 3000 zł.

Każdy z grzejników może być bezpośrednio podłączony do gniazdka elektrycznego, dlatego też nie będziemy musieli umieszczać instalację centralnego ogrzewania w całym domu. Co ciekawe, możemy wykorzystać z istniejącej już instalacji elektrycznej. Jeśli zastanawiasz się, jakie ogrzewanie wybrać, w tym artykule znajdziesz porównanie instalacji elektrycznej i gazowej.

Ogrzewanie domu prądem - koszty roczne

W przypadku domu o powierzchni 150 m², którego roczne zapotrzebowanie na ciepło wynosi 100 kwH/m², zapłacimy ok. 5000 zł rocznie za ogrzewanie domu prądem, przy czym ogrzewanie gazowe kosztować nas będzie ok. 2200 zł. Jeśli chodzi o różnicę w kosztach inwestycyjnych, będzie ona opiewała na kwotę 7000-8000 zł, dlatego też ogrzewanie gazowe może przełożyć się na oszczędności po ok. 4 latach.

Podczas porównywania istotne jest uwzględnienie kosztów podłączenia, które może różnić się w zależności od warunków lokalnych. W korzystnej sytuacji możemy jednak zmieścić się w kwocie 5000 zł.

Przy ogrzewaniu olejowym bardzo duże znaczenie ma cena oleju opałowego, która nie utrzymuje się na stałym poziomie. Zakładając, że litr oleju kosztuje nie więcej niż 2,5 zł/litr, zwrot nakładów nastąpi dopiero po okresie 8 lat.

Ogrzewanie elektryczne doskonale sprawdzi się w domach o niskim zapotrzebowaniu na ciepło – wysoka ciepłochronność, mała powierzchnia – jednak warto wziąć pod uwagę, że niemal w każdym przypadku będzie to najdroższy system ogrzewania pod względem kosztów eksploatacyjnych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny