Ogrzewanie elektryczne domu - koszty, czym się różni od gazowego?

Wybór sposobu ogrzewania naszego domu ma największy wpływ na wysokość późniejszych kosztów jego użytkowania. Odpowiednie piece CO zapewniają nam spokój na wiele lat. Do najpopularniejszych sposobów należą ogrzewanie gazowe, elektryczne i węglowe. Z uwagi na proekologiczne przepisy odchodzi się powoli od ogrzewania węglem na rzecz gazu lub prądu. Dlatego coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, czy ogrzewanie gazowe będzie rzeczywiście tańsze od ogrzewania elektrycznego? Osobnym pytaniem jest sposób oddawania ciepła - tu królują ogrzewanie podłogowe i grzejniki.

Jeżeli chciałbyś obliczyć, jakie koszty poniesiesz w związku z instalacją ogrzewania, budową lub remontem domu, odwiedź jeden z bezpłatnych Kalkulatorów Budowlanych. Możesz też otrzymać bardzo konkretne oferty od firm wypełniając ten formularz.

Podstawowe zalety i wady ogrzewania elektrycznego domu

Ogrzewanie elektryczne jest bardzo komfortowe. Dzięki zastosowaniu grzejników elektrycznych nie musimy poświęcać miejsca na piec ani komin. Jest to bardzo duży atut w małych pomieszczeniach mieszkalnych.

Dużą zaletą jest też brak konieczności konserwacji. Każdy grzejnik elektryczny może działać niezależnie, dzięki czemu regulacja temperatur w poszczególnych pomieszczeniach staje się bardzo prosta.

Nieocenionym atutem jest także bezpieczeństwo użytkowe – ogrzewanie elektryczne nie wiąże się ryzykiem zaczadzenia tlenkiem węgla. Regulacja temperatury jest bardzo prosta i można ją wykonać bezpośrednio w pomieszczeniu mieszkalnym.

Najpoważniejszą wadą ogrzewania elektrycznego jest pełne uzależnienie od dostaw prądu. Jeśli zdarzy się awaria, wówczas ogrzewanie od razu przestaje działać. Jeśli chcemy zabezpieczyć się przed awariami w dostawie prądu, musimy dokupić duży agregat prądotwórczy. Niestety takie rozwiązanie będzie się wiązało z dodatkowymi wydatkami.

Koszt instalacji centralnego ogrzewania elektrycznego

W koszt instalacji c.o. elektrycznego wliczamy jedynie cenę paneli elektrycznych oraz sterownika. Za zestaw 11 elektrycznych grzejników konwektorowych o mocy 1.100-1.500 W zapłacimy około 3.000 zł.

Każdy z grzejników można podłączyć bezpośrednio do gniazdka elektrycznego, dzięki czemu nie musimy montować w całym domu instalacji centralnego ogrzewania. Możemy wykorzystać istniejącą instalację energetyczną. Montaż grzejnika jest również bardzo prosty, zwykle wystarczą dwa lub cztery kołki rozporowe wwiercone w ścianę.

Ogrzewanie na prąd i gazowe - roczne koszty eksploatacji

Przypomnijmy, że nasz dom ma powierzchnię 150 m2. Załóżmy, że wszystkie pomieszczenia są wyposażone w nowoczesne okna, a budynek jest ocieplony. W tym przypadku średnie roczne zapotrzebowanie na energię grzewczą będzie wynosiło ok. 110 kWh/m2 rok. Daje to nam dokładnie 16.500 kWh.

Dla obliczenia kosztów ogrzewania gazowego konieczne będzie oszacowanie wartości opałowej. W przybliżeniu wynosi ona 5 kWh/m3 gazu ziemnego. Zatem wynik 16.500 należy podzielić przez 5. Daje to nam 3.300 m3 gazu rocznie. Średni koszt 1 m3 gazu ziemnego (wraz ze wszystkimi opłatami przesyłowymi) to wydatek rzędu 2 zł brutto, dlatego przybliżony koszt ogrzewania gazem naszego domu wyniesie około 6.600 zł.

Ogrzewanie domu prądem - koszty roczne

Dla porównania koszt 1 kWh prądu zależy od taryfy i wynosi od 0,56 do 0,64gr (wraz ze wszystkimi opłatami dodatkowymi). Zatem uśredniony koszt całodobowego ogrzewania przez osiem miesięcy w roku wyniesie 9.240 – 10.560 zł.

Możemy zatem przyjąć, że roczny koszt korzystania z ogrzewania elektrycznego jest o około 50% wyższy niż koszt ogrzewania gazem ziemnym. Jedynym sposobem na obniżenie rachunków za ogrzewanie elektryczne jest zakup specjalnego pieca akumulacyjnego oraz skorzystanie z podwójnej taryfy opłat elektrycznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu piec pobiera prąd w nocy i oddaje go w ciągu dnia (gdy opłata za prąd jest wyższa). Pozwala to na wygenerowanie oszczędności w wysokości od 1.000 do nawet 2.000zł rocznie.

Jakie zalety i wady kryje w sobie ogrzewanie gazowe? Opinie użytkowników

Jedną z największych zalet ogrzewania gazowego jest bezobsługowy cykl pracy. Kontrola pieca gazowego ogranicza się jedynie do ustawienia optymalnych parametrów oraz wykonania przeglądu technicznego (raz w roku). Nowoczesne piece gazowe wyposażone są w intuicyjne i przyjazne sterowniki, które znacznie ułatwiają kontrolę nad całym systemem grzewczym. 

Kolejną zaletą jest ciągłość dostawy gazu. W naszym kraju bardzo rzadko zdarza się przerwanie ciągłości dostaw gazu ziemnego. Dzięki temu nasze ogrzewanie może pracować w sposób nieprzerwany. Największa niedogodność pojawia się w sytuacji, gdy nie posiadamy jeszcze przyłącza gazowego, a sieć gazowa jest oddalona. Czasem doprowadzenie przyłącza do posesji może się okazać dość dużym wydatkiem.

Koszt instalacji gazowej

Podstawowym wydatkiem jest koszt zakupu pieca gazowego. Największą popularnością cieszą się piece tradycyjne, pulsacyjne oraz kondensacyjne.

Piec tradycyjny – posiada otwartą lub zamkniętą komorę spalania. Konstrukcje z otwartą komorą spalania pobierają powietrze z wnętrza kotłowni. Muszą być zatem umieszczane w pomieszczeniach o większych rozmiarach. Z kolei piece z zamkniętą komorą spalania pobierają powietrze z zewnątrz i mogą być umieszczane w kotłowniach o minimalnej wielkości 6 m2. Koszt zakupu tych konstrukcji waha się pomiędzy 3 a 5,5 tys. zł.

Piec pulsacyjny – spala gaz poprzez nowoczesne systemy pulsacyjne. Nie stosuje się tutaj tradycyjnych palników. Taka konstrukcja pozwala na zaoszczędzenie od 30 do 40% gazu. Jednak jest droższa niż jej tradycyjne odpowiedniki. Średni koszt zakupu pieca pulsacyjnego to wydatek rzędu 17 tys. zł.

Piec kondensacyjny – oprócz energii pochodzącej z gazu wykorzystuje też spaliny gazowe. Dzięki temu możemy zaoszczędzić około 20% opału. Piec kondensacyjny jest znacznie tańszy od konstrukcji pulsacyjnych, ale też droższy od tradycyjnych pieców gazowych. Możemy go nabyć za 7-15 tys. zł.

Cena montażu instalacji gazowej

Załóżmy, że mamy do ogrzania dom o powierzchni 150 m2. Dla zmniejszenia kosztów instalacyjnych zamontowaliśmy piec tradycyjny. Do obliczenia całkowitych kosztów musimy uwzględnić cenę zakupu grzejników, koszt doprowadzenia rur grzewczych i montażu całej instalacji.

W domu o powierzchni 150 m2 należy zamontować ok. 11 grzejników (optymalna moc to 1.100-1.300 W). Za dobry jakościowo zestaw grzejników zapłacimy od 5.500 do 6.000zł. Montaż 11 punktów grzewczych zwiększy nasze wydatki o kolejne 1.000-1.200 zł.

W oszacowaniu kosztów całkowitych uwzględniamy także zakup i doprowadzenie rur grzewczych. W domu o powierzchni 150 m2 trzeba będzie zastosować ok. 80 metrów bieżących rur. Całkowity koszt ich zakupu oraz montażu będzie się wahał pomiędzy 6.300 a 7.500zł. Cena montażu pieca tradycyjnego nie powinna przekroczyć 350 zł.

Podsumowując, nasz przykładowy dom ma powierzchnię 150 m2. Zainstalowaliśmy w nim tradycyjny piec gazowy, 11 grzejników i 80 metrów rur grzewczych. Koszt takiej instalacji to wydatek rzędu 16.150 - 20.550 zł.

Jeżeli chciałbyś otrzymać konkretne oferty od firm zainteresowanych realizacją takich zleceń w Twojej okolicy, wystarczy, że wypełnisz ten formularz. Na jego podstawie firmy prześlą

Końcowy werdykt - czy ogrzewanie elektryczne sprawdzi się w domu?

Zarówno ogrzewanie gazowe jak i ogrzewanie energią elektryczną jest bardzo łatwe w obsłudze i gwarantuje wysoki komfort użytkowy. Instalacja gazowa wymaga większej ilości miejsca oraz wydzielenia specjalnego pomieszczenia o minimalnych rozmiarach 6 m2. Koszty jej montażu będą wyższe ze względu na konieczność budowy komina oraz doprowadzenia rur grzewczych.

Z kolei elektryczny system grzewczy zajmuje znacznie mniej miejsca i jest polecany do małych, dobrze ocieplonych domków jednorodzinnych, a także do miejsc, obok których nie biegnie sieć gazowa.

Koszt montażu instalacji gazowej w domu o powierzchni 150m2 będzie wydatkiem rzędu 16.150-20.550 zł. W tym wariancie cenowym zastosowano tradycyjny piec gazowy. Koszt zakupu pieca pulsacyjnego lub kondensacyjnego może podwyższyć wydatki instalacyjne o kolejne 10.000-15.000 zł.

Z kolei koszt zamontowania ogrzewania elektrycznego opartego na sieci niezależnych grzejników konwektorowych to wydatek na poziomie około 3.000 zł.

Proporcje zupełnie się odwracają, gdy weźmiemy pod uwagę roczne koszty eksploatacji omawianych instalacji. Według naszych obliczeń, roczny koszt ogrzewania gazem domu o powierzchni 150 m2 wyniesie około 6.600 zł.

Z kolei skorzystanie z ogrzewania elektrycznego wygeneruje nam koszty na poziomie 9-10 tysięcy złotych. Warto pamiętać, że koszty ogrzewania elektrycznego możemy zmniejszyć. Wystarczy zastosować piec akumulacyjny oraz podpisać umowę na podwójną taryfę dostawy prądu. Takie działania mogą przynieść oszczędności w wysokości 1.000-2.000 zł rocznie.

Ogrzewanie elektryczne – co warto wiedzieć?

Ogrzewanie elektryczne domu nie jest najbardziej popularnym rozwiązaniem. Jednak coraz więcej osób jest skuszonych bezproblemową obsługą i mniejszymi nakładami czasu, niż wymaga centralne ogrzewanie piecami na węgiel czy olej. Jednak, jak każde rozwiązanie, piece elektryczne mają swoje wady i zalety. Chodzi nie tylko o koszty eksploatacji, których najbardziej boją się użytkownicy. Czynników, które wpływają na to, czy ogrzewanie elektryczne naprawdę się opłaca, jest bardzo wiele.

Koszty eksploatacji, czyli wady ogrzewania elektrycznego domu

Oczywiście największą wadą są koszty eksploatacji. Dlatego ogrzewanie elektryczne nadaje się tylko do małych domów, które są bardzo dobrze zaizolowane i ekonomiczne. Jeśli w twoim domu ciepło gdzieś „ucieka”, razem z nim uciekają twoje pieniądze, i to niestety niemałe. Z tego względu wiele osób decyduje się na zamontowanie ogrzewania na prąd jako dodatkowego źródła ciepła, obok centralnego ogrzewania i pieców na paliwa stałe. Najczęściej są to grzejniki zamontowane w łazienkach lub pralni – wszędzie tam, gdzie warto ogrzewać nawet poza sezonem grzewczym. Dzięki temu opłaty są znacznie niższe, a poza sezonem zimowym nie musimy zajmować się paleniem w piecu.

Kolejną niewątpliwą wadą ogrzewania domu prądem jest kwestia ekologii. Sprawność cieplna ogrzewania elektrycznego domu jest znacznie mniejsza niż c.o. na paliwa stałe, zwłaszcza węgiel czy olej, może być nawet trzykrotnie niższa. To samo oznacza wykorzystanie więcej zasobów, które są pobierane do produkcji prądu elektrycznego.

Ogrzewanie na prąd ma jeszcze jedną wadę – w momencie awarii elektryczności w domu robi się momentalnie zimno. Dlatego wiele osób decyduje się na założenie kominka, który chociaż w jednym pomieszczeniu da wrażenie ciepła. Oczywiście piece elektryczne, obsługujące na węgiel i inne paliwa, także mogą się wyłączyć w razie awarii, jednak często udaje się w nich powtórnie napalić lub podtrzymać ogień.

Ogrzewanie elektryczne domu – zalety

Zwolennicy takiego rozwiązania utrzymują jednak, że ogrzewanie elektryczne domu ma mnóstwo zalet. I chociaż opłaty są znaczne, warto zastanowić się nad takim sposobem ogrzania domu chociażby z tego powodu, że jest to rozwiązanie bezproblemowe. System jest bezobsługowy, nie wymaga wymiany co jakiś czas, która wiąże się z remontem sporej części domu. Dodatkowo nie sprawia kłopotów także w momencie instalacji, nie musisz rozprowadzać sieci rurek.

Kolejną zaletą jest wygoda takiego rozwiązania. Możesz zamontować timery i termostaty, które utrzymają w pokoju idealną temperaturę i obniżą ją na czas spania, by podwyższyć tuż przed przebudzeniem. Warto zainstalować także system sterowania radiowego. Dzięki temu możesz zmniejszyć temperaturę wewnątrz domu do kilkunastu stopni, kiedy domowników nie ma i podwyższyć ją tuż przed ich powrotem.

Chociaż opłaty za użytkowanie tego rodzaju ogrzewania są znaczne, warto pamiętać, że na początku inwestycja nie jest duża. Jej koszt jest nikły w porównaniu do urządzenia kotłowni c.o. Zakup kotła, instalacji rurek, grzejników, a w przypadku ogrzewania gazowego także zbiorników i pozwoleń składa się na naprawdę dużą sumę. W porównaniu z zakupieniem i kosztem instalacji grzejników konwektorowych, wyposażonych w wiatraczek sterujący obiegiem ciepła, jest ona naprawdę bardzo wysoka.