Stary czy nowy dom? Technologia wykonania determinuje zapotrzebowanie energetyczne budynku

Największy wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania ma technologia w jakiej wykonany jest budynek, w którym planujemy instalację grzewczą (sprawdź na: www.kospel.pl.) Im nowszy i bardziej energooszczędny dom, tym mniejsze koszty ogrzewania możemy uzyskać bez dodatkowych działań. Jeśli jednak posiadamy kilkunastoletni lub kilkudziesięcioletni dom z przestarzałą technologią izolacji, a w planach mamy instalację uwzględniającą kocioł elektryczny, powinniśmy zastanowić się nad zwiększeniem jego energooszczędności.

Ogrzewanie elektryczne może być ekonomiczne. Poznaj 5 zasad oszczędnego ogrzewania prądem
Ogrzewanie elektryczne może być ekonomiczne. Poznaj 5 zasad oszczędnego ogrzewania prądem

Jak to zrobić? Najważniejsze jest zwiększenie izolacji cieplnej budynku

Jeśli posiadasz stary budynek o powierzchni ok.120 m2 ze słabą izolacją cieplną, wtedy roczne zużycie energii będzie największe i może wynosić nawet ponad 24 000 kWh. Niezależnie od wyboru źródła ogrzewania najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie termomodernizacji, co znacząco zmniejszy zapotrzebowanie na energię cieplną poprzez zabezpieczenie budynku przed utratą ciepła.

Jakie najważniejsze działania termomodernizacyjne należy wykonać, by kocioł elektryczny ogrzewał nasz dom w sposób najbardziej ekonomiczny? W zależności od indywidualnych potrzeb najistotniejsze działania to:

  • ocieplenie ścian zewnętrznych budynku;
  • ocieplenie stropu nad nieogrzewanymi pomieszczeniami lub podłogi na gruncie;
  • ocieplenie przegród wewnętrznych;
  • wymiana stolarki drzwiowej i okiennej na bardziej energooszczędną;
  • izolacja odkrytych przewodów c.o. oraz c.w.u.;
  • instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła czyli tzw. rekuperacja.

Oczywiście możesz być w posiadaniu budynku energooszczędnego lub kilkuletniego, przy którym ilość prac termomodernizacyjnych byłaby znikoma. To znaczy, że powinieneś zastanowić się nad kolejnym krokiem, czyli wyborem taryfy energetycznej.

Dopasuj zużycie prądu do własnych potrzeb. Wybierz swoją taryfę

W zależności od sprzedawcy stawki opłat za energię elektryczną są zróżnicowane. Średnio w Polsce wg cen z 05.2021 roku w taryfie całodobowej G11 koszt 1 kWh wynosi ok. 0,63 zł.

Do celów grzewczych możesz wybrać taryfę G12 lub G12w (możesz korzystać z tańszej energii w weekendy i święta). W przypadku taryfy G12 z tańszej energii można korzystać w godz. 22:00 - 6:00 i 13:00 -15:00, wtedy cena za 1 kWh będzie o wiele mniejsza.

Czy wiesz, jak jeszcze obniżyć koszty ogrzewania? Podłącz do kotła elektrycznego bufor ciepła.

Jeśli zastosujesz kocioł elektryczny z buforem do akumulacji ciepła, sprawisz, że ogrzewanie będzie jeszcze tańsze. Możesz to zrobić przy stosunkowo niewysokich kosztach inwestycji.
Bufor w postaci zbiornika będzie magazynował wodę nagrzaną, podczas poboru prądu w tańszej taryfie i przechowywał ciepło. Dlatego będzie ono dostarczane do instalacji dokładnie wtedy, kiedy będzie potrzebne.

Ogrzewanie elektryczne może być ekonomiczne. Poznaj 5 zasad oszczędnego ogrzewania prądem
Ogrzewanie elektryczne może być ekonomiczne. Poznaj 5 zasad oszczędnego ogrzewania prądem

Dzięki instalacji fotowoltaicznej możesz ograniczyć koszty ogrzewania prawie do zera.

Czy wiesz, że przy poprawnym zaplanowaniu instalacji fotowoltaicznej, może ona uzupełnić zapotrzebowanie grzewcze Twojego domu? Szybki postęp technologii znacznie przyczynił się do obniżenia kosztów instalacji PV. Obowiązujący w Polsce system bilansowania rocznego (tzw. opustu) umożliwia wykorzystanie darmowej energii ze słońca również w półroczu zimowym. Dzięki temu panele PV stają się coraz powszechniejszym elementem na dachach budynków mieszkalnych. Przy współpracy kotła elektrycznego z instalacją fotowoltaiczną koszty ogrzewania możesz zredukować prawie do zera.

Jakie najprostsze zasady możesz stosować, by instalacja grzewcza działała najefektywniej? Eksperci KOSPEL S.A. radzą

  1. Gdy zmniejszysz temperaturę w pomieszczeniach, podczas nieobecności domowników oraz zastosujesz sterowanie pogodowe, możesz obniżyć zużycie energii nawet o 30%.
  2. Nie przegrzewaj pomieszczeń - każdy 1oC więcej to o 6% wyższe koszty ogrzewania.
  3. Pamiętaj, że grzejniki powinny być odsłonięte.
  4. Czujniki temperatury i termostaty umieść w miejscach, gdzie nie są narażone na przypadkowe oziębianie (przeciągi) ani ogrzewanie (np. przez promienie słoneczne).
  5. Prawidłowo wietrz pomieszczenia. Krótkotrwałe otwarcie okien na pełną szerokość przy jednoczesnym zamknięciu zaworów termostatycznych pozwala na wymianę powietrza na świeże bez nadmiernego wychładzania pomieszczeń.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej