Centralne ogrzewanie – rodzaje

Ogrzewanie etażowe pozwala nam na uzyskanie ciepła w pomieszczeniach. Jednak wydajność energii cieplnej, sposób ogrzewania, a także ostateczny koszt będzie zależeć od źródła, a dokładniej paliwa, na które się zdecydujemy. Pod tym względem możemy wymienić kilka typów ogrzewania etażowego. Wśród nich znajdują się zarówno tradycyjne metody pozyskiwania ciepła, jak i również zaliczające się do innowacyjnych i bardziej ekologicznych. Sprawdź także ten artykuł o kosztach instalacji ogrzewania centralnego.

Ze względu na rodzaj źródła ciepła i zastosowanie urządzeń grzewczych wyróżniamy:

Rodzaj centralnego ogrzewania:

Charakterystyka

Węglowe ogrzewanie etażowe

W Polsce węgiel stanowi najpopularniejsze źródło ciepła. Do wyboru mamy tradycyjne kotły, jak i również wyposażone w podajnik retortowy. W drugim przypadku zarządzanie energią cieplną w budynku jest o wiele łatwiejsze. W ostatnim czasie węglowe ogrzewanie etażowe jest wpierane przez inne źródła energii. Dzieje się tak ze względu na wysoki wskaźnik zanieczyszczeń powstających w wyniku spalania węgla kamiennego.

Ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie gazowe uwarunkowane jest podłączeniem budynku do zbiornika z gazem płynnym lub do zewnętrznej sieci gazowej. Specjalny kocioł wytwarza ciepło, które następnie jest rozprowadzane po całym budynku. Dużą zaletą w przypadku ogrzewania gazowego jest coraz częstsze zastosowanie kotłów kondensacyjnych, dzięki którym koszt ogrzewania jest obniżony. Dodatkowo ogrzewanie gazowe nie wytwarza zanieczyszczeń w postaci emisji spalin, popiołu lub żużlu. Sam kocioł etażowy zajmuje naprawdę niewiele miejsca, przez co może znajdować się w innych pomieszczeniach gospodarczych, takich jak pralnia, spiżarnia lub garaż.

Centralne ogrzewanie kominkowe

Na pewno do największych plusów ogrzewania kominkiem zaliczyć możemy niesamowity klimat wraz z zapewnionym urozmaiceniem designu. Paliwem stałym w przypadku kominka jest drewno, które oczywiście powinno być sezonowane. Do zalet zalicza się brak unieruchomienia całego systemu, jeżeli dojdzie do awarii, jednego z elementów. Dodatkowo możemy liczyć na naprawdę niski koszt ogrzewania. Niestety minusem jest szybkie wychłodzenie pomieszczenia, w przypadku braku ciągłości palenia w kominku.

Ogrzewanie etażowe elektryczne

Takie rozwiązanie jest rzadko wybierane ze względu na wysoki koszt ogrzewania. Przy tym źródle energii nadal możliwe jest ogrzewanie podłogowe, a sama budowa instalacji nie jest kłopotliwa. Czasami wymagana jest instalacja trójfazowa, aby nie doszło do przeciążenia całego systemu.

Ogrzewanie etażowe – urządzenia i elementy instalacji

Instalacja centralnego ogrzewania składa się z konkretnych elementów, które pozwalają na prawidłowe rozprowadzenie energii cieplnej po całym domu. Głównym elementem, który posiada centralne ogrzewanie jest kocioł etażowy. Dobór kotła najczęściej obejmuje dopasowanie jego mocy do powierzchni, którą chcemy ogrzać. Na przykład kocioł etażowy o średniej mocy 12 kW sprawdzi się w budynkach ocieplanych o powierzchni ok 12 m2. Natomiast kocioł etażowy o mocy 22 kW, ogrzeje budynek ocieplany o powierzchni do 220 m2 i budynek bez izolacji termicznej o powierzchni do 170 m2.

Nośnikiem energii cieplnej są rozprowadzane po całym budynku rury. Najczęściej wyprodukowane są one ze stali lub tworzywa sztucznego. Jednak drugi typ nie sprawdza się w przypadku wysokich temperatur. Jeżeli jednak zależy nam na rurach odpornych na korozję, to najlepiej sprawdzą się elementy wykonane z miedzi. Ogrzewanie podłogowe z powodzeniem może być wykonane ze wszystkich typów rur. Jeżeli chodzi o dystrybucję ciepła do pomieszczeń, to niezbędnymi elementami są kaloryfery. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły ogrzewaniu domu.

Akcesoria do ogrzewania w dobrych cenach

Fioletowy grzejnik na niebieskiem ścianie, czyli ogrzewanie etażowe czy też centralne ogrzewanie, jego rodzaje i koszty
Ogrzewanie etażowe – opis, zastosowanie, opinie, ceny, porady

Grzejniki możemy podzielić ze względu na:

Sposób emitowania ciepła

Grzejnik konwektorowy

Grzejnik konwektorowy działa na zasadzie przekazywania ciepła za pośrednictwem ruchu cząsteczek powietrza tj. konwekcji. Ogrzewane powietrze rozchodzi się po całym pomieszczeniu. Grzejnik konwektorowy zbudowany jest z miedzianego rdzenia tworzącego rury, który jest okryty aluminiowymi blachami. W ten sposób wymiana ciepła odbywa się na większej powierzchni.

Grzejniki działające na zasadzie promieniowania

Grzejnik przekazuje promienie cieplne ogrzewające pomieszczenie

Sposób wykonania

Grzejnik osłonowy

Jest to głównie grzejnik konwektorowy, który tylko w 10%przekazuje ciepło poprzez promieniowanie. Tego typu grzejniki zbudowane są z żeliwnych lub stalowych członów, które są ze sobą połączone.

Grzejnik aluminiowy

Mowa jest o specjalnych odlewach aluminiowych, wypełnionych kanałami powietrznymi. Również działają głównie na zasadzie konwekcji.

Grzejnik płytowy

Głównym budulcem są stalowe płyty, które mogą być płaskie lub perforowane. Ze względu na sporą powierzchnię tego typu grzejniki, w dużej mierze przesyłają energię cieplną przez promieniowanie.

Koszt ogrzewania – jaki rodzaj jest najbardziej opłacalny?

Decydując się na ogrzewanie etażowe, kluczowym elementem decydującym o wyborze paliwa jest ostateczny jego koszt. Dlatego warto dowiedzieć się, ile będzie nas kosztować sezon grzewczy przy konkretnym rodzaju instalacji.

Koszt ogrzewania w następujących typach systemów c.o. wygląda następująco:

  • Węglowe ogrzewanie etażowe, w tym ogrzewanie podłogowe – 1 tona węgla kamiennego kosztuje ok. 750-830 zł, natomiast cena 1 kWh wynosi ok. 0,17 zł. Węglowe ogrzewanie etażowe może wykorzystywać również ekogroszek, przy którym 1kWh kosztuje 0,13 zł.
  • Ogrzewanie gazowe – w przypadku gazu ziemnego 1 kWh kosztuje 0,23 zł, natomiast za zużycie gazu płynnego zapłacimy ok 0,26 zł/kWh.
  • Ogrzewanie elektryczne, w tym ogrzewanie podłogowe – ok. 0,55 zł/kWh.
  • Ogrzewanie kominkiem – przy zastosowaniu drewna opałowego – ok. 0,10 zł/kWh. Sprawdź także ten artykuł o wyborze pieca centralnego ogrzewania.

Powyższe zestawienie jasno wskazuje, iż najtańszym paliwem jest drewno opałowe. Natomiast najwięcej zapłacimy za ogrzewanie domu za pośrednictwem energii elektrycznej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny