Ogrzewanie gazowe – wady i zalety opalania gazem

Już na etapie budowy zaczynamy zastanawiać się, w jaki sposób będziemy ogrzewać dom. Szukamy rozwiązań, które będą najwygodniejsze, najłatwiejsze w instalacji, a także oczywiście, najbardziej opłacalne. W domu jednorodzinnym koszt ogrzewania jest znaczną częścią rodzinnego budżetu, więc nic dziwnego, że szukamy w tym oszczędności. Do tego dochodzi jeszcze dbałość o środowisko. Wydaje się, że ogrzewanie domu gazem to rozwiązanie łączące w sobie wszystkie te cechy.

Wiele osób odstręcza to, że nie każdy budynek nadaje się do zamontowania pieców gazowych i trzeba przejść na c.o. opalane węglem lub olejem. Aby móc ogrzewać dom gazem należy mieć specjalne pozwolenia i zaświadczenia, których załatwienie trwa trochę czasu. Jednak, jak każdy rodzaj ogrzewania, opalanie gazem ma także swoje plusy, więc opinie na jego temat są podzielone.

Ogrzewanie gazowe – wady

Po pierwsze: podłączenie gazociągu. Nawet jeśli na twoim osiedlu jest instalacja, podłączenie nie jest proste ani tanie. Wymaga załatwienia mnóstwa formalności i pozwoleń i cóż, sama instalacja także nie należy do najłatwiejszych. Dla wielu osób koszt przyłączenia jest po prostu poza możliwościami finansowymi, zwłaszcza, jeśli główny gazociąg biegnie daleko od budynku, a wtedy koszt instalacji ogrzewania gazowego znacznie wzrasta.

W takim wypadku wiele osób decyduje się na ogrzewanie domu gazem płynnym, jednak i to rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Gaz płynny musi być składowany w specjalnych zbiornikach, ustawianych na posesji. Wtedy koszt instalacji maleje, ale niewiele – zbiornik należy zakupić lub wynająć, co więcej regularnie należy przeprowadzać jego przegląd. Z tego właśnie powodu o ogrzewaniu gazowym krążą opinie, że jest problematycznym rozwiązaniem.

Opalanie gazem – zalety

Jednak ogrzewanie gazowe ma także bardzo wiele zalet. Piece gazowe są w zasadzie bezobsługowe, nie musisz ich czyścić tak często jak kotłów c.o. na węgiel. Ponadto po ustaleniu wszystkich ważnych parametrów, piece gazowe pracują samodzielnie, nie potrzebują twojego doglądania. Istotne jest jedynie przeprowadzanie regularnych przeglądów całej instalacji, nie tylko zbiorników, lecz także rur i samego kotła.

Kolejną, niebagatelną zaletą, która w zasadzie sprawia, że tak wiele osób jest zdecydowanych na ogrzewanie domu jednorodzinnego gazem, jest oczywiście cena. Poza instalacją, koszty eksploatacji są stosunkowo niewielkie. Gaz ziemny a także gaz płynny nie należą do najdroższych paliw, zatem nie musisz przejmować się oszczędzaniem na ogrzewaniu. Oczywiście na obniżenie kosztów wpływa także izolacja cieplna budynku. Tego rodzaju ogrzewanie dobrze sprawdza się w nowoczesnych domach, ergonomicznie i ekonomicznie zaprojektowanych, które są dobrze ogrzane i zaizolowane.

Jest to także „czyste” rozwiązanie. W porównaniu z kotłami a węgiel na pewno. Nie potrzebujesz dużej kotłowni, w której będziesz składować węgiel czy ekogroszek, nie musisz przejmować się brudzącym pyłem, który trudno jest zmyć czy sadzami, które z biegiem czasu pokrywają ściany kotłowni. Co więcej, jest to także ogromna oszczędność miejsca – kotłownia zawsze może posłużyć ci jako składzik na narzędzia czy spiżarnię.