Ogrzewanie gazem a zapotrzebowanie na energię cieplną

Koszty ogrzewania budynku zależą od trzech parametrów. Od wielkości budynku, specyfiki kotła grzewczego oraz stopnia izolacji termicznej budynku. Roczne zapotrzebowanie na energię cieplną w nieocieplonych, starych domach może wynosić aż 200 kWh/m². Jest to bardzo duża wartość, który przekłada się na odczuwalne zwiększenie wydatków za energię grzewczą.

Zapotrzebowanie na energię grzewczą można skutecznie zmniejszyć poprzez wykonanie ocieplenia budynku oraz montaż dobrych jakościowo okien. Zapotrzebowanie na energię cieplną w ocieplonych budynkach spada do ok. 110kWh/m2.

Jeszcze mniej energii potrzebują nowoczesne budynki energooszczędne. Ich roczne zapotrzebowanie na energię grzewczą wynosi ok. 50kWh/m2. Nowością na polskim rynku są budynki pasywne, cieszące się rosnącym zainteresowaniem. Według powszechnych norm, roczne zapotrzebowanie na energie cieplną tego typu budynków wynosi maksymalnie 15kWh/m2. To ponad 10 krotnie mniej niż w przypadku starych, nieocieplonych nieruchomości.

Typ kotła grzewczego do ogrzewania gazowego

Typ kotła grzewczego odpowiada za wydajność spalania gazu. Nowoczesne konstrukcje pozwalają na odzyskiwanie ciepła, co przekłada się na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Koszt zakupu nowoczesnych kotłów jest znacznie większy od kosztów zakupu urządzeń tradycyjnych. Warto jednak pamiętać, że to wydatek który zwraca się po kilku bądź kilkunastu latach. Ceny kompletnego wyposażenia kotłowni znajdziesz tu.

Ogrzewanie gazowe CO - koszty na sezon, rodzaje pieców, porady
Piec do ogrzewania gazowego przymocowany na białej ścianie wokół białe rurki żeliwne odprowadzające ciepłą wodę do grzejników

W powszechnym użyciu znajdują się obecnie trzy rodzaje gazowych kotłów grzewczych:

 • Kocioł tradycyjny – to najpopularniejsza i najtańsza w zakupie konstrukcja. Kocioł tradycyjny posiada otwartą lub zamkniętą komorę spalania. Kotły z otwartą komorą spalania wymagają większej przestrzeni i mogą delikatnie wychładzać kotłownie. Owe wychłodzenie nie przekłada się jednak na zwiększenie kosztów ogrzewania całego budynku. Średni koszt wytworzenia 1kWh w kotle tradycyjnym wyniesie ok. 0,43 zł.
 • Kocioł pulsacyjny – najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązanie. Spalanie odbywa się poprzez kondensację z systemami pulsacyjnymi. W kotle pulsacyjnym nie ma żadnych tradycyjnych palników, a pulsacja przekłada się na znacznie obniżenie kosztów spalania. Średni koszt wytworzenia 1 kWh w kotle tradycyjnym (kotle pulsacyjnym) wynosi ok. 0,20 zł. Niestety nowoczesne kotły pulsacyjne nadal są bardzo drogim rozwiązaniem. Najtańsze konstrukcje kosztują ponad 13.000 zł.
 • Kocioł kondensacyjny – to nowoczesne urządzenia, które pozwalają na odzyskiwanie ciepła znajdującego się w spalinach gazowych. Są połączeniem wydajnych rozwiązań oraz względnie atrakcyjnej ceny. Odzyskiwanie ciepła ze spalin gazowych przekłada się na zmniejszenie kosztów wytworzenia 1kWh. Średni koszt wytworzenia 1 kWh w kotle kondensacyjnym kosztuje ok. 0,23 zł. Warto też pamiętać, że kotły kondensacyjne to produkty z zamkniętą komorą spalania, które nie zajmują zbyt dużo miejsca w kotłowni.

W oparciu o powyższe dane możemy przystąpić do wykonania orientacyjnego kosztorysu ogrzewania gazem. Oferty na kotły różnego rodzaju, jak również na ich montaż możesz otrzymać wypełniając ten formularz.

Piece gazowe w promocyjnych cenach - sprawdź!

Koszty ogrzewania gazem domu jednorodzinnego

Dla sprecyzowania obliczeń przyjmijmy, że ogrzewamy dom jednorodzinny o powierzchni 120 m2. Koszty podzielimy na cztery kategorie, według specyfiki termoizolacyjnej budynków. Uwzględnimy też typ gazowego kotła grzewczego.

Koszt ogrzania gazem domu nieocieplonego

Akcesoria do ogrzewania w dobrych cenach

Przyjęliśmy, że roczne zapotrzebowanie na energię grzewczą w tego typu budynkach wynosi 200 kWh/m2. Wystarczy pomnożyć ten wynik przez całkowitą powierzchnię budynku. Roczne zapotrzebowanie nieocieplonego budynku o powierzchni 120 m2 wyniesie 24.000kWh. Zatem orientacyjny, roczny koszt ogrzewania wyniesie:

 • 10.320 zł w przypadku kotłów tradycyjnych.
 • 5.520 zł w przypadku kotłów kondensacyjnych.
 • 4.800 zł w przypadku kotłów pulsacyjnych.

Ogrzewanie gazowe CO - koszty na sezon, rodzaje pieców, porady
Dłoń kobiety ustawiająca siłę ogrzewania na piecu gazowym regulatorami w formie pokręteł

Koszt ogrzewania domu gazem

Zakładamy, że w domu zainstalowano dobre jakościowo okna oraz efektywną izolację termiczną. Roczne zapotrzebowanie na energię grzewczą w tego typu budynkach wynosi 110 kWh/m2. Jeśli przemnożymy ten wynik przez powierzchnię całkowitą, wówczas otrzymamy 13.200 kWh. Orientacyjne koszty prezentują się następująco:

 • 5.676 zł w przypadku kotłów tradycyjnych.
 • 3.036 zł w przypadku kotłów kondensacyjnych.
 • 2.640 zł w przypadku kotłów pulsacyjnych.

Koszt ogrzewania domu energooszczędnego gazem

Nowoczesne rozwiązania stosowane podczas budowy domów energooszczędnych pozwalają na wyeliminowanie mostków termicznych. To z kolei przekłada się na znacznie zmniejszenie zapotrzebowania na energię grzewczą. Maksymalne, roczne zapotrzebowanie na energię w tego typu budynkach wynosi 50 kWh/m2. W domu o powierzchni 120 m2 daje to wynik 6.000 kWh. Roczny koszt ogrzewania gazowego wyniesie w tym wypadku:

 • 2.580 zł w przypadku kotłów tradycyjnych.
 • 1.380 zł w przypadku kotłów kondensacyjnych.
 • 1.200 zł w przypadku kotłów pulsacyjnych.

Koszt ogrzewania domu pasywnego

Domy pasywne odznaczają się wyjątkowo małym zapotrzebowaniem na energię grzewczą. Wynosi ono maksymalnie 15 kW/m2 x rok. Całkowite, roczne zapotrzebowanie na energię w budynku o powierzchni 120 m2 wynosi 1.800 kWh. Przekłada się to na następujące, roczne wydatki:

 • 774 zł w przypadku kotłów tradycyjnych.
 • 414 zł w przypadku kotłów kondensacyjnych.
 • 360 zł w przypadku kotłów pulsacyjnych.

Czy ogrzewanie gazowe jest opłacalne?

Z powyższych wyliczeń wynika, że ogrzewanie gazowe może być metodą dość ekonomicznego i bardzo wygodnego ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Kotły gazowe nie wymagają regularnego dokładania opału i zapewniają odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Utrzymanie stałej temperatury przekłada się na zwiększenie komfortu grzewczego. Tego typu rozwiązanie z pewnością będzie bardziej komfortowe niż tradycyjne ogrzewanie drewnem, węglem bądź olejem opałowym.

Co więcej, nasze rachunki wcale nie muszą być zbyt wysokie. Wystarczy dobrze zaizolować budynek i zastosować dobry jakościowo kocioł grzewczy. Koszt zakupu drogich kotłów kondensacyjnych jest tym bardziej opłacalny im większe jest zapotrzebowanie budynku na energię grzewczą.

W przypadku starych, nieocieplonych domów zakup tego typu urządzenia zwróci się już po trzech, maksymalnie czterech latach. Inwestycja w kocioł pulsacyjny nie jest natomiast opłacalna w przypadku dobrze zaizolowanych budynków energooszczędnych oraz pasywnych. Koszt zakupu tego typu konstrukcji do domu pasywnego zwróci się dopiero po ok. 18-20 latach. Przez ten czas z pewnością trzeba już będzie wykonać konserwację i modernizację instalacji grzewczej. W tym wypadku znacznie lepiej będzie kupić tradycyjny kocioł grzewczy z zamkniętą komorą spalania, bądź przestawić się na ogrzewanie elektryczne.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny