Ile kosztuje ogrzewanie domu gazem? Sprawdzamy warianty

Koszt ogrzewania domu jednorodzinnego może obejmować od 60 do 80% całkowitych kosztów eksploatacji budynku. Nic zatem dziwnego, że szukamy ekonomicznego, a jednocześnie wygodnego systemu grzewczego. Coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji gazowych. Jest to praktyczne rozwiązanie, które charakteryzujące się dobrym stosunkiem ceny do jakości. Przed montażem tego typu instalacji w kotłowni warto jednak zapoznać się z orientacyjnymi kosztami ogrzewania.

Sprawdź koszt montażu ogrzewania gazowego klikając w ten link! Możesz też znaleźć firmę, która wykona dla Ciebie ogrzewanie w całym domu - wystarczy, że wypełnisz ten formularz.

Koszty ogrzewania gazowego w sezonie - sprawdzamy

Ogrzewanie gazem a zapotrzebowanie na energię cieplną

Koszty ogrzewania budynku zależą od trzech parametrów. Od wielkości budynku, specyfiki kotła grzewczego oraz stopnia izolacji termicznej budynku. Roczne zapotrzebowanie na energię cieplną w nieocieplonych, starych domach może wynosić aż 200 kWh/m². Jest to bardzo duża wartość, który przekłada się na odczuwalne zwiększenie wydatków za energię grzewczą.

Zapotrzebowanie na energię grzewczą można skutecznie zmniejszyć poprzez wykonanie ocieplenia budynku oraz montaż dobrych jakościowo okien. Zapotrzebowanie na energię cieplną w ocieplonych budynkach spada do ok. 110kWh/m2.

Jeszcze mniej energii potrzebują nowoczesne budynki energooszczędne. Ich roczne zapotrzebowanie na energię grzewczą wynosi ok. 50kWh/m2. Nowością na polskim rynku są budynki pasywne, cieszące się rosnącym zainteresowaniem. Według powszechnych norm, roczne zapotrzebowanie na energie cieplną tego typu budynków wynosi maksymalnie 15kWh/m2. To ponad 10 krotnie mniej niż w przypadku starych, nieocieplonych nieruchomości.

Typ kotła grzewczego do ogrzewania gazowego

Piece w dobrych cenach

Jeżeli chciałbyś otrzymać atrakcyjne oferty na interesujący Cię piec - wypełnij ten formularz. W odpowiedzi skontaktują się z Tobą firmy zainteresowane realizacją Twojego zlecenia.

Typ kotła grzewczego odpowiada za wydajność spalania gazu. Nowoczesne konstrukcje pozwalają na odzyskiwanie ciepła, co przekłada się na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Koszt zakupu nowoczesnych kotłów jest znacznie większy od kosztów zakupu urządzeń tradycyjnych. Warto jednak pamiętać, że to wydatek który zwraca się po kilku bądź kilkunastu latach. Ceny kompletnego wyposażenia kotłowni znajdziesz tu.

Ogrzewanie gazowe CO - koszty na sezon, rodzaje pieców, porady 2

W powszechnym użyciu znajdują się obecnie trzy rodzaje gazowych kotłów grzewczych:

 • Kocioł tradycyjny – to najpopularniejsza i najtańsza w zakupie konstrukcja. Kocioł tradycyjny posiada otwartą lub zamkniętą komorę spalania. Kotły z otwartą komorą spalania wymagają większej przestrzeni i mogą delikatnie wychładzać kotłownie. Owe wychłodzenie nie przekłada się jednak na zwiększenie kosztów ogrzewania całego budynku. Średni koszt wytworzenia 1kWh w kotle tradycyjnym wyniesie ok. 0,43 zł.
 • Kocioł pulsacyjny – najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązanie. Spalanie odbywa się poprzez kondensację z systemami pulsacyjnymi. W kotle pulsacyjnym nie ma żadnych tradycyjnych palników, a pulsacja przekłada się na znacznie obniżenie kosztów spalania. Średni koszt wytworzenia 1 kWh w kotle tradycyjnym wynosi ok. 0,25 zł. Niestety nowoczesne kotły pulsacyjne nadal są bardzo drogim rozwiązaniem. Najtańsze konstrukcje kosztują ponad 13.000 zł.
 • Kocioł kondensacyjny – to nowoczesne urządzenia, które pozwalają na odzyskiwanie ciepła znajdującego się w spalinach gazowych. Są połączeniem wydajnych rozwiązań oraz względnie atrakcyjnej ceny. Odzyskiwanie ciepła ze spalin gazowych przekłada się na zmniejszenie kosztów wytworzenia 1kWh. Średni koszt wytworzenia 1 kWh w kotle kondensacyjnym kosztuje ok. 0,23 zł. Warto też pamiętać, że kotły kondensacyjne to produkty z zamkniętą komorą spalania, które nie zajmują zbyt dużo miejsca w kotłowni.

W oparciu o powyższe dane możemy przystąpić do wykonania orientacyjnego kosztorysu ogrzewania gazem. Oferty na kotły różnego rodzaju, jak również na ich montaż możesz otrzymać wypełniając ten formularz.

Koszty ogrzewania gazem domu jednorodzinnego

Dla sprecyzowania obliczeń przyjmijmy, że ogrzewamy dom jednorodzinny o powierzchni 120 m2. Koszty podzielimy na cztery kategorie, według specyfiki termoizolacyjnej budynków. Uwzględnimy też typ gazowego kotła grzewczego.

Koszt ogrzania gazem domu nieocieplonego

Najciekawsze promocje w marketach

Przyjęliśmy, że roczne zapotrzebowanie na energię grzewczą w tego typu budynkach wynosi 200 kWh/m2. Wystarczy pomnożyć ten wynik przez całkowitą powierzchnię budynku. Roczne zapotrzebowanie nieocieplonego budynku o powierzchni 120 m2 wyniesie 24.000kWh. Zatem orientacyjny, roczny koszt ogrzewania wyniesie:

 • 10.320 zł w przypadku kotłów tradycyjnych.
 • 5.520 zł w przypadku kotłów kondensacyjnych.
 • 6.000 zł w przypadku kotłów pulsacyjnych.

Ogrzewanie gazowe CO - koszty na sezon, rodzaje pieców, porady 3

Koszt ogrzewania domu gazem

Zakładamy, że w domu zainstalowano dobre jakościowo okna oraz efektywną izolację termiczną. Roczne zapotrzebowanie na energię grzewczą w tego typu budynkach wynosi 110 kWh/m2. Jeśli przemnożymy ten wynik przez powierzchnię całkowitą, wówczas otrzymamy 13.200 kWh. Orientacyjne koszty prezentują się następująco:

 • 5.676 zł w przypadku kotłów tradycyjnych.
 • 3.036 zł w przypadku kotłów kondensacyjnych.
 • 3.300 zł w przypadku kotłów pulsacyjnych.

Koszt ogrzewania domu energooszczędnego gazem

Nowoczesne rozwiązania stosowane podczas budowy domów energooszczędnych pozwalają na wyeliminowanie mostków termicznych. To z kolei przekłada się na znacznie zmniejszenie zapotrzebowania na energię grzewczą. Maksymalne, roczne zapotrzebowanie na energię w tego typu budynkach wynosi 50 kWh/m2. W domu o powierzchni 120 m2 daje to wynik 6.000 kWh. Roczny koszt ogrzewania gazowego wyniesie w tym wypadku:

 • 2.580 zł w przypadku kotłów tradycyjnych.
 • 1.380 zł w przypadku kotłów kondensacyjnych.
 • 1.500 zł w przypadku kotłów pulsacyjnych.

Koszt ogrzewania domu pasywnego

Domy pasywne odznaczają się wyjątkowo małym zapotrzebowaniem na energię grzewczą. Wynosi ono maksymalnie 15 kW/m2 x rok. Całkowite, roczne zapotrzebowanie na energię w budynku o powierzchni 120 m2 wynosi 1.800 kWh. Przekłada się to na następujące, roczne wydatki:

 • 774 zł w przypadku kotłów tradycyjnych.
 • 414 zł w przypadku kotłów kondensacyjnych.
 • 450 zł w przypadku kotłów pulsacyjnych.

Czy ogrzewanie gazowe jest opłacalne?

Z powyższych wyliczeń wynika, że ogrzewanie gazowe może być metodą dość ekonomicznego i bardzo wygodnego ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Kotły gazowe nie wymagają regularnego dokładania opału i zapewniają odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Utrzymanie stałej temperatury przekłada się na zwiększenie komfortu grzewczego. Tego typu rozwiązanie z pewnością będzie bardziej komfortowe niż tradycyjne ogrzewanie drewnem, węglem bądź olejem opałowym.

Co więcej, nasze rachunki wcale nie muszą być zbyt wysokie. Wystarczy dobrze zaizolować budynek i zastosować dobry jakościowo kocioł grzewczy. Koszt zakupu drogich kotłów kondensacyjnych jest tym bardziej opłacalny im większe jest zapotrzebowanie budynku na energię grzewczą.

W przypadku starych, nieocieplonych domów zakup tego typu urządzenia zwróci się już po trzech, maksymalnie czterech latach. Inwestycja w kocioł pulsacyjny nie jest natomiast opłacalna w przypadku dobrze zaizolowanych budynków energooszczędnych oraz pasywnych. Koszt zakupu tego typu konstrukcji do domu pasywnego zwróci się dopiero po ok. 18-20 latach. Przez ten czas z pewnością trzeba już będzie wykonać konserwację i modernizację instalacji grzewczej. W tym wypadku znacznie lepiej będzie kupić tradycyjny kocioł grzewczy z zamkniętą komorą spalania, bądź przestawić się na ogrzewanie elektryczne.

Ocena: 4,5/5 (głosów 42)
, aktualizacja 24 lutego 2019
Komentarze (18)
 • 21 grudnia 2016 03:12 - bogdanh napisał(a) ocena: 3 głosowało: 5

  Warto również sprawdzić poradnik na ..................... W artykule dostępne są niezbędne informacje dotyczące kosztów ogrzewania gazowego, a także wskazane strony związane z kalkulatorem gazu, przyłączem gazowym oraz wyborem najtańszego dostawcy.

 • 12 lipca 2017 10:07 - me0wn napisał(a) ocena: -6 głosowało: 8

  Mnie to się wydaje, że warto jest się rozejrzeć za innymi metodami ogrzewania domu jednorodzinnego niż gazem. U nas sprawdzają się panele słoneczne ozebiomar, i nie martwimy się o to czy rachunki w tym sezonie grzewczym nas zajadą na zero czy też nie.

 • 06 lutego 2018 11:02 - MonaL napisał(a) ocena: -7 głosowało: 13

  Brałam pod uwagę ogrzewanie gazowe lecz ostatecznie wybrałam panele na podczerwień. Szybka instalacja, panele wykonane przez polskiego producenta eco partner to gwarancja komfortowego ciepła w mym domu.

 • 21 grudnia 2018 04:12 - ~Kamil napisał(a) ocena: -4 głosowało: 16

  Moim zdaniem po przejściu na ogrzewanie gazowe po węglowym wyszedłem bardzo na plus. zamontowalem kocioł firmy de dietrich - MCR home i jestem mega zadowolony. Koszty są spoko :D

 • 05 stycznia 2019 10:01 - ~Darek napisał(a) ocena: 1 głosowało: 11

  21 grudnia 2018 04:12 - ~Kamil napisał(a) ocena: -1 głosowało: 3
  Moim zdaniem po przejściu na ogrzewanie gazowe po węglowym wyszedłem bardzo na plus. zamontowalem kocioł firmy de dietrich - MCR home i jestem mega zadowolony. Koszty są spoko :D

  Co to znaczy spoko, znaczy ile, ewidentna reklama firmy. błazenada.

 • 05 stycznia 2019 10:01 - ~Darek napisał(a) ocena: -7 głosowało: 9

  06 lutego 2018 11:02 - MonaL napisał(a) ocena: -2 głosowało: 2
  Brałam pod uwagę ogrzewanie gazowe lecz ostatecznie wybrałam panele na podczerwień. Szybka instalacja, panele wykonane przez polskiego producenta eco partner to gwarancja komfortowego ciepła w mym domu.

  Kolejna reklama, błazny

 • 17 stycznia 2019 08:01 - ~ela napisał(a) ocena: 1 głosowało: 7

  mam 10 lat piec kondensacyjny Valiant, wcale nie jest tak tanio jak piszą parter i I pietro podłogowka II pietro kaloryfery grzeje w kilku pomieszczeniach,reszta wyłączona rachunki za gaz wysokie

 • 17 stycznia 2019 09:01 - ~jar napisał(a) ocena: 0 głosowało: 4

  Koszt ogrzewania domu ocieplonego gazem?
  - i bez komentarza

 • 17 stycznia 2019 10:01 - ~JAS napisał(a) ocena: -2 głosowało: 6

  zmieniłem ekogroszek na LPG (butla na własność) i póki co jestem b. zadowolony. Od poczatku sezonu spaliłem 500 l gazu (kupiony po 2 zł/l) (CWU z pompy ciepła) dom 200 mkw Ytong bez ocieplenia w domu 21 st. Węgla spaliłbym do tej pory jakies 2 t czyli ponad 2500 zł

 • 17 stycznia 2019 11:01 - ~tomek napisał(a) ocena: -4 głosowało: 6

  Nie wiem jak to wyglada w przypadku ogrzewania gazowego , niemniej Prawda jest ,ze ogrzewanie nieocieplonego domu kosztuje wiele pieniedzy . W moim przypadku spalalismy 7 ton koksu na sezon grzewczy ( 120 m2) . Po dobudowaniu sie sasiadow zuzycie koksu spadlo do 5 ton, co i tak stanowi ok 6500 zl . Dochodza koszty drewna na rozpalke oraz koszty obslugi pieca i brud. Mam to szczescie ,ze pracuje za Granica i stac mnie na termomodernizacje .Juz teraz widac ,ze ocieplenie budynku daje rezultaty , w domu jest cieplej i zuzyje sie mniej opalu .Dalsze oszczednosci przyniesie wymiana stolarki , montaz rolet zewnetrznych a takze modernizacja instalacji grzewczej . Oceniam ,ze naklady wyniosa ok 40 000 zl i zwroca sie po 10 latach .Niestety ,nie wszystkich stac na takie wydatki a wysokie oprocentowanie kredytow zniecheca do ich zaciagania . Jestem budowlancem i sam potrafie wykonac wiele prac a praca ielu ekip budowlanych moze zniechecic.

 • 17 stycznia 2019 11:01 - ~Val napisał(a) ocena: 5 głosowało: 17

  A ja nadal mam piece kaflowe i nie zamienie ich za zadna cene , ani na zadna nowa technologie.

 • 24 lutego 2019 09:02 - ~Marian napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  witam

  Mam budynek docieplony, wymieniona solarkę okienną i docieplony dach pianką pur i ściany docieplone styropianem gr najmniej 7 cm . Palkę w starym piecu węglowym z lat 80 ubiegłego stulecia do którego zamontowałem dmuchawę i sterownik pompy CO . w dniu takim jak dzisiaj zużywam 20 kg węgla spalanego od góry , piec gazowy BOSCH EUROLINE z komorą otwartą potrzebował na 1 dzień 9 m3 gazu co daje 5,30*9 47, 7 zł przy kosztach węgla 20*0,93 =19zł +3 zł za drzewo do rozpałki tj 22 zł

 • 27 lutego 2019 12:02 - ~PIOTR napisał(a) ocena: -2 głosowało: 4

  Marian nic nie kumam z twych wyliczen GAZU mozesz jasniej

 • 25 marca 2019 12:03 - ~Olka napisał(a) ocena: -6 głosowało: 8

  Moim zdaniem ogrzewanie gazowe to w dzisiejszych czasach no coś tak oczywistego że aż wstyd palić węglem, eh :/ koszty nie są jakies super duże, a plusy są nieocenione. Najwazniejsze po prostu zeby mieć dobry piec, nie bać się inwestować na początku! - dobry piec jest podstawą domu! Ja mam piec od de dietrich mcr home. grzeje super, cieplutko, nie za drogo i wiem że teraz mam problem z głowy na lata. Więc ludzie, ogaaaaar!

 • 09 lipca 2019 08:07 - ~hpom napisał(a) ocena: 0 głosowało: 2

  Mam 25 letni dom 120m.kw. zbudowany w 1995. Sciany U=0.5.
  Na rok zuzywamy 1250 m3 gazu tj 16000 kWh oraz drewno w zwyklym kominku bez zadnych systemow powietrznych i plaszczy za 800 zeta. Kociol jest stary 25 letni najtanszy bez zasobnika.
  Moje rachunki za rok za grzanie + woda uzytkowa dla 4 osobowej rodziny to 3300zl za gaz + 800zl drewno. 4100zl za ogrzewanie i ciepla wode caly rok dla czterech osob? Smieszna kasa. Nie bede nic docieplal ani zadnych kondensacyjnych kupowal. Zwroci sie za 20 lat?

 • 13 sierpnia 2019 08:08 - ~renlod napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  kocioł ultragas 15 kw stojący pow do ogrzania 170 m2 od 6 grudnia do13 sierpnia 2019 r co + kuchenka 1045m3 gazu

 • 26 sierpnia 2019 09:08 - ~b4u napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  Piec dwufunkcyjny Buderus GB 012 25K+zasobnik 120l. Mieszkanie 120mk zamieszkałe + 30mk garaż i pom. gosp. Styropian szara 15; sufit na piętrze zabudowa gk wełna ursa 10+15.
  Gaz do ogrzania mieszkania, ciepła woda i płyta gazowa. W sezonie zimowym w domu 21,5stC w nocy 19,5stC, żadnych kombinacji typu (na wyjazdy kilkudniowe 15stC). Cena gazu za cały rok w pierwszym sezonie 1250m3 - 2500zł w drugim 1070m3-2150zł. W domu 2+2. Oczywiście zima zimie nie równa.

 • 01 września 2019 12:09 - ~Rafał napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Dom 180m2 ogrzewany tylko pompą ciepła. Założony licznik prądu tylko pod pompę. Temperatura w domu w okresie grzania 22 stopnie. Stała temperatura c.w.u. 52 stopnie. Zużycie 4800 kWh/rok, co daje 3000,00 pln/rok. Bez wyliczeń na podstawie jakiś wzorów. Konkretne twarde dane.
  Pozdrawiam wszystkich.

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Powiązane Artykuły
Piece węglowe całkowicie zakazane! Czym możesz ogrzać dom?
Piece węglowe całkowicie zakazane! Czym możesz ogrzać dom?
Zanieczyszczenie powietrza w Polsce, czyli skąd się bierze smog?
Zanieczyszczenie powietrza w Polsce, czyli skąd się bierze smog?
Przegląd i próba szczelności instalacji gazowej - cena, porady, przebieg
Przegląd i próba szczelności instalacji gazowej - cena, porady, przebieg
Instalacja gazowa w domu - cena, projekt, montaż instalacji, porady
Instalacja gazowa w domu - cena, projekt, montaż instalacji, porady
Jak wybrać piec gazowy dwufunkcyjny - sprawdzamy ceny, opinie i parametry techniczne
Jak wybrać piec gazowy dwufunkcyjny - sprawdzamy ceny, opinie i parametry techniczne
Dofinansowanie do wymiany pieca 2019 krok po kroku - warunki, zasady, procedury
Dofinansowanie do wymiany pieca 2019 krok po kroku - warunki, zasady, procedury
Piece gazowe - ceny, opinie, jak wybrać najlepszy model?
Kocioł kondensacyjny gazowy - rodzaje, cena, polecane modele
Kocioł kondensacyjny gazowy - rodzaje, cena, polecane modele
Ogrzewanie domu energooszczędnego w porównaniu do tradycyjnego - koszty
Ogrzewanie domu energooszczędnego w porównaniu do tradycyjnego - koszty
Koszty ogrzewania domu i mieszkania prądem
Koszty ogrzewania domu i mieszkania prądem
Piece gazowe – jednofunkcyjne, dwufunkcyjne, kondensacyjne. Który wybrać?
Piece gazowe – jednofunkcyjne, dwufunkcyjne, kondensacyjne. Który wybrać?
Piece grzewcze gazowe do centralnego ogrzewania – który wybrać do domu?
Piece grzewcze gazowe do centralnego ogrzewania – który wybrać do domu?
Instalacja CO – rodzaje, źródła ciepła, co warto wybrać
Instalacja CO – rodzaje, źródła ciepła, co warto wybrać
Kocioł do ogrzewania gazowego – który piec wybrać?
Kocioł do ogrzewania gazowego – który piec wybrać?
Ogrzewanie domu gazem – czy to najlepsza metoda – opinie użytkowników
Ogrzewanie domu gazem – czy to najlepsza metoda – opinie użytkowników
Montaż centralnego ogrzewania krok po kroku
Montaż centralnego ogrzewania krok po kroku
Optymalny schemat instalacji centralnego ogrzewania
Optymalny schemat instalacji centralnego ogrzewania
Ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie – jak to zrobić?
Ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie – jak to zrobić?
Ile kosztuje instalacja centralnego ogrzewania? Sprawdź cenę instalacji z piecem gazowym i na paliwo stałe
Ile kosztuje instalacja centralnego ogrzewania? Sprawdź cenę instalacji z piecem gazowym i na paliwo stałe
Zbliża się zima – jak zaoszczędzić na ogrzewaniu gazowym?
Zbliża się zima – jak zaoszczędzić na ogrzewaniu gazowym?
Jakie ogrzewanie domu wybrać? Które sprawdzi się najlepiej?
Jakie ogrzewanie domu wybrać? Które sprawdzi się najlepiej?
Najlepsze sposoby ogrzewania domu jednorodzinnego
Najlepsze sposoby ogrzewania domu jednorodzinnego
Ogrzewanie nadmuchowe – zalety, wady, opinie, koszt
Ogrzewanie nadmuchowe – zalety, wady, opinie, koszt
Sposoby na tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego - przegląd najlepszych metod
Sposoby na tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego - przegląd najlepszych metod

Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij