Ogrzewanie na podczerwień jako rodzaj ogrzewania elektrycznego

Co to jest ogrzewanie na podczerwień?

System infrared jest ogrzewaniem elektrycznym, które bazuje na promieniowaniu cieplnym i podobnie jak słońce generuje bezpośrednie przyjemne ciepło. Główna różnica w porównaniu z tradycyjnym grzejnikiem centralnego ogrzewania polega na tym, że promiennik podczerwieni nie ogrzewa powietrza w pomieszczeniu, ale powłokę otoczenia – ściany, podłogi, przedmioty. To równomierne przekazywanie ciepła na powierzchnie tworzy szczególnie komfortowy i zdrowy klimat.

Techniczne działanie ogrzewania na podczerwień opiera się na fizycznej zasadzie emitowania promieniowania elektromagnetycznego przez ciała w określonej temperaturze. Im wyższa jest ta temperatura, tym bardziej intensywne jest promieniowanie. Najlepszym przykładem emisji ciepła przez promieniowanie jest Słońce, które wysyła w kierunku Ziemi ogromne ilości energii. Po włączeniu ogrzewania na podczerwień energia elektryczna jest przekształcana w promieniowanie cieplne w postaci fal o długości w zakresie 3-50 μm. Fale długie są najbardziej odpowiednie do ogrzewania mieszkania lub biura; nie emitują światła, które może być szkodliwe dla wzroku. Krótkie fale natomiast mogą być wykorzystywane do ogrzewania dużych hal, gdzie emitowane światło nie będzie przeszkadzać.

Proste w budowie są też klasyczne panele na podczerwień. Przez przewody grzewcze przepływa prąd elektryczny i zamienia się w ciepło. Włókna albo folie grzewcze węglowe, są wzmocnione włóknami szklanymi i osadzone w obudowie z tworzywa sztucznego. Aby ciepło było w całości przekazywane do pomieszczenia, tylna ścianka jest izolowana termicznie. Z przodu natomiast zamontowana jest osłona, która w zależności od rodzaju grzejnika może być wykonana przykładowo z malowanego proszkowo aluminium, ze szkła, naturalnego kamienia lub ceramiki. Nowoczesne panele na podczerwień mogą mieć nadrukowane efektowne obrazy.

Różne rodzaje ogrzewania na podczerwień

  • Panele na podczerwień w formie lustra – grzejniki szczególnie popularne w łazienkach. W tym wariancie promiennik ciepła jest zintegrowany z lustrem i emituje przyjemne ciepło wprost w twarz stojącej przed nim osoby. Lustrzane grzejniki na podczerwień mają liczne zalety:
    • ponieważ lustro jest połączone z grzejnikiem, istnieje duża oszczędność miejsca;
    • lustrzany grzejnik doskonale pasuje do wystroju nowoczesnej łazienki;
    • lustro nie zachodzi rosą podczas kąpieli, ponieważ jest ogrzewane;
    • po kąpieli ciepło promieniujące bezpośrednio z lustra jest wyjątkowo przyjemne;
    • tego rodzaju grzejniki nadają się nie tylko do łazienki, ale też do innych pomieszczeń domu, jak na przykład do sypialni.
  • Promienniki podczerwieni jako obrazy – Ten rodzaj ogrzewania ma w porównaniu z konwencjonalnym szczególną zaletę: daje się elegancko i estetycznie wpasować w ogólny wystrój wnętrza. Obok lustrzanych promienników na podczerwień, dużą sympatią cieszą się zbierające pozytywne opinie promienniki-obrazy. Ogrzewanie panelowe na podczerwień z wykorzystaniem artystycznych nadruków daje nie tylko wyjątkowe ciepło w domu, ale może również tworzyć optyczne akcenty. Kreatywność jest przy tym niczym nieograniczona: każdy może wybierać dowolnie swoje ulubione motywy albo zdjęcia, aby tworzyć panele grzewcze, ewentualnie wybierać spośród licznych gotowych wzorów. Czy to w kuchni, w salonie, czy w sypialni – dzieło sztuki połączone z ogrzewaniem elektrycznym stanowi efektowną kombinację wysokowydajnej techniki grzewczej z pełnym ekspresji, indywidualnym designem. Do zalet promienników-obrazów można zaliczyć:
    • niewielkie zapotrzebowanie na miejsce ze względu na płaskie panele;
    • wysokowydajna i korzystna cenowo technika grzewcza;
    • możliwość indywidualnego tworzenia wystroju wnętrza;
    • prosty montaż na ścianie;
    • przyjemne, bezpośrednie promieniowanie ciepła.
  • Mobilne ogrzewanie na podczerwień na rolkach albo na stojaku – Jeśli ktoś w żadnym zakątku swojego domu nie chce rezygnować z miłego ciepła promieniowania podczerwonego, może zaopatrzyć się dodatkowo w grzejnik przenośny. Taka forma ogrzewania na podczerwień nadaje się idealnie do mało używanych pomieszczeń i może być przenoszona z miejsce na miejsce według potrzeb. Jeśli w domu jest na przykład wiele pomieszczeń piwnicznych, z których domownicy korzystają tylko okazjonalnie, przenośny promiennik ciepła jest dobrym wyborem. Wariant na rolkach jest korzystny, kiedy urządzenie jest wykorzystywane w różnych pomieszczeniach na tym samej kondygnacji. Jeśli natomiast grzejnik służy okresowo na tarasie albo w altanie, lepsza będzie stabilna wersja stojąca.
  • Tablica z ogrzewaniem na podczerwień – Jest szczególnie oryginalna i praktyczna forma grzejnika. Panel posiada zwykle powierzchnię z matowego szkła, na której można – jak na prawdziwej tablicy – pisać kredą. Nie ważne, czy to będzie lista zakupów, wiadomość dla kochanej osoby, czy pomysły zapisane w biurze – ogrzewanie tablicowe łączy przyjemne ciepło z praktyczną funkcją notatnika. Tablicę-grzejnik można oczywiście umyć i korzystać z niej na nowo.
  • Ogrzewanie sufitowe i ścienne – Większość paneli na podczerwień daje się montować zarówno na ścianie, jak i na suficie. Oba warianty posiadają swoje specjalne zalety i możliwości zastosowania. Ogrzewanie ścienne:
    • nadaje się idealnie w formie lustra albo obrazu do określonego wystroju wnętrza;
    • promieniuje przyjemne ciepło bezpośrednio na osobę;
    • może być zainstalowane w łazience, gdzie ogrzewa po kąpieli.
  • Ogrzewanie sufitowe:
    • umieszczone dyskretnie, poza polem widzenia;
    • w sypialni promieniuje przyjemne ciepło na łóżko;
    • w łazience może być wykorzystane jako ogrzewanie podłogowe.

Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o kotłach elektrycznych do centralnego ogrzewania.

Zalety i wady przyjemnego ciepła paneli na podczerwień

Zalety ogrzewania na podczerwień

Ogrzewanie z wykorzystaniem promieniowania cieplnego pozwala wyeliminować niektóre wady zwykłych grzejników. Ściany zewnętrzne są zwykle najchłodniejszym obszarem pomieszczenia i zakłócają jego ogólny klimat. Skutek jest taki, że ogrzewanie trzeba ustawić na wyższy poziom. Zainstalowane na ścianie ogrzewanie na podczerwień pozwala na uniknięcie tej niedogodności i prowadzi do całkiem odmiennego odczuwania ciepła, co pozwala na zredukowanie ustawionej temperatury. Na dodatek technologia ogrzewania panelowego na podczerwień jest korzystna dla alergików i astmatyków, ponieważ nie występuje tutaj cyrkulacja powietrza, unosząca cząsteczki kurzu i inne alergeny. Do innych zalet można zaliczyć:

  • Prosta instalacja i elastyczna obsługa – Dużym plusem ogrzewania na podczerwień jest brak jakichś skomplikowanych wymagań instalacyjnych. Panele są zaprojektowane w sposób oszczędzający miejsce i mogą być zawieszone na ścianie jak duży obraz. Wystarczą do tego celu przeważnie cztery otwory. Poza tym, w przeciwieństwie do na przykład ogrzewania olejowego albo na pellet – nie trzeba się martwić o miejsce do magazynowania opału. Wystarczy zwykłe napięcie 230 V i proste gniazdko elektryczne do każdego panelu. Do instalacji niepotrzebny jest też fachowiec.
  • Długa żywotność i niska awaryjność – Technika, na której jest oparte ogrzewanie na podczerwień, jest zadziwiająco prosta i tym samym mało awaryjna i niewymagająca specjalnej konserwacji. Ponieważ nie ma w tym żadnych procesów fizycznych i zużycia materiałów, producenci paneli na podczerwień określają ich trwałość na co najmniej 25 lat. Wysokiej jakości urządzenia mogą pracować nawet 50 lat. 
  • Niskie koszty instalacji – Ogrzewanie na podczerwień jest w porównaniu z klasycznym ogrzewaniem olejowym albo gazowym, pompami ciepła i innymi systemami grzewczymi stosunkowo tanie w instalacji. Oprócz niskich kosztów instalacji zbędne są też przyłącza gazowe i rozprowadzanie wody.
  • Ograniczony rozwój pleśni oraz powstawanie kurzu – Ogrzewanie na podczerwień jest bardzo korzystne dla alergików, ponieważ powietrze w mieszkaniu nie jest ustawicznie przemieszczane wirami konwekcyjnymi. Cząsteczki kurzu i rozmaite drobiny nie są dzięki temu unoszone w powietrze. Równomierne ogrzewanie pomieszczenia zapobiega rozwojowi pleśni, ponieważ nie tworzą się chłodniejsze i bardziej wilgotne zakątki.
  • Przyjemny klimat pomieszczenia – Ten punkt zalet ogrzewania na podczerwień jest wprawdzie dosyć względny, ponieważ ludzie różnie odczuwają ciepło, niemniej jednak zdecydowana większość ocenia promieniowanie podczerwone jako niezwykle przyjemne.
  • Bogate wzornictwo – Grzejniki na podczerwień dają się w bardzo efektowny sposób przekształcić w takie akcesoria jak lustra, tablice albo obrazy.

Wady ogrzewania na podczerwień

Zasada ogrzewania promieniami podczerwonymi znana jest wielu osobom z sektora wellness, gdzie od dziesięcioleci była stosowana w kabinach na podczerwień (sauny infrared). Wykorzystanie tej techniki do ogrzewania mieszkań było więc kolejnym logicznym krokiem. Ma ona oczywiście także swoje wady:

  • Zagrożenia zdrowotne – Pewne dolegliwości stanowią przeciwwskazania do wystawiania się na działanie promieni podczerwonych. Należą do nich:
    • objawy paraliżu;
    • nadciśnienie krwi lub problemy z krążeniem;
    • żylaki;
    • zaburzenia wrażliwości na przykład po leczeniu chorób skórnych;
    • ostre stany zapalne;
    • gorączka.
  • Negatywny wpływ na środowisko – O tym, czy ogrzewanie na podczerwień szkodzi środowisku, zależy przede wszystkim od źródła prądu elektrycznego. Jeśli zasilanie ogrzewania odbywa się z własnej fotowoltaiki albo innych odnawialnych źródeł energii, wszystko jest w najlepszym porządku. Korzystanie z prądu wytwarzanego w elektrowni węglowej do ogrzewania domu podczerwienią przestaje już być ekologiczne.
  • Brak działania po odłączeniu zasilania – Ważną cechą wybranego systemu grzewczego jest zdolność do utrzymania założonej temperatury przez możliwie długi czas po wyłączeniu źródła ciepła. Ogrzewanie na podczerwień wypada pod tym względem bardzo słabo, ponieważ emitowane promienie nagrzewają tylko przedmioty i osoby znajdujące się we wnętrzu. Obecnie stosowana technika wymagałaby ciągłej pracy promienników do utrzymania stałej temperatury.
  • Ogrzewanie na podczerwień nie zapewnia zaopatrzenia w CWU – To efektowne ogrzewanie daje wprawdzie przyjemne poczucie ciepła, ale w żadnym razie nie zapewni ciepłej wody w kranie. Z tego względu konieczne jest zainstalowanie oddzielnego źródła podgrzewania wody, na przykład ogrzewacza przepływowego.

Polecane pompy ciepła — sprawdź ceny!

Zużycie prądu i koszty użytkowania ogrzewania na podczerwień

Zapotrzebowanie na energię cieplną do ogrzewania domu

W naszych warunkach klimatycznych sezon grzewczy trwa zwykle 180 dni. Dla celów praktycznych, aby oszacować koszty miesięczne ogrzewania i zużycie prądu, przyjmuje się następujące roczne zapotrzebowanie na energię grzewczą:

  • 170 – 200 kWh/m2 dla starszych nieocieplonych domów,
  • 140 – 160 kWh/m2 dla starszych, ale ocieplonych domów,
  • 80 – 120 kWh/m2 dla domów nowobudowanych,
  • 50 – 70 kWh/m2 dla domów energooszczędnych,
  • 10 - 15 kWh/m2 dla domów pasywnych.
Ogrzewanie na podczerwień podczas układania pod panalami podłogowymi, a także porady dotyczące tej instalacji
Czym jest i jak działa ogrzewanie na podczerwień, a także jego koszty eksploatacji i porady instalacyjne

Wyliczenie kosztów użytkowania ogrzewania na podczerwień

Decydujący wpływ na koszty miesięczne ogrzania domu ma jakość izolacji cieplnej budynku. Czy to będą tradycyjne grzejniki, folie grzewcze, czy promienniki podczerwieni – każdy system grzewczy musi dostarczyć określoną ilość energii cieplnej. Dla celów poglądowych przyjęto budynek średnio ocieplony o rocznym zapotrzebowaniu 100 kWh/m2.

Ogrzewanie na podczerwień jest rodzajem ogrzewania elektrycznego, dlatego cena energii elektrycznej ma największy wpływ na koszty miesięczne i roczne ogrzewania. Od 1 stycznia 2022 roku do końca marca obowiązuje 5% VAT na energię elektryczną. Dla uproszczenia przyjęto cenę operatora ENREGA i wynosi ona 0,70 zł/kWh. Od 1 marca 2022 roku zapowiadany jest wzrost podatku VAT do 23%, przez co cena energii wzrośnie u tego samego operatora do 0,82 zł/kWh.

Mały kalkulator kosztów dla przyjętych założeń wygląda następująco

Powierzchnia ogrzewana [m2]

Roczne zapotrzebowanie na energię [kWh]

Roczny koszt energii elektrycznej [zł] – VAT 5%

Roczny koszt energii elektrycznej [zł] – VAT 23%

20

2000

1400

1640

60

6000

4200

4920

100

10000

7000

8200

150

15000

10500

12300

Ogrzewanie panelowe na podczerwień – czy jest szkodliwe dla zdrowia?

Wiadomo, że panele na podczerwień tworzą przyjemnie ciepły, zdrowy klimat mieszkania. Ale tam, gdzie jest prąd elektryczny, istnieje też promieniowanie elektromagnetyczne – czy ogrzewanie infrared nie wpływa więc negatywnie na nasze zdrowie? Na takie pytanie można odpowiedzieć krótko: ogrzewanie na podczerwień nie jest szkodliwe. Chodzi tutaj o promieniowanie długofalowe, bardzo podobne do naturalnego światła słonecznego. A przecież nasz organizm nie może się obejść bez słońca.

Tego rodzaju promieniowanie jest porównywalne z promieniowaniem cieplnym pieca kaflowego. Im dłuższe są fale, tym niższa energia promieniowania. Fale podczerwone wnikają na przykład zaledwie 0,3 mm w głąb skóry, podczas gdy krótkie promieniowanie ultrafioletowe wchodzi dosłownie pod skórę. Ogrzewania na podczerwień nie należy utożsamiać z promieniowaniem ultrafioletowym albo rentgenowskim, które są szkodliwe dla zdrowia.

ikona podziel się Przekaż dalej