Ogrzewanie na podczerwień (infrared) - opinie, ceny, zasada działania, koszty

Ogrzewanie na podczerwień to nowoczesny sposób na zwiększenie komfortu cieplnego w domu oraz w mieszkaniu. Czym właściwie jest ogrzewanie typu infrared, jaka jest zasada działania, opinie oraz koszty grzejników na podczerwień? Poniżej odpowiemy na najważniejsze pytania.

Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie instalację grzewczą, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Układanie ogrzewania na podczerwień

Grzanie na podczerwień – zasada działania, zalety oraz wady

Jak działają promienniki podczerwieni?

Ogrzewanie na podczerwień to dość nietypowa metoda ogrzewania elektrycznego. Panele ogrzewcze na podczerwień są zasilane prądem elektrycznym. Jednak nie wytwarzają ciepła i same z siebie nie ogrzewają pomieszczenia.

Ogrzewanie infrared przekazuje promienie podczerwone na usytuowane nieopodal przedmioty. Mogą to być szafy, ławy, krzesła i wszystkie inne elementy wyposażenia wnętrz. Grzanie podczerwienią nagrzewa przedmioty, które z kolei oddają zakumulowane ciepło do pomieszczenia.

Panele ogrzewcze na podczerwień uchodzą za bardzo komfortowe w użytkowaniu. Zapewniają przyjemne odczucie temperatur i zwiększają komfort użytkowania wnętrz. Warto przy okazji zauważyć, że ogrzewanie na podczerwień zwiększa wrażenie odczuwania ciepła. Odczuwana temperatura w ogrzewanym pomieszczeniu może być o kilka stopni wyższa od temperatury rzeczywistej. W ten sposób zmniejszamy rachunki za ogrzewanie, a jednocześnie zwiększamy komfort użytkowania wnętrza. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kosztach ogrzewania domu.

Jakie atuty przynosi grzanie podczerwienią?

Ogrzewanie infrared (podobnie jak każde inne ogrzewanie elektryczne) zapewnia komfortową obsługę. Grzejniki na podczerwień wymagają jedynie uruchomienia i działają w sposób bezobsługowy. Lepszej jakości modele posiadają wbudowane termostaty, które służą do optymalnej regulacji temperatury w pomieszczeniu. Dodatkowo użytkownik zyskuje możliwość regulacji ustawień, godziny uruchamiania grzejników czy ich automatycznego wyłączania. Bardziej zaawansowane systemy grzewcze działają niemal bezobsługowo.

Ogrzewanie na podczerwień zdobywa przychylne opinie użytkowników. Warto wspomnieć, że panele ogrzewcze na podczerwień są urządzeniami bardzo trwałymi. Producenci szacują ich żywotność na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Dzięki temu koszty zakupu okazują się jednokrotnym wydatkiem.

Omawiając zalety, które wykazuje grzanie na podczerwień warto wspomnieć także o kwestiach zdrowotnych. Ogrzewanie infrared jest często stosowane w lecznictwie. Dodatkową korzyścią jest brak wytwarzania ruchów powietrza. Dzięki temu promienniki nadają się dla osób ze skłonnościami do alergii. Przyjmuje się nawet, że grzanie podczerwienią jest jednym z najkorzystniejszych metod ogrzewania pomieszczeń, które są użytkowane przez osoby uczulone na roztocza. A może zainteresuje cię także artykuł o ogrzewaniu domu prądem?

Ogrzewanie na podczerwień (infrared) - opinie, ceny, zasada działania, koszty 2

Mobilność rozwiązania oraz szybkość działania

Powyżej opisaliśmy najważniejsze zalety, którymi cechuje się podczerwone ogrzewanie elektryczne. Analizując opinie użytkowników zauważymy także dwa dodatkowe atuty, wynikające z zastosowania promienników. Okazuje się, że panele ogrzewcze na podczerwień zapewniają dużą szybkość działania. Dzięki temu grzejniki na podczerwień mogą być z powodzeniem stosowane w wychłodzonych pomieszczeniach. Ich działanie odczujemy już na kilkanaście minut po uruchomieniu urządzeń.

Warto także dodać, iż promienniki podczerwieni posiadają szerokie możliwości montażowe. W ofertach sprzedaży znajdziemy zarówno ścienne grzejniki na podczerwień, jak i promienniki przeznaczone na ogrzewanie podłogowe.

Promiennikowe ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się łatwością montażu. W ofertach sprzedaży znajdziemy gotowe maty, których koszty wcale nie są zbyt dużym obciążeniem finansowym. Warto przy tym wspomnieć, iż podczerwone ogrzewanie podłogowe wymaga odpowiedniego nośnika w postaci paneli, drewnianych desek czy odpowiednio dopasowanych płytek. Odpowiedni montaż oraz dobór właściwych materiałów sprawią, że grzanie na podczerwień zapewni wysoki komfort użytkowania pomieszczenia.

Mimo atutów podłogówki na podczerwień, większą popularnością nadal cieszą się lekkie grzejniki na podczerwień, przeznaczone do montażu na ścianie lub ustawienia na podłodze. Są to rozwiązania najtańsze w zakupie i najbardziej mobilne w zastosowaniu. A może zainteresuje cię także artykuł o saunie na podczerwień?

Najciekawsze promocje w marketach

Jakie wady przynosi promiennikowe ogrzewanie elektryczne?

Ogrzewanie na podczerwień posiada także swoje wady. Korzystanie z energii elektrycznej może zwiększyć nasze comiesięczne rachunki. Co prawda, grzanie podczerwienią generuje nieco niższe koszty niż tradycyjne ogrzewanie elektryczne. Jednak i tak pozostanie droższe w eksploatacji niż zwykła instalacja centralnego ogrzewania.

Ogrzewanie na podczerwień (infrared) - opinie, ceny, zasada działania, koszty 3

Pewnym ograniczeniem jest także fakt, że ogrzewanie na podczerwień nie jest w stanie ogrzać ciepłej wody użytkowej. Dlatego inwestycja w promienniki podczerwieni nie oznacza jeszcze końca naszych wydatków. Tego typu problemy nie występują w przypadku ogrzewania konwekcyjnego.

Ile kosztują panele ogrzewcze na podczerwień?

Koszty zakupu promienników są w dużym stopniu uzależnione od wydajności, a także specyfikacji technicznej urządzenia. Najtańsze okazują się promienniki wolnostojące o mniejszej mocy, które możemy wykorzystać do dogrzewania pomieszczeń. Za dobrej jakości promiennik wolnostojący zapłacimy od 100 do 300 zł.

Nieco droższe okażą się ścienne panele ogrzewcze na podczerwień. Ceny za ścienne grzejniki rozpoczynają się od kwoty 400 – 500 zł. W ofercie sprzedaży znajdziemy także panele dekoracyjne, których koszty zakupu przekraczają kwotę 1000 zł. Warto przy tym zaznaczyć, że to właśnie panele dekoracyjne zdobywają najlepsze opinie użytkowników. Ich największą zaletą okazuje się możliwość optymalnego ogrzania pomieszczenia, a jednocześnie zwiększenia jego walorów wizualnych. Sprawdź także ten artykuł z poradami na temat taniego ogrzewania.

W ofertach sprzedaży znajdziemy także maty grzewcze pod ogrzewanie podłogowe. Największą popularnością cieszą się standardowe maty o mocy 220W/m2. Z gotowe zestawy składające się z folii grzewczej, termostatu, przewodów instalacyjnych i pełnego oprzyrządowania montażowego zapłacimy około 320 – 450 zł/m2.

Wybierając grzanie podczerwienią, możemy także zainwestować w droższe panele i grzejniki o większej mocy. Jednak tego rodzaju rozwiązania nie cieszą się już tak dużą popularnością. Wybór ogrzewania na podczerwień jest wart rozważenia.

Najlepsze promocje na lampy - sprawdź ceny!

Ocena: 4,6/5 (głosów 22)
, aktualizacja 3 sierpnia 2019
Zobacz więcej artykułów na temat:
ogrzewanie elektryczne ciekawostki porady budowlane
Komentarze (7)
 • 13 grudnia 2018 05:12 - ~Katarzyna napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  Ceny folii grzewczej są dużo niższe. Najpierw się porządnie zorientujcie.

 • 16 stycznia 2019 11:01 - ~Tomasz napisał(a) ocena: -1 głosowało: 3

  Zgadza się :) My montujemy w cenie 150zł/m2 folii a nie powierzchni do ogrzania na gotowo z podkładem termostatem i robocizną :) Ceny 320-450zł/m2 są brane raczej od jednej firmy która faktycznie tak ostro przegina z cenami :) Ważne jest aby zapytać sprzedawcę podczas wyceny ile m2 folii zostanie użyte do instalacji wtedy będzie wiadome ile kosztuje 1m2 :)

 • 17 stycznia 2019 05:01 - ~Jakub napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Co do ceny foli po 320 - 450zł/m2 - są chińczyki po 150 ( ba, nawet po 60zł ) , które czasami gwarancji nie wytrzymują i jest folia droższa, z gwarancją 25 lat. Po prostu klient decyduje kiedy chce zrywać panele i wymienić folię grzewczą - czy po 5 - 15 latach czy po 25 -50.

  Ps .No i w trzecim zdaniu jest błąd. Panele też się nagrzewają.

 • 27 stycznia 2019 07:01 - ~Andrzej napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Panie Tomaszu mogę prosić o kontakt. Będę budował w tym roku i szukam wykonawcy takiego ogrzewania. andrzej(malpa)kite-planet.pl

 • 22 maja 2019 10:05 - ~Sebastian napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Poproszę równnież o ofertę, bo bedę budował w 2020.
  sebastian.magda(małpa)gmail.com

 • 15 lipca 2019 11:07 - ~Victor Yakovenko napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Oferujemy otworzyć swoją produkcję oszczędnego ogrzewania elektrycznego.
  Bez drogiego specyficznego sprzętu.
  Koszt produktu 77zl, cena detaliczna w Polsce od 520 zl.
  Sami projektujemy i produkujemy produkty ekonomicznych systemy grzewcze.
  Jeden z nich to ceramiczna electro panel.
  Na rynku Ukrainy ten produkt jest obecnie bardzo popularny.
  W Polsce dopiero wchodzi na rynek.(w tym eksport z Ukrainy)
  Proponujemy, kupić naszą technologię produkcji i produkować ten produkt przez sibie
  Koszt produktu 77zl, cena detaliczna w Polsce od 520 zl.
  Nie wymaga drogiego i specyficznego sprzętu.
  Istnieją różne możliwości naszej współpracy i nie jest to jedyny produkt, który mamy, więc jeśli masz interes w ogóle, jesteśmy gotowi rozważyć różne opcje.
  Jeśli jesteś zainteresowany w tej ofercie to skontaktuj się ze mną:
  mail:teplo2227@gmail.com
  telefon:Viber, WhatsApp +38-066-914-62-04 VICTOR
  -Charakter ogłoszenia: oferta
  -Rodzaj działalności: Produkcja -Adres strony internetowej http://hotenergy.net
  handel торгівля або negocjacje переговори

  Moc 400w
  Ogrzewana powierzchnia 8m2
  Wymiary 600х600х13 mm
  Temperatura powierzchni 80±5°С
  Zasilanie 220w

 • 28 lipca 2019 04:07 - ~Radek Karwat napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Panie Tomaszu, również proszę o kontakt ja już buduję dom i jestem zainteresowany tego typem ogrzewania. karwatradek@wp.pl

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij