Eco partner

Ogrzewanie na podczerwień, a grzejniki konwekcyjne

W tradycyjnych systemach ogrzewania poprzez kaloryfery energia cieplna przenoszona jest do powietrza. Po jego ogrzaniu, w okolicy grzejnika, unosi się ono do góry, a na jego miejsce spływa zimniejsze powietrze. Następnie w wyniku ruchu powietrza ciepło rozchodzi się po pomieszczeniu. Główną wadą takiego rozwiązania jest nierównomierne rozprowadzanie energii cieplnej w pomieszczeniu. Różnica w temperaturze między sufitem (gdzie unosi się ciepło) a podłogą może wynieść nawet 5°C. Oznacza to, że pieniądze wydane na ogrzewanie dosłownie znajdują się nad naszymi głowami. Drugą wadą, szczególnie dotkliwą dla alergików, jest przenoszenie się kurzu w wyniku ruchu powietrza.

Ogrzewanie elektryczne poprzez podczerwień działa na innej zasadzie. Panele emitują ciepło w postaci fal elektromagnetycznych, które rozchodzą się po pomieszczeniu bez udziału powietrza. Energia podczerwieni zostanie zmieniona w ciepło w momencie kontaktu z przedmiotami z otoczenia, czyli ze ścianami, meblami oraz nami samymi. Dzięki temu rzeczy są ogrzewane bezpośrednio, a wygenerowana energia nie marnuje się w nieużytkowanej przestrzeni pod sufitem.

Zalety grzejników na podczerwień

  • Niezrównane walory estetyczne - panele na podczerwień odznaczają się bardzo wysoką estetyką. Dzięki zastosowaniu w produkcji nowoczesnych technologii ich grubość nie przekracza 3 cm. W zależności od naszych preferencji panele mogą stać się niemalże niewidoczną częścią naszego mieszkania, szczególnie jeżeli zdecydujemy się na ich instalację na suficie. Z kolei umiejscawiając je na ścianie staną się elementem świetnie podkreślającym charakter pomieszczenia. Szczególnie jeżeli zdecydujemy się na nadanie panelom walorów dekoracyjnych. Jest to możliwe, między innymi poprzez ich pomalowanie. Panel grzewczy może więc stać się prawdziwym dziełem sztuki. Ponadto posiadając mieszkanie w stylu nowoczesnym możemy zainstalować w oświetlenie w postaci paneli LED, które nadadzą systemowi grzewczemu niepowtarzalnego charakteru.
  • Prostota obsługi – wraz z panelami grzewczymi montowany jest zintegrowany z nimi programator. Możemy za jego pomocą ustawić odpowiednią temperaturę oraz czas pracy. Co ważne temperatura może być ustawiana indywidualnie do każdego pomieszczenia oraz zmieniać się, zgodnie z ustawieniami, w ciągu doby. Wyjeżdżając na wakacje lub jadąc do pracy programator może obniżać poziom temperatury przynosząc nam realne oszczędności. Krótką chwilę przed naszym powrotem, bez konieczności naszej ingerencji, może przywrócić standardową temperaturę. Dzięki temu zawsze wracając do domu doświadczymy przyjemnej temperatury oraz oszczędzamy w czasie naszej nieobecności.

Więcej: najtanszeogrzewanie.pl

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły