Ogrzewanie nadmuchowe – zalety, wady, opinie, koszt

Moda na ogrzewanie nadmuchowe przywędrowała do nas wprost ze Stanów Zjednoczonych. Ta stosunkowo prosta i wydajna metoda ogrzewania może przynieść dość pokaźne oszczędności. Według producentów, stosowanie ogrzewania nadmuchowego jest też bardzo komfortowe i może być stosowane zarówno w domach jednorodzinnych jak i w większych obiektach budowlanych. Oficjalnie przyjmuje się, że ich instalacja jest wskazana w budynkach o powierzchni powyżej 100 m2.

Przypominamy, że koszty montażu ogrzewania w Twoim domu obliczysz na kalkulatorze kosztów budowy.

Kratka od ogrzewania nadmuchowego

Zasady działania ogrzewania nadmuchowego (powietrznego)

Ogrzewanie nadmuchowe (stosowane nazwy to również ogrzewanie powietrzne i ogrzewanie nawiewowe) charakteryzuje się bezpośrednim wtłaczaniem gorącego powietrza do ogrzewanych pomieszczeń. Powietrze zostaje ogrzane w piecu, następnie przemieszcza się specjalnymi przewodami, przechodzi przez filtry ochronne i wydobywa się przez przewody wylotowe. Jest to tak zwane ogrzewanie bezpośrednie, które eliminuje obecność czynników pośrednich (grzejników, wody oraz rur grzewczych).

Większość pieców przystosowanych do ogrzewania nadmuchowego jest zasilana gazem. Jednak w ofertach producentów znajdziemy też konstrukcje zasilane prądem lub olejem. Wybór jest uzależniony od preferencji i oczekiwań inwestora.

Każdy piec nadmuchowy musi być wyposażony w wymiennik ciepła. Z kolei powietrze musi być doprowadzone do pomieszczeń za pomocą dobrych jakościowo przewodów z:

 • Ocynkowanej blachy, którą izoluje się za pomocą wełny mineralnej z płaszczem aluminiowym. Takie przewody są stosunkowo cienkie, jednak ich zastosowanie może sprawić, że praca całej instalacji będzie dość głośna.
 • Płyty z włókna szklanego, zespolone termoutwardzalną żywicą. Na wierzchu tych kanałów stosuje się dodatkową powłokę folii z siatką zbrojoną. Z kolei w środku przewodów znajduje się cienka warstwa woalowa. Zastosowanie tych przewodów gwarantuje cichą prace całej instalacji.  

Komfort stosowania ogrzewania nadmuchowego

Niewątpliwie, ogrzewanie nadmuchowe należy do najbardziej komfortowych systemów grzewczych. Piec grzewczy jest obsługiwany poprzez niewielki sterownik (przeważnie umieszczony w centralnej części budynku). Dzięki sterownikowi mamy możliwość kontroli temperatury w każdym osobnym pomieszczeniu. Dodatkowo możemy sterować poziomem wilgotności powietrza. W instalacji nadmuchowej zamontowane są wydajne nawilżacze powietrza, które możemy regulować według własnych preferencji.

Niektóre, lepsze jakościowo sterowniki mogą być podłączone do sieci internetowej. Możemy nimi sterować za pośrednictwem Internetu. Oprogramowanie do sterowania możemy zainstalować w komputerze, na tablecie lub telefonie wyposażonym w system android. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które umożliwia kontrolę ogrzewania z dowolnego miejsca.

Zalety stosowania ogrzewania powietrznego

Schemat ogrzewania nadmuchowego - ilustracja udostępniona dzięki uprzejmości firmy Thermico s.c. (www.thermico.pl) posiadającej w swojej ofercie tego typu produktyDzięki wyeliminowaniu czynników pośrednich możemy zwiększyć efektywność ogrzewania. Powietrze wewnątrz przewodów nie ulega wychłodzeniu, dzięki czemu podnosi się wydajność całej instalacji.

Warto zaznaczyć, że ogrzewanie nadmuchowe działa w kilka chwil po jego uruchomieniu. W przypadku ogrzewania tradycyjnego musimy czekać na nagrzanie grzejników, a efekt ogrzewania jest widoczny dopiero po dłuższej chwili. Tymczasem działanie ogrzewania nadmuchowego jest odczuwalne już od momentu włączenia kotła nadmuchowego. Temperatura w ogrzewanych pomieszczeniach wzrasta o kilka stopni już po pierwszych kilkunastu minutach ogrzewania.

Jedną z największych zalet stosowania ogrzewania nadmuchowego jest opisany powyżej komfort użytkowy. Dodatkowym atutem jest oszczędność eksploatacyjna, która według producentów wynosi ok. 30% (w porównaniu z tradycyjnym centralnym ogrzewaniem).

Do ważnych zalet ogrzewania nadmuchowego warto też zaliczyć:

 • Łatwą możliwość podłączenia klimatyzacji i elementów pomocniczych;
 • Oczyszczenie powietrza w pomieszczeniach (likwidacja alergenów i kurzu);
 • Walory estetyczne – wloty powietrza wyglądają elegancko, a dodatkowo w naszych pomieszczeniach nie trzeba montować grzejników;
 • Wysoką trwałość systemu grzewczego;
 • Możliwość efektywnego osuszenia budynku;
 • Możliwość całkowitego wyłączenia instalacji w zimie – bez obaw o uszkodzenie i zamarznięcie przewodów (jak ma to miejsce w ogrzewaniu tradycyjnym).

Wady stosowania ogrzewania nadmuchowego

Kupujemy grzejniki i akcesoria

Wybierając grzejnik i wszelkie akcesoria do niego warto zwrócić uwagę na stosunek jakości do ceny. Najtańsze produkty w anonimowych sklepach nie gwarantują, że po kilku latach nie ulegną awarii.

Dlatego warto zakupić grzejniki i akcesoria do nich w pewnym miejscu - na przykład w dużym markecie budowlanym. Zwykle najlepszy stosunek jakości do ceny proponuje Castorama. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą w tym miejscu.

Wbrew opinii producentów, ogrzewanie nadmuchowe nie jest wolne od wad. Zastosowanie tańszych przewodów znacznie zwiększa głośność pracy całej instalacji. Może to stanowić pewien dyskomfort dla mieszkańców domów jednorodzinnych.

Kolejną wadą ogrzewania nawiewowego jest ryzyko emisji pyłu. Ma to miejsce w przypadku, gdy zamontowano filtry gorszej jakości. Pewną niedogodnością może być także szybkość wychładzania pomieszczeń. Po wyłączeniu ogrzewania nadmuchowego temperatura w pomieszczeniach zaczyna szybko spadać. Wiąże się to z ciągłym ruchem powietrza oraz z faktem, że ściany budynków nie są nagrzewane promieniowo.

Koszty wykonania instalacji ogrzewania nadmuchowego

Przyjmuje się, że koszt wykonania instalacji ogrzewania nadmuchowego jest porównywalny z ceną, którą trzeba zapłacić za stworzenie dobrej jakościowo instalacji tradycyjnej. Musimy jednak pamiętać, że owe obliczenia dotyczą wykonania instalacji w nowym, odpowiednio przystosowanym budynku.

Piec nadmuchowy nie jest zbyt dużym wydatkiem – dobre jakościowo modele kupimy już od 5 tys. zł. Bardziej zaawansowane, wielofunkcyjne piece nadmuchowe to wydatek 7-14 tys. zł.

Koszt zakupu i montażu sterowników oraz kanałów powietrznych to kolejny wydatek rzędu 6-10 tys. zł. Musimy jednak pamiętać, że średnica przewodów doprowadzających powietrze jest znacznie większa od średnicy tradycyjnych rur grzewczych. Jeśli chcemy zamontować ogrzewanie nadmuchowe w gotowym budynku, musimy się liczyć z koniecznością gruntownej modernizacji całego obiektu. Takie działania mogą znacząco podnieść koszty naszej inwestycji.

Ogrzewanie nadmuchowe – przyszłość czy chwilowa moda?

Ogrzewanie nadmuchowe jest dobrym i prostym sposobem na szybkie ogrzanie pomieszczeń użytkowych. Owe rozwiązanie charakteryzuje się dużym komfortem użytkowym oraz niskimi kosztami eksploatacyjnymi.

Z pewnością ogrzewanie nawiewowe to ekonomiczna inwestycja dla osób, które przygotują się do niej już w momencie budowy domu. Orientacyjny koszt montażu ogrzewania w domu jednorodzinnym to wydatek rzędu od 11 do 24 tys. zł. Koszt montażu ogrzewania w wybudowanym i nieprzystosowanym budynku może być dużo droższy. Wiąże się to z koniecznością doprowadzenia dużych kanałów powietrznych, a co za tym idzie – z koniecznością modernizacji całego domu.

Przypominamy, że koszty montażu takiego ogrzewania w Twoim domu obliczysz na Kalkulatorach Budowlanych.

Schemat ogrzewania powietrznego domu został udostępniony dzięki uprzejmości firmy Thermico.

Ocena: 4,6/5 (głosów 15)
, aktualizacja 18 stycznia 2019
Komentarze (4)
 • 21 września 2016 05:09 - atyp1 napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Ogrzewanie nadmuchowe, to najgłupszy, sposób ogrzewania pomieszczeń. Zerowa bezwładność cieplna, problem z filtrami, pyłem i roztoczami Kłopoty z utrzymaniem odpowiedniego STABILNEGO mikroklimatu.
  Oczywiście do wszystkiego można się przyzwyczaić, ale każdy kto choć raz usnął na morskiej plaży wie jak ważny jest stabilny klimat i możliwość kontroli i ograniczenia ruchu powietrza. Szczególnie jeśli w domu mamy osoby starsze lub chore. Pozdrawiam.

 • 31 marca 2017 11:03 - michal45 napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Nie zgadzam się z opinią powyżej. Nadmuchowe ogrzewanie oczywiście nie zawsze jest idealne, ale w przypadku ogrzewania dużych przestrzeni - takich jak hale sportowe, magazyny, sklepy, kościoły i inne obiekty tzw. kubaturowe, bez ogrzewania nadmuchowego nie wyobrażam sobie utrzymania temperatury. Ostatnio coraz częściej stosuje się ogrzewanie nadmuchowe - wentylację w połączeniu z odzyskiem ciepła (rekuperacją) i powietrznymi pompami ciepła - np. Waterfurnace (oferowanymi przez firmę Ecotherm z Warszawy). Daje to oszczędności przy większych kubaturach pomieszczeń.

 • 22 grudnia 2018 10:12 - ~august napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  nie macie pojęcia o
  komforcie i wygodzie tego rozwiązania niema alergenu ani roztocza ani pyłu jest super mikro klimat a dokładając kilka tysięcy zł jest super klima

 • 31 grudnia 2018 12:12 - ~Daniel napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Od lat mieszkam w domach z ogrzewaniem nadmuchowym (Stany i Kanada). Klimat tutaj jest podobny do Polskiego, chociax w lecie jedt bardziej goraco i wilgotno a w zimie naprawde zimno. Najpierw mity:
  1. Kurzu jest tylko tyle ile pozostawione w kanalach, ewentualnie na podlodze bezposrednio przy wylotach. Powietrze jest filtrowane i nie ma zadnego "zapylenia".
  2. Glosno moze byc jedynie w pomieszczeniu przy samym piecu i to wtedy gdy instalacja zostala zle zamontowana. Powietrze nie porusza sie z predkoscia stwarzajaca halas do ktorego nie mozna sie przyzwyczaic. Zreszta.wiekszosc nowoczesnych piecow ma silniki pracujace z rozna predkoscia.
  Wielka zaleta jest mozliwosc szybkiej regulacji temperatury, mozliwosc dolaczenia klimatyzacji, kontroli nawilzenia, brak wigoci w mieszkaniach. Jezeli koszt zamontowania i obslugi w Polsce jest podobny lub nizszy od tradycyjego-goraco polecam. Nalezy tylko zatrudnic fachowca, ktory wie co robi.

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha

Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij