Charakterystyka ogrzewania olejowego

Jak wygląda ogrzewanie olejowe?

Instalację olejową zasila przechowywany w specjalnych zbiornikach olej opałowy. To duży plus, gdyż nie ma potrzeby podłączania się do sieci. Tutaj widoczne jest podobieństwo do opalania domu gazem ziemnym ze zbiornika LPG. Podobnie jak kocioł gazowy, również piecyk na olej opałowy działa w zasadzie bezobsługowo. Mimo wszystko ogrzewanie olejowe nie jest szczególnie popularne. Z pewnością duży wpływ ma na to koszt instalacji, jeżeli porównać ceny budowy systemu do innych rozwiązań grzewczych.

Zróżnicowana jest natomiast cena samych kotłów. Piec olejowy jest różny w zależności od wydajności energetycznej i wykorzystanej technologii. Za najefektywniejsze kotły olejowe, ale również najdroższe, uznaje się piece kondensacyjne, których cena kształtuje się na poziomie rzędu nawet ponad 20000 zł. Warto pamiętać, że im jest on droższy, tym mniejsze ryzyko awarii, a serwis tego typu kotłów nie należy do tanich.

Co ważne, cała instalacja pracuje bezobsługowo, dopasowując wytwarzanie energii do ustawionej temperatury, jaka ma panować w pomieszczeniu. Poza podstawową regulacją można postawić na pełną automatykę, która uwzględni zmiany pogody i temperatury powietrza na zewnątrz.

Elementy instalacji olejowej

Koszty instalacji olejowej są wysokie, a cały zestaw składa się z wielu elementów. Dla ogrzewania olejem opałowym potrzebne są m.in.:

  • Piec olejowy — wyróżnia się kotły olejowe jedno- i dwufunkcyjne. Pierwsze służą tylko do ogrzewania, z kolei drugie również do uzyskiwania ciepłej wody użytkowej (CWU). Przy piecach jednofunkcyjnych do podgrzewania wody niezbędny jest współpracujący z kotłem zasobnik. Są jeszcze wydajniejsze i bardziej ekologiczne kotły kondensacyjne. Wszystkie piece olejowe pozwalają na pełną automatyzację użytkowania, ale wymagają też regularnych przeglądów, podczas których kontroluje się szczelność przewodów, parametrów termostatu i czystości filtra oleju. Z reguły to urządzenia stojące, z zasobnikiem do podgrzewania wody i zbiornikiem paliwa, dlatego potrzebna jest kotłownia o wymiarach przynajmniej 3 × 3 m.
  • Pompa olejowa — pompa jest podłączona do zbiornika przez przewody — ssący (zasysa olej i przekazuje go do palnika) i przepływowy (kieruje niewykorzystany nadmiar oleju do zbiornika).
  • Przewody do instalacji ogrzewania olejowego — doprowadzają olej ze zbiornika do palnika, powinny być krótkie i proste.
  • Zbiornik na olej — powinien być umieszczony w kotłowni lub specjalnie wydzielonym pomieszczeniu. Dla względów bezpieczeństwa najlepiej, kiedy znajduje się w piwnicy lub na parterze.
  • Filtr oleju — służy oczyszczaniu oleju z drobnych, stałych elementów, które mogą zatkać dysze palnika.
  • Odpowietrznik — zamontowany tuż za filtrem, służy odpowietrzaniu instalacji, co mogłoby spowodować nieprawidłowości, a nawet zagrożenie w pracy palnika.
  • Palnik — może to być palnik inwektorowy (olej jest zasysany z dysz przy pomocy powietrza pod ciśnieniem, po czym rozpylany; optymalny do instalacji przemysłowych), palnik z odparowaniem (para z oleju miesza się z powietrzem i ulega spalaniu) lub palnik wentylatorowy (olej jest rozpylany, a powietrze niezbędne do spalania zasysane z pomieszczenia kotłowni przez wentylator; optymalny do instalacji domowych).

Najpopularniejsze pompy ciepła - sprawdź promocje

Koszty ogrzewania olejowego

Ile kosztuje olej opałowy?

Ogrzewanie olejowe nie należy do najtańszych. Mimo iż ten sposób ogrzewania opinie ma pochlebne, problemem są koszty instalacji. Między innymi dlatego technologia ta nadal nie cieszy się największą popularnością.

Na koszty miesięczne i roczne wpływ mają także ceny oleju, które nie są stałe i wahają się podobnie jak cena benzyny czy oleju napędowego. Ceny oleju w ostatnich miesiącach przedstawia poniższa tabela. Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie instalację grzewczą, wypełnij ten krótki formularz i zyskaj dostęp do ofert najlepszych wykonawców.

Średnie ceny oleju w ostatnich miesiącach

Miesiąc

Cena gazu za litr

Maj 2019

3,50

Czerwiec 2019

3,20

Lipiec 2019

3,28

Sierpień 2019

3,29

Wrzesień 2019

3,45

Październik 2019

3,36

Listopad 2019

3,38

Grudzień 2019

3,43

Styczeń 2020

3,37

Luty 2020

3,09

Marzec 2020

2,49

Kwiecień 2020

2,23

Widać, że po ostatnich zawirowaniach na rynku ropy, ceny oleju opałowego mocno spadły, jednak można się spodziewać, że w najbliższych miesiącach ponownie będzie on kosztował w ok. 3,50 zł/l. Przy takiej cenie koszt ogrzewania daje wynik 0,365 zł/kWh.

Czy ogrzewanie olejem opałowym się opłaca?

Koszt miesięczny z reguły jest mniej ważny aniżeli ogrzewanie domu w ujęciu rocznym. Wszystko zależy od efektywności kotła, przy którego wyborze warto posłużyć się opiniami, wielkością czy charakterem ogrzewanego budynku. Najprościej i najtaniej ogrzać domy energooszczędne, które na każdy mkw. potrzebują około 60 kWh energii rocznie.

Jeżeli założymy, że sprawność kotła to 93%, a dom zbudowany w zgodzie z nowymi standardami ma powierzchnię 100 mkw., na metr kwadratowy przypada 64,5 kWh rocznie, a więc cały dom potrzebuje 6450 kWh energii. W takim przypadku, przy założeniu, że litr oleju kosztuje 3,50 zł, przygotować trzeba ok. 2100 zł. Doliczyć do tego trzeba jeszcze koszt ogrzania wody.

Przy zwykłych, tańszych kotłach, a przy tym budynkach standardowych, które potrzebują więcej energii (ok. 80-120 kWh/mkw. rocznie), koszty będą wyższe. Przy budynku o metrażu 100 mkw. ogrzewanie olejowe może pochłonąć nawet 4000 zł, do czego doliczyć trzeba koszt ogrzania wody.

Elementem podnoszącym koszty jest również zbiornik do magazynowania oleju, który powinien mieć pojemność przynajmniej 1000 l. Co więcej, olej musi być przechowywany w dodatniej temperaturze. Jeżeli dodać do tego minimalną moc cieplną palnika, która wynosi kilkanaście kilowatów, jest ona zbyt duża, aby przy rozsądnym budżecie ogrzewać dobrze ocieplony dom jednorodzinny, przynajmniej kiedy jego powierzchnia jest znacznie mniejsza niż 200 mkw. Koszty miesięczne i roczne są wówczas niewspółmiernie wysokie, o wiele wyższe niż na przykład przy ogrzewaniu domu gazem ziemnym.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny