Ogrzewanie peletem – wady, zalety, opinie

Jakie atuty posiada ogrzewanie peletem?

Kocioł na pellet z podajnikiem jest jednym z najbardziej ekologicznych metod ogrzewania pomieszczeń paliwem stałym. Dzieje się tak dlatego, że pellet powstaje z trocin i innych odrzutów, powstających z obróbki drewna. Materiał zostaje silnie sprasowany, co pozwala na zaoszczędzenie miejsca magazynowego.

Na forach i stronach internetowych przeważają pozytywne opinie o ogrzewaniu pelletem. Dużym atutem tego rozwiązania jest fakt, że paliwo posiada niewielką wilgotność. Wpływa to na zminimalizowanie emisji spalin, a piec na pellet okazuje się bardziej ekologiczny od tradycyjnych kotłów węglowych. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pielach na pellet.

Omawiając opinie o ogrzewaniu pelletem, warto także wyróżnić komfort obsługi. Kocioł na pellet z podajnikiem działa niemal bezobsługowo. Nasze zadanie ogranicza się jedynie do podkładania opału oraz regularnego usuwania popiołu. W tym miejscu warto zauważyć, że pelet nie wytwarza zbyt dużej ilości popiołu i niemal w całości ulega spalaniu. Dzięki temu nie musimy często czyścić komory z popiołem. Niektórzy użytkownicy podkreślają nawet, że piec na pellet jest bardziej wygodny w obsłudze, niż piece na ekogroszek.

Omawiając korzyści, warto także wspomnieć o niskiej cenie użytkowania. Koszty ogrzewania peletem okazują się bardzo niskie w porównaniu do użytkowania kotłów węglowych czy tym bardziej gazowych. Na taki stan rzeczy wpływają atrakcyjne ceny pelletu, a także duża wydajność opału. Sprawdź także ten artykuł o wyborze pieca na pellet.

Polecane piece na pellet

Czy ogrzewanie peletem posiada wady?

Ogrzewanie peletem nie jest rozwiązaniem pozbawionym wad. W Internecie znajdziemy także nieprzychylne opinie o ogrzewaniu pelletem. Najczęściej podnoszonym argumentem jest wysoka cena instalacji. Co prawda, same ceny pelletu okazują się atrakcyjne, jednak kocioł na pellet z podajnikiem może okazać się dużą inwestycją.

Koszt zakupu lepszej jakości pieca może przekroczyć kwotę 10 000 zł. Kolejnym wydatkiem okaże się także usługa instalacyjna.

Dodatkowy mankament to konieczność regularnego dokładania opału. Co prawda, piec na pellet może być wygodniejszy w obsłudze niż piece węglowe, jednak i tak wymaga regularnej kontroli. Pod tym względem z pewnością wygrywają bezobsługowe kotły gazowe lub elektryczne instalacje grzewcze. A może zainteresuje cię także ten artykuł o piecu na ekogroszek?

Ogrzewanie pelletem jest bardzo dobrym rozwiązaniem - to duża wygoda i niezwykła ekologia. Taki opał zbiera bardzo dobre opinie, świetnie się sprawdza
Ogrzewanie peletem - koszty roczne, opinie, wygoda, ekologia, ceny pelletu

Ceny pelletu i koszty ogrzewania

Ogrzewanie domu pelletem - cena tony peletu

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, koszty ogrzewania peletem mogą okazać się dość atrakcyjne. Wiąże się to z niskimi stawkami zakupu owego opału, a także z dużą wartością opałową (wynoszącą od 15 do 20 MJ/kg).

Cena tony peletu ze słomy wynosi około 500 – 700 zł. W ofercie sprzedaży znajdziemy także nieco droższy opał o większej wydajności. Będzie to chociażby pellet sosnowy. Cena tony peletu sosnowego wynosi około 800 – 900 zł. Najdroższe oferty sięgają kwoty 1 000 – 1 200 zł.

Jak widać, ceny pelletu okazują się atrakcyjniejsze w porównaniu do tradycyjnego węgla. Trzeba jednak zaznaczyć, że dobrej jakości węgiel posiada nieco wyższą wartość opałową, dochodzącą do 25 MJ/kg. Dlatego ostateczny koszt ogrzewania może okazać się dość zbliżony. A może zainteresuje cię także artykuł o kotle na biomasę?

Ile peletu na sezon grzewczy?

Aby w pełni określić koszty ogrzewania peletem, należy obliczyć jego roczne zużycie. Ile peletu na sezon? Wszystko zależy od indywidualnych parametrów ogrzewanego budynku. Trudno jest określić jednoznaczne zużycie opału. Zapotrzebowanie jest kwestią wysoce indywidualną. Na ilość zużytego opału wpłynie między innymi metraż budynku, stopień jego zaizolowania, rodzaj pieca, jakość pelletu, a także warunki pogodowe.

Opiszemy tutaj dwa przykłady. Pierwszy to niewielki dom o powierzchni użytkowej 100 m2. Przyjmijmy, iż budynek jest dobrze ocieplony, nie występują żadne motki termiczne, a zużycie energii grzewczej pozostaje na niskim poziomie. Ile peletu na sezon potrzebujemy do ogrzania owego budynku? Średnio wystarczy nam dwie – trzy tony dobrej jakości opału. Co daje łącznie około 1 600 zł.

Akcesoria do ogrzewania w dobrych cenach

Drugi przykład to dom o powierzchni użytkowej 150 m2 i słabej izolacji termicznej. Przyjmijmy, że piec na pellet będzie dodatkowo ogrzewał ciepłą wodę użytkową. W wypadku tego typu budynków ilość potrzebnego opału może znacząco wzrosnąć. Często okazuje się, że w ciągu sezonu wykorzystamy około sześć ton pelletu, co daje kwotę 3200 zł.

Powyższe przykłady stanowią wartości poglądowe. Chcąc obliczyć roczne zapotrzebowanie na pellet dla własnego budynku, warto wykonać własne kalkulacje. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kosztach ogrzewania domu.

Ogrzewanie peletem - czy warto się tym interesować?

Piec na pellet to jedna z wartych rozważenia opcji. Z pewnością zaspokoi oczekiwania inwestorów, którzy szukają proekologicznych, a jednocześnie tanich w eksploatacji rozwiązań.

Inwestycja w kocioł na pellet z podajnikiem zwróci się po pewnym czasie. Przy okazji zyskamy duży komfort grzewczy oraz łatwość obsługi pieca.

Wybierając tego typu rozwiązanie, należy pamiętać o kilku podstawowych niedogodnościach. Będzie nią konieczność wydzielenia miejsca na składowanie opału, a także regularna obsługa pieca. Dlatego osoby dysponujące niewielką ilością wolnego czasu lub bardzo małą powierzchnią magazynową mogą też rozważyć zakup nowoczesnego pieca gazowego. Mimo wszystko ogrzewanie pelletem to wybór na ogrzewanie domu wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny