Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to innymi słowy niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe, które zostaje zainstalowane w podłodze. Czynnikiem grzewczym może być woda (podłogowe ogrzewanie wodne) bądź prąd (podłogowe ogrzewanie elektryczne). W tego rodzaju systemach grzewczych to podłoga oddaje ciepło do otoczenia i staje się grzejnikiem. Ogrzewanie podłogowe może wspomagać główne systemy grzewcze, bądź działać jako jedyne źródło ogrzewania pomieszczenia.

Rodzaje i zastosowanie popularnej podłogówki

Zapoznaj się z informacjami na temat ogrzewanie podłogowe. Nasze sprawdzone porady związane z ogrzewanie podłogowe pomogły już wielu osobom. Zapoznaj się z artykułami poniżej i przeczytaj te które Cię interesują

Rozdzielacz ogrzewania podłogowego, zawory, rury - co wybrać?

Rozdzielacz ogrzewania podłogowego, zawory, rury - co wybrać?

Przy planowaniu instalacji ogrzewania podłogowego warto przyjrzeć się jego poszczególnym elementom. Sprawdź zgromadzone przez nas porady, jaki rozdzielacz ogrzewania podłogowego wybrać oraz jakie zawory i rury zastosować. Przedstawiamy najpopularniejsze rozwiązania.
, 28 kwietnia 2017

Jaki styropian pod ogrzewanie podłogowe wybrać?

Jaki styropian pod ogrzewanie podłogowe wybrać?

Ogrzewanie podłogowe wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża, w tym także zastosowania styropianu. Warstwa termoizolacyjna jest niezbędna dla prawidłowego działania systemu. Podpowiadamy, jaki styropian pod ogrzewanie podłogowe wybrać i jakie powinny być parametry izolacji.
, 28 kwietnia 2017

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym - który sterownik wybrać?

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym - który sterownik wybrać?

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które powoli zaczyna wypierać tradycyjne kaloryfery. Nic dziwnego - jest ekonomiczne, komfortowe i estetyczne. Aby jednak dobrze spełniało swoją funkcję, niezbędne jest odpowiednie sterowanie ogrzewaniem podłogowym. Podpowiadamy, który sterownik wybrać.
, 28 kwietnia 2017

Ogrzewanie podłogowe wodne - zalety, wady, koszty montażu i użytkowania

Ogrzewanie podłogowe wodne - zalety, wady, koszty montażu i użytkowania

Zapewnia komfort cieplny przy niższej temperaturze. W zimie przyjemnie grzeje w stopy, a w lecie można do niego wpuścić zimną wodę. Ogrzewanie podłogowe wodne - drugi z najpopularniejszych sposobów ogrzewania polskich domów zaraz po tradycyjnych grzejnikach. Oparte o instalację c.o. nie jest tanie w montażu, ale niższe koszty codziennego użytkowania pozwalają przeboleć początkowe wydatki. Zobacz, jakie zalety i wady ma ogrzewanie podłogowe wodne, sprawdź koszty montażu oraz dowiedz się, jak wykonać ogrzewanie podłogowe samodzielnie.
, 19 maja 2017

Ogrzewanie podłogowe elektryczne - opinie, zalety, wady, cena, sposób montażu

Ogrzewanie podłogowe elektryczne - opinie, zalety, wady, cena, sposób montażu

Ogrzewanie podłogowe od kilkunastu lat stało się bardzo popularne w większości nowobudowanych domów. Rzadko montuje się je wprawdzie w całym domu, ale często decydujemy się na instalację centralnego ogrzewania w łazienkach, kuchniach, czy salonach. Większość montowanych w polskich domach instalacji to ogrzewanie podłogowe wodne, ale coraz więcej osób decyduje się na wygodniejsze w użytkowaniu ogrzewanie podłogowe elektryczne lub zwykłe podgrzewanie podłogowe elektryczne. Zobacz, jakie są zalety i wady każdego z tych rozwiązań.
, 22 kwietnia 2017

Wylewka na ogrzewanie podłogowe - co wybrać?

Wylewka na ogrzewanie podłogowe - co wybrać?

Ogrzewanie podłogowe jest chętnie wybieranym rozwiązaniem ze względu na komfort użytkowania. Aby jednak prawidłowo spełniało swoją funkcję, trzeba zatroszczyć się nie tylko o prawidłową instalację. Ważna jest także wylewka na ogrzewanie podłogowe i jej odpowiednie parametry. Sprawdź, jakie są możliwości i co wybrać.
, 28 kwietnia 2017

Jak wykonać ogrzewanie podłogowe samodzielnie? Instrukcja krok po kroku

Jak wykonać ogrzewanie podłogowe samodzielnie? Instrukcja krok po kroku

Kluczową kwestią, jeśli chodzi o to, jak wykonać ogrzewanie podłogowe samodzielnie, jest prawidłowo przygotowany projekt. Trzymanie się jego założeń to gwarancja sukcesu. Sprawdź, jak krok po kroku samodzielnie wykonać instalację.
, 28 kwietnia 2017

Grzejnik kanałowy w podłodze - co warto wiedzieć?

Grzejnik kanałowy w podłodze - co warto wiedzieć?

Nowoczesne grzejniki kanałowe znajdują zastosowanie w domach jednorodzinnych i obiektach użyteczności publicznej. Stanowią ciekawą alternatywę dla grzejników ściennych oraz klasycznej podłogówki. Jakie są najważniejsze wady i zalety tej technologii? O czym warto pamiętać podczas zakupu i jak wybrać grzejnik kanałowy? Poniżej prezentujemy garść przydatnych informacji.
, 10 kwietnia 2017

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?

Zapowietrzenie to zupełnie normalna sytuacja, która może wystąpić podczas eksploatacji ogrzewania podłogowego. Wówczas zmniejsza się wydajność grzewcza instalacji, dlatego trzeba działać bez zbędnej zwłoki. Sprawdź, jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe.
, 28 kwietnia 2017

Podłogówka - 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym

Podłogówka - 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym

Ogrzewanie podłogowe, czyli tak zwana podłogówka to rozwiązanie, które powoli staje się standardem w domach. Nic dziwnego, gdyż z jednej strony zapewnia komfort użytkowania i estetykę, a z drugiej - najwyższą wydajność. Sprawdź 5 rzeczy, które warto wiedzieć o tym rozwiązaniu.
, 23 maja 2017

Jak działa ogrzewanie ścienne? Sprawdzamy cenę i skuteczność

Jak działa ogrzewanie ścienne? Sprawdzamy cenę i skuteczność

Ogrzewanie ścienne nie jest tak popularne, jak ogrzewanie podłogowe wodne. Jednak działa na bardzo podobnych zasadach i może być wydajnym sposobem na ogrzanie pomieszczeń. Poniżej wskażemy, czym charakteryzuje się ogrzewanie ścienne, jakie zalety ze sobą niesie, a także określimy, jakie są koszty oraz skuteczność tego rozwiązania.
, 22 kwietnia 2017

Ile kosztuje instalacja CO? Wyceniamy instalację centralnego ogrzewania

Ile kosztuje instalacja CO? Wyceniamy instalację centralnego ogrzewania

Koszt kompletnej instalacji centralnego ogrzewania w kotłowni to dość odczuwalny wydatek, nad którym warto się dokładnie zastanowić. Zaleca się inwestycje w wysokiej jakości piece CO oraz nowoczesne grzejniki i akcesoria dodatkowe. Pamiętajmy, że jakość centralnego ogrzewania w dużej mierze odpowiada za późniejsze koszty eksploatacji budynku. Zatem warto krok po kroku sporządzić dobry projekt i wybrać metodę ogrzewania, która zaspokoi wszystkie nasze oczekiwania. Nie można też zapominać o zakończeniu instalacji - tu często polecane jest ogrzewanie podłogowe.
, 28 kwietnia 2017

Cena ogrzewania podłogowego - jaki jest koszt wykonania podłogówki samodzielnie i z firmą

Cena ogrzewania podłogowego - jaki jest koszt wykonania podłogówki samodzielnie i z firmą

Ogrzewanie podłogowe to skuteczny sposób na utrzymanie optymalnych temperatur w pomieszczeniach mieszkalnych. Tzw. podłogówka łączy w sobie wiele praktycznych zalet, docenianych we współczesnym budownictwie.  Jednak przed montażem instalacji warto wszystko dokładnie rozplanować i rozważyć najważniejsze wady oraz zalety. Poniżej podpowiemy, na co zwrócić uwagę, a także jak wybrać najlepszy system ogrzewania podłogowego.
, 22 kwietnia 2017

Jakie panele na ogrzewanie podłogowe sprawdzą się najlepiej?

Jakie panele na ogrzewanie podłogowe sprawdzą się najlepiej?

Ogrzewanie podłogowe coraz częściej znajduje swoje zastosowanie poza kuchniami i łazienkami. Niegdyś uważano, że na tego typu ogrzewaniu można układać jedynie płytki. Dziś okazuje się, że lepszej jakości panele podłogowe są równie skutecznym, a jednocześnie trwałym rozwiązaniem. Dlatego w poniższym artykule podpowiemy jak wybrać odpowiednie panele pod ogrzewanie podłogowe.
, 22 kwietnia 2017

Ogrzewanie podłogowe - koszty, opinie, rodzaje, sposoby wykonania, jakie wady i zalety ma ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe - koszty, opinie, rodzaje, sposoby wykonania, jakie wady i zalety ma ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe wodne staje się popularnym sposobem ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Tego typu instalacja podłączona do centralnego ogrzewania (c.o.) daje liczne korzyści, jednak warto uwzględnić je już na etapie tworzenia projektu budowlanego. Świetnie sprawdza się zarówno przy tradycyjnym kotle, jak tam, gdzie ogrzewanie jest zasilane z pompy ciepła, jest lepsze niż tradycyjny grzejnik. Dobrze wykonane ogrzewanie podłogowe może zapewnić wysoki komfort grzewczy oraz zwiększyć estetykę pomieszczeń. Dodatkowo koszty utrzymania domu ogrzewanego za pomocą ogrzewania podłogowego znacząco spadają. Przy dostatecznej wiedzy i umiejętności będziemy mogli wykonać ogrzewanie podłogowe samodzielnie.
, 22 kwietnia 2017

Ogrzewanie podłogowe - cena, zastosowanie, porady użytkowe

Ogrzewanie podłogowe staje się modnym sposobem na ogrzewanie bądź dogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych. Istnieje wiele zalet, które przemawiają za tego rodzaju rozwiązaniem. Do największych atutów ogrzewania podłogowego należy równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Tradycyjne grzejniki ogrzewają pomieszczenia od pewnej wysokości. W tym czasie podłoga pozostaje zimna. Podczas ogrzewania podłogowego ciepło wychodzi wprost z podłogi. Dzięki temu możemy poruszać się po niej gołymi stopami, przy zachowaniu wysokiego komfortu cieplnego.

W podłogowej instalacji ogrzewania nie musimy inwestować w tradycyjne, ścienne grzejniki. Dzięki temu ułatwiamy sobie możliwość wykonania efektownej aranżacji wnętrza. Montaż ogrzewania podłogowego powinien zostać przewidziany już na etapie projektu. W instalacji ogrzewania należy przewidzieć zapotrzebowanie na energię cieplną, a także związany z nią rozkład rur bądź mat grzewczych.

Przed montażem ogrzewania podłogowego warto zastanowić się także nad rodzajem czynnika grzewczego. Największą popularnością cieszą się instalacje wodnego ogrzewania, które mogą współpracować z takimi urządzeniami jak pompa ciepła. Niskotemperaturowe elementy wodnego ogrzewania są stosunkowo proste w montażu. Jednak ich największym atutem pozostają niskie koszty eksploatacji. Alternatywą są instalacje elektryczne, które zapewniają bezobsługowe, wygodne działanie. Niestety koszt wykorzystania elektrycznych instalacji ogrzewania może być dość wysoki. Dlatego jest to rozwiązanie dedykowane do dogrzewania małych pomieszczeń.

Zarówno instalacje elektrycznego jak i wodnego ogrzewania podłogowego mogą zostać wykończone różnymi nawierzchniami. Nad podłogówką najczęściej znajdują się płytki. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by materiałem wykończeniowym były też przystosowane panele.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ogrzewania podłogowego, zapraszamy do poniższego działu. Znajdziesz w nim wskazówki dotyczące instalacji ogrzewania, sposobów samodzielnego montażu podłogówki oraz zastosowania mechanizmów pomocniczych (np. pompy ciepła). Na dole strony znajdziesz listę powiązanych tematów.

Powiązane tematy

Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij