Jaki jest koszt ogrzewania podłogowego?

Koszt ogrzewania podłogowego oblicza się w przeliczeniu na m2. Przy obliczaniu kosztów trzeba wziąć pod uwagę nie tylko rury, zawory, rozdzielacze i sterowniki, ale również materiały izolacyjne takie jak styropian podłogowy czy folia. Zwykle do kosztów ogrzewania podłogowego nie doliczamy kosztów posadzki, którą wykonujemy na zamontowanej instalacji.

Sprawdzając, jaka jest cena ogrzewania podłogowego warto wyróżnić dwa typy tego rodzaju instalacji - ogrzewanie podłogowe wodne oraz ogrzewanie podłogowe elektryczne. Różnią się znacznie zarówno pod względem technologii, jak i sposobu wykonania. Przykładowy cennik ogrzewania podłogowego znajdziesz poniżej.

Cena ogrzewania podłogowego wodnego

Na koszt ogrzewania podłogowego wodnego składać się będą:

  • materiały budowlane (styropian podłogowy, folia aluminiowa przeznaczona pod podłogówkę),
  • elementy hydrauliczne (rury rozprowadzające wodę, zawory, pompy, rozdzielacze),
  • sterownik na ścianę
  • wynagrodzenie fachowca, który wykona dla nas montaż.

Same materiały budowlane wraz z rurami rozprowadzającymi wodę to wydatek przynajmniej 15-20 zł/m2 powierzchni. Cennik wykonania ogrzewania podłogowego przez fachowca (samo ułożenie izolacji i rur) oscyluje na poziomie 25-35 zł/m2. Do tego trzeba dodać zakup i montaż sterownika (300-600 zł wraz z montażem na ścianie), odpowiednią automatykę kotłową do obsługi obiegu z mieszaczem (cena wynosi od kilkuset do 2000 zł), jak również zestaw pomp do obiegu mieszaczowego (można złożyć z pojedynczych elementów za kilkaset złotych lub kupić kompletny, markowy zestaw za kilka tysięcy).

Akcesoria do ogrzewania w dobrych cenach

Sumarycznie cena ogrzewania podłogowego wodnego wyniesie od 80 zł/m2 (najtańsze materiały, duża powierzchnia i samodzielny montaż) do nawet 150-180 zł/m2. Średni koszt ogrzewania podłogowego przy materiałach ze średniej półki cenowej oraz skorzystaniu z usług niedrogiego fachowca powinien wynieść 110-120 zł/m2 już po uwzględnieniu całego potrzebnego oprzyrządowania. Cena nie uwzględnia wykonania wylewki.

Cena ogrzewania podłogowego - jaki jest koszt wykonania podłogówki samodzielnie, a jakie cenniki mają firmy
Instalacja ogrzewania podłogowego rozłożona na podłodze na całej powierzchni mieszkania na podkładzie foliowym

Pamiętaj przy tym, że cenniki proponowane przez fachowców mogą się między sobą bardzo różnić. Dlatego rekomendujemy skorzystanie z usługi Szukaj Wykonawcy – otrzymasz oferty od kilku firm, porównasz je i wybierzesz tę najbardziej korzystną dla siebie.

Cena ogrzewania podłogowego elektrycznego

Ogrzewanie podłogowe elektryczne z czysto użytkowego punktu widzenia jest bardzo wygodne. Nie wymaga kotłowni (jeżeli jest głównym źródłem ciepła), nie wymaga praktycznie konserwacji. Rzadko stosuje się je w tradycyjnych domach z uwagi na wysokie koszty ogrzewania, ale coraz większa liczba architektów poleca je do domów pasywnych (dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii koszty prądu mają mniejsze znaczenie niż w przypadku tradycyjnego budownictwa).

Ogrzewanie podłogowe elektryczne jest często wykorzystywane jako ogrzewanie strefowe - na przykład tylko część podłogi w łazience, kuchni, czy przedpokoju. Cena ogrzewania podłogowego elektrycznego jest uzależniona przede wszystkim od przewodów grzewczych. Kosztują one od ok. 10-12 zł/mb (przewody grzejne stałooporowe) do 30 zł (przewody samoregulujące). W przeliczeniu na m2 cena ogrzewania podłogowego wynosi od 80-90zł/m2 (przy zakupie na promocji większej ilości) do 300-400 zł. Do tego trzeba doliczyć termostat mierzący temperaturę w podłodze (od 100 do 500 zł w zależności od modelu i stopnia zaawansowania)

Co ważne, w takiej sytuacji odpada nam koszt instalacji c.o., zakupu kotła grzewczego czy całego zestawu rur, pomp i zaworów. Co więcej, niektóre maty grzewcze mogą być układane bezpośrednio pod warstwą wykończeniową podłogi (czyli bezpośrednio pod płytkami, parkietem czy panelami).

Jakie ogrzewanie podłogowe warto wybrać? 

Wybierając pomiędzy ogrzewaniem elektrycznym, a wodnym warto rozważyć podstawowe argumenty. Ogrzewanie podłogowe elektryczne zagwarantuje nam komfortową obsługę i niższy koszt instalacji. Wystarczą nam maty grzejne i sterownik. Niestety energia elektryczna jest dość droga. Dlatego ogrzewanie elektryczne najlepiej sprawdza się do dogrzewania pomieszczeń. Możemy je też wykonać w dobrze zaizolowanych budynkach o mniejszym metrażu. Ogrzewanie podłogowe elektryczne zamontowane w dużym, słabo ocieplonym budynku nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Coroczny koszt ogrzewania podłogowego byłby zbyt wysoki.

Ogrzewanie podłogowe wodne jest znacznie bardziej ekonomiczne w użytkowaniu. Dodatkowy bilans energetyczny poprawia pompa ciepła. Jednak jest to rozwiązanie, które wymaga sporej inwestycji podczas montażu. Musimy zapłacić za system grzewczy, kocioł, a także za budowę komina dymowego. Dlatego podłogówka wodna powinna być przewidziana już na etapie zakupu projektu budowlanego. System centralnego ogrzewania wymaga też zagospodarowania oddzielnego pomieszczenia na kotłownie. Dlatego sprawdzi się wyłącznie w budynkach o dostatecznie dużej ilości wolnej powierzchni użytkowej. Z pewnością będzie to dobre rozwiązanie dla inwestorów, którym zależy na jak najniższych kosztach ogrzewania pomieszczeń.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat kosztów użytkowania ogrzewania podłogowego – zachęcamy do tego artykułu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny