Co to jest ogrzewanie podłogowe elektryczne?

Ogrzewanie podłogowe elektryczne to nowoczesna instalacja, która odznacza się bardzo dużym komfortem eksploatacyjnym. Może służyć do całościowego ogrzewania pomieszczeń lub zostać wykorzystana jako ogrzewanie dodatkowe. System elektryczny składa się z mat grzejnych układanych pod posadzką oraz regulatorów temperatury.  Ogrzewanie podłogowe elektryczne jest zazwyczaj montowane w niewielkich pomieszczeniach ( np. w strefie kuchennej, łazience). Jednak istnieje także możliwość ułożenia mat grzejnych w całym domu lub mieszkaniu. Dzięki temu nie będą nam potrzebne dodatkowe grzejniki oraz tradycyjne ogrzewanie podłogowe wodne. 

Ogrzewanie podłogowe elektryczne jest niestety drogie zarówno w użytkowaniu, jak i w montażu. Aby poznać koszty polecamy ten artykuł na temat ceny ogrzewania podłogowego.

Zalety i wady instalacji ogrzewania elektrycznego

Zalety ogrzewania podłogowego elektrycznego

Ogrzewanie podłogowe elektryczne zdobywa bardzo pozytywne opinie użytkowników. Do niewątpliwych zalet należy bezobsługowa praca i duża efektywność cieplna. Energia elektryczna jest przyjazna dla środowiska naturalnego, a instalacja grzewcza nie ogranicza przestrzeni użytkowej. Ciepło dociera od samej podłogi, co sprawia, że cyrkulacja powietrza staje się bardziej efektywna.

Co więcej podczas instalacji nie trzeba ingerować w ściany, ani przeprowadzać skomplikowanych instalacji. Wystarczy dobrać odpowiednie maty grzejne, które montuje się na posadzce. Dzięki temu konieczność ingerencji w konstrukcję budynku zostaje ograniczona do minimum.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne działa również dużo szybciej, niż ogrzewanie podłogowe wodne. W krótkim czasie po włączeniu podłogówka elektryczna nagrzewa się i zaczyna ogrzewać pożądane pomieszczenie.

Piece centralnego ogrzewania — polecane produkty!

Ogrzewanie podłogowe elektryczne to świetne rozwiązanie. Jego liczne zalety równoważą fakt, że ma wady związane z wysoką ceną.
Ogrzewanie podłogowe elektryczne - opinie, zalety, wady, cena, sposób montażu

Wady ogrzewania podłogowego elektrycznego

Niestety ogrzewanie podłogowe elektryczne ma też swoje wady. Jedną z nich jest wyższy koszt eksploatacji całego systemu. Cena energii elektrycznej pozostaje dość wysoka, co przekłada się na wysokie koszty użytkowania ogrzewania. W porównaniu do innych sposobów ogrzewania koszty podłogówki elektrycznej mogą być nawet 2 razy wyższe.

Kolejną niedogodnością są trudności w ewentualnych naprawach instalacji. O ile konstrukcja ogrzewania wodnego jest bardzo prosta i ewentualne awarie zdarzają się tylko na węzłach, to podłogówka elektryczna jest na takie awarie bardziej narażona. Awaria może zdarzyć się praktycznie w każdym punkcie instalacji. Co prawda takie sytuacje zdarzają się sporadycznie, jednak wymagają demontażu całej nawierzchni podłogowej.

Jak zrobić ogrzewanie podłogowe elektryczne – praktyczne porady

Ogrzewanie elektryczne rozkładamy zawsze w temperaturach dodatnich. Jest to podstawowa zasada, o której trzeba pamiętać. W temperaturach poniżej 0 0C kable stają się sztywne, co utrudnia ich prawidłowe rozłożenie.

Prace montażowe rozpoczynamy od zamontowania puszki instalacyjnej (montujemy ją na ścianie), Następnie rozciągamy na próbę matę grzejną, układając ją przewodami do dołu. Sprawdzamy wszystkie wymiary i docinamy siatkę z włókna szklanego. Trzeba przy tym zachować szczególną ostrożność, by nie nadciąć kabla grzewczego. Porozcinane fragmenty maty grzewczej rozkładamy równomiernie po całym pomieszczeniu. Końce przewodów muszą spotkać się w puszcze zasilającej. Po rozłożeniu maty sprawdzamy poprawność jej ułożenia. Jeśli wszystko jest w porządku możemy już przymocować ją do podłoża.

W następnym etapie zalewamy matę cienką warstwą zaprawy plastycznej, na którą możemy już ułożyć nową posadzkę. Jeśli ogrzewanie podłogowe elektryczne znajduje się w wilgotnym pomieszczeniu (kuchni, łazience), konieczne jest ułożenie dodatkowej izolacji przeciwwilgociowej. Układamy ją bezpośrednio pod powierzchnią posadzki.

Warto zaznaczyć, że ewentualne awarie maty będą bardzo trudne do wyeliminowania. Dlatego zaleca się zakup dobrej jakości produktu, który posiada wszystkie certyfikaty. Co prawda cennik mat sprawdzonych producentów będzie nieco wyższy. Jednak dzięki takim zakupom zabezpieczymy się przed kosztownymi naprawami awarii instalacji podgrzewania podłogowego elektrycznego.

Jeżeli wolałbyś zlecić montaż ogrzewania podłogowego elektrycznego fachowcowi - wypełnij ten formularz, a otrzymasz oferty na wykonanie wszystkich prac.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny