Co to jest ogrzewanie podłogowe wodne? 

Ogrzewanie podłogowe wodne to jedna z popularniejszych metod ogrzewania domu. Ciepło rozprowadzane jest za pomocą systemu rurek pod podłogą. Nośnikiem ciepła jest tu woda, zatem konieczne jest wykonanie całej instalacji centralnego ogrzewania (C.O.). Woda zostaje ogrzana przez kocioł grzewczy, a następnie zasila ogrzewanie podłogowe.

Podłogówka powinna zostać zaprojektowana już na etapie budowy domu. Dokładny schemat instalacji c.o. pozwoli na dobór odpowiedniego pieca i podstawowych elementów wyposażenia. Ogrzewanie podłogowe wodne możemy wykonać w dowolnych strefach budynku lub we wszystkich pomieszczeniach. Najczęściej tworzy się centralne ogrzewanie z podłogówką oraz dodatkowe grzejniki ścienne.  Woda znajdująca się w instalacji zostaje nagrzana do temperatury 40- 50 0C. Ciepło stopniowo wydostaje się przez podłogówkę i równomiernie ogrzewa wnętrze mieszkalne. Warto też pamiętać, że ogrzewanie podłogowe wodne może zostać zintegrowane z innymi instalacjami (kolektory słoneczne, pompy ciepła itp.). Dzięki temu koszt ogrzewania jest znacznie bardziej ekonomiczny.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej w związku z ogrzewaniem podłogowym – zapraszamy tu.

Ciekawą alternatywą dla wodnego ogrzewania podłogowego jest ogrzewanie elektryczne. Oparte jest o maty grzewcze. Więcej informacji na temat ogrzewania podłogowego elektrycznego znajdziesz tu.

Ogrzewanie podłogowe wodne - najważniejsze zalety i wady

Zalety ogrzewania podłogowego

Największą zaletą podłogówki wodnej jest komfort cieplny i równomierny rozkład temperatur w pomieszczeniu. Nawierzchnia podłogowa nagrzewa się do temperatury 27 – 30 0C, dzięki czemu możemy chodzić po niej gołymi stopami. Atutem wodnego ogrzewania podłogowego jest też duża uniwersalność. Instalacja nadaje się do niemal każdego pomieszczenia. Schemat systemu grzewczego może być dopasowany zarówno do przestronnych jak i małych wnętrz. Ogrzewanie podłogowe wodne jest też tanie w eksploatacji. Zatem świetnie sprawdzi się do ogrzewania lub dogrzewania większych budynków mieszkalnych.

Wady ogrzewania podłogowego

Decydując się na instalację wodną musimy też pamiętać o jej wadach.  Do najważniejszych należy konieczność regularnej obsługi kotła. Wodne ogrzewanie nie będzie tak komfortowe w obsłudze jak jego odpowiedniki elektryczne. Co więcej, montaż wiąże się z koniecznością wykonania profesjonalnego projektu. Cennik prac doświadczonych wykonawców nie będzie zbyt niski. Dlatego koszt ogrzewania podłogowego jest kilkukrotnie wyższy w porównaniu z podłogówką elektryczną. Mimo tego odpowiednio sporządzony schemat instalacji i poprawny montaż sprawiają, że wodna instalacja grzewcza zwraca się w postaci niskich kosztów eksploatacyjnych.

Jak wykonać ogrzewanie podłogowe wodne – porady praktyczne

Montaż ogrzewania wodnego nie musi być skomplikowany. Trzeba zastosować się do kilku podstawowych zasad, zapewniających równomierny rozkład ciepła w pomieszczeniu. Do prac możemy wykorzystać rury z polibutylenu (PB), polistyrenu sieciowego (PE-X) lub polipropylenu (PP). Najlepiej zastosować typ rur, który został przewidziany przez schemat instalacji.

Wodne ogrzewanie podłogowe świetnie się sprawdza. Koszty montażu są dość wysokie, ale zwiększony komfort jest tego wart
Ogrzewanie podłogowe wodne - zalety, wady, koszty montażu i użytkowania

Pierwszy etap prac polega na przygotowaniu podłoża. Należy je oczyścić, wysuszyć oraz wyrównać. Dopiero po przygotowaniu nawierzchni możemy przystąpić do układania izolacji termicznej, której grubość zależy od specyfiki dolnej kondygnacji budynku (10 cm jeśli pod stropem nie ma kondygnacji ogrzewanej, 5 cm jeśli pod stropem znajduje się kondygnacja ogrzewana). W przypadku pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci rozkładamy dodatkową warstwę izolacji przeciwwilgociowej.

Po przygotowaniu podłoża rozpoczynamy prace nad instalacją. Rury grzewcze rozkładamy w pomieszczeniu w kształt wężownicy meandrowej lub pętlowej (przewód podwójnie złożony). Wężownica pętlowa zapewnia bardziej równomierny rozkład temperatur w podłodze. Dlatego będzie dobrym rozwiązaniem przy większym metrażu pomieszczeń. Jeśli zdecydujemy się na układanie rur w kształt wężownicy meandrowej, musimy sprawić, by początek instalacji znajdował się w przestrzeni o największych stratach ciepła (np. przy oknie). Dzięki temu uzyskamy bardziej równomierny rozkład temperatur na podłodze.

Akcesoria do ogrzewania w dobrych cenach

Pamiętajmy też o zastosowaniu odstępów pomiędzy brzegami wężownicy (najlepiej 10 – 30 cm w zależności od schematu instalacji). Na obrzeżach pomieszczeń możemy ułożyć rury nieco gęściej, co pozwoli na uzyskanie wyższej temperatury na podłodze. Ciekawym rozwiązaniem jest także zastosowanie osobnych przewodów na całym obwodzie pomieszczenia.  Musimy tylko uważać, by przewody brzegowe nie znajdowały się bliżej niż 50 cm od ściany.

Pojedynczy obieg rur grzewczych nie powinien przekraczać 150 cm. Jest to dość istotne dla zapewniania prawidłowego ciśnienia wody grzewczej. Zbyt długi odcinek rur grzewczych nie będzie równomiernie nagrzany, co utrudni równomierny rozkład ciepła.

Na koniec pojawia się pytanie o koszty. Cena ogrzewania podłogowego wodnego w przeliczeniu na m2 wyniesie od 80 do 140 zł (materiał + fachowy montaż). W przypadku samodzielnego montażu cena spadnie o ok. 30%.

Po ułożeniu instalacji grzewczej trzeba pamiętać o jej dokładnym przymocowaniu do podłoża. Dopiero wtedy możemy wykonać próbę ciśnieniową, która wskaże, czy pętle są szczelne. Jeśli wszystko jest w porządku, możemy zamontować dylatację obwodową i ułożyć warstwę wylewki.

Montaż instalacji wodnej wymaga doświadczenia i precyzji. Prace możemy wykonać samodzielnie, jednak jest to dość ryzykowne. Dlatego montaż instalacji warto powierzyć sprawdzonym fachowcom, którzy posiadają dobrą opinie i udzielają gwarancji na swoje usługi.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny