Można w taki sposób poprawić izolacyjność domu oraz wymienić główne źródło ciepła. Bardzo ciekawym wariantem jest również zastosowanie dodatkowego źródła ciepła, jakim może być kominek. Nowoczesne kominki to wydajne i oszczędne urządzenia, które doskonale sprawdzają się jako wsparcie dla głównego źródła ciepła. Należą one do najtańszych sposobów ogrzewania budynku. Koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej za pomocą kominka to około 0,1 zł. Ponadto, nie można zapominać o walorach estetycznych kominka, który wzbogaci każde wnętrze, nieważne czy w starym czy też w nowym budownictwie. Jest to rentowna inwestycja, która sprawdzi się szczególnie w okresach przejściowych, takich jak jesień oraz wiosna. Kiedy temperatury na zewnątrz nie spadają poniżej zera, kominek efektywnie ogrzeje budynek. Wyklucza to konieczność włączania pieca na pellet czy też pompy ciepła. W taki sposób generowane są realne oszczędności. Co więcej, eksploatacja kominka jest bardzo komfortowa. Nowoczesne kominki mogą być wyposażone w sterowniki regulujące proces spalania. Kominek może ogrzewać do na kilka sposobów. Poniżej przedstawiamy ich krótką charakterystykę.

W jaki sposób kominek ogrzewa dom?

Pierwszym, najbardziej popularnym sposobem ogrzewania domu za pomocą kominka jest technologia oparta na płaszczu wodnym. Kominek z płaszczem wodnym (np. Defro Home) jest urządzeniem zintegrowanym z instalacją centralnego ogrzewania. Ciecz robocza (woda) jest ogrzewana w płaszczu okalającym palenisko a następnie dystrybuowana przy użyciu pompy CO do grzejników lub ogrzewania podłogowego (w tym przypadku należy zastosować zawór mieszający). Ponadto, kominek z płaszczem wodnym może brać udział w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej. Jest to bardzo prosty i wydajny sposób na wsparcie głównego źródła ciepła.

Drugim sposobem na ogrzewanie domu za pomocą kominka jest system dystrybucji gorącego powietrza. Jest to sieć kanałów rozprowadzonych po budynku. Za ich pośrednictwem dystrybuowane jest powietrze ogrzane przez kominek DGP . Może się odbywać grawitacyjnie (tylko do sąsiadujących pomieszczeń) lub ze wsparciem wentylatorów (zasięg nieograniczony). Niestety, kominek z systemem dystrybucji gorącego powietrza nie bierze udziału w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej.

Nie można zapominać o cieple, które jest emitowane przez kominek bezpośrednio do pomieszczenia, w którym się znajduje.

Najprostsze rozwiązanie dla starszego budownictwa

Konieczność zabudowy wkładu kominkowego może wiązać się z dużym przedsięwzięciem. Wygospodarowanie odpowiedniego miejsca jak i sam proces zabudowy może być uciążliwy. Dlatego, idealnym rozwiązaniem są kominki wolnostojące. Charakteryzują się one zbliżoną sprawnością do wkładów kominkowych. Piecyki typu koza, nie przypominają już znanych z poprzedniego wieku, kominków wolnostojących ogrzewających garaże i stajnie. Teraz to nowoczesne urządzenia o niezwykłym designie i dużej sprawności. Ich dużą zaletą jest mobilność, co sprawdza się w przypadku przeprowadzki. Piecyk wolnostojący można bez problemu zabrać ze sobą.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej